Σελίδα 9 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Μην το βιάζεσαι.
    Αφού εχεις κάνει τον κόπο να το αναστήσεις ,ολοκλήρωσέ το.
    Πάμε πίσω 4 χρόνια... Africa Twin (αστεία ιστορία για τα στραβά και ανάποδα) λέω δεν γ... θα το φτιάξω σιγά σιγά.
    Ε, ακόμα έτσι είναι και δεν θα το φτιάξω ποτέ γιατί στο άμεσο μέλλον δεν θα έχω λεφτά για "κάψιμο", πιο φτηνό βγήκε το απρίλια.
    Οπότε η ψυχολογία είναι να βγει στον δρόμο γιατί "φοβάμαι" μην γίνει σαν το άλλο. (ατάκα του πατέρα μου χτες, ταυτόχρονα με γκριμάτσα απελπισίας "ΚΑΙ αυτό το έλυσες; ΓΙΑΤΙ βρε παιδάκι μου")
    Το ότι αυτό δουλεύει βέβαια είναι τεράστιο bonus και κίνητρο. Και δεν θέλω να είναι λυμένο, με πιάνει το κατιτίς βαρύ. Προτιμώ να το δέσω και να βγάλω τα μπροστινά πάλι (σιγά την δουλειά κιόλας) όταν έχω όλα τα κομμάτια.

    Έχετε να προτείνετε dealer/συνεργείο ή να πάρω στην τύχη ότι είναι πιο κοντά; Νομίζω ένα στην Αχαρνών πρέπει να είναι το πλησιέστερο, Λυμπερόπουλος. Κουζινέτα από dealer, ζουάν θα δω γούγλη αν έχει καμμιά βιοτεχνία τίποτα αν ακούσω παλαβό νούμερο (30Χ35Χ20 λέει σε κάποιο site που ξέχασα να κρατήσω σελιδοδείκτη).

  2. #122
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ρε συ Αμυρου, πως γινεται να μην εφευγε η σκουρια με ολα αυτα..;;;
    Θυμαμαι παλια που χρησιμοποιουσαμε τη βαρκα μας, καθε χρονο ξεσκουριαζα την αγκυρα τριβωντας απλα με συρματοβουρτσα.. Φευγανε οι σκουριες ευκολα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Αμυρου, πως γινεται να μην εφευγε η σκουρια με ολα αυτα..;;;
    Θυμαμαι παλια που χρησιμοποιουσαμε τη βαρκα μας, καθε χρονο ξεσκουριαζα την αγκυρα τριβωντας απλα με συρματοβουρτσα.. Φευγανε οι σκουριες ευκολα.
    Είναι εξαιρετικά πιθανό να έχω λάθος/μαλακό βουρτσάκι για το δράπανο. Ένα βουρτσάκι/τροχός λέει steel επάνω, τα άλλα δεν ξέρω.

  4. #124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πάμε πίσω 4 χρόνια... Africa Twin (αστεία ιστορία για τα στραβά και ανάποδα) λέω δεν γ... θα το φτιάξω σιγά σιγά.
    Ε, ακόμα έτσι είναι και δεν θα το φτιάξω ποτέ γιατί στο άμεσο μέλλον δεν θα έχω λεφτά για "κάψιμο", πιο φτηνό βγήκε το απρίλια.
    Οπότε η ψυχολογία είναι να βγει στον δρόμο γιατί "φοβάμαι" μην γίνει σαν το άλλο. (ατάκα του πατέρα μου χτες, ταυτόχρονα με γκριμάτσα απελπισίας "ΚΑΙ αυτό το έλυσες; ΓΙΑΤΙ βρε παιδάκι μου")
    Το ότι αυτό δουλεύει βέβαια είναι τεράστιο bonus και κίνητρο. Και δεν θέλω να είναι λυμένο, με πιάνει το κατιτίς βαρύ. Προτιμώ να το δέσω και να βγάλω τα μπροστινά πάλι (σιγά την δουλειά κιόλας) όταν έχω όλα τα κομμάτια.

    Έχετε να προτείνετε dealer/συνεργείο ή να πάρω στην τύχη ότι είναι πιο κοντά; Νομίζω ένα στην Αχαρνών πρέπει να είναι το πλησιέστερο, Λυμπερόπουλος. Κουζινέτα από dealer, ζουάν θα δω γούγλη αν έχει καμμιά βιοτεχνία τίποτα αν ακούσω παλαβό νούμερο (30Χ35Χ20 λέει σε κάποιο site που ξέχασα να κρατήσω σελιδοδείκτη).
    Τι συνεργείο ψάχνεις ρε amyrou παιδάκιμ...?
    Λάθος το έχεις πάρει νομίζω το πράμα θεωρώ. Αν έχεις σκοπό να το κάνεις βίδες και να αλλάζεις ότι βρίσκεις, θα σου πάει ο κούκος αηδόνι. Ένα μηχανάκι 20 ετών πήρες που μάλλον δεν είχαν ασχοληθεί μαζί του και ιδιαίτερα. Το φτηνό, μπορεί να γίνει ακριβό για πλάκα.
    Κάνε τα βασικά και χοντρά, και άστο για εργάτη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάνε τα βασικά και χοντρά, και άστο για εργάτη.
    Από το συνεργείο θέλω μόνο να πάρω ότι χαζομαράκι ανταλλακτικό θέλω ν'αλλάξω, που δεν βρίσκεται (εύκολα) εκτός αντιπροσωπείας. Και επειδή στο νήμα με τις αγορές απ' έξω διαβάζω πως είναι ακόμα θολό το τοπίο, ας ψωνίσω από εδώ να τελειώνω.

    Η κεντρική ιδέα αυτή που λες ήταν και είναι. Αν φύγει και κανένα 100ρικο σε "χαλασμένα" κομμάτια και φρέσκα αναλώσιμα δεν είναι τραγικό. Αν ήταν να το πάω μάστορα και να του πω να κάνει όλα αυτά, δεν θα ξεκινούσα καν να το αγοράσω.

  6. #126
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Φτιαξε ολα τα βασικα ωστε να εχεις ενα καλο-αξιοπιστο ον-οφφ εργαλειο που να σε εξυπηρετει στο καθε μερα και παραληλα να πηγαινει χωμα ωστε να το χαιρεσαι.
    Δεν θα το μετανιωσεις πιστευω, αλλα ουτε και τα λεφτα σου πισω θα παρεις.. (aprilia μου θελες... )
    Πιες του οσο μπορεις το αιμα για να το αξιοποιησεις στο επακρο! Σε αυτη τη φαση τα λεφτα του θα "βγουν" μονο αν το συντηρεις σωστα (ωστε να αντεχει) αλλα παραληλα δεν το λυπασαι καθολου στη χρηση που του κανεις (ωστε να αξιοποιηθει).
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #127
    Και μετά από ένα δίωρο με το γυαλόχαρτο παρέα...

    Έβαψα.

    Έχει κάτι τρεξιματάκια, αλλά δεν γα... δεν πάει άλλο τρίψε ψέκασε θέλω να πω, τρία χέρια τις πέρασα και απλά δεν έχω ταλέντο και υπομονή για τέτοια.

    Εργαλείο για τις φωλιές του ρουλεμάν λαιμού κατασκευάστηκε, σε ιδέα Eversman και εκτέλεση Alex.

    Λίγο άραγμα και το απόγευμα μπαίνουν ρουλεμάν...

    Μπουζόπιπα με δυσκολεύει λίγο, θεωρητικά έχει ο αλεξόπουλος και ο stelpet, θα δω ποιός την έχει ετοιμοπαράδοτη.
    Βενζινο-σωληνάκια θα βρω παντού φαντάζομαι. Led λαμπιόνια επίσης, για τα φλας, το θέσης, πινακίδας και για τα όργανα.

    Και... πρώτα ο μεγαλοδύναμος που λένε, αύριο θα ξεκινήσει το δέσιμο και το κάψιμο των εξατμίσεων να σφίξει το χρώμα.

    Άιντε να δούμε...


    ***και ένα κακό νέο. Το πίσω μέρος τωνΕ οργάνωνΕ είναι αρκούντως ψαθυρό και "παλιωμένο", οι βάσεις από τα λαμπάκια επίσης και δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν χωρίς ζημιά. Λύση για το πρόβλημα έχω, δοκιμασμένο μάστορα που θα το κάνει καινούριο με (μάλλον) διψήφιο αριθμό ευρώ, το θέμα είναι πως δεν θέλω να το πληρώσω το όλον αυτή τη στιγμή. Οπότε θα μείνει ως έχει, μέχρι να πάθει κάτι και μετά βλέπουμε. Βλέπουμε για καμιά KOSO τίποτα τέτοιο

    *** γέλιο με τις τιμές ανταλλακτικώνΕ της απρίλια (ψαχτήρι σε γνωστό site).
    Κουζινέτα (4Χ) 23 ευρώ.
    Ρουλεμάν τροχών (4Χ) 45 ευρώ.
    Μια ροδέλα που (υποτίθεται πως) μπαίνει κάτω από το κάτω ρουλεμάν, 10 ευρώ. (δεν την είχε και προφανώς δεν ξαναμπήκε, γαμώ τους μάστορες γαμώ πανύβλακες άχρηστοι, γιατί ΑΝ την είχε θα έδινε χέρι σε εργαλείο για την εύκολη εξαγωγή του ρουλεμάν συν το ότι δεν ξέρω πως κάθεται η τιμονόπλακα σε σχέση με τον λαιμό).
    Το "πιατάκι" με λάστιχο που σφραγίζει το ρουλεμάν του λαιμού, 3,10. (2Χ)
    Το πλαστικό (χειρίστης πΧιότητας) ποτηράκι που κλείνει τον λαιμό, 9,10.
    Η κάθε τσιμούχα καλαμιού εμπρός 8,10. (2Χ)
    Οπότε αν λέμε τα ψωνίσεις αυτά από το δίκτυο, έχεις μιά σούμα της τάξης των 313,50 ευρώ.

    Πάω να ρίξω λίγο νερό να συνέλθω από το σοκ. Πρέπει να παραγγελθούν ένα πιατάκι και το ποτηράκι για το πάνω ρουλεμάν.

    Κάτι μου λέει ότι τα ρουλεμάν τροχών θα βρεθούν με 3 ως 5 ευρώ το ένα, για τα άλλα... Αν μπορέσω, από αμερική τα bushings έχουν πόσο λέτε; $17 έκαστο.

    To μόνο που μου φάνηκε λογικό σε λεφτά ήταν ο αισθητήρας για το λαμπάκι της ρεζέρβας στα 56 ευρώ, όταν μεταχειρισμένα τα ζητάνε 30. Όπου και αυτός από Αμερική έχει το 1/3 ή 1/4 των χρημάτων...
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 15/10/2015 στις 12:31. Αιτία: Προσθήκη

  8. #128
    Που είχαμε μείνει;

    Α ναι, δύο εβδομάδες το μοτόρι ρημάδι γιατί είχα δουλειά, ακεφιές, έβρεχε κλπ.

    Και μετά προκοπή.
    -Οι φίσες ντύθηκαν με μαύρη ταινία (αφού καθαρίστηκαν και ψεκάστηκαν με αδιαβροχοποιητικό). Αναμένουν αντικατάσταση προς το καλοκαίρι γιατί τα ευαίσθητα χεράκια μου δεν αντέχουν το κρύο, η μέρα είναι μικρή, θέλω επιτέλους να το οδηγήσω.
    -Οι εξατμίσεις μπήκαν επάνω, όλα καλά, λίγο ευαίσθητη η μπογιά αλλά ελπίζω αν ψηθεί λίγο να δέσει πιο γερά.
    -Τα LEDάκια μπήκαν παντού (εκτός από τα φλας για την ώρα), της πινακίδας θέλει αλλαγή με άλλου τύπου γιατί φέγγει ευθεία αυτό αντί να διαχέει το φως και δεν φαίνεται τίποτα στην πινακίδα. Θα μου πεις τόσο κακό είναι, τέλος πάντων, έβαλα το παλιό για την ώρα και βλέπουμε. Δοκιμάστηκαν, φέγγουν, όλ γκουντ.
    -Ξεπαράδιασα τον Αλέκο που μου χάρισε με πολύ πόνο στην καρδιά καμμιά 30αριά πόντους μπουζοκαλώδιο σιλικόνης. Νέα μπουζόπιπα. Θεωρητικά το ρεύμα θα σκίζει πιά.
    -Δανείστηκα γ@μιστερό εργαλείο τσίπικο αλλά αποτελεσματικότατο από τον Θεόφιλο και έβγαλα με τα χίλια ζόρια το μπουζί. Σε τέτοιο χάλι που απορώ πως και γιατί έπαιρνε μπρος, τσακμάκι κιόλας.
    -'Εκανα διαλογισμό να θυμηθώ που πάει ποιά βίδα... Τελικά έβαλα τις μακριές με την πατούρα στα πλαστικά της ουράς και τις κοντές θα τις βάλω στα πλαστικά της μούρης αύριο γιατί κουράστηκα/κρύωσα/μεταχίλιαζόρια παρέδωσα και μιά δουλειά το μεσημέρι και δεν την πάλευα μετά για συνέχεια. Ε, αν δω ότι δεν μπαίνουν σωστά, θα τραμπάρω βίδες...
    -Μπήκαν τα νέα ρουλεμάν του λαιμού. Εύκολα (με το εργαλείο που λέγαμε). Σοκαρίστηκα με την επιδεξιότητά μου Για να τα βγάλω μου βγήκε η ψυχή. Και χάλασα μία μανέλα.
    -Έδωσα λίγο ακόμα στο αποκάτ' βιδάκι του ρουλεμάν του λαιμού μετά από μιά σύντομη βόλτα (λυσσασμένος, μετά θυμήθηκα ότι ΟΛΟ το μηχανάκι ήταν απλά λίγο σφιγμένο με το χέρι, άξονας εμπρός, τιμονόπλακες κλπ). Μου βγήκε η ψυχή να λύσω τις βίδες των καβαλέτων του τιμονιού γιατί 25Ν λέει το μανουάλι, ο γορίλας μάστορας πρέπει να κρέμασε από το αλενάκι όλη του τη φαμίλια σφίγγοντας, 100Ν το βιδάκι της επάνω τιμονόπλακας μίστερ και όχι με το χέρι σφιγμένο όπως ήταν όταν το πήρα, σωστά οι βίδες των καβαλέτωνΕ μετά, όλα καλά με το τιμόνι.
    -Το εμπρός φρένο μετά την κούρα με διάφορα καλλυντικά, οδοντόβουρτσα, 1000άρι γυαλόχαρτο κλπ στην δαγκάνα και στα έμβολα έχει και διαδρομή και αίσθηση (από αποτελεσματικότητα θα δείξει μετά την αλλαγή υγρών και πιθανώς τακακίων). Ο γορίλας που λέγαμε, έχει κάνει ζημιά (όχι σοβαρή ευτυχώς) στα έμβολα. Δεν θα κουραστώ να λέω ότι είναι μαλάκες στο συνάφι. Μένει η κούρα του οπίσθιου φρένου.
    -Μπήκε νέο επάνω "breather pipe" στο "καμπιλατέρ" το παλιό το έχει ακόμα ο γορίλας στον λώλο του χωμένο μάλλον.

    Και τώρα τα "κακά"...
    -Δεν μπορώ να βάλω τα σωληνάκια στο κάτω "breather pipe" γιατί το XXL χεράκι δεν χωράει και ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΣΩ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ βαριέμαι και θέλω να οδηγήσω, το είπα; ΗΛΙΘΙΕ ΓΟΡΙΛΑ γιατί δεν τα έβαλες τότε που έπρεπε παρά τα πέταξες όπως-όπως στο χώρο του κινητήρα; Για μισό λεπτό δουλειά ρε δήθεν επαγγελματία;
    -Επειδή δεν είμαι ο μόνος που δεν έχει το σωστό εργαλείο για το μπουζί προφανώς (το μεκανάκ δεν είχε εργαλειοθήκη της μαμάς απρίλιας μαζί του), οι γορίλες στην ζούγκλα έβαζαν ότι να'ναι και έχουν φάει το μέταλλο της κεφαλής (θα ανεβάσω φωτό για το γέλιο). Πτυχιούχοι, έτσι...
    -Πάω να σφίξω τα βιδάκια που κρατάνε τον εμπρός άξονα (80Ν λέει το μανουάλι για τον άξονα) και τα βιδάκια θένε 12Ν... Αμ πως. Τώρα εγώ έκανα μλκία; Ο γορίλας; Πάντως χαλασμένες οι βόλτες στα δύο βιδάκια τα οποία γυρνάνε "τρελά" και για την ώρα θα μπει λίγο λοκτάιτ να μην χαθούν. Κάποτες όχι πολύ μακριά στο μέλλον θα θέλει helicoil η μπότα. Φακ γιου μαδαφάκας.
    -Έχει διαβρωθεί και έχει σπάσει το ένα "αυτάκι" του υποπλαισίου στο οποίο δένει η σχάρα για πλαϊνές βαλίτσες/σαμάρια στην ουρά. Μικρό το κακό, σίδερο είναι κόβω το απομεινάρι και κολλάω ένα άλλο κάποια στιγμή, σπάσιμο όμως γιατί "τελάρο" για σαμάρια ήθελα να βάλω. Βέβαια αν κάνω την μόντα στην εξάτμιση και βάλω μονή, θα μείνουν οι βάσεις της εξάτμισης για να δέσει το "τελάρο" για τα σαμάρια, οπότε δεν θα μπλέξω πολύ.
    -Ο γορίλας που λέγαμε, έχει στραβοφάει τις πλαστικές βόλτες της φωλιάς της ντίζας στροφόμετρου και ταχύμετρου, τις οποίες έβγαλε για να γρασσάρει και δεν μπορούσε να μην τις χαλάσει. Δουλεύουν αμφότερα, αλλά με εκνευρίζει τώρα που ξέρω ότι κάτι πατάει λάθος.
    -Είναι σπασμένο ένα αυτάκι στο φέρινγκ. Θέλει καλούπι από το απέναντι σημείο, φτιάξιμο με πλεγματάκι κλπ (Γιώργο ευχαριστώ και πάλι για την πατέντα που μοιράστηκες) αλλά... Θέλω να το οδηγήσω είπαμε. Πιθανώς και για λίγο να μείνει με το δεματικό που ήταν στηριγμένο όταν το πήρα...
    -Είναι διαλυμένο ένα λαστιχένιο αποσβεστήρι κραδασμών που στηρίζει το πλαστικό ντεπόζιτο κάτω από τη σέλα. Θα κάνω πατέντα με σαμπρέλα και ταινία. Θεόφιλε δεν είναι η δική σου, ανάθεμα και αν θυμάμαι που την έβαλα και βρήκα μιά σε αισχρή κατάσταση στα απομεινάρια του άφρικα, θα κάνει προσωρινά.


    Θ'ακολουθήσει φωτορεπορτάζ.

  9. #129
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Που είχαμε μείνει;

    Α ναι, δύο εβδομάδες το μοτόρι ρημάδι γιατί είχα δουλειά, ακεφιές, έβρεχε κλπ.

    Και μετά προκοπή.
    -Οι φίσες ντύθηκαν με μαύρη ταινία (αφού καθαρίστηκαν και ψεκάστηκαν με αδιαβροχοποιητικό). Αναμένουν αντικατάσταση προς το καλοκαίρι γιατί τα ευαίσθητα χεράκια μου δεν αντέχουν το κρύο, η μέρα είναι μικρή, θέλω επιτέλους να το οδηγήσω.
    -Οι εξατμίσεις μπήκαν επάνω, όλα καλά, λίγο ευαίσθητη η μπογιά αλλά ελπίζω αν ψηθεί λίγο να δέσει πιο γερά.
    -Τα LEDάκια μπήκαν παντού (εκτός από τα φλας για την ώρα), της πινακίδας θέλει αλλαγή με άλλου τύπου γιατί φέγγει ευθεία αυτό αντί να διαχέει το φως και δεν φαίνεται τίποτα στην πινακίδα. Θα μου πεις τόσο κακό είναι, τέλος πάντων, έβαλα το παλιό για την ώρα και βλέπουμε. Δοκιμάστηκαν, φέγγουν, όλ γκουντ.
    -Ξεπαράδιασα τον Αλέκο που μου χάρισε με πολύ πόνο στην καρδιά καμμιά 30αριά πόντους μπουζοκαλώδιο σιλικόνης. Νέα μπουζόπιπα. Θεωρητικά το ρεύμα θα σκίζει πιά.
    -Δανείστηκα γ@μιστερό εργαλείο τσίπικο αλλά αποτελεσματικότατο από τον Θεόφιλο και έβγαλα με τα χίλια ζόρια το μπουζί. Σε τέτοιο χάλι που απορώ πως και γιατί έπαιρνε μπρος, τσακμάκι κιόλας.
    -'Εκανα διαλογισμό να θυμηθώ που πάει ποιά βίδα... Τελικά έβαλα τις μακριές με την πατούρα στα πλαστικά της ουράς και τις κοντές θα τις βάλω στα πλαστικά της μούρης αύριο γιατί κουράστηκα/κρύωσα/μεταχίλιαζόρια παρέδωσα και μιά δουλειά το μεσημέρι και δεν την πάλευα μετά για συνέχεια. Ε, αν δω ότι δεν μπαίνουν σωστά, θα τραμπάρω βίδες...
    -Μπήκαν τα νέα ρουλεμάν του λαιμού. Εύκολα (με το εργαλείο που λέγαμε). Σοκαρίστηκα με την επιδεξιότητά μου Για να τα βγάλω μου βγήκε η ψυχή. Και χάλασα μία μανέλα.
    -Έδωσα λίγο ακόμα στο αποκάτ' βιδάκι του ρουλεμάν του λαιμού μετά από μιά σύντομη βόλτα (λυσσασμένος, μετά θυμήθηκα ότι ΟΛΟ το μηχανάκι ήταν απλά λίγο σφιγμένο με το χέρι, άξονας εμπρός, τιμονόπλακες κλπ). Μου βγήκε η ψυχή να λύσω τις βίδες των καβαλέτων του τιμονιού γιατί 25Ν λέει το μανουάλι, ο γορίλας μάστορας πρέπει να κρέμασε από το αλενάκι όλη του τη φαμίλια σφίγγοντας, 100Ν το βιδάκι της επάνω τιμονόπλακας μίστερ και όχι με το χέρι σφιγμένο όπως ήταν όταν το πήρα, σωστά οι βίδες των καβαλέτωνΕ μετά, όλα καλά με το τιμόνι.
    -Το εμπρός φρένο μετά την κούρα με διάφορα καλλυντικά, οδοντόβουρτσα, 1000άρι γυαλόχαρτο κλπ στην δαγκάνα και στα έμβολα έχει και διαδρομή και αίσθηση (από αποτελεσματικότητα θα δείξει μετά την αλλαγή υγρών και πιθανώς τακακίων). Ο γορίλας που λέγαμε, έχει κάνει ζημιά (όχι σοβαρή ευτυχώς) στα έμβολα. Δεν θα κουραστώ να λέω ότι είναι μαλάκες στο συνάφι. Μένει η κούρα του οπίσθιου φρένου.
    -Μπήκε νέο επάνω "breather pipe" στο "καμπιλατέρ" το παλιό το έχει ακόμα ο γορίλας στον λώλο του χωμένο μάλλον.

    Και τώρα τα "κακά"...
    -Δεν μπορώ να βάλω τα σωληνάκια στο κάτω "breather pipe" γιατί το XXL χεράκι δεν χωράει και ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΣΩ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ βαριέμαι και θέλω να οδηγήσω, το είπα; ΗΛΙΘΙΕ ΓΟΡΙΛΑ γιατί δεν τα έβαλες τότε που έπρεπε παρά τα πέταξες όπως-όπως στο χώρο του κινητήρα; Για μισό λεπτό δουλειά ρε δήθεν επαγγελματία;
    -Επειδή δεν είμαι ο μόνος που δεν έχει το σωστό εργαλείο για το μπουζί προφανώς (το μεκανάκ δεν είχε εργαλειοθήκη της μαμάς απρίλιας μαζί του), οι γορίλες στην ζούγκλα έβαζαν ότι να'ναι και έχουν φάει το μέταλλο της κεφαλής (θα ανεβάσω φωτό για το γέλιο). Πτυχιούχοι, έτσι...
    -Πάω να σφίξω τα βιδάκια που κρατάνε τον εμπρός άξονα (80Ν λέει το μανουάλι για τον άξονα) και τα βιδάκια θένε 12Ν... Αμ πως. Τώρα εγώ έκανα μλκία; Ο γορίλας; Πάντως χαλασμένες οι βόλτες στα δύο βιδάκια τα οποία γυρνάνε "τρελά" και για την ώρα θα μπει λίγο λοκτάιτ να μην χαθούν. Κάποτες όχι πολύ μακριά στο μέλλον θα θέλει helicoil η μπότα. Φακ γιου μαδαφάκας.
    -Έχει διαβρωθεί και έχει σπάσει το ένα "αυτάκι" του υποπλαισίου στο οποίο δένει η σχάρα για πλαϊνές βαλίτσες/σαμάρια στην ουρά. Μικρό το κακό, σίδερο είναι κόβω το απομεινάρι και κολλάω ένα άλλο κάποια στιγμή, σπάσιμο όμως γιατί "τελάρο" για σαμάρια ήθελα να βάλω. Βέβαια αν κάνω την μόντα στην εξάτμιση και βάλω μονή, θα μείνουν οι βάσεις της εξάτμισης για να δέσει το "τελάρο" για τα σαμάρια, οπότε δεν θα μπλέξω πολύ.
    -Ο γορίλας που λέγαμε, έχει στραβοφάει τις πλαστικές βόλτες της φωλιάς της ντίζας στροφόμετρου και ταχύμετρου, τις οποίες έβγαλε για να γρασσάρει και δεν μπορούσε να μην τις χαλάσει. Δουλεύουν αμφότερα, αλλά με εκνευρίζει τώρα που ξέρω ότι κάτι πατάει λάθος.
    -Είναι σπασμένο ένα αυτάκι στο φέρινγκ. Θέλει καλούπι από το απέναντι σημείο, φτιάξιμο με πλεγματάκι κλπ (Γιώργο ευχαριστώ και πάλι για την πατέντα που μοιράστηκες) αλλά... Θέλω να το οδηγήσω είπαμε. Πιθανώς και για λίγο να μείνει με το δεματικό που ήταν στηριγμένο όταν το πήρα....

    Δικαιωματικά πλεον εσυ πρεπει να πάρεις την εργαλειοθήκη της κλήρωσης. .....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Θ'ακολουθήσει φωτορεπορτάζ.
    ΠΟΤΕ?
    ανανήψαντας

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ........
    που εχεις μπλεξει αγορι μου??

  12. #132
    Τι λέγαμε; Α ναι. Το 13 έλειπε, μπήκε άλλο ελαστικό σωληνάκι 7 χιλιοστών. Υπό σκέψη το αν θα βάλω κάποιο υποτυπώδες φιλτράκι στο ελεύθερο άκρο, κυρίως για να μην φωλιάσει κανένα έντομο μέσα και μην γελάτε το έχουν κάνει σε κάθε πιθανό σημείο και στα καρμπιρατέρ του fazer.
    Δεν μπόρεσα να βάλω τα 26-27-28-29... Στο μέλλον. Ένα από τα #29 ήταν καμμένο γιατί ακουμπούσε στον κινητήρα. Ο γορίλας αντί να σκιστεί να το βάλει, απλά το πέταξε πίσω από το μοτέρ και ο πελάτης που δεν ήξερε, δεν το κατάλαβε ποτέ μάλλον. Το ότι δεν χάθηκε με εκπλήσσει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diagram_32-Pegaso.gif 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	343966





    Η διαβρωμένη/χαλασμένη βάση του υποπλαισίου που λέγαμε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151021_110326.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	343967







    Ο γορίλας δεν είχε εργαλεία, ήθελα να ήξερα; Εγώ πες δικαιολογούμαι, το συνεργείο...;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151030_104839.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	38,0 KB 
ID:	343968

  13. #133
    Οι αυτού μεγαλειότητες breather pipes επάνω και κάτω, ζωντανά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151026_101757.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	44,1 KB 
ID:	343969
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151026_102231.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	35,6 KB 
ID:	343970




    Ο παλιός και ο νέος. Τρόμος στον κύλινδρο...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151030_104602.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	40,9 KB 
ID:	343971

  14. #134
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλό κουράγιο ρε ιταλοφιλε







    https://youtu.be/DeDmsIMwQX8

  15. #135
    Η μικροζημιά στις πλαστικές βόλτες που λέγαμε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151030_100149.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	45,1 KB 
ID:	343972
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151030_100155.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	45,1 KB 
ID:	343973





    Τα όργανα τη νύχτα. Το ταχύμετρο είναι πιο φωτεινό στην πραγματικότητα. Πριν απλά δεν διαβαζόταν το βράδι και το στροφόμετρο ίσα που φαινόταν. Η πολύ χαμηλή φωτεινότητα των οργάνων παρά τις νέες πολύ φωτεινές λάμπες, με κάνει να θέλω να τα λύσω για καθάρισμα, πιθανώς και αλλαγή όψεων αλλά υπερισχύει η λογική που λέει το πήρα φτηνό μην γίνει πανάκριβο χωρίς λόγο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151030_194851_Night.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	343974

Σελίδα 9 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 12:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 10:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF