Σελίδα 1 από 27 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #1

    Aprilia Pegaso cube

    The flying mythos.
    Ιταλικό.
    Μονοκύλινδρο.


    Με αυστριακό μοτέρ. Που φτιαχνόταν στην ίδια γραμμή παραγωγής με το νεφελίμ που λέει και ο κτήνος.

    Γιατί έχει ο καιρός γυρίσματα και ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι.

    Τετραπλά.



    Ας δούμε τα αστεία δεδομένα... Αγοράστηκε την ημέρα των γενεθλίων του πατέρα μου, όπως το αυτοκίνητό μου. Είναι μπλε μεταλλικό, όπως το bandit μου. Είναι και τα ίδια κυβικά (σχεδόν). Είναι το πιο παλιό (λειτουργικό) μηχανάκι στον "στάβλο" και με τα περισσότερα χιλιόμετρα όταν ήρθε στα χέρια μου. Είναι το πιο φτηνό μηχανάκι που αγόρασα ως σήμερα. Είναι το πιο αργό μηχανάκι που είχα ποτέ, μακράν και όποιος μου ξαναπεί για ροπές και "κλωτσιά" από μονοκύλινδρο θα θεωρείται απλά ανόητος. Το πιο ήσυχο μηχανάκι που είχα γενικώς, με το πιο βαβουριάρικο μοτέρ ειδικώς. Έχει 5 βαλβίδες, σαν το fazer και τελικά αυτές οι κεφαλές είναι θορυβώδεις, το 4βάλβδιδο GS δεν ακούγεται τόσο. Δεν έχει φρένα, ειδικά το πίσω είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει ένα και το αυτό. Το μπροστινό δουλεύει, αν το σφίξεις σαν να στραγγαλίζεις τον θανάσιμο εχθρό σου. Έχει πιο σκληρό συμπλέκτη από το fazer και αυτό είναι κατόρθωμα. Είναι ελαφρύ, έχει πολύ πλάκα στην οδήγηση. Έχει ωραία φώτα, χάλια φωτισμό οργάνων. Φοράει τετραγωνισμένα λάστιχα του 2009 και παρ'όλα αυτά στρίβει ωραία. Είναι πιο στριμωγμένο στο δικάβαλο σε σχέση με το fazer αλλά έχει πλάκα και αυτό το δέσιμο... Και έχει βαλίτσα, η χαρά του σουπερμάρκετ. Έχει τον παλιομοδίτικο μαλακισμένο διακόπτη για την ρεζέρβα που είναι σκληρός και θέλει να κατέβεις για να τον αρπάξεις και να τον γυρίσεις, "έμεινα" πρώτη φορά σήμερα στα 253 χιλιόμετρα από γεμάτο. Είχε έναν προηγούμενο ιδιοκτήτη στα 15 χρόνια του, ο οποίος φάνηκε ότι δεν το αποχωρίστηκε με χαρά. Το ότι πήρε CB1300 λίγο πριν το αποχωριστεί το αφήνω στον Μπομπ να το σχολιάσει.

    Θέλει λάστιχα, ρουλεμάν λαιμού, ξεσκούριασμα στις εξατμίσεις, πίσω φλας γιατί το ένα είναι σπασμένο και κολλημένο με ταινία (άλλη μιά σύμπτωση) και εμπρός κρύσταλλα γιατί έχουν ξεβάψει και το ένα είναι ραγισμένο, ένα συμμάζεμα στα ηλεκτρολογικά του γιατί όλα δουλεύουν αλλά όχι όλα όπως έπρεπε (τι ιταλικό θα ήταν, εξάλλου), λύσιμο καθάρισμα οι δαγκάνες φρένων και τα εμβολάκια, φρέσκα αναλώσιμα γενικώς και -κλασσικά- δεν θ'αργήσει να ζητήσει τσιμούχες στα καλάμια. Όταν βγουν πλαστικά, ντεπόζιτο κλπ θα φανεί τι άλλα μαζέματα θα κάνω γιατί έχω διαβάσει πολλά και ανυπομονώ να σκαλίσω. Το καλό είναι ότι δεν θέλει τίποτα ακριβό, θέλει απλά αγάπη και φροντίδα.

    Me gusta και αυτό είναι η έκπληξη, με το αντίστοιχο bmw δεν τα είχαμε βρει ιδιαίτερα.

    Ιδού:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Pegaso2.jpg 
Προβολές:	802 
Μέγεθος:	91,8 KB 
ID:	342563



    Εντάξει τώρα κυρ γάτο-πρεσιντέντε;
    υ.γ. Η φωτό έξω από το σουβλατζήδικο που αυτοκεράστηκα στο χωριό για το καλωσόρισμα την ημέρα που το πήρα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Με το καλο!! καλο χειμωνα! Χαχαχα... εξωτερικα φαινεται καλο παντως!
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    296
    καλοριζικο

  4. #4
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Καλορίζικος ο Πηγασάρας σου φίλε.


    Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω ,καθότι αργά/μιση.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Τωρα ξερεις,συμμαζεψε το και ξεκιναμε βολτουλες στα βουναλακια και τα χωματακια

    Οποτε,θα ευχηθω καλολασπωτοοο



  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Γιάννη παιδί μου; έγινες ομόσταυλος απριλιανός; μεγειές! καλοτάξιδο

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καλοριζικο, καλοταξιδο και καλολασπωτο!!!

    Δηλαδη ρε Αμυρου δεν ειχες ποτε ξανα μονοκυλινδρο;; (φλωρος )...

    Πηγες και πηρες το πιο πολιτισμενο μονοκυλινδρο μοτερ που υπαρχει... Με αυτο το μοτερ σκας στη φιλαρμονικη της Βιενης πρωτοχρονιατικα και δεν σε κοιταν περιεργα. Φυσικα δεν εχει την κλωτσα στα χαμηλα, αλλα παρ'ολα αυτα αν εχει το ιδιο γραναζωμα με το αντιστοιχο προπελεν ειναι γεματο ροπη παντου. Δεν κρεμαει ευκολα. Ειναι πολυ ελαστικο.
    Αν δεν ψαχνεσαι για ταχυτητα και ενα μεγαλυτερο γραναζι πισω θα βοηθουσε στο να ξυπνησει λιγο χαμηλα.
    Κανε του τα μαζεματα που θελει και θα αναβαθμιστει πληρως, ειδικα με φρεσκα λαστιχα. Καθαρισε και τις δαγκανες των φρενων, βαλε καινουργια υγρα, αλλαξε και κανα δισκο αμα χρειαζεται και θα εχεις μια χαρα εργαλειο για ολες τις δουλειες..
    Βγαλε και τους θερμοσυφωνες απο πισω και βαλε μια αλουμινενια 2 σε 1 να ελαφρυνει..

    Το αμστελνατουν μπροστα απο τι ειναι;;;

    Καλοριζικο και απεφτο!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Καλες βολτες!!!!!!!

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Γιαννη , καλοριζικο και καλολασπωτο.

    Γατε, αναμενουμε
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  10. #10
    Το περιγραφεις λες και ειναι χρεπι ρε.......

    Εχω μια αλοιφουλα καλη να γιανουν ολα λεμε.....

    Καλοριζικο, καλοταξιδο, απεφτο και καλα μαζεματα



    Υγ.... Ζω για τη στιγμη που θα πας ενα δικαβαλο ταξιδι και θα γκρινιαξετε για την ανεση των ονοφ.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #11
    Καλοτάξιδο Γιάννο. Να το χαρείς και να το ξεζουμίσεις
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  12. #12
    Χεχεχε...σαρδόνιο γέλιο...

    Μηχανάκι για χαρντκορίλες πήρες δλδ. Προσοχή στα διπλά backflip
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Καλημέρα και καλές βόλτες με τα εργαλείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!










    (πάτε ρε πστη μου και ψωνίζεται στην μούγκα μερικοί-μερικοί και δεν
    μας πρήζεται τ' αρχ@δια κάνα δυό μήνες για το τι πρέπει να πάρετε.......
    Απαξιείται την γνώμη - άποψη του κάθε φίτσουλα που με πάθος θα σας
    πρότεινε ν' αγοράσετε ότι είδε χθές βράδυ στον ύπνο του.................
    Τι να πω άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου )
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    @Bob Τα αμστελντάουν είναι τα δικά του. Θα δείξει αν μπορεί να πάρει τίπτις άλλα, ρυθμιζόμενα και αν αξίζει τον κόπο και το έξοδο, το μπροστινό μου αρέσει πως δουλεύει στην άσφαλτο.
    Μα, μονοκύλινδρο γιατί να έχω; Το χώμα με έριξε στην ανάγκη... Με την μονή εξάτμιση φοβάμαι μήπως το "πνίξω", καμμία εταιρία δεν έχω δει που να έβγαζε τέτοια. Έχω μιά τιτανίου "παρακαταθήκη" από το bandit που θεωρητικά μπορεί να προσαρμοστεί, αλλά πως θα το επηρεάσει;

    @Σπύρε "ταξίδι" με μονοκύλινδρο, ο ζεν Λαμιώτης το κάνει ευχάριστα. Θα σου πω εν καιρώ τις δικές μου εντυπώσεις. 130-140 πάντως άνετα-αβίαστα-αβασάνιστα τα κρατάει.
    Χρέπι δεν είναι, είναι όμως 15ετίας, αρκετά καλό εμφανισιακά, με σημάδια γήρανσης όμως που μπορεί να είναι εύκολα αμελητέα αλλά σε μερικές περιπτώσεις (πχ εξατμίσεις) αν μείνουν αφρόντιστα θα γίνουν ακριβά στην διόρθωση.

    @Bulmont Αφού διαβάσεις όλα τα θρεντ (ή σχεδόν) που αναφέρονται σε "φτηνό ον-οφ", "ποιό μονοκύλινδρο" κλπ, χαζέψεις σε μερικά άλλα φόρα και δεις και αγγελίες, αφού ζαλίσεις τα @@ του Θεόφιλου (του οποίου η βοήθεια ήταν πολύτιμη) και επίσης ζαλίσεις μερικούς ακόμα με πμ... Δεν χρειάζεται άλλο ένα θρεντ με σπαμ, παρά το γέλιο που θα έβγαζε




    Ευχαριστώ πολύ όλους

  15. #15
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Και με γειές και πολύχρονος!Ηρθε η ωρα του τρου αντβεντσουρ!
    Φίου φίου φι φι φίου

Σελίδα 1 από 27 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 13:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF