Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Εξετάσεις-σλάλομ

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Σε ανοιχτο χωρο φιαξε μονο σου τους κωνους στην διπλασια αποσταση απο της δοκιμασιας.....

    Επαναληψεις αρκετες φορες.....

    Αρχισε να μικραινεις την αποσταση των κωνων καθε οποτε.... Περνας το σλαλομ με ευκολια....

    Το ιδιο και το ιδιο ... Μεχρι να φτασουν οι κωνοι στην αποσταση της δοκιμασιας.....

    Μιση μερα δουλεια ειναι.....!!!
    αυτο είναι το καλύτερο. Ότι και να λέμε στο παιδι αμα δεν "παίξει" μόνος του δεν θα βγάλει άκρη

  2. #32
    Αυτό προϋποθέτει ότι έχεις μηχανή όμως. Αν δεν έχεις, θέλεις πιο πολλά μαθήματα, απλώς.

  3. #33
    εμπειριά μέλος Το avatar του/της Argonautis46
    Εγγραφή
    12/05/2012
    Μηνύματα
    341
    Χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο θεωρητικό υπόβαθρο ή να λέω κάτι με σιγουριά. Θα σου πρότεινα με σχεδόν μηδενική ταχύτητα να προσπαθήσεις να μην πατήσεις πόδια κάτω. Να μείνεις δηλαδή όση περισσότερη ώρα μπορείς πάνω στη μηχανή. Πιστεύω χρειάζεται κινηση στο σώμα και στο τιμόνι σβέλτα.
    Είναι κάτι που έκανα απο μικρός στο ποδήλατο γιατι μου άρεσε, οπότε με την ισορροπία τα πήγα καλά αργότερα και στη μηχανή. Δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βοηθήσει εσένα.
    Αν απο την άλλη προσπαθήσεις να μπλέξεις την θεωρία. Που να κοιτάς, που να δίνεις γκάζι, πότε να στρίβεις, πότε να γέρνεις και που κλπ, πιστεύω περισσότερο θα σε μπερδέψουν. Κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου και μετά τα συνειδητοποιείς απο τη θεωρία. Αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον.
    Κύκλους

  4. #34
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Θα συμφωνίσω με τον φίλο αργοναύτη για τα περί ισοροπίας, και θα προσθέσω και το εξής, που ίσως αρχικά φανεί λιγο παράξενο:

    Είναι όντως θέμα ισοροπίας, όπως και εξοικείωσης με γρήγορες (σχετικά μιλώντας) επανελημένες αλλαγές κατεύθυνσης. Προσωπικά έχω δεί οτι και απλή εξάσκηση με κοινό ποδήλατο βοηθάει πολλούς να συνηθίσουν αυτό το αίσθημα του σλάλομ.

    Γρήγορα σλάλομ σε κατηφόρα, αλλά και σιγανά ελεγχόμενα σλάλομ σε ανόμαλο έδαφος και κάθε τί ενδιάμεσο. Έτσι να γίνει συνήθεια η ισοροπημένη, ομαλη ροή του «κύματος» δεξιά-αριστερά-δεξια-αριστερά, smooth, nice and easy.
    (Επίσης χρήσιμες οι πολύ κλειστές στροφές με ποδήλατο, χωρίς να πατήσεις κάτω πόδι.)

    Ωραία η θεωρία, και πολύ χρήσιμη, αλλά αν δεν πιάσεις πρώτα το "feeling" του σλάλομ, θα αργίσεις να το κατακτήσεις.

    Νομίζω οτι επειδή το ποδήλατο είναι πολύ πιο ελαφρύ και άμεσο στην ανταπόκριση (δηλαδή "νευρικό"), το σλάλομ σε μηχανάκι στη συνέχεια θα φαίνεται παιχνίδι.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 18/10/2015 στις 13:46.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Σε εξετάσεις Φυσικής ...
    από lyk0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 03:36
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2006, 20:08
  3. Εξετασεις Φυσικης
    από DRAKOS1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 19:29
  4. Εξετάσεις
    από deusXT στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 14:48
  5. ιατρικες εξετασεις
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 11:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF