Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Εξετάσεις-σλάλομ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85

    Εξετάσεις-σλάλομ

    Κάνω μαθήματα οδήγησης για κατηγορία Α και η "δοκιμασία" που με ζορίζει (3/10 φορές την καταφέρνω) είναι το σλάλομ με τους 7 κώνους... Όταν πηγαίνω σχετικά γρήγορα, υπάρχουν φορές που δεν προλαβαίνω να ξαναστρίψω το τιμόνι για τον επόμενο κώνο. Όταν πηγαίνω αργά (χρησιμοποιώντας τον συμπλέκτη) πάω αρκετά αργά και είναι πιο δύσκολο να κρατήσω ισορροπία... Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει καμιά συμβουλή?

  2. #2
    το σώμα σου πώς το τοποθετείς?
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    να γερνεις το κεφαλι στην μερια που στριβεις,
    οχι το τιμονι και θα τα πας καλα.

    Εξασκηση=επιτυχια

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Δεν νομίζω ότι κάνω κάποια ιδιαίτερη κίνηση στο σώμα... Ένας γνωστός μου που οδηγεί χρόνια μηχανή μου είπε να πατάω πιο γερά το ανάποδο πόδι στο μαρσπιέ. Δηλαδή, όταν στρίβω δεξιά να πατάω γερά το αριστερό πόδι

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι κάνω κάποια ιδιαίτερη κίνηση στο σώμα... Ένας γνωστός μου που οδηγεί χρόνια μηχανή μου είπε να πατάω πιο γερά το ανάποδο πόδι στο μαρσπιέ. Δηλαδή, όταν στρίβω δεξιά να πατάω γερά το αριστερό πόδι
    ήμουν σίγουρος
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Αυτό τι σημαίνει? Ότι είναι σωστό αυτό που μου είπε ή ότι είναι λάθος?

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    Αυτό τι σημαίνει? Ότι είναι σωστό αυτό που μου είπε ή ότι είναι λάθος?
    Σωστό.

    Δες τώρα όμως. Εσύ πας με ταχύτητα πεζού ανάμεσα στις κορίνες, αυτή ή τεχνική που σου είπαν έχει μεγαλύτερο νόημα εκεί που χρειάζεται δύναμη στο τιμόνι, σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Εξάσκηση... Και προσπάθησε για αρχή να γερνεις το κεφάλι σου μέσα στην στροφή, το σώμα σιγά σιγά θα ακολουθήσει. Μην βιάσεις την ταχύτητα, θα έρθει όσο μαθαίνεις και χαλαρώνεις. Βρες την ταχύτητα που τα κάνεις σωστά χωρίς άγχος και σφίξιμο, με την εξάσκηση θα έρθει το πράγμα μόνο του.

    Εκτός από τα πόδια, για τα χέρια σου είπαν;

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Όχι δεν μου είπαν για τα χέρια. Μα, δεν προσπαθώ να το κάνω γρήγορα. Απλά όταν το κάνω πολύ αργά για να "ελέγχω" την κίνηση, είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις την ισορροπία στρίβωντας...

  9. #9
    Σου προτείνω να ξεχάσεις για λίγο τους κώνους και να εξοικειωθείς αρχικά με την χαμηλή ταχύτητα και την ισορροπία και μετά με την εναλλαγή κλίσης της μηχανής. Το να προσθέσεις τους κώνους στην εξίσωση θα είναι εύκολο μετά.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  10. #10
    στην ευθεία που πρέπει να πας αργά πώς τα πας? μπορείς να την κάνεις πολύ αργά σχεδόν ακίνητος??? πειραματίσου με την χαμηλή ταχήτητα και μόλις αποκτήσεις ισορροπία θα σου είναι πιο εύκολο και το σλάλομ. Για την τεχνική στριψίματος συμφωνώ με τα παραπάνω... θυμήσου επίσης ότι σε τέτοιες μανούβρες με χαμηλές ταχύτητες παίζουν ιδιαίτερο ρόλο η θέση του σώματος, όπως και το να διορθώνεις σβέλτα το τιμόνι με μικρά ή μεγάλα στριψίματα...

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν μου είπαν για τα χέρια. Μα, δεν προσπαθώ να το κάνω γρήγορα. Απλά όταν το κάνω πολύ αργά για να "ελέγχω" την κίνηση, είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις την ισορροπία στρίβωντας...

    Oταν στρίβεις να κρατάς σταθερό ή πολύ ελαφρά ανοιχτό το γκάζι. Κοίτα που θες να πας γυρίζοντας όλο το κεφάλι.
    Επανέλαβε, ξανά και ξανά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Στην ευθεία που πρέπει να πάω αργά τα πάω μια χαρά. Συνήθως κάνω γύρω στα 17 δευτ. Γενικά δηλαδή τη βγάζω ψιλοεύκολα. Εκεί όμως αρκεί να έχω ίσιο το τιμόνι και να κοιτάζω μακριά! Δεν χρειάζται να κάνω μανούβρες...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    εξασκηση θελει..... μη σε πιανει πανικος... θα ερθει από μονο του....

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    Στην ευθεία που πρέπει να πάω αργά τα πάω μια χαρά. Συνήθως κάνω γύρω στα 17 δευτ. Γενικά δηλαδή τη βγάζω ψιλοεύκολα. Εκεί όμως αρκεί να έχω ίσιο το τιμόνι και να κοιτάζω μακριά! Δεν χρειάζται να κάνω μανούβρες...
    προσπάθησε να πέσεις στα 15 περίπου...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    προσπάθησε να πέσεις στα 15 περίπου...
    Να ανέβει πρέπει! Όσο πιο αργά τόσο πιο καλά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σε εξετάσεις Φυσικής ...
    από lyk0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 03:36
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2006, 20:08
  3. Εξετασεις Φυσικης
    από DRAKOS1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 19:29
  4. Εξετάσεις
    από deusXT στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 14:48
  5. ιατρικες εξετασεις
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 11:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF