Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Xlite 603 vs AGV K5

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398

    Xlite 603 vs AGV K5

    Kάποια γνώμη μετάξύ των 2?

    Χρήση καθημερινή και sport touring με naked.

    Το προηγούμενο ήταν Shoei xr1000 αλλά έχει πλέον γεράσει και δεν είμαστε ξανά για 500αρικα...
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  2. #2
    MADA MADA Το avatar του/της kkinezos
    Εγγραφή
    16/10/2015
    Μηνύματα
    31
    Καλησπερα!

    Και γω σε παρομοια φαση ειμαι αλλα για την επιλογη πρωτου κρανους.
    Παροτι μου προτειναν και το Xlite 603, ταλαντευομαι αναμεσα στα AGV K5 & HJC RPHA 10 plus(βεβαια δεν εχει sun visor το HJC) και αυτο με σπρωχνει προς το K5, οπως επισης και το οτι ειναι λιγο πιο ομορφο.

    Οι τιμες σ αυτα τα 2 ειναι ιδιες καθως παιζει απ το εξωτερικο που με εξοδα αποστολης βγαινουν στα ιδια χρηματα (γυρω στα 270).

    Οποτε δες και αυτη την επιλογη και ας μας πει καποιος γνωστης τη γνωμη του για τα 3 κρανη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    Δεν ξερω να σε βοηθήσω,παντως εχτες το βράδυ ,ειδα το Κ5 τυχαία στο ιντερνετ και μαρεσε αρκετα μπορώ να πω
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων agv-k5-multi-deep-black-white-red-helmet-1-600x600.jpg‎  

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    οποιο σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι σου παρτο καθως και τα 2 ειναι πολυ ποιοτικα κρανη

  5. #5
    oldog Το avatar του/της bleach
    Εγγραφή
    23/01/2014
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από describer Προβολή μηνύματος
    οποιο σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι σου παρτο καθως και τα 2 ειναι πολυ ποιοτικα κρανη
    Εγώ θα απέφευγα την AGV αλλά δεν έχω εικόνα από τα Xlite (αν και έχω ακούσει καλά λόγια!)... Ή αλλιώς θα πήγαινε σε HJC (για πιο οικονομικό αλλά ποιοτικό).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Αυτό που με προβληματίζει με το AGV είναι το "made in china". Αλλιώς μάλλον για Κ5 θα πήγαινα χωρίς συζήτηση.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  7. #7
    MADA MADA Το avatar του/της kkinezos
    Εγγραφή
    16/10/2015
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bleach Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα απέφευγα την AGV αλλά δεν έχω εικόνα από τα Xlite (αν και έχω ακούσει καλά λόγια!)... Ή αλλιώς θα πήγαινε σε HJC (για πιο οικονομικό αλλά ποιοτικό).
    Ο λογος?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    O λόγος είναι ότι αγοράζεις ένα κράνος designed by agv ή δεν ξέρω και γω τί, αλλά made in china. Η ποιότητα - τουλάχιστον της συναρμογής - δεν είναι η ίδια με το made in italy. Και αυτό που λέω, δεν ισχύει μόνο για τα κράνη, αλλά γενικώς. Ξέρω ότι πολλοί θα πουν ότι περνάνε από αυστηρό ποιοτικό έλεγχο κλπ, αλλά γνώμη μου είναι ότι αυτό δεν είναι αρκετό.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  9. #9
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    O λόγος είναι ότι αγοράζεις ένα κράνος designed by agv ή δεν ξέρω και γω τί, αλλά made in china. Η ποιότητα - τουλάχιστον της συναρμογής - δεν είναι η ίδια με το made in italy. Και αυτό που λέω, δεν ισχύει μόνο για τα κράνη, αλλά γενικώς. Ξέρω ότι πολλοί θα πουν ότι περνάνε από αυστηρό ποιοτικό έλεγχο κλπ, αλλά γνώμη μου είναι ότι αυτό δεν είναι αρκετό.
    Θα μαζευα άλλα 100€ και αντι για 300 θα εδινα 400 και θα επαιρνα αυτο...
    https://www.louis.de/en/artikel/shoe...list=103180264
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #10
    Κουλάδι Το avatar του/της greco13
    Εγγραφή
    18/07/2015
    Μηνύματα
    58
    Προτείνω και γω να κοιτάξεις και το rpha 10 plus. Καλύτερη ποιότητα από το AGV, επίπεδα θορύβου σχεδόν ίδια (σε sm μηχανή) αλλά πολύ καλύτερη αεροδυναμική.
    Το φοράω εδώ και 2 εβδομάδες και είμαι καταευχαριστημένος.

  11. #11
    oldog Το avatar του/της bleach
    Εγγραφή
    23/01/2014
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas238 Προβολή μηνύματος
    Ο λογος?
    Έχω το K4 εδώ και 2 χρόνια (και πλέον ένα Shoei NXR) και δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από την ποιότητα της κατασκευής του: τα μαξιλαράκια έχουν υποχωρήσει αρκετά (και δεν "έρχονται" με πλύσιμο, όπως στα άλλα κράνη) με αποτέλεσμα το κράνος να "παίζει" στα πολλά χιλιόμετρα (>120km/h) και να μου δημιουργεί πονοκέφαλο. Επίσης, οι αεραγωγοί δεν είναι καλοί με αποτέλεσμα το χειμώνα να μη ξεθολώνει γρήγορα και το καλοκαίρι να ζεσταίνομαι... Αντίθετα, ένα HJC που πήρε ένας φίλος την ίδια περίπου περίοδο με μένα και στα ίδια λεφτά (~250ευρώ) έχει "κρατήσει" περισσότερο και έχει καλύτερη συμπεριφορά στην οδήγηση! Ήμουν απογοητεύμενος από το προηγούμενο κράνος μου (ένα Suomy) και πήγα στην AGV για καλύτερα και πάλι με απογοήτευσε! Η Shoei προς το παρόν με έχει εντυπωσιάσει! Άρτια σε όλα (αλλά ίσως είναι άλλη κατηγορία λόγω τιμής). Δεν θα ξανάπαιρνα AGV, ούτε Suomy. HJC θα ήταν η safe επιλογή αν το badget μου ήταν μικρότερο.

    Υ.Γ.: Όλα τα κράνη τα προσέχω το ίδιο και συνήθως χρησιμοποιώ τη θήκη τους για μεταφορές (όταν δεν τα φοράω)...

  12. #12
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    καλα ειναι και τα 2 κρανη. το θεμα ειναι να τα δοκιμασεις και να παρεις οποιο σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι. επισης μην κολας σε αυτα τα 2, δοκιμασε και αλλα, οπως το hjc κτλ. στην τιμη που παιζουν ολα τα αυτα, μια χαρα κρανη ειναι.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    αν αποφασισεις να μαζεψεις καποια λεφτα παραπανω, οπως προτεινε ο συμφορουμιτης, πηγαινε κατευθειαν για shoei NXR. Ειμαι κατοχος του 1 μηνα και το κρανος δεν με εχει απογοητευσει ουτε απο αεροδυναμικη (120 km με sh150cc χωρις ανεμοθωρακα και δεν κουναει καθολου) ουτε απο ανεση και κυκλοφορια αερα στο εσωτερικο. Στο προτεινω ανεπυφυλακτα

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    89
    ως κάτοχος του Κ5, εδώ και 2 μήνες και μετά από 6.000 χλμ. μαζί του καταγράφω τα εξής:

    + στην ποιότητα κατασκευής, μην σε προβληματίζει το made in China, είναι ισάξιο σε φινίρισμα και υλικά-αν όχι ανώτερο σε κάποια σημεία από το XR1000 που είχα πριν.
    + στην ευστάθεια και αεροδυναμική που έχει στις μεγάλες ταχύτητες: καλύτερο κατά τη γνώμη μου από το προαναφερθέν (με το Μπάντιτ που έχω, να μην διακρίνεται στην ανεμοκάλυψη)
    + στον εξαερισμό: νόμιζα ότι το SHOEI είναι πολύ καλό σε αυτόν τον τομέα, αλλά πίστεψε με με τόσους αεραγωγούς και πολύ καλά τοποθετημένους-εύχρηστους, το AGV το ξεπερνάει.
    + στο κούμπωμα της ζελατίνας: ειδικά στο μηχανισμό που την σηκώνεις ελαφρά και επιτρέπει να μην θαμπώνει.
    + στην τιμή: αν το ψάξεις λίγο και καταφέρεις και το φέρεις απόξω, θα πετύχεις πολύ καλή τιμή.
    + στην ποικιλία χρωματισμών: έχει μεγάλη γκάμα να διαλέξεις.

    πάμε και στα αρνητικά...

    - στο θόρυβο: όπως θα γνωρίζουν οι περισσότεροι κάτοχοι AGV, έχουν θόρυβο: αυτό οφείλεται στην αεροδυναμική κατασκευή του κράνους, αλλά και στους πολλούς αεραγωγούς. κοινώς αν δεν την παλεύεις με το θόρυβο, οι ωτασπίδες σε αυτό το κράνος είναι μονόδρομος.

    όλα αυτά τα γράφω, όχι ως ένθερμος οπαδός της συγκεκριμένης μάρκας, μάλλον το αντίθετο...κατέληξα βέβαια να το αγοράσω γιατί πιστεύω, ότι για τα λεφτά του είναι VALUE for money, αλλά και γιατί τα υπόλοιπα που δοκίμασα δεν μου έκατσαν καλά. μου έκανε εντύπωση η κατανομή βάρους του, το ζύγισμα κοινώς...

    κλέινοντας να πω ότι ως κάτοχος Xlite παλαιόθεν, τα θεωρώ καταπληκτικά και πολύ υποτιμημένα κράνη, αν έβρισκα αυτό που ήθελα σε αυτά τα λεφτά, μάλλον εκεί θα έκλινα...

Παρόμοια θέματα

  1. HJC FG-17 vs AGV K3 SV
    από feredafas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2015, 22:29
  2. shoei vs AGV
    από jou-jou στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 11:26
  3. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:10
  4. R1 Vs K5?
    από Dionisisk5 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 21:20
  5. GSXR 1000 K5 vs οι λοιποί καϋμένοι......
    από stako στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 18:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF