Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Εξετάσεις για δίπλωμα και ιστορίες

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Θυμάμαι εδωσα κοντά στο γήπεδο της Τούμπας, σε μια αλάνα, σχεδόν όλοι ερχόντουσαν και εφευγαν (ασχετα αν πέρναγαν η όχι,) με τα δικά τους μηχανάκια, κανονικά σαν κύριοι
    Και πως να φευγαμε δηλ ρε κύριος..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η πιο μεγαλη πλάκα ήταν οι εξετάσεις πορείας για 50ρι.
    Εδωσα το 1983 στην Αθήνα και οι εξετάσεις τότε γίνονταν σε μια πλατεία καπου στις 3 γεφυρες. Η πλατεία όμως δεν ηταν στρογγυλή αλλά τριγωνική και οι εξταστες της Τροχαίας καθονταν στην μια πλευρά.
    Η εξέταση ήταν απλά να κανουμε όλοι μαζί την πλατεία 3 φορές χωρίς να τσακιστούμε. Στην πλευρά που ήταν οι εξεταστές πήγαίναμε όλοι κυρίες, στο υπόλοιπο όμως ηταν κόντρα κανονική.
    Μια που εγω είχα παπί C50 6volt τους περισσότερους τους έριχνα!! Ηταν καμμια 20ρια μηχανάκια ολοι μαζί.
    εκει εδωσα κι εγω οπως το περιγραφεις και με παπι 6V τι μου θυμισες ρε αρη

    για καποιο λογο ομως εμας μας βαλανε να κανουμε ΚΑΙ οχταρια με δυο κορινες χωρις γραμμες κατω.

    οσοι ητανε μπροστα μου κανανε δυο τρια οχταρια και μετα ελεγε περασες. σαν ηρθε η σειρα μου ξεκιναω τα οχταρια κι ο εξεταστης πιανει κουβεντα με εναν φιλο του που περνουσε. εγω εκανα οχταρια 3,4,5 τον εβλεπα να μην μου δινει σημασια 6,7 και σταματαω παω κοντα του και του κανω "περασα". ναι σωστα μου απαντησε :rotflmao::rotflmao:
    Γιαννης

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Το 1989 λεμε μ'ενα φιλο να πα να βγαλουμε κανα διπλωμα ναμαστε ανετοι! Ειχα τοτε ενα BMW R25/3 του 1954 και αυτος το R25 το 2.! [Διαλεξαμε να δωσουμε με το δικο μου που ηταν ποιο καινουριο μοντελο] Παμε σ'ενα μαστορα πουφτιαχνε τα τρακτερια εκει γυρο και περνουμε εναν φλασερ,καλωδια και εναν μεγαλο διακοπτη! μας λεει πως να τα φιαξουμε και παμε στην αποθηκη. Τραβαμε καλωδια ,κολαμε,μονοτικες, κανα συρμα στα δυσκολα και ΕΤΟΙΜΟ ! Ανοιγω τον διακοπτη παταμε τα φλας! Δουλευαν! Λιγο χλωμα αλλα δουλευαν Αρχησαμε τις βολτες να μαθουμε τα φλας και τα 8αρια και παμε μετα απο μερες να δωσουμε. Περναμε τα σηματα και παμε για οδηγηση σ'ενα φαρδυ δρομο με κατι κοτρωνια για σημαδια. Μας κοιταγαν εμας με το bmw περιεργα, αλλα το ειχαμε συνηθησει! Ξεκιναει η φαση, περνανε τρεις τεσσερεις με τη γνωστη βεσπα, πεφτει ενας[αυτον τον κοψανε!] Ερχετε η σειρα μου! Του λεω του εξεταστη,χερια δε βγαζω εχει φλας! Συφωνησε. Βαζω μπρος, ειχα ανεβασει και το ρελαντι [ετσι μας ειχαν πει να κανουμε]και ξεκιναω. Βαζω πρωτη γκαζωνω αναβω φλας περναω την 1η κοτρωνα περναω τη δευτερη,φλας ξανα προς τα πισω και μετα επρεπε να πας στο τερμα του δρομου φλας αναστοφη και πισω. Το bmw με 1η τερμα γκαζι δεν εβγαζε ουτε 20 χλμ. ΒΑΡΕΘΗΚΑ!:ZZZ: εβαλα και 2η, γυρναω με το καλο, περασα! Το περνει ο κολητος και ξεκιναει κι αυτος να κανει τα δικα του. Μαζευτηκαν πεντε εξι γυρο μου. Ρε φιλε να δωσουμε και μεις με το δικο σου? Παιδια ελευθερα τους λεω,γκαζωστε αφοβα, εχουμε και φλας! Στραβωσε ο τυπας με τη βεσπα, αλλα ειμασταν πιο πολλοι! Σε μια φαση ακουγετε ο εξεταστης να λεει κοιτωντας τον κολητο που κανει αναστροφη στο βαθος. Ρε αναψε φλας η οχι? Ειχε και μια λιακαδα,τι ναδεις! Αναψε του λεω, πεταχτηκαν και κανα δυο απο πισω, αναψε, αναψε! περασε κι αυτος! Δωσαν και οι υπολοιποι, αλλοι με το BMW,αλλοι με τη βεσπα και αφου τελειωσε η φαση πηραμε το θηρειο και πηγαμε για μπηρα! Απο τοτε μετα απο πολα μαυρισμενα μακο, λαδομενα αποτσιγαρα, και αρκετα χλμ! Ειμαστε ακομη εδω!

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83
    πρωτη φορά έδωσα το 95. Για 50 κυβικα, το "μικρο διπλωμα" , της τροχαιας. Βεσπα 50 cc, αστεια εξεταση, μια απλη ευθεια και ενα κυκλος, ισα ισα να δουν οι τροχονομοι οτι ειχαμε ισοροπια.Η εξετασεις γινονταν καπου εξω απο το Καυτατζογλειο σταδιο.Δευτερη φορα, εν ετει 1998 (ατυχος γαρ), νεο συστημα (διαχωρισμος 125 κυβικων και απεριοριστων) για το Α1. Βεσπα 125 κυβικων, αρκετα τεχνικη η εξεταση, ευθεια ταχειας, ευθεια γοργη, ευθεια δικαβαλλο, στροφη κλπ.. καπου πισω απο το λουνα παρκ στην Σαλαμινα(νυν Μεγαρο μουσικης)...Τριτη φορα, εν ετει 2001 για το Α.honda souper four 400, ολοιδια εξεταση με το Α1 με επιπλεον λιγα μετρα πορεια στο δρομο, με ενδοεπικοινωνια κρανους και οχηματος εξεταστων απο πισω μου...καπου πισω απο το μηχανολογικο στην λαχαναγορα...τΤα υπολοιπα, υπηρεσιακα κλπ, δεν σας ενδιαφερουν....

  5. #20
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Έφτασα στον χώρο της εξέτασης με τη μηχανή που είχα τότε, Honda VT 250F του '86. Ο δάσκαλος είχε 2 βέσπες χρέπια, μια «καινούργια» και μια αρχαιολογία και μου είπε να οδηγήσω και τις δύο και να διαλέξω ποιά με βολεύει περισσότερο. Αφού τις έκανα και τις δύο βόλτα, κατέληξα στην αρχαία, γιατί μου φάνηκε πιο ελαφριά και είχε και λίγο χαμηλότερα το ρελαντί.

    Στον χώρο της εξέτασης με τα οχτάρια γινόταν ο χαμός. 10-15 βέσπες μαζί με αναβάτες να κάνουν προπόνηση και να εναλάσσονται μεταξύ τους. Σε κάποια φάση, σκάει μύτη μια μελαχρινή αμαζόνα με XT 550 που μόλις την είδαν όλοι, τους έπεσαν τα σαγόνια και άρχισαν να τρέχουν τα σάλια. Όπως moto.gr δηλαδής
    Επειδή κανείς άλλος δεν ήθελε να δώσει με την αρχαία βέσπα του δασκάλου, μου λέει «πάρτην και πήγαινε εκεί παραπάνω που έχει τα παλιά οχτάρια και κάνε μόνος σου να την μάθεις και μόλις έρθει η σειρά σου θα σε φωνάξω».

    Οπότε φεύγω μόνος μου με την κουραδί βέσπα και αρχίζω να τα χώνω στα οχτάρια, μέχρι που έφτασα να δίνω και γκάζι. Μετά από λίγο σκάει μύτη και η κοπελιά με άλλη βέσπα και κάναμε μόνοι οι δυο μας για αρκετή ώρα. Μέχρι που, μάλλον το μυαλό μας το είχαμε αλλού και στουκάραμε! Ευτυχώς πλαγιομετωπικά και χωρίς ζημιές. Ήταν το πρώτο και τελευταίο μας φιλί Αυτόματα γυρνάμε να δούμε μήπως μας είδε κανείς, αλλά όλοι ήταν απασχολημένοι με τις εξετάσεις και ευτυχώς δεν πήραν χαμπάρι. Οπότε συνεχίσαμε τα οχτάρια μέχρι που ήρθε η σειρά μας.

    Εγώ το πήγα αέρα και πέρασα τσακ-μπαμ, εκείνη όμως έκανε ένα λαθάκι στο οχτάρι και πάτησε έξω, οπότε κόπηκε. Στεναχωρήθηκα γαμώτο. Εκείνη νευριασμένη καβαλάει το XT, δίνει 2-3 γερές μανιβελιές και φεύγει με σούζα! Την έβλεπα να χάνεται στο βάθος με το μηχανάκι λαμπάδα και νόμιζα ότι έβλέπα όνειρο.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και πως να φευγαμε δηλ ρε κύριος..??

    Ξερεις τι γίνεται τώρα? πως πάνε πως φευγουν δηλαδή? υποψιάζομαι πως γίναμε Ευρώπη!

  7. #22
    Πριν εχμ... αρκετά χρόνια είχα πρόβλημα με την περιφερειακή μου όραση. Για την ακρίβεια δεν είχα καθόλου. Έτσι, δεν αντιλαμβανόμουν ποτέ τυχόν σήματα αστυνομικών να σταματήσω, κι αυτό ενίοτε μου δημιουργούσε προβλήματα.
    Κάποια στιγμή που ΚΑΙ θα σκοτωνόμουν ΚΑΙ με πιάσανε, (ήταν απίστευτα καλοί οι τύποι), τα ζύγισα ξανά τα πράγματα κι αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα. Για να διορθώσω την... περιφερειακή μου όραση.

    Στο "ενοίκιο" της βέσπας περιλαμβανόταν -αν ήθελες- και εγγύηση επιτυχούς εξέτασης! Μικρή ήταν η διαφορά, με το δικό μου δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω, τη βέσπα δεν μπορούσα να την πάω με τίποτα, κι έτσι επέλεξα το ακριβότερο "ενοίκιο". Και πέρασα φυσικά!
    Think faster than you ride

  8. #23
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    τελικά εδώ μέσα είναι σύλλογος ηλικιωμένων μοτοσικλετιστών ε?



    το επόμενο μεγάλο θέμα που θα βάλουμε είναι ...η σύνταξηηηη...!!!
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #24
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    τελικά εδώ μέσα είναι σύλλογος ηλικιωμένων μοτοσικλετιστών ε?



    το επόμενο μεγάλο θέμα που θα βάλουμε είναι ...η σύνταξηηηη...!!!
    Ψάξε να βρείς το θέμα: είσαι πολυ μεγάλος αν ...
    Η κάπως έτσι

    Εντιτ
    Το βρήκα

    http://www.moto.gr/forums/showthread...B9%CF%8C%CF%82

  10. #25
    Όταν έδινα για το Α1,ξεκίνησε μετά απο μισό μήνα ξηρασίας να ρίχνει καρέκλες,μισή ώρα πριν φτάσουν οι εξεταστές.Μας είπε ο δάσκαλος να πηγαίνουμε πιο σιγά από τα μαθήματα στην εξέταση,κάποια στιγμή ήρθε η σειρά μου για το "γρήγορο" (επιτάχυνση από στάση και φρενάρισμα με όριο μια γραμμή).Εκκίνηση επιπέδου Lorenzo,αλλαγή ταχύτητας τύπου quickshifter ,με το που πέφτω στα φρένα μπλοκάρει το μπροστινό,αφήνω,ξαναπατάω,ξαναμπλοκάρει,ξαναφήνω, ξαναπατάω και καταφέρνω τελικά να σταματήσω εντός ορίων.Μόνο το σταυρό του δεν έκανε ο εξεταστής,για το δάσκαλο δε συζητάμε καν,είχε αλλάξει 5 χρώματα μου είπαν μετά

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής - Λαμογιά?
    από trela στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2014, 19:57
  2. Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 16:45
  3. ΚΑΙ ΓΩ ΔΙΝΩ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ!
    από 675 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2007, 11:14
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF