Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Εξετάσεις για δίπλωμα και ιστορίες

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953

    Εξετάσεις για δίπλωμα και ιστορίες

    Είμαι 47 τώρα. οδηγησα πρώτη φορά στα στα 12, στα 14 είχα δικό μου μηχανάκι, στα 18 έβγαλα δίπλωμα,
    καναμε μια γύρα τους κώνους τότε, βγάζοντας χέρι η φλάς, αυτό ήταν όλο και όλο, δίναμε συνήθως με 125, με βέσπα πολλοί για πιο ευκολα! μετά απο αυτό οδηγούσαμε όποιο μηχανή κυκλοφορούσε στην Ελλάδα,
    Θυμάμαι εδωσα κοντά στο γήπεδο της Τούμπας, σε μια αλάνα, σχεδόν όλοι ερχόντουσαν και εφευγαν (ασχετα αν πέρναγαν η όχι,) με τα δικά τους μηχανάκια, κανονικά σαν κύριοι,
    Καμιά φορά βλέπω τα σημερινά μαθήματα, και της εξετάσεις, δεν ξέρω καν την διαφορά Α2 και Α1 και ουτε τα τεστ,
    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν και αναρωτιέμαι, αν θα μπορούσα η θα με κόβανε ...
    Υ.Γ α) ουτε αυτοκινήτου έδωσα,..εξετάσεις γιατί το εκανα μετατροπή από Στρατιωτικό..ήμουν STEYRiστας στον Στρατό
    Υ.Γ β) δίνεις με δικό σου μηχανάκι? η της σχολής? αν μπορεις με δικό σου μηχανάκι, πάρε μια Trial....και κάνε παπάδες...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο .jpg 
Προβολές:	379 
Μέγεθος:	10,3 KB 
ID:	343152
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 16/10/2015 στις 15:18.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Είμαι 47 τώρα. οδηγησα πρώτη φορά στα στα 12, στα 14 είχα δικό μου μηχανάκι, στα 18 έβγαλα δίπλωμα,
    καναμε μια γύρα τους κώνους τότε, βγάζοντας χέρι η φλάς, αυτό ήταν όλο και όλο, δίναμε συνήθως με 125, με βέσπα πολλοί για πιο ευκολα! μετά απο αυτό οδηγούσαμε όποιο μηχανή κυκλοφορούσε στην Ελλάδα,
    Θυμάμαι εδωσα κοντά στο γήπεδο της Τούμπας, σε μια αλάνα, σχεδόν όλοι ερχόντουσαν και εφευγαν (ασχετα αν πέρναγαν η όχι,) με τα δικά τους μηχανάκια, κανονικά σαν κύριοι,
    Καμιά φορά βλέπω τα σημερινά μαθήματα, και της εξετάσεις, δεν ξέρω καν την διαφορά Α2 και Α1 και ουτε τα τεστ,
    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν και αναρωτιέμαι, αν θα μπορούσα η θα με κόβανε ...
    Υ.Γ α) ουτε αυτοκινήτου έδωσα,..εξετάσεις γιατί το εκανα μετατροπή από Στρατιωτικό..ήμουν STEYRiστας στον Στρατό
    Υ.Γ β) δίνεις με δικό σου μηχανάκι? η της σχολής? αν μπορεις με δικό σου μηχανάκι, πάρε μια Trial....και κάνε παπάδες...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο .jpg 
Προβολές:	379 
Μέγεθος:	10,3 KB 
ID:	343152
    Ρε τι μου θύμισες.....

    Εγώ είμαι 48 (δεν θέλω σχόλια τύπου "ρε τον παππού" ) έδωσα το 87 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που περιγράφεις, στον Χολαργό.
    Είχα ένα XL250S τότε, μπήκα στην....."πίστα" (ένα μακρύ ζωγραφισμένο κίτρινο οβαλ με 2 κουκίδες μέσα, εκεί έπρεπε να κάνεις τα περίφημα 8άρια είτε με φλας είτε με χέρι αν δεν είχε το....μΕχανάκιον και απαγορευόταν να πατήσεις έξω η πάνω στις γραμμές του οβάλ και τις κουκίδες) με το XL και παπάρια, με 21" τροχό εμπρός δεν έστριβε τόσο κλειστά.... είχε εκεί κάτι τύπους με βέσπες οι οποίοι αποκαλούνταν "δάσκαλοι οδήγησης" (τρομάρα τους....) έδινες ένα πεντοχίλιαρο, έπαιρνες την βέσπα (που είχε το ρελαντι όχι απλά στον θεό....) και σου έλεγε μείνε με την 2α και είσαι οκ θυμάμαι ότι έδωσα 2 τάληρα, το ένα για να μάθω την βέσπα και να συνηθίσω το τιμόνι της και το 2ο για να δώσω την "εξέταση".
    Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσοι είχαν έρθει με RD350, GSXR750 ΤΖ250 και άλλα της εποχής εκείνης, έδιναν κοβόντουσαν και έφευγαν κύριοι με τσι μΕχανές τους
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    είχε εκεί κάτι τύπους με βέσπες οι οποίοι αποκαλούνταν "δάσκαλοι οδήγησης" (τρομάρα τους....) έδινες ένα πεντοχίλιαρο, έπαιρνες την βέσπα (που είχε το ρελαντι όχι απλά στον θεό....) και σου έλεγε μείνε με την 2α και είσαι οκ θυμάμαι ότι έδωσα 2 τάληρα, το ένα για να μάθω την βέσπα και να συνηθίσω το τιμόνι της και το 2ο για να δώσω την "εξέταση".
    Εγώ ήμουν απο τους 'δασκάλους' την ημέρα των εξετάσεων γιατι απλά είχα παρει τη βέσπα (του φαδερ βεβαιως) για να δώσω εξετάσεις.
    Ειχα χαλάσει τη πιάτσα γιατι όπως λες ερχοντουσαν με τα gsxr, rgv, tzr ktl και δεν τους έπερνε με τη καμια να δώσουν και τους έδινα τη βέσπα του φαδερ να περασουν την εξέταση.

    Πως δε με πλακωσαν στις φάπες οι ΄δασκαλοι΄ με τις βέσπες γιατι τους χάλασα τη ψαριά, ακόμα απορώ

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος

    Εγώ είμαι 48 (δεν θέλω σχόλια τύπου "ρε τον παππού" )

    Ρε το τρελοπίπινο.....................................


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είχα ένα XL250S τότε, μπήκα στην....."πίστα" (ένα μακρύ ζωγραφισμένο κίτρινο οβαλ με 2 κουκίδες μέσα, εκεί έπρεπε να κάνεις τα περίφημα 8άρια είτε με φλας είτε με χέρι αν δεν είχε το....μΕχανάκιον και απαγορευόταν να πατήσεις έξω η πάνω στις γραμμές του οβάλ και τις κουκίδες) με το XL και παπάρια, με 21" τροχό εμπρός δεν έστριβε τόσο κλειστά....
    Και όμως, χωρούσε. Με XLX250 το πήρα, δανεικό από φίλο.

    Μήπως είχες αυτό με τον 23" τροχό;

  6. #6
    Εγώ είμαι 45 (και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα σχόλια ) αλλά έδωσα πριν 7 χρονια όποτε είμαι έτσι κι αλλιώς ακόμα πιπίνι

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Ρε ...σειρές! τι γίνεται τώρα? επειδή τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα! (Μαθήμα με Γουότι-Τόκι, και τέτοια τρελά!) Α1-Α2 και τέτοια!
    Αμα δωσουμε θα περάσουμε?

    Υ.Γ εγώ εξετάσεις εδωσα με αυτό το πρωτο μου σοβαρό μηχανάκι: το θρυλικόια Fantic 125 Raider (Cabalero) και ήταν μάνα για την γύρα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fantic.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	9,9 KB 
ID:	343165

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Και όμως, χωρούσε. Με XLX250 το πήρα, δανεικό από φίλο.

    Μήπως είχες αυτό με τον 23" τροχό;
    Σωστός ο παίκτης, 23" φορούσε το XL, πάνε και 30 σχεδόν χρόνια....άτιμο αλτσχάιμερ.....(ούτε εδώ θέλω σχόλια )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ρε το τρελοπίπινο.....................................


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε τι μου θύμισες.....

    Εγώ είμαι 48 (δεν θέλω σχόλια τύπου "ρε τον παππού" ) έδωσα το 87 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που περιγράφεις, στον Χολαργό.
    Είχα ένα XL250S τότε, μπήκα στην....."πίστα" (ένα μακρύ ζωγραφισμένο κίτρινο οβαλ με 2 κουκίδες μέσα, εκεί έπρεπε να κάνεις τα περίφημα 8άρια είτε με φλας είτε με χέρι αν δεν είχε το....μΕχανάκιον και απαγορευόταν να πατήσεις έξω η πάνω στις γραμμές του οβάλ και τις κουκίδες) με το XL και παπάρια, με 21" τροχό εμπρός δεν έστριβε τόσο κλειστά.... είχε εκεί κάτι τύπους με βέσπες οι οποίοι αποκαλούνταν "δάσκαλοι οδήγησης" (τρομάρα τους....) έδινες ένα πεντοχίλιαρο, έπαιρνες την βέσπα (που είχε το ρελαντι όχι απλά στον θεό....) και σου έλεγε μείνε με την 2α και είσαι οκ θυμάμαι ότι έδωσα 2 τάληρα, το ένα για να μάθω την βέσπα και να συνηθίσω το τιμόνι της και το 2ο για να δώσω την "εξέταση".
    Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσοι είχαν έρθει με RD350, GSXR750 ΤΖ250 και άλλα της εποχής εκείνης, έδιναν κοβόντουσαν και έφευγαν κύριοι με τσι μΕχανές τους
    ακριβως τα ιδια πεντε χρονια αργοτερα
    αυτο θα πει ρε κρατος με συνεχεια και συνεπεια

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καπου στο 93 το πηρα εγω,η σχολη είχε ένα κόκκινο bandit 400 ,το οποίο στο μάθημα οχτάρια κλπ δεν με βόλεψε καθόλου.
    Έδωσα με ένα DT200 λευκο-μπλε με ταμπουρο πίσω.
    Νομίζω στις αλλαγές κατεύθυνσης μας έβαζαν να κοιτάμε και πίσω.
    Αργότερα για να πάρω υπηρεσιακό δίπλωμα έδωσα με ένα cb /cbx με άξονα.
    Τι μαούνα δεν εστριβε στο σλάλομ δεν πρέπει να είχε μείνει ούτε μπίλια στο ρουλεμάν τού λαιμού, αλλά το πάλεψα .
    Διπλωματούχος Χ2 λοιπόν

  12. #12
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Είχα δώσει το 1984, στην αλάνα - πάρκινγκ πίσω από το Σ/Μ Βερόπουλος στην αρχή της εθνικής οδού. Κάτοχος
    τότε μιάς MONTESA CAPRA 250, την οποία φυσικά δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω στις εξετάσεις. Την πάρκαρα λοιπόν σε έναν
    μαντρότοιχο, και άρχισα να βολιδοσκοπώ τους λοιπούς εξεταζόμενους, ποιόν θα ''δάγκωνα'' να μου δανείσει το δίκυκλό
    του, γιά να παρουσιαστώ στην εξέταση

    Εντόπισα δύο υποψήφιους (φίλους του πατέρα μου), ο ένας μάλιστα ήταν και γείτονας, ο οποίος είχε μιά βέσπα 200άρα
    τίγκα στο λαμπάκι και στα σημαιάκια....Ο άλλος κάτοχος ενός SUZUKI RV125.

    Ξεκινάω από τον γείτονα, κάτοχο της βέσπας με τον οποίο είχα και περισσότερη οικειότητα, ο οποίος πράγματι δέχτηκε να
    μου δανείσει την βέσπα. Βέσπα όμως δεν είχα ξαναοδηγήσει......οπότε πλησιάζω και τον δεύτερο γνωστό βλέποντας το
    Σουζούκι μπροστά στην βέσπα σαν ξερολούκουμο

    Και, τί χαρά!!!!! Κι' αυτός δέχτηκε, οπότε τσιμπάω το RV που είχε τον άστριφτο, αλλά μπροστά στην απαράμιλλη τεχνική
    του εκκολαπτώμενου εντουρά BULMONT και στην ξεφτίλα να οδηγήσω την σημαιοστόλιστη βέσπα
    και έστριψε και πλάγιασε και πέρασα μιά χαρα τις εξετάσεις.

    Ελα όμως που στο καπάκι κάλεσαν τον ιδιοκτήτη του RV να δώσει κι' αυτός..... Ο οποίος το πήγαινε μιά χαρά......ευθεία.....
    Αφού πάτησε ότι γραμμή υπήρχε, γκρέμισε τους κώνους και έβαλε και πόδι κάτω, στην ανακοίνωση των εξεταστών ότι κόβεται,
    προσπάθησε να τα μπαλώσει λέγοντας πώς το μηχανάκι έχει χοντρές ρόδες , δεν στρίβει εύκολα, δεν είναι γιά μανούβρες κλπ...


    Η απάντηση του εξεταστή '' μα κύριε πρίν από εσάς ένας πιτσιρικάς μιά χαρά το οδήγησε'' μ' έκανε να βάλω την MONTESA
    μπροστά 3-4 τετράγωνα πιό μακρυά μην με τσακώσει ο φουρκισμένος κάτοχος του RV...................









    Και στους δύο αυτούς κυρίους, Φίλιππα (κάτοχο της Βέσπας) και Στέφανο (κάτοχο του RV)
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Η πιο μεγαλη πλάκα ήταν οι εξετάσεις πορείας για 50ρι.
    Εδωσα το 1983 στην Αθήνα και οι εξετάσεις τότε γίνονταν σε μια πλατεία καπου στις 3 γεφυρες. Η πλατεία όμως δεν ηταν στρογγυλή αλλά τριγωνική και οι εξταστες της Τροχαίας καθονταν στην μια πλευρά.
    Η εξέταση ήταν απλά να κανουμε όλοι μαζί την πλατεία 3 φορές χωρίς να τσακιστούμε. Στην πλευρά που ήταν οι εξεταστές πήγαίναμε όλοι κυρίες, στο υπόλοιπο όμως ηταν κόντρα κανονική.
    Μια που εγω είχα παπί C50 6volt τους περισσότερους τους έριχνα!! Ηταν καμμια 20ρια μηχανάκια ολοι μαζί.

    Για μεγαλη μηχανή 1985 στον Χολαργό. Πήγα με δανεικό CB250RS και εκανα προπόνηση γιατί δεν χώραγε καλά στα 8ρια, αλλά με ζόρι και ακρίβεια γινόταν.
    Εδωσα και πέρασα, αλλά στο τέλος ζήτησαν να παρουσιαστεί και ο κάτοχος της μοτοσυκλέτας. Το CB ηταν της κοπέλας μου, είχα μαζι την άδεια αλλά αυτη δεν είχε έρθει.
    Εγινε κόμπλα και αναγκάστηκα να τα χώσω για την κολοβέσπα και να ξαναδώσω! Μαλλον εβαλε το δαχτυλάκι του καποιος απο τους 'δασκάλους'.

    Οταν περασα και με την βέσπα και σταματησα, κατεβαίνω να την παραδώσω στον 'δασκαλο'. Κατεβαίνω και την κρατάω απο το αριστερό σκρίπ ενω δουλεύει ακόμα, την πιάνει αυτός απ το δεξί και ως δια μαγείας μου φυγε το χέρι και εχωσα μιά πρώτη χωρίς συμπλέκτη κι η βέσπα έφυγε σούζα με το ρελαντί στον θεό που είχε.
    Ο 'δάσκαλος΄ βρέθηκε να κυνηγάει βρίζοντας την βέσπα, αλλά του άξιζε το χουνέρι ειναι η αλήθεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Εγώ έδωσα με ένα Gilera rv125
    https://www.google.gr/imgres?imgurl=...C8sQMwgoKAowCg

  15. #15
    To είχα γράψει κάποτε...από τότε δεν χωνεύω τις βέσπες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Πριν 250 χρόνια που έβγαλα δίπλωμα, έδιναν εξετάσεις σε ένα χωράφι με χώμα στο Μπραχάμι, με σκοπό να κάνεις ζιγκ ζαγκ ανάμεσα σε πέτρες... Είχα ένα XR200 το οποίο το σήκωνα από 1->6 και όσο πήγαινε ο δρόμος. Δεν με άφησαν να δώσω με αυτό γιατί δεν είχε φλας, οπότε έδωσα με μια άθλια 200άρα vespa που είχε ρελαντί στις 4.000 για να μην σβύνει. Ευκολάκι σκέφτηκα, εδώ βγάζω όλη την παραλία σούζα, στο ζιγκ ζαγκ θα κωλώσω?

    @@...στην πρόβα που έκανα, πέρασα από πάνω 2-3 πέτρες, έβαλα 2 φορές πόδι κάτω, και στην μεταβολή κόντεψα να πέσω. Ακόμα θυμάμαι το δάχτυλο του ιδιοκτήτη/εκπαιδευτή που μου έλεγε πως θα κοπώ γιατί δεν ξέρω να οδηγάω.

    Τεσπα, πέρασα τελικά με την ψυχή στο στόμα. Δεν οδήγησα ποτέ ξανά vespa.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής - Λαμογιά?
    από trela στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2014, 19:57
  2. Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 16:45
  3. ΚΑΙ ΓΩ ΔΙΝΩ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ!
    από 675 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2007, 11:14
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF