Σελίδα 15 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 306

Θέμα: Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Καλή απόκριση κινητήρα, άνετοι χώροι, ωραία χειριστήρια, πολύ καλή ποιότητα κύλισης για την κατηγορία και οδική συμπεριφορά. Πρόκειται για αξιόπιστη επιλογή, η οποία δεν μαθεύτηκε ιδιαίτερα στο ελληνικό κοινό και δεν πούλησε πολύ.

    Έβγαινε και σε έκδοση 1500 turbo, για την οποία φυσικά αμφιβάλλω αν αντέχει μετά από 10 χρόνια, ειδικά με τη χρήση που θα περιμένει κανείς να του έχει κάνει το υποψήφιο κοινό του.
    Καλά τα coltaκια, ακριβώς τα ίδια με τα smart forfour. Είχα οδηγήσει το 1500άρι με τα 170hp.
    Καλά και τα γαλλικά - ειδικά τα clio, αλλά είναι όπως τα μηχανάκια.

    Αν θες εργαλείο trouble free χωρίς να σε ενδιαφέρουν επιδόσεις, στριψίματα και ύφος, πας σε (χόνδα για μηχανάκια και) yiaris/corolla._
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Το 206 αν φοραει τον TU ειναι αθανατο μοτερ. Εκει που πονανε ειναι στον πισω αξονα λογω υστερουντων βραχιονων που αν το βγαλει κοστιζει κανα 500ρικο. Φυσικα ισως και τα ηλεκτρονικα να εχουν θεματακια με τα χρονια.
    Δες το ιστορικο του αν εχει, κανεις κι εναν ελεγχο σε εξουσιοδοτημενο ( σημαντικο να το δουν γνωστες, να μπει σε διαγνωστικο και να μην βγαζει σφαλματα! )

    Τα Γιαρις αυτης της περιοδου δεν καινε λαδια, αλλα ειναι αμαξια που τα πουλανε με πανω απο 200Κ χλμ. Αν βρεις με λιγοτερα και δεν ξερεις τον πωλητη, κατι μυριζει.

    Επειδη αρχες του ετους πηρα ενα Fiat Panda του 06 μετα απο πολυ ψαξιμο μηνων, κατεληξα οτι αυτος που πουλαει συνηθως πουλαει τα βασανα του. Οσα αυτοκινητα πηγα για ελεγχο ολα ειχαν ηλεκτρολογικο προβλημα, 4 τον αριθμο. Υπηρξαν και αλλοι που μολις ειπα στο τηλεφωνο για ελεγχο σε επισημο συνεργειο, βιβλιο σερβις, κλπ δεν εδωσαν ξανα σημεια ζωης.

    Δεν ειχα βρει τιποτα, ειχα αρχισει να απογοητευομαι μεχρι που γνωστος ανεφερε οτι παραγγειλε αμαξι και θα εδινε αυτο που ειχε για 2ο. Το εκλεισα με συνοπτικες διαδικασιες και απλα περιμενα να περασει ενας μηνας.

    Γενικα αν βρεις αυτοκινητο μεσω γνωστου, πρωτο χερι και μπορεις να βαλεις τον γνωστο να μιλησει με τον πωλητη για την κατασταση του, εδεσες! Τα πας για ελεγχο κι αν ολα ειναι οπως τα λεει, καλοριζικο!

  3. #213
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αν θες εργαλείο trouble free χωρίς να σε ενδιαφέρουν επιδόσεις, στριψίματα και ύφος, πας σε (χόνδα για μηχανάκια και) yiaris/corolla._
    Η φήμη έχει αδράνεια. Αργεί να χτιστεί και καταρρέει με διαφορά φάσης δεκαετιών. Κάπως έτσι έχτισαν φήμη τα Audi/VW και τη διατηρούν ακόμη, ενώ η αξιοπιστία είναι χαμηλή.

    Αντίστοιχα και με τα Yaris. Καλά είναι, αλλά όχι τόσο όσο φημολογείται, έχει πέσει η αξιοπιστία σε σχέση με 20 χρόνια πίσω. Στις μέρες μας για αξιοπιστία κοιτάς σε κορεάτικο. Hyundai, Kia, Daewoo. Αν θέλεις ακόμα καλύτερη ποιότητα, αλλά με δυσανάλογο κόστος, παίρνεις Honda ή Mitsubishi.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #214
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.291
    Επειδή ψάχνει μοντέλο ~15 ετίας - αν κατάλαβα σωστά - δηλ. πρώτη γενιά, τα προτείνω* ανεπιφύλακτα.



    *Έχοντας ιδία εμπειρία από 4 μοντέλα (XP10, XP90 και XP130) από το 2002 έως σήμερα
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #215
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Τα daewoo που τα θυμήθηκες; Δεν ψοφήσανε αυτά;; Και η Mitsu σταματάει από Ευρώπη, άσε που θα παίρνει μοντέλα αυτούσια από Renault πλέον.

  6. #216
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παιδιά σε αναζητήσεις αυτοκινήτων 15-20 με την αγορά μεταχειρισμένων όπως έχει διαμορφωθεί και ότι σαβούρα έχει απομείνει τις περισσότερες φορές δεν έχεις την πολυτέλεια της μάρκας(εκτός αν τα ακουμπήσεις). Αλλά την καλύτερη φυσική και προσεγμένη κατάσταση.

    Συνεπώς οποίο ευρωπαϊκό Peugeot/Renault/Fiat/ford/Skoda/opel + κορεάτικα & γιαπωνέζικα προσεγμένο(πρωτο χέρι και ας έχει και 200+ χλμ) έβρισκα θα το αγόραζα.
    Απλώς πριν την αγορά ενημερώνεσαι, ρωτάς για το εκάστοτε μοντέλο που «πονούσε» .

  7. #217
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Τα daewoo που τα θυμήθηκες; Δεν ψοφήσανε αυτά;; Και η Mitsu σταματάει από Ευρώπη, άσε που θα παίρνει μοντέλα αυτούσια από Renault πλέον.
    Νομίζω υπάρχει σιωπηλή προσάρτηση στην Toyota
    Όπως έγινε τα προηγούμενα χρόνια με την Suzuki που τώρα πάνε χέρι-χέρι
    Και νομίζω στο ίδιο γκρουπ έχει μπει και η Subaru

  8. #218
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επειδή ψάχνει μοντέλο ~15 ετίας - αν κατάλαβα σωστά - δηλ. πρώτη γενιά, τα προτείνω* ανεπιφύλακτα.



    *Έχοντας ιδία εμπειρία από 4 μοντέλα (XP10, XP90 και XP130) από το 2002 έως σήμερα
    Πανούλη μου τι να το κάνω το γιαρις πρώτης γενιάς που πέρασε απο 5/6 νοματαίους… και δε ξέρω ποσά χλμ έκανε άσε τα υπόλοιπα συντηρήσεις λαμαρινοδουλειές κλπ….έχεις βρει ενεργή αγγελία που να είναι αξιόλογο το μοντέλο να το προτείνουμε απευθείας στον Πέτρο, γιατί εγώ δε βρίσκω

  9. #219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πανούλη μου τι να το κάνω το γιαρις πρώτης γενιάς που πέρασε απο 5/6 νοματαίους… και δε ξέρω ποσά χλμ έκανε άσε τα υπόλοιπα συντηρήσεις λαμαρινοδουλειές κλπ….έχεις βρει ενεργή αγγελία που να είναι αξιόλογο το μοντέλο να το προτείνουμε απευθείας στον Πέτρο, γιατί εγώ δε βρίσκω
    Δυστυχώς τώρα δεν έχω κάτι κατα νου.

    Να μία αγγελία που θα κοιτούσα https://www.car.gr/classifieds/cars/...3-toyota-yaris
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #220
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η φήμη έχει αδράνεια. Αργεί να χτιστεί και καταρρέει με διαφορά φάσης δεκαετιών. Κάπως έτσι έχτισαν φήμη τα Audi/VW και τη διατηρούν ακόμη, ενώ η αξιοπιστία είναι χαμηλή.

    Αντίστοιχα και με τα Yaris. Καλά είναι, αλλά όχι τόσο όσο φημολογείται, έχει πέσει η αξιοπιστία σε σχέση με 20 χρόνια πίσω. Στις μέρες μας για αξιοπιστία κοιτάς σε κορεάτικο. Hyundai, Kia, Daewoo. Αν θέλεις ακόμα καλύτερη ποιότητα, αλλά με δυσανάλογο κόστος, παίρνεις Honda ή Mitsubishi.
    Το αυτό. Η γυναίκα έχει γιάρις του 2001, σκυλί μαύρο, έχει υποφέρει τα πάνδεινα στα χέρια της (το σκίζει στο πατινάρισμα...) Και δεν έχει καταλάβει Χριστό!
    Του χρόνου, τέτοια εποχή, καλώς εχόντων, θα αντικατασταθεί με i10 1200 κ.ε. κούτα, αυτόματο για να μπορεί να ανεβαίνει ανηφόρες χωρίς να σκούζει το σετ πλατώ-δίσκος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #221
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Τα daewoo που τα θυμήθηκες; Δεν ψοφήσανε αυτά;; Και η Mitsu σταματάει από Ευρώπη, άσε που θα παίρνει μοντέλα αυτούσια από Renault πλέον.
    Το οτι σταματάει από ευρώπη δεν σημαινει οτι σταματά γενικα. Συνεχίζει να πουλάει κανονικά στον υπόλοιπο κόσμο.

    Οι (παραλογα) αυστηρές νόρμες της ευρωπαικής ένωσης είναι που διώχνουν τις αυτοκινητοβιομηχανιες από την ευρώπη.

  12. #222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Πέρισυ πήρα το τριτο αμαξι στη ζωή μου. Είμαι λίγο μονογαμικός στα οχήματα αλλα δεν υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα να τα αλλάζω σαν τα πουκάμισα.
    Τα πρωτα δυο ήταν γαλλικά. Το δευτερο έβγαλε καποιες ζημιές που δεν με ταλαιπώρησαν και μαλλον προέκυψαν κυρίως λόγω ηλικίας και δευτευόντως λόγω χρήσης και συνθηκών. Παρόλα αυτά πιστεύω έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω.

    Γενικά ποτέ δεν πήρα αυτοκινητο με βάση τη φήμη του στην αξιοπιστία. Πάντοτε κοιταζα πρώτα αυτό που μου άρεσε. Θεωρουσα (και ακομα τη θεωρω) την αξιοπιστία λαχείο. Πρακτικά είναι στερεότυπα που έχουν μείνει από παλιοτερες εποχές.

    Το καλό με τα στερεοτυπα αυτά είναι ότι μπορείς να βρεις αξιόλογο αυτοκίνητο σε τιμή χώμα μόνο και μόνο γιατί δεν εχει στα χαρτιά τη γερμανική ποιότητα ή την γιαπωνέζικη αξιοπιστία.

  13. #223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    Στη βιομηχανια η αξιοπιστια δεν ειναι λαχειο
    Ειναι αποτελεσμα επιστημονικων μεθοδων οπως ο σχεδιασμος ο τροπος κατασκευης και ο ποιοτικος ελεγχος

  14. #224
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Στη βιομηχανια η αξιοπιστια δεν ειναι λαχειο
    Ειναι αποτελεσμα επιστημονικων μεθοδων οπως ο σχεδιασμος ο τροπος κατασκευης και ο ποιοτικος ελεγχος
    Αν αγοράζεις ευρωπαϊκά, είναι λαχείο.
    Life begins at 45°.

  15. #225
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Στη βιομηχανια η αξιοπιστια δεν ειναι λαχειο
    Ειναι αποτελεσμα επιστημονικων μεθοδων οπως ο σχεδιασμος ο τροπος κατασκευης και ο ποιοτικος ελεγχος
    ΟΚ, ας το δεχτουμε.

    Η συγχρονη ιστορία (κατά βάση την τελευταία 20ετία) έχει δείξει ότι κατασκευαστές που παραδοσιακά ήταν ζημιάρηδες (ιταλοι, γαλλοι) έδειξαν βελτίωση στην αξιοπιστία ενώ κατασκευαστες με παραδοση στην ποιότητα (γερμανοι, γιαπωνέζοι) έβγαλαν μοντέλα με πολύ χαμηλό δείκτη αξιοπιστίας.
    Ειδικά για τους γερμανούς πολλά παραδείγματα.

    Για ενα διάστημα δουλευα σε προμηθευτή αυτοκινητοβιομηχανίας, σε πολλές ομιλίες/παρουσιάσεις έθιγαν τον προβληματισμό ότι το "made in germany" έχει χάσει πια το κύρος του και πως θα το σώσουν.
    Λες να είναι τόσο άσχετοι με τις επιστημονικές μεθόδους;

Σελίδα 15 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση μικρού Cruiser
    από agorg_louk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2016, 21:15
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF