Σελίδα 20 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 1015161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 306

Θέμα: Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...

  1. #286
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Το ένστικτό μου με απογοήτευσε, άνθρακας ο θησαυρός. Διαρροή λαδιού απ το καπάκι, ξεραμένα υγρά ψυγείου, στερεοφωνικό που δε λειτουργεί, δύο πόρτες που δεν δούλευε το κλείδωμα, μια που δε δούλευε το παράθυρο. Κάπου εκεί σταμάτησα να το ψάχνω, μπορεί να έβρισκα κι άλλα. Γενικά μου έδωσε την εντύπωση ενός αυτοκινήτου που ό,τι χαλάει το αφήνουμε έτσι.

    Από βδομάδα θα πάω να δω το 206 που πρότεινε ο giorgosb. Συνταξιούχος ο ιδιοκτήτης.

  2. #287
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το γιαρις ολα αυτά; Γαλλικό μου θυμίζει!

  3. #288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το γιαρις ολα αυτά; Γαλλικό μου θυμίζει!
    ΡΕ σεις...το δικο μου ειδατε!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #289
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γαλλικο ηταν.....

  5. #290
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το ένστικτό μου με απογοήτευσε, άνθρακας ο θησαυρός. Διαρροή λαδιού απ το καπάκι, ξεραμένα υγρά ψυγείου, στερεοφωνικό που δε λειτουργεί, δύο πόρτες που δεν δούλευε το κλείδωμα, μια που δε δούλευε το παράθυρο. Κάπου εκεί σταμάτησα να το ψάχνω, μπορεί να έβρισκα κι άλλα. Γενικά μου έδωσε την εντύπωση ενός αυτοκινήτου που ό,τι χαλάει το αφήνουμε έτσι.

    Από βδομάδα θα πάω να δω το 206 που πρότεινε ο giorgosb. Συνταξιούχος ο ιδιοκτήτης.
    Λιγότερα προβλήματα είχε το (Made in Japan) Mazda μου όταν το πήρα 3ο-4ο χέρι και μου κόστισε 1500€. Αυτό που δε μου είπε ο πωλητής καλοκαιριάτικα είναι ότι στις βροχές έπαιρνε νερά με το λίτρο από την τσιμούχα του παρμπριζ.

    Νομίζω ότι από μοτέρ τα περισσότερα μικρά μπορούν να βγάλουν πλέον 250.000+ χλμ χωρίς ουσιαστικό πρόβλημα στα μέταλλα (οι φλάντζες δεν πιάνονται). Τα παλιά ασιατικά πάσχουν σε λαμαρίνες (και φλάντζες....), τα ευρωπαϊκά νομίζω βγάζουν περισσότερες μικροζημιές και ενίοτε χαλάει το χρώμα τους γρηγορότερα. Τα γαλλικά έχουν το πλεονέκτημα ότι έχουν μοσχοπουλήσει στην Ελλάδα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην εύρεση ανταλλακτικών, έχουν όμως και το μειονέκτημα ότι μόνο τα ιταλικά έχουν χειρότερα ηλεκτρολογικά. Δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που πετυχαίνω παλιό γαλλο-ιταλικό στο δρόμο με αναμένα άλλα αντ' άλλων (φάση, πατάω φρένο, ανάβει φλας)

  6. #291
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Συνεχεια αναζητησης, μιας και το 206 πουληθηκε μια μερα πριν απο αυτην που ειχαμε κανονισει να το δω.

    Μεθαυριο ειναι να δω αυτο το Mazda 2. Πρωτο χερι, πληρες ιστορικο συντηρησης (και σε αξιολογο συνεργειο μαλιστα) και ενα μοντελο που εχει αναφερθει κι εδω ως καλη επιλογη. Κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεξω, εχουν κατι που βγαζουν γενικα; Επισης με το θεμα των ανταλλακτικων τι γινεται με τη Mazda; Βρισκετε ο,τι χρειαζεστε και σε τι τιμες;

  7. #292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Πλέον έχει αντιπροσώπευση η mazda, φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Έχω επίσης την εντύπωση πως αυτής της περιόδου τα mazda λόγω της τότε συνεργασίας με την ford και των πολλών κοινών ανταλλακτικών τα αναλαμβάνουν και τα επίσημα της ford. Εγώ πχ όταν είχα το mx5 και το 2014-2015 πτώχευσε η mazda στην Ελλάδα, ο Βροχίδης - Χατζής στην Θεσσαλονίκη τα αναλάμβανε.

  8. #293
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    υπάρχει θέμα στην αντιπροσώπευση και πριν την δεκαετή κρίση. Όμως τα αυτοκίνητα είναι καλά, τυπικά γιαπωνέζικα με πιο ελιτίστικες πινελιές παραδοσιακά (συγκριτικά με τα toyota που ήταν του λαού).
    Εγώ θα έκανα το εξής, θα μάθαινα 2-3 καλά συνεργεία της πόλης και θα περνούσα απο εκεί για να μάθω περισσότερα όσον αφορά το δίκτυο υποστήριξης και το κόστος.
    Επίσης σε αυτού του επιπέδου αγορά, θα πρέπει να τσεκάρεις του μαντράδες με τα μεταχειρισμένα parts. Εκτός ορισμένων περιπτώσεων σιγά μη πληρώσει κάποιος σε αυτοκίνητο 13ετών καινούργιο ανταλλακτικό απο την αντιπροσωπεία

    Πάντως αν είναι όντως καθαρό και έτσι όπως τα λέει, ευκαιρία θα το χαρακτήριζα
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 13/10/2022 στις 08:54.
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #294
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Τα γιαπωνέζικα γενικά πάντα είχαν θέμα με τα ανταλλακτικά, δυσευρετα και πιο ακριβά.

    Σε αντίθεση με τα ευρωπαικά που τα βρισκεις πιο ευκολα.

    Αλλά αυτό για μένα δεν θα ήταν τροχοπέδη. Σε αμάξι δεκατίας την αντιπροσωπεία την θες πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους. Σίγουρα υπάρχουν πολλά συνεργεία που μπορούν να παρέχουν τεχνική υποστήριξη και μαλιστα με ικανοποιητικη τεχνογνωσία. Άλλωστε η μαζντα πουλούσε αρκετά και το 2 δεν ειναι κανα μοντέλο που δεν περπάτησε στην αγορά.

  10. #295
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Αυτο το 2 ειναι Fiesta στα μηχανικα. Οποτε απο εκει βρισκεις τα παντα. Στα της φανοποιίας τωρα πριν την επαναδραστηριοποιηση της αντιπορσωπειας στην χωρα μας, ερχονταν απο Ιταλια σε λιγες μερες συμφωνα με γνωστο.

    Αν ισχυουν αυτα που λεει η αγγελια το λες και ευκαιρια.

  11. #296
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Το μοτέρ πάντως είναι της Mazda (1.3 ZJ-VE MZR), 1348 κυβικά με καδένα χρονισμού. Δε φοράει το ίδιο με το αντίστοιχο fiesta αν και όντως είναι η ίδια πλατφόρμα. Το καλό βέβαια είναι ότι λόγω ιδιαίτερου κυβισμού εμπίπτει στη μικρότερη κατηγορία τελών κυκλοφορίας (135€) ενώ το fiesta 1.4 είναι στα 225.

    Έκανα και την πωλήτρια μια ερώτηση σχετικά με τα ανταλλακτικά και μου είπε ότι δεν είχε ποτέ θέμα με εύρεση ανταλλακτικών αν και είναι γενικά ακριβά (γνωστό αυτό). Αν είναι όπως φαίνεται θα το προχωρήσω. Θα πάω και για έναν έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο να κάνω κι εκεί μια κουβέντα για το θέμα ανταλλακτικά.

    Έτυχε να είναι και το μοντέλο με το οποίο έβγαλε δίπλωμα η φίλη μου οπότε θα νιώθει και μια άνεση παραπάνω με αυτό.

  12. #297
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ρε παιδιά, τι γίνεται με την αγορά μεταχειρισμένου; Με ειδοποίησε η ιδιοκτήτης ότι ήρθε σήμερα κάποιος από Ξάνθη και το πήρε επί τόπου, χωρίς καν έλεγχο. Η αγγελία δεν είχε κλείσει δύο μέρες ανεβασμένη.

    Εγώ δεν είχα χρόνο νωρίτερα να πάω και ούτε υπήρχε φυσικά περίπτωση να το κλείσω χωρίς έλεγχο. Γενικά πάντως έχει γαμηθεί η φάση...

  13. #298
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, τι γίνεται με την αγορά μεταχειρισμένου; Με ειδοποίησε η ιδιοκτήτης ότι ήρθε σήμερα κάποιος από Ξάνθη και το πήρε επί τόπου, χωρίς καν έλεγχο. Η αγγελία δεν είχε κλείσει δύο μέρες ανεβασμένη.

    Εγώ δεν είχα χρόνο νωρίτερα να πάω και ούτε υπήρχε φυσικά περίπτωση να το κλείσω χωρίς έλεγχο. Γενικά πάντως έχει γαμηθεί η φάση...
    Δυστυχώς έτσι είναι με τις ευκαιρίες ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη. Εγώ έκανα περιπου 1,5 χρόνο μέχρι να βρω ένα μικρό αυτοκίνητο που ήθελα (πήρα τελικά Fiat Panda του 2010). Χώρια ότι εδώ στην πόλη μας τα αυτοκίνητα ήταν 10-15% ακριβότερα από ότι στην Αθήνα αλλά και από άλλες πόλεις. Υπομονή θέλει. Και εγώ έχασα κανα δυο καλές ευκαιρίες για λίγες ώρες ή μια μέρα.

  14. #299
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Δεν εχει να κανει με Αθηνα ή Θεσσαλονικη. Πλεον οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα στα μεταχειρισμενα αφου εχουν ακριβυνει πολυ τα καινουργια, τα οποια θελουν και αναμονη 4-6-12-18 μηνες, αναλογα την μαρκα.

    Οταν βγαινουν αυτοκινητα γενικα αξιοπιστα παιρνεις εναν φιλο που ξερει ή μηχανικο , πας το βλεπεις και αν σου κανει το παιρνεις επιτοπου. Αλλιως το εχασες.

    Ρισκο μεν αλλα σε μια αγορα με πολλα μαντραδικα τα λιγα καλα ιδιωτων φευγουν αμεσως.

    Οταν πηρα το Panda αρχες του ετους αφου καναμε την μεταβιβαση μου ειπε ο γνωστος οτι τον βρηκε γειτονας και του εδωσε 500€ παραπανω να το παρει αμεσα. Αλλα αφου μου το ειχε ταξει ηταν πουλημενο.

  15. #300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Τι εννοείς έλεγχο; Να το πάει σε συνεργείο να το δει μηχανικός/φανοποιός/ηλεκτρολόγος και να αποφανθούν αν ειναι σωστό το αμάξι; Ε δεν το κάνουν όλοι αυτό.

    3 αυτοκίνητα έχω πάρει (και το μοτο 4), όλα με δικό μου επιτόπιο έλεγχο. Τα είδα, τα τσεκαρα όσο μπορουσα πάνω-κατω-κιεπιτααυτα, μου άρεσαν τα πήρα (το τελευταίο δεν το οδηγησα καν). Το ίδιο θα έκανε και ο ξανθιωτης. Αν δεν ειχε σημαδια που να υπονοουν τρακα, φαινοταν προσεγμενο με λογικές φθορές και το βιβλιο εδειχνε σωστή συντήρηση και γενικά το αυτοκίνητο έδινε την εικόνα που δίνει και στην αγγελια, γιατί να μην το πάρει και να φύγει;

    Το θέμα είναι πόσο εμπιστεύεσαι το μάτι σου και το ενστικτο σου.

Σελίδα 20 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 1015161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση μικρού Cruiser
    από agorg_louk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2016, 21:15
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF