Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 306

Θέμα: Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...

  1. #181
    Καλά και άγια όλα αυτά...
    Αλλά ρε συ...απο Περιστέρι πως βρέθηκες Σκόπια;;;;

  2. #182
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κάνω εδώ μια ερώτηση, να μην ανοίγω θέμα. Peugeot 206 1.4 (2005), έχουμε κάποια γνώμη ως μοντέλο; Γενικά τα γαλλικά δεν τα πάω αλλά το συγκεκριμένο το είχε ένας φίλος και του έβγαλε πολλά χιλιόμετρα χωρίς κάτι σοβαρό και μου το παινευε πάντα. Δε θα το κοιτούσα ως μοντέλο (λόγω εταιρείας), απλά τυχαίνει να πρόκειται για συγκεκριμένο αμάξι από γνωστό γνωστού.

    Το αμάξι είναι αυτό
    https://www.car.gr/classifieds/cars/...91-peugeot-206

    Το χτύπημα δε μας ενοχλεί γιατί πρόκειται για νέα οδηγό, οπότε θα λειτουργήσει ξεαγχωτικά για τα υπόλοιπα που θα γίνουν στην κατοχή της. Είναι πρώτο χέρι και τα χιλιόμετρα αληθινά.

  3. #183
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Το είχαν δύο φίλοι μου πριν από αρκετά χρόνια. Δεν ξέρω από αξιοπιστία, αλλά μού είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η άνεση που παρείχε όταν περνούσε από λακκούβες. Φοβερή ανάρτηση για την κατηγορία του. Βέβαια μετά από τόσα χρόνια και 140.000 km, θα έχει πέσει η απόσβεση, τόσο από τη γήρανση των silent blocks, όσο και από φθορά στα αμορτισέρ και τα ψαλίδια, αν δεν έχουν αλλαχθεί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #184
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κάνω εδώ μια ερώτηση, να μην ανοίγω θέμα. Peugeot 206 1.4 (2005), έχουμε κάποια γνώμη ως μοντέλο; Γενικά τα γαλλικά δεν τα πάω αλλά το συγκεκριμένο το είχε ένας φίλος και του έβγαλε πολλά χιλιόμετρα χωρίς κάτι σοβαρό και μου το παινευε πάντα. Δε θα το κοιτούσα ως μοντέλο (λόγω εταιρείας), απλά τυχαίνει να πρόκειται για συγκεκριμένο αμάξι από γνωστό γνωστού.

    Το αμάξι είναι αυτό
    https://www.car.gr/classifieds/cars/...91-peugeot-206

    Το χτύπημα δε μας ενοχλεί γιατί πρόκειται για νέα οδηγό, οπότε θα λειτουργήσει ξεαγχωτικά για τα υπόλοιπα που θα γίνουν στην κατοχή της. Είναι πρώτο χέρι και τα χιλιόμετρα αληθινά.
    Δεν ξερω απο αμάξια. Ούτε απο μηχανές. Αλλα αν ειναι να δώσεις 3,500 παρε ενα yaris 2003-4. Ειναι το μονο αμάξι που θα αντεχε την αδιαφορία μου. Και δεν φαντάζεσαι για τι αδιαφορία μιλάμε.

  5. #185
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω απο αμάξια. Ούτε απο μηχανές. Αλλα αν ειναι να δώσεις 3,500 παρε ενα yaris 2003-4. Ειναι το μονο αμάξι που θα αντεχε την αδιαφορία μου. Και δεν φαντάζεσαι για τι αδιαφορία μιλάμε.
    Έχω κι αυτό στο πάρκινγκ.

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...3-toyota-yaris

    Δυστυχώς στα λεφτά που λες δύσκολα πολύ να το βρεις το συγκεκριμένο. Αν υπήρχε δεν το συζητούσα.

  6. #186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ως γαλλικο σε αυτα τα χλμ πλησιαζει το τελος της ωφελιμης ζωης του
    τα λεφτα που ζητανε γενικα ειναι εξωφρενικα
    επισης σε αυτην την κατηγορια 1.4 δεν ειναι ουτε μικρο ουτε φτηνο σε χρηση

  7. #187
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Έχω κι αυτό στο πάρκινγκ.

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...3-toyota-yaris

    Δυστυχώς στα λεφτά που λες δύσκολα πολύ να το βρεις το συγκεκριμένο. Αν υπήρχε δεν το συζητούσα.
    Αν καταφέρεις να βρεις ένα καλό Jazz '05-'06 σε αυτά τα λεφτά, χτύπα το. Στα 140.000 χλμ μόλις στρώθηκε. Αν και έχουν ξεφύγει οι τιμές τελευταία και δεν ξέρω τι παίζει με αυτά. Γενικά είναι πολύ κακή εποχή για αγορά αυτοκινήτου. Αν μπορείς να το καθυστερήσεις, μάλλον κερδισμένος θα βγεις.
    Life begins at 45°.

  8. #188
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κάνω εδώ μια ερώτηση, να μην ανοίγω θέμα. Peugeot 206 1.4 (2005), έχουμε κάποια γνώμη ως μοντέλο; Γενικά τα γαλλικά δεν τα πάω αλλά το συγκεκριμένο το είχε ένας φίλος και του έβγαλε πολλά χιλιόμετρα χωρίς κάτι σοβαρό και μου το παινευε πάντα. Δε θα το κοιτούσα ως μοντέλο (λόγω εταιρείας), απλά τυχαίνει να πρόκειται για συγκεκριμένο αμάξι από γνωστό γνωστού.

    Το αμάξι είναι αυτό
    https://www.car.gr/classifieds/cars/...91-peugeot-206

    Το χτύπημα δε μας ενοχλεί γιατί πρόκειται για νέα οδηγό, οπότε θα λειτουργήσει ξεαγχωτικά για τα υπόλοιπα που θα γίνουν στην κατοχή της. Είναι πρώτο χέρι και τα χιλιόμετρα αληθινά.
    Αντλία τιμονιού κ φλατζα είναι σε αυτά τα χλμ.
    Πρέπει να είναι παρα πολύ προσεγμένο κ τα σέρβις στην ώρα του κλπ κλπ.
    Ρίσκο.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #189
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Επίσης ωραία αίσθηση οδήγησης και φοβερή ποιότητα έχουν τα Mitsubishi Colt 1.3. Το 3θυρο είναι πολύ όμορφο και έχει μεγάλους χώρους για την κατηγορία. Βέβαια, το 5θυρο θα είναι πιθανότατα λιγότερο καγκουρεμένο, αν και όχι όμορφο. Δεν είναι πολύ εμπορικό, ούτε ιδιαίτερα γνωστό, αλλά πολύ αξιόπιστο. Έχω κάνει κάμποσα χιλιόμετρα με τέτοιο και με είχε κερδίσει με την αίσθηση οδήγησης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/09/2022 στις 23:09.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #190
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Έχω κι αυτό στο πάρκινγκ.

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...3-toyota-yaris

    Δυστυχώς στα λεφτά που λες δύσκολα πολύ να το βρεις το συγκεκριμένο. Αν υπήρχε δεν το συζητούσα.
    Εγω το δικό μου το πηρα μεταχειρισμένο πριν 10 χρόνια στα 4000 με 67Κ χλμ. Φαντάστηκα θα εχουν πέσει οι τιμες λόγω παλαιότητας

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Έχω ένα 206 1.4 του 2004 με 256.000κμ. Το πήρα 800Ε πριν 5 χρόνια με 200.000κμ.
    Είναι εργάτης και αγρότης άμα λάχει.
    Πάντα κάτι έχει, και σε κάθε αλλαγή λαδιών, θα δώσω κάτι παραπάνω. Είτε θα είναι μία τσιμούχα, είτε μία ρύθμιση, είτε ένα ζαμφοράκι, είτε ένα ρουλεμάν, πάντα κάτι έχει.
    Αλλά ποτέ δε με έχει αφήσει και ποτέ δεν με έχει αγχώσει. Τα ανταλλακτικά του είναι πάμφθηνα, τα βρίσκεις στο περίπτερο, τα μαστόρια τα γνωρίζουν γιατί ήταν best seller για χρόνια.
    Για αμάξι 800Ε θα το ξανάπαιρνα, δε θα έδινα πάνω από 1500Ε.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κατάλαβα... Γενικά πάντως παιδιά τις τιμές που ξέραμε πριν πέντε-δέκα χρόνια απλά τις ξεχνάμε. Το τι θεωρούμε λογικό με το τι υπάρχει διαθέσιμο έχει πλέον διαφορά που μετριέται σε τετραψήφιο νούμερο.

    Εγώ μια εξυπηρέτηση κάνω σε μια φίλη που είναι παντελώς άσχετη από αμάξια κι είπα να ρίξω μια ματιά και να προτείνω καμία αγγελία. Κι αυτό γιατί την άκουσα να λέει για μάντρες που άρχισε να πηγαίνει κι είναι αμαρτία. Το αμάξι θα το πάρει τώρα, οπότε οι τιμές που θα πληρώσει είναι δυστυχώς αυτές. Όποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά. Αγγελίες μόνο από Μακεδονία μπορούμε να δούμε, δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ παραπάνω.

  13. #193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ίσως λίγο αιρετικός αλλά θα κοιτούσα και Φίατ και Ρενώ. Λόγω δουλειάς, αλλά και από φίλους, είχα διάφορα μοντέλα και από τις δύο μάρκες και δεν είχα ποτέ ουσιαστικά θέματα, ή προβλήματα.. στην συντήρηση τους όμως πάντα τυπικός σε χρόνους.

  14. #194
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα 206 1.4 του 2004 με 256.000κμ. Το πήρα 800Ε πριν 5 χρόνια με 200.000κμ.
    Είναι εργάτης και αγρότης άμα λάχει.
    Πάντα κάτι έχει, και σε κάθε αλλαγή λαδιών, θα δώσω κάτι παραπάνω. Είτε θα είναι μία τσιμούχα, είτε μία ρύθμιση, είτε ένα ζαμφοράκι, είτε ένα ρουλεμάν, πάντα κάτι έχει.
    Αλλά ποτέ δε με έχει αφήσει και ποτέ δεν με έχει αγχώσει. Τα ανταλλακτικά του είναι πάμφθηνα, τα βρίσκεις στο περίπτερο, τα μαστόρια τα γνωρίζουν γιατί ήταν best seller για χρόνια.
    Για αμάξι 800Ε θα το ξανάπαιρνα, δε θα έδινα πάνω από 1500Ε.
    Δείχνει ωραία αγορά. Αυτό που περιγράφεις, είναι το σύνηθες με τα περισσότερα οχήματα όταν ξεπεράσουν κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα. Για άλλα αμάξια είναι οι 100.000 km, για άλλα οι 300.000 km.
    Το τι είναι αναλώσιμο έχει να κάνει με το χρόνο και τη χρήση. Στα πρώτα 500 χιλιόμετρα, αναλώσιμο θεωρείται μόνο η βενζίνη. Στις 10.000 km τα λάδια, στις 40.000 km τα λάστιχα. Κατόπιν η εξάτμιση, τα αμορτισέρ, τα ζαμφόρ, τα σινεμπλόκ και τα ρουλεμάν τροχών μετά τις 100.000 κοκ.

    Το κρατάς εφόσον η συντήρηση είναι οικονομική και μπορεί να γίνεται στο ετήσιο service, χωρίς να σου τρώει επιπλέον χρόνο ή να σε αφήνει στο δρόμο. Το μεγάλο πρόβλημα είναι με αμάξια της τελευταίας δεκαετίας, με τα πολλά ηλεκτρονικά που είναι πανάκριβα και δεν βγάζουν μια ζωή. 200€ για πίσω LED φανάρι σε Citroen C2... 600€ για πίσω LED stop σε CLK, 470€ για αισθητήρα διζωνικού κλιματισμού σε A6. Ένα τέτοιο υποσύστημα να σου χαλάει το χρόνο μετά τη δεκαετία, δεν συμφέρει να το κρατάς.

    Η δική μου γνώμη είναι πως η καλύτερη αγορά είναι αξιόπιστο μεταχειρισμένο 5ετίας. Το δύσκολο είναι να το εντοπίσεις. Στα καινούρια πληρώνεις την αυξημένη αξία της βιτρίνας, έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κλαπεί και στενοχωριέσαι με την παραμικρή γρατζουνιά. Αν πάρεις μεταχειρισμένο, όλο και κάποιο κουσούρι θα έχει, οπότε το χαίρεσαι περισσότερο χωρίς να το λυπάσαι μην στο γδάρουν στο παρκάρισμα και τελικά το απολαμβάνεις περισσότερο.

    Επειδή γράφτηκε για Yaris, να ξέρετε ότι είναι στο top 3 των υποψήφιων για κλοπή, μαζί με Smart και Qashqai. Κάπως τη γλιτώνουν τα πρώτης γενιάς Yaris που έχουν πια παλιώσει. Ακολουθούν Swift, Fiesta. Ακόμα κι αν δεν στο κλέψουν, πληρώνεις υψηλά ασφάλιστρα κλοπής, επειδή είναι ψηλά στη λίστα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/09/2022 στις 23:10.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #195
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα... Γενικά πάντως παιδιά τις τιμές που ξέραμε πριν πέντε-δέκα χρόνια απλά τις ξεχνάμε. Το τι θεωρούμε λογικό με το τι υπάρχει διαθέσιμο έχει πλέον διαφορά που μετριέται σε τετραψήφιο νούμερο.

    Εγώ μια εξυπηρέτηση κάνω σε μια φίλη που είναι παντελώς άσχετη από αμάξια κι είπα να ρίξω μια ματιά και να προτείνω καμία αγγελία. Κι αυτό γιατί την άκουσα να λέει για μάντρες που άρχισε να πηγαίνει κι είναι αμαρτία. Το αμάξι θα το πάρει τώρα, οπότε οι τιμές που θα πληρώσει είναι δυστυχώς αυτές. Όποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά. Αγγελίες μόνο από Μακεδονία μπορούμε να δούμε, δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ παραπάνω.
    Για αγγελίες Μακεδονία και 3.500-4.000€ δεν υπάρχουν και πολλές καλές επιλογές η αλήθεια είναι.. Παρ όλα αυτά, βγάζει άλλο ένα 206 που φαίνεται να είναι κι αυτό σε καλή κατάσταση.. https://www.car.gr/classifieds/cars/...22-peugeot-206

Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση μικρού Cruiser
    από agorg_louk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2016, 22:15
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 23:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF