Σελίδα 16 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 306

Θέμα: Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...

  1. #226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Με το κριτηριο παιρνω οτι μ αρεσει περισσοτερο εχει κλαψει πολυς κοσμος παντως

  2. #227
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Αγόρασα ένα C3 1,4L τον Φεβρουάριο του 2021, επιλογή ανάγκης για χρήση σε νησί. Είχε 200.000 χλμ.

    Οικονομικό αυτοκίνητο, οι χώροι αρκούν οριακά για τετραμελή οικογένεια.

    Από βλάβες έχουμε μια καμμένη κεραία immobilizer (μαζί με ακινητοποίηση του οχήματος, χρήση οδικής που είχα στην ασφάλεια κλπ) με κόστος 200€ και ένα καμμένο μπεκ, με το οποίο το αυτοκίνητο πήγαινε μεν, κάποιες φορές τρικυλινδρο δε, με κόστος αλλά 200€. Άλλαξα κάποια ακόμα ηλεκτρικά μέρη προληπτικά.

    Αυτή την στιγμή έχω 212.000 και συνεχίζω. Εννοείται σέρβις κάθε 10.000 χλμ ή κάθε χρόνο.

    Κόστος αγοράς 2.500€. Πόσα χέρια άλλαξε δεν ξέρω αλλά σίγουρα είναι ατρακαριστο.

    Η προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι είναι ικανοποιητική. Ήξερα τί έπαιρνα και ήμουν διατεθειμένος να αντιμετωπίσω το ρίσκο.

  3. #228
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το ανέφερε ο toyar, αλλά δεν ελήφθη υπόψη:
    Η αιτία που ένα σωστά σχεδιασμένο όχημα καταλήγει σε ζημιάρικο αυτοκινήτο που θα βγει από τη γραμμή παραγωγής, είναι ο ποιοτικός έλεγχος. Κοστίζει πολύ σε εργατοώρες και είναι αυτό που διακρίνει το αξιόπιστο μοντέλο, από το λαχείο.

    Μία ακίδα ενός ρομποτικού μηχανήματος να φθαρεί πιο γρήγορα, μπορεί να βγάλει εκατοντάδες ελαττωματικά κομμάτια, πριν το πάρουν χαμπάρι σε μία γραμμή παραγωγής με αραιό έλεγχο.

    Επίσης ποιοτικός έλεγχος εφαρμόζεται και επί του πρωτοτύπου, με χιλιάδες ώρες λειτουργίας σε ποικιλία συνθηκών. Αυτά κοστίζουν πάρα πολύ και είναι αθέατα αρχικά στον καταναλωτή και περιττά για το εμπορικό τμήμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Με το κριτηριο παιρνω οτι μ αρεσει περισσοτερο εχει κλαψει πολυς κοσμος παντως
    Δεν ειναι ψέμα, ισχύει. Όμως ακόμα περισσότερος έχει χαρεί. Και σε αυτό το κομμάτι ανήκω κι εγώ.

    Επίσης ένα ακόμα γεγονός είναι ότι πολύς κόσμος που αγορασε "ποιοτικό και αξιοπιστο" αυτοκινητο (πχ Das Auto, να μη λέμε ονοματα) έχει κλάψει επίσης πολύ αλλά δεν το παραδέχτηκε. Όταν το σηματάκι στο καπώ προσδιδει κύρος δύσκολα θα παραδεχτείς ότι αυτό που αγόρασες αποδείχτηκε μπ@υρδελο.

    Κάτι ακόμα, όταν πρωτοήρθα γερμανία παρατηρούσα ποσο σκουριασμένα ήταν τα αυτοκίνητα, κυρίως εκείνα που ήταν κοντά στην δεκαετια. Με εξαίρεση τα Κα που ήταν κυριολεκτικά σάπια, τα πιο καθαρά αυτοκίνητα ήταν τα γαλλικά. Και το δικό μου μοντελο του '02, με ενα πλυσιμο το χρόνο από κάτω είχε ελάχιστες σκουριές και καμία σχετική παρατήρηση απο το Tüv.

    Πλέον έχουν βελτιωθει όλα σε αυτον τον τομεα.

  5. #230
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ρίξε και μία ματιά σε fiesta mk5 mod 01-06 με το 14ρι μοτέρ βενζίνης.
    Πολύ καλό πάτημα και αρκετά αξιόπιστο μοτέρ. Μόνο να ρωτήσεις αν έχει αλλαχτεί η πεταλούδα γκαζιού. Είναι και το μόνο σοβαρό κουσουρι που βγάζει.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #231
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Να προσθεσω το εξης...
    Προτιμηστε μοντελα 05+ οποτε εγινε υποχρεωτικο το abs και συχνο το esp

  7. #232
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ρίξε και μία ματιά σε fiesta mk5 mod 01-06 με το 14ρι μοτέρ βενζίνης.
    Πολύ καλό πάτημα και αρκετά αξιόπιστο μοτέρ. Μόνο να ρωτήσεις αν έχει αλλαχτεί η πεταλούδα γκαζιού. Είναι και το μόνο σοβαρό κουσουρι που βγάζει.
    Ειναι το προηγουμενο μου αμαξι (μετα πηγα σε Mondeo λογω χωρων) και ημουν πολυ ευχαριστημενος σε αξιοπιστια αλλα και οδικη συμπεριφορα.

    Θα παραθεσω το περιεχομενο του παρκινγκ μου στο car να μου πειτε αν βλεπετε κατι που ξεχωριζει.

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...22-peugeot-206

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...683-citroen-c1

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...962-citroen-c1

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...8-toyota-yaris

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...3-toyota-yaris

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...91-peugeot-206

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...2-nissan-micra

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...4-nissan-micra

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...98-ford-fiesta

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...4-nissan-micra

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...29-peugeot-206

  8. #233
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Από ολά αυτά θα ξεκινουσα από το μαυρο 206. 16βαλβιδο, με καλές επιδόσεις και κατανάλωση, πιο ανετο στο ταξίδι, γενικώς πιο "αμάξι".
    Το 75αρι θα το απεφευγα, πιο ανεμικο σε επιδόσεις (και πιο φτωχα σε εξοπλισμό) και αυτα εβγαζαν θεμα με τη φλάτζα. Βεβαια την αλλαζες δεν είχε ποτε ξανα θεμα (Συμφωνα με οσα διαβαζα σε φορα). Γενικα το 16β με τα 90 ειναι καλυτερο παντου.
    Λίγη προσοχή θελει στο όριο, οι ραβδοι στρεψης πίσω έχουν πιο πικαντικη συμπεριφορά και μπορει να τρομάξουν τον άπειρο.

    Λατρευω τα C1 (αν και δεν εχω οδηγησει καποιο) αλλα υπερτιμημένα. 4+ χιλιαρικα για χιλιαρι αμαξι 15τιας με 200Κ χλμ στο κοντέρ.....ΝΟ.
    Να τα βάλουν εκει που ξέρουν.

    Ομοιως και τα γιαρις. Αξιόλογο αυτοκινητο αναμφισβητητα αλλα ακριβουτσικο. Σιγουρα οικονομικο και αξιόπιστο αλλά παραμένει αυτοκίνητο πολης με συμβιβασμους στο ταξίδι.
    Το 1000αρι που το έχει φίλος με καλό χέρι το βρίσκει αρκετά θορυβωδες και κουραστικό εκτός πόλης. Το 1300 ίσως να ειναι καλύτερο, σε θόρυβο τουλάχιστον.

    Το μίκρα επίσης γνωστή τζαπανίλα, καποιοι τα θεωρουν καλά καποιοι ζημιάρικα. Τα συγκεκριμένα δεν μου γεμίζουν το μάτι.

    Το ίδιο και το φιέστα. Καλό πάτημα και διασκεδαστικη συμπεριφορά αλλά μοτερικά πάσχει. Στο συγκεκριμένο με χαλάνε οι ατσαλινες ζάντες, δεν ταιριάζουν με τα φουσκώματα του αμαξώματος.
    Έβγαινε από το εργοστάσιο με τάσια; Και αν όχι, που ειναι οι αλουμινένιες; Γιατι φαινεται να ειναι καλή, σπορ εκδοση και δεν μου καθεται καλά να εχει δερματα μέσα και τασια έξω.
    Επίσης δεν έχει φωτογραφια του κινητήρα. Τράκο μου μυρίζει.


    Άρα, 206. Το μαυρο με τα 90 χαρωπά αλογα και τα χαριτωμένα κοκκινα καθισματα. Δεν ειμαι φαν του μαυρου πλεον (αν και η μοιρα με εριξε να ξαναπαρω μαυρο) γιατί το θεωρώ δύσκολο χρώμα, αλλα στα δικά μου ματια φαινεται το πιο "αμάξι" και πιο vfm από όλα της λίστας. Παρά τα 18 χρονακια του εξακολουθεί να δειχνει φρέσκο, μια τετραδα ζαντες θελει (βρισκονται ευκολα με χαμηλό εως λογικο κόστος) και ειναι κουκλι. Μηχανικά ευκολο στη συντήρηση και αρκετά ανταλλακτικά στην αγορα.
    Peugeot Sport και τα μυαλά στα μπλεντερ!

  9. #234
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Το fiesta το σβήνεις.
    Δεν είναι αυτά τα καθίσματα του και επίσης λείπουν οι εργοστασιακές ζάντες αλουμινίου.
    Τα c1 τα σβήνεις. Δεν είναι αυτοκίνητα, είναι κουβάδες φασον.Δεν ξεχωρίζουν πουθενά.
    Επίσης ρίξε μια ματιά και στο αντίστοιχης χρονολογιας Mazda 2. Ένα rebaged fiesta ήταν.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #235
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Mazda 2 του 2004 με 300.000 χλμ και πάει......και πάει...Μάλλον θα μας θάψουν όλους και τα παιδιά μας θα το πουλήσουν στον επόμενο.

  11. #236
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Συμφωνώ για τα Mazda, κοίταξα και γι'αυτό αλλά δεν είδα κάτι αξιόλογο. Το Fiesta όντως δεν το είχα δει καλά, βγαίνει εκτός. Τα C2 τα έβαλα γιατί το είχε φίλος και είχε βγει απροβλημάτιστο. Η συνεργασία με την Toyota (Aygo) έκανε δουλειά μάλλον. Το micra το εχω αγοράσει στο παρελθόν για έναν θείο μου που μου είχε ζητήσει βοήθεια σε αγορά μεταχειρισμένου και εφτά χρόνια μετά σχεδόν κάθε φορά που βρισκόμαστε με ευχαριστεί. Του έχει βγει διαμαντάκι.

    Λογικά θα ξεκινήσω με το μαύρο 206 που είναι και το αμάξι του "γνωστού". Έχει και τη χαμηλότερη τιμή οπότε αφήνει και ένα μπάτζετ για τυχόν επισκευές που θα προκύψουν.

  12. #237
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το micra το εχω αγοράσει στο παρελθόν για έναν θείο μου που μου είχε ζητήσει βοήθεια σε αγορά μεταχειρισμένου και εφτά χρόνια μετά σχεδόν κάθε φορά που βρισκόμαστε με ευχαριστεί. Του έχει βγει διαμαντάκι.
    Το έχει η αδερφή μου - με όχι και την καλύτερη συμπεριφορά σε ό,τι αφορά συμπλέκτη, δίσκους, κλπ - από το 2005. Μέσα σε 17 χρόνια έχε βγάλει έναν αισθητήρα και ένα ρουλεμάν πίσω τροχού.

    Πρόκειται για το γρηγορότερο και νευρικότερο 1200άρι της εποχής του με αντίστοιχα αυξημένη κατανάλωση.
    Πολύ χρήσιμη η λειτουργία μετακίνησης των πίσω καθισμάτων, αυξομειώνοντας τον χώρο αποσκευών ή καμπίνας κατά το δοκούν. Μια πατέντα που στους υπόλοιπους την πληρώνεις. Επίσης θεωρώ τον σχεδιασμό του ιδιαίτερο που στέκεται ακόμα και σήμερα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Τo peugeot δειχνει ανελπιστα καλο. πολλες φωτογραφιες, πολλες πληροφοριες, μοιαζει να ειναι πωλητης απο αυτους που εχεις συνηθισει να αγοραζεις εσυ τα οχηματα σου Πετρο. Απο εκει θα ξεκινουσα και εγω

    το C1 το εχει η αδερφη μου, (τριτο σιτροεν στην οικογενεια, ειχα ενα C4 το οποιο πηρα με 100Κ χιλιομετρα, το εδωσα στον πεθερο μου με 160Κ και πλησιαζει πλεον τα 190Κ). Ολα ηταν απροβληματιστα. Το C1 ειδικα το εχει λυπηθει η ψυχη μου γιατι εχει πεσει σε χερια που ειναι "μαχαιρια". Συντηρηση τα απολυτως απαραιτητα, μεσα μοιαζει με καδος (οχι ανακυκλωσης αλλα ο πρασινος), εξωτερικα να θες να δακρυσεις οταν το κοιτας, αλλα απο χοντρες βλαβες, τιποτα.

    Δεν ειναι για ταξιδια προφανως, (το πηγα στην Αλεξανδρουπολη οταν αγοραστηκε απο Αθηνα εγω στα νιατα του), ειναι σχετικα θορυβωδες το μοτερακι και η ηχομονωση του δεν ειναι απο τα δυνατα του σημεια, αλλα ο τρικυλινδρος για μεσα στην πολη και τα περιξ ειναι απολαυστικος. Επισης, size matters οταν ερχεται η ωρα για παρκαρισμα, και γενικοτερη ευκολια εντος κινησης. Εγω θα το ειχα ψηλα ως επιλογη για οχημα πολης.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  14. #239
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Σχετικά με τη λίστα, θα αφηνα σα μπαλαντερ και τα γιαρις. Τα συγκεκριμένα φαινονται προσεγμενα, ο ιδιοκτητης τα επλυνε πριν τα βγαλει στο σφυρι. Για μενα λεει και αυτο κατι. Ακριβουτσικα μεν αλλα σε σχεση με τα υπόλοιπα θα εκανα την υπερβαση. Η επιλογή ανάμεσα σε αυτα τα 3 ειναι κατά βαση θέμα γουστου και μπατζετ.

    Για το μαζντα και απο μενα ΝΑΙ. Πολύ τίμιο αμαξακι σε ολα του, καταναλωση, ποιότητα, συντηρηση, συμπεριφορα.

    Σαν πρωην κατοχος θα προτεινα και το κλιο, οτιδηποτε απο 2002-2004, ειτε 1.2 ειτε 1.4. Αξιοπιστο μοτερ (αρκει να τηρειται ευλαβικα η αντικατασταση ιμαντα χρονισμου και αντλιας νερου) και αρκετα σβελτο και μπορει να βγαλει και αυτο απειρα χλμ. Έμεινα πολύ ευχαριστημενος. Βασικα μια ή η άλλη ειναι με το 206 και νομιζω παιζει στα ιδια χρηματα στην αγορά.

  15. #240
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    ΟΛΑ τα αυτοκινητα θα βγαλουν κατι, ολα. Ειδικα οταν μιλαμε για 15ετιας τα οποια μπορει να ηταν εντελως απροβληματιστα μεχρι τωρα και να βγαλουν μαζεμενα καποια θεματα. Δισκο-πλατο, αμορτισερ, ψυγειο, κολαρα, κλιματιστικο, καποια απο αυτα φυσικα ειναι αναλωσιμα.
    Το θεμα ειναι να μην στα βγαλει μεσα σε 6 μηνες, ενα χρονο απο την αγορα μαζεμενα. Γι' αυτο απαιτειται καλος ελεγχος, να εχει ιστορικο συντηρησης, να ειναι πρωτο-δευτερο χερι και φυσικα παντα απο ιδιωτη γιατι οταν μιλας με τον αλλον μπορεις να καταλαβεις πολλα για το τι σου πουλαει.

    Επισης σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστει κατι. Μεγαλο σερβις με ιμαντες -αντλια νερου; Λαστιχα, Φρενα;

    Προτιμοτερο ενα μοντελο με φτηνα ανταλλακτικα που υπαρχουν παντου και το ξερουν ολοι οι μηχανικοι παρα ενα αλλο που ακομα κι η πιο μικρη βλαβη κοστιζει πολλα γιατι τα ανταλλακτικα ειναι σπανια και οι γνωστες λιγοι.

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση μικρού Cruiser
    από agorg_louk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2016, 21:15
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF