Σελίδα 1 από 21 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 306

Θέμα: Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...

    προεκυψε δουλεια αρκετα μακρυα απο το σπιτι...90χλμ πηγαινε-ελα..σε καθημερινη βαση...οποτε μιλαμε για καμια 500αρα χοντρα χοντρα την εβδομαδα μονο για την δουλεια...
    ο καιρος δεν παλευεται για μηχανακι...ποσο δε μαλλον οταν προκειται και για τετοιες αποστασεις, οποτε ειμαι στο ψαξιμο για μικρο και φτηνο αμαξι, μεχρι 1100cc...
    καθ'οτι ειμαι ευχαριστημενος με την μετατροπη αεριου στο οικογενειακο αμαξι (auris) πιθανοτατα να ακολουθησω την ιδια πορεια και για το μικρο....
    το budget ειναι οτιδηποτε κατω απο 2-2,5 χιλ μιας και αν μπει αεριο θα χρειαστω αλλα 800-900€ για εγκατασταση, οποτε παμε στο 3χιλιαρο που ειναι και το ταβανι...
    δεν θελω να μου προτεινετε αμαξια στο 3χιλιαρο...θελω να μου προτεινετε αμαξια στα 2 το πολυ 2,5 χιλιαρικα...

    ημουν σε αναζητηση nissan micra K11 αλλα με πληροφορησε ανθρωπος που τα ξερει καλα οτι με το αεριο δεν τα πανε καλα και τα πιο παλια απο το 2000 βγαζανε πεταλουδα καυσιμου που ειναι ακριβο σαν ανταλλακτικο (700€) και δεν υπαρχει σαν ιμιτασιον κλπ...
    ημουν πολυ ψημενος για το συγκεκριμενο γιατι ξερω ποσο σκυλι ειναι...και το επιβεβαιωσε και αυτος που ξερει περιπτωσεις με 400κ ΑΛΛΑ μονο με βενζινη...

    εχει καποιος αποψη περι αυτου του θεματος? δλδ βλαβες και αξιοπιστια με αεριο σε micra k11...

    αλλιως θελω γνωμες για hyundai atos, daihatsu cuore, suzuki alto, opel corsa...

    ιταλικα και γαλλικα ΔΕΝ θελω να βαλω στο παιχνιδι γιατι μπορει να ειναι μια χαρα αλλα με την αρνητικη ενεργεια που θα εχω, θα χαλασουν στο διημερο...
    και επειδη μιλαμε για κατι παλιο που να αντεχει και να βγαζει απροβληματιστα πολλα χλμ..τουλαχιστον για τον χειμωνα, ας μεινουμε σε japan μερια...ή εστω Γερμανια (opel)..
    εχω δει και κατι subaru justy αλλα δεν ξερω τι λενε..δεν εχουν κυκλοφορησει πολυ...

    τις γνωμες σας...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Cuore ανετα,ειχα 3 Daihatsu,το ενα cuore και ηταν ο,τι πιο αξιοπιστο εχω δει σε αυτοκινητο.
    Aλλα εχει ακριβα ανταλλακτικα.
    Για το Micra ισχυει,δεν του αρεσει το αεριο.
    Atos λιγο φθηνιαρικο μεν,αξιοπιστο κι αυτο.
    Το Alto πολυ καλο και αυτο.
    Τα Corsa τα θεωρω τριμπουρδελα,εμπειρικα λεγοντας.
    Subaru οχι..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Cuore ανετα,ειχα 3 Daihatsu,το ενα cuore και ηταν ο,τι πιο αξιοπιστο εχω δει σε αυτοκινητο.
    Aλλα εχει ακριβα ανταλλακτικα.
    Για το Micra ισχυει,δεν του αρεσει το αεριο.
    Atos λιγο φθηνιαρικο μεν,αξιοπιστο κι αυτο.
    Το Alto πολυ καλο και αυτο.
    Τα Corsa τα θεωρω τριμπουρδελα,εμπειρικα λεγοντας.
    Subaru οχι..

    το ακουσα για τα ακριβα ανταλλακτικα του daihatsu..για την ακριβεια το διαβασα σ'ενα φορουμ...αλλα ποσο πιο ακριβα να ειναι σε σχεση με τα αλλα? δεν υπαρχουν ιμιτασιον? πρεπει να μπει αποκλειστικα ΟΕΜ?
    τα atos ειναι οτι πιο πολυφορεμενο υπαρχει οποτε κερδιζει στο θεμα "ανταλλακτικα και διαθεσιμοτητα απο μαντρες και απο ιδιωτες στο φουλ"...
    για το alto δεν εχω feedback...λιγα κομματια γενικα...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    το ακουσα για τα ακριβα ανταλλακτικα του daihatsu..για την ακριβεια το διαβασα σ'ενα φορουμ...αλλα ποσο πιο ακριβα να ειναι σε σχεση με τα αλλα? δεν υπαρχουν ιμιτασιον? πρεπει να μπει αποκλειστικα ΟΕΜ?
    τα atos ειναι οτι πιο πολυφορεμενο υπαρχει οποτε κερδιζει στο θεμα "ανταλλακτικα και διαθεσιμοτητα απο μαντρες και απο ιδιωτες στο φουλ"...
    για το alto δεν εχω feedback...λιγα κομματια γενικα...
    Εγω δεν εβρισκα πουθενα ιμιτασιον,και τα επαιρνα οριτζιναλ.
    Πανε και αρκετα χρονια βεβαια.
    Το θετικο ειναι οτι δεν χαλουσαν ποτε,μονο αναλωσιμα χρειαζοταν.
    Για το Atos συμφωνω
    Δες μηπως βρεις κανενα Picanto,αν και τα ζητανε λιγο πιο πανω απο το μπατζετ σου.
    Το εχουμε 10 χρονια με 125.000 χλμ,και ο αδερφος μου το ιδιο με 200.000 χλμ.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Cuore ανετα,ειχα 3 Daihatsu,το ενα cuore και ηταν ο,τι πιο αξιοπιστο εχω δει σε αυτοκινητο.


    Το Alto πολυ καλο και αυτο.

    ..
    κ απο μενα αυτα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ντιζελ στο διχιλιαρο δεν υπαρχει εκτος αν παρει αποχαρακτηρισμενο ταξι

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν εβρισκα πουθενα ιμιτασιον,και τα επαιρνα οριτζιναλ.
    Πανε και αρκετα χρονια βεβαια.
    Το θετικο ειναι οτι δεν χαλουσαν ποτε,μονο αναλωσιμα χρειαζοταν.
    Για το Atos συμφωνω
    Δες μηπως βρεις κανενα Picanto,αν και τα ζητανε λιγο πιο πανω απο το μπατζετ σου.
    Το εχουμε 10 χρονια με 125.000 χλμ,και ο αδερφος μου το ιδιο με 200.000 χλμ.


    το ξερω για το picanto ρπμ, και ειναι και πιο καινουργιο απ'ολα αυτα που ψαχνω αλλα τα ζητανε στο 3χιλιαρο στην καλυτερη...

  8. #8
    Σουζουκι Ιγκνις.
    Ο γαμπρος μου του εχει 156κ χλμ (στα 280κ που γραφει το κοντερ συνολο) με αεριο, ακουγεται αρκετα το μοτερ, πολυ το διαφορικο (ειναι το 4Χ4) αλλα ακομα σκυλι.
    Δεν ξε ποσο παιζει μεταχειρω, αλλα δεν μασαει... ολα τα κανει χλμ: βενζινη, περιπου βενζινη (οπως η ελληνικη) και αεριο.
    Δες και μια γι' αυτο.
    Τελευταία τροποποίηση από DrEvil; 23/10/2015 στις 23:00. Αιτία: μαλακια σημειο στιξης
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Στο χουνται θα πηγαινα.... εχω το accent και εκτος απο βενζινη και λαδι δεν ζητησε τιποτα.... ξερω περιπτωσεις με πολυ κακη χρηση να εχουν βγαλει 300+ χωρις θεματα... και αντεχει το αεριο.


    + τα σχετικα φτηνα ανταλλακτικα για την κουφια ωρα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Σουζουκι Ιγκνις.
    Ο γαμπρος μου του εχει 156κ χλμ (στα 280κ που γραφει το κοντερ συνολο) με αεριο, ακουγεται αρκετα το μοτερ, πολυ το διαφορικο (ειναι το 4Χ4) αλλα ακομα σκυλι.
    Δεν ξε ποσο παιζει μεταχειρω, αλλα δεν μασαει... ολα τα κανει χλμ: βενζινη, περιπου βενζινη (οπως η ελληνικη) και αεριο.
    Δες και μια γι' αυτο.
    το ignis παιζει σε 1.3 και 1.5 και δεν θελω τοσα cc...+ οτι ζητανε 3000€ και πανω...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Γιατι δεν κανεις το αναποδο ρε συ.. ξεκινας τα πανε ελα με το auris που ειναι ηδη αεριο ανεβαινεις στα 3 που το χιλιαρικο κανει διαφορα στο τι θα βρεις για μεταχειρισμενο και το κρατας βενζινη για αρχη.. Και το προσαρμοζεις αναλογα στν πορεια...

    κανω ακριβως τα ιδια χιλιομετρα καθε μερα για την δουλεια μόνο, σε C4 1.6. Είμαι στα 250 ευρω το μηνα καυσιμα με τιμη 1.40 το λιτρο εδω που ειμαι.

    Και 6 μηνες να το πας ετσι θα γραψεις 12Κ χιλιομετρα. δεν εγινε και τιποτε... Και βαζεις αργοτερα στο δευτερο αεριο και αρχιζεις να "ξεκουραζεις" ξανα το auris..

    +1 για το picanto και το atos.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν κανεις το αναποδο ρε συ.. ξεκινας τα πανε ελα με το auris που ειναι ηδη αεριο ανεβαινεις στα 3 που το χιλιαρικο κανει διαφορα στο τι θα βρεις για μεταχειρισμενο και το κρατας βενζινη για αρχη.. Και το προσαρμοζεις αναλογα στν πορεια...

    κανω ακριβως τα ιδια χιλιομετρα καθε μερα για την δουλεια μόνο, σε C4 1.6. Είμαι στα 250 ευρω το μηνα καυσιμα με τιμη 1.40 το λιτρο εδω που ειμαι.

    Και 6 μηνες να το πας ετσι θα γραψεις 12Κ χιλιομετρα. δεν εγινε και τιποτε... Και βαζεις αργοτερα στο δευτερο αεριο και αρχιζεις να "ξεκουραζεις" ξανα το auris..

    +1 για το picanto και το atos.


    θα ηταν μια καλη λυση αλλα δυστυχως το αμαξι το χρησιμοποιει καθημερινα η γυναικα μου για την δικη της δουλεια +ψωνια και μετακινησεις με την μικρη...
    το auris γραφει για πλακα 1500χλμ τον μηνα και αυτος ηταν και ο λογος που μπηκε το αεριο...

    δυστυχως η "εξοχη", εχει αυτο το κακο...τα χλμ μαζευονται για πλακα γιατι για τα παντα χρησιμοποιεις οχημα...
    να φανταστεις αν μια μερα εχω προπονηση εγω, γυμναστηριο η γυναικα μου και κολυμβητηριο η μικρη σε διαφορετικες ωρες, το αμαξι κανει 60χλμ, γιατι και η σχολη η δικη μου και το gym της γυναικας και το κολυμβητηριο της μικρης ειναι σε αποσταση 10χλμ απο το σπιτι...


    οταν υπηρχε το cbf περυσι, μας ειχε βολεψει αλλα η δουλεια μου ηταν πιο κοντα και εννοειται οτι ετρωγα βροχη και κρυο γερο...

    οπως και να εχει, δεν λεει να δινεις 250€ τον μηνα για καυσιμο...εκτος αν βγαζεις πανω απο 1500...

    λογικα με το χιλιαρακι και το αεριο θα ειμαι στα 4-4,5€ στα 100χλμ με 0,70 που ειναι το αεριο εδω...
    με περιπου 2000χλμ τον μηνα θα ειμαι στα 90€...και βαζω φουσκωμενη καταναλωση 6λιτρα/100...ευτυχως δεν θα εχω πολλα φαναρια λογω περιφερειακου και ο δρομος γενικα ειναι ανοιχτος και δεν θα εχω πολλα σταματα-ξεκινα οπως στην πολη...

  13. #13
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Daewoo Matiz. Είχα την πρώτη έκδοση, στα 800κ.εκ. με τρικύλινδρο μοτέρ και το αμαξάκι τα έσπαγε! Έχει για τα δεδομένα της κατηγορίας του τεράστιους χώρους, ωραίο γκάζι μέχρι τα 60-70 χλμ/ωρα και είναι πολύ ευέλικτο και ευκολοδήγητο. Επίσης κάνει τρελά χειρόφρενα...

    Νομίζω ότι και τα Suzuki Alto είναι η ίδια πλατφόρμα, δεν είμαι σίγουρος...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Αφου θες αεριο σε συμφερει να βρεις αμαξι που το εχει ηδη περασμενο. Θα συμφωνησω για το Atos κι εγω, οποτε κατι τετοιο ας πουμε μου φαινεται μια χαρα. Πες του 2μιση και ειστε κομπλε.

    Αντε και καλη αρχη στη δουλεια φιλος!

  15. #15
    Εχει η γυναίκα μου ενα Atos και εγω του εχω πιει το αιμα. Απο το 2002 χρειαστηκε μονο ενα απο αυτα τα συρματοσκοινα για το ηλεκτρικο παραθυρο (δεν ξερω πως τα λενε), καπου 17 ευρω! Τιποτε αλλο!!!!


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

Σελίδα 1 από 21 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση μικρού Cruiser
    από agorg_louk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2016, 21:15
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF