Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ερώτηση για πομπό e-pass

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195

    Ερώτηση για πομπό e-pass

    Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση για αυτούς που χρησιμοποιούν το e-pass. Πριν λίγες μέρες προμηθεύτηκα τον πομπό της EgnatiaPass και θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου λύσει την παρακάτω απορία. Γενικά δεν ψήνομαι να κολλήσω τον πομπό πίσω από το παρμπρίζ καθώς διέρχομαι μία στο τόσο από τα διόδια, είτε για να πάω στο πατρικό είτε όταν βγαίνω από Σαλονίκη για εκδρομές/διακοπές. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία για τη διευκόλυνση που παρέχει έστω για αυτές τις λίγες φορές, ειδικά στις γιορτές που γίνεται χαμός. Υπάρχει πρόβλημα ανίχνευσης αν αφήνω τον πομπό στο ταμπλό κατά τη διέλευση μου από τα διόδια;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Σε ενοχλεί και το κλιπάκι να είναι κολημένο στο τζάμι;

    Γενικά έχω δει κατα τη διέλευση να κρατάνε τον πομπό με το χέρι για να ανιχνευτεί. Από ότι έχω καταλάβει αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή για την ανίχνευση.
    Οπότε επάνω στο ταμπλό μπορεί να δουλέψει μπορεί και όχι. Για σιγουριά θα πρότεινα ακριβώς αυτό, κατα τη διέλευση να τον κρατάς με το χέρι στο ύψος (περίπου) που θα ήταν και κολημένος.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Εντάξει, δεν είμαι στο σημείο να μου ανεβαίνει η πίεση, να έχω εφιδρώσεις και να μη μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ αλλά θα προτιμούσα να μην το κολλήσω στο παρμπρίζ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, δεν είμαι στο σημείο να μου ανεβαίνει η πίεση, να έχω εφιδρώσεις και να μη μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ αλλά θα προτιμούσα να μην το κολλήσω στο παρμπρίζ
    Δοκιμασε με 3M διπλης και με καποιο "mount" πισω απο τον καθρεπτη... τουλαχιστον να μη σε χτυπαει στο ματι!
    Μου τη σπαει και εμενα που ειναι λευκος!!!
    Σκεφτομαι να τον ψεκασω με ενα μαυρο ματ σπρει να ησυχασω!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση για αυτούς που χρησιμοποιούν το e-pass. Πριν λίγες μέρες προμηθεύτηκα τον πομπό της EgnatiaPass και θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου λύσει την παρακάτω απορία. Γενικά δεν ψήνομαι να κολλήσω τον πομπό πίσω από το παρμπρίζ καθώς διέρχομαι μία στο τόσο από τα διόδια, είτε για να πάω στο πατρικό είτε όταν βγαίνω από Σαλονίκη για εκδρομές/διακοπές. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία για τη διευκόλυνση που παρέχει έστω για αυτές τις λίγες φορές, ειδικά στις γιορτές που γίνεται χαμός. Υπάρχει πρόβλημα ανίχνευσης αν αφήνω τον πομπό στο ταμπλό κατά τη διέλευση μου από τα διόδια;
    Για τον πομπό της Εγνατίας δεν ξέρω, μπορώ να σου πω όμως τι έκανα -κατά λάθος- με τον πομπό της Αττικής οδού.

    Σε μια διέλευση λοιπόν, τον είχα ξεχάσει στο ντουλαπάκι συνοδηγού, και δεν είχα προσέξει ότι δεν τον είχα στο τζάμι. Περνάω λοιπόν το διόδιο, εμφανίζει το μήνυμα ''εγκυρο'' στην οθόνη στο διόδιο και ανοίγει η μπάρα. Τότε ακούγεται και το μπιπ-μπιπ μέσα από τον ντουλαπάκι και ΤΟΤΕ συνειδητοποιώ ότι έπιασε σήμα μέσα από το ντουλαπάκι.

    Δεν το ξαναέκανα, και δεν ξέρω αν θα έπιανε κάθε φορά ή σε άλλο τύπο αμαξιού με άλλο σχέδιο, πιο βαθύ ντουλάπι, πιο μέσα στο μέταλο κ.ο.κ.

    Κάνε μια δοκιμή στο τέλος-τέλος. Αν δεν πιάσει, κάνεις λίγο οπισθεν, βγάζεις τον πομπό πιο έξω, και ξαναμπαίνεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Δεν έχει και τόση σημασία είτε λίγες, είτε πολλές διαδρομές.
    Εγώ θαλεγα να το ξανασκεφτείς και να το κολλήσεις κανονικά όσο γίνεται πιο ψηλά πίσω από τον καθρέπτη για να μην ασχοληθείς ξανά με αυτό το μαραφέτι.
    Έτσι μόνο θα απολαύσεις ολοκληρωμένα τις διαδρομές μέσα απο την εξυπηρέτηση που σου παρέχει και θα απολαμβάνεις δίχως να ασχολείσαι ξανά με αυτό.
    Κι αν θελήσεις να το βγάλεις βγαίνει εύκολα.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    καλύτερα να το κρατας με τα δαχτυλα για σιγουρια. με την σωστη μερια ομως, με την αναποδη μπορει να μην πιασει. γενικα αν πηγαινεις αργα πιανει αρκετα πιο ευκολα.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά, έχω μια ερώτηση για αυτούς που χρησιμοποιούν το e-pass. Πριν λίγες μέρες προμηθεύτηκα τον πομπό της EgnatiaPass και θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου λύσει την παρακάτω απορία. Γενικά δεν ψήνομαι να κολλήσω τον πομπό πίσω από το παρμπρίζ καθώς διέρχομαι μία στο τόσο από τα διόδια, είτε για να πάω στο πατρικό είτε όταν βγαίνω από Σαλονίκη για εκδρομές/διακοπές. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία για τη διευκόλυνση που παρέχει έστω για αυτές τις λίγες φορές, ειδικά στις γιορτές που γίνεται χαμός. Υπάρχει πρόβλημα ανίχνευσης αν αφήνω τον πομπό στο ταμπλό κατά τη διέλευση μου από τα διόδια;
    o πομποδέκτης είναι δύο τμήματα, η βάση και η συσκευή. Μπορείς να κολλήσεις πίσω απο το καθρέπτη (που δεν θα την βλέπεις) την βάση, και την συσκευή την πετάς μέσα στο ντουλαπάκι. Οταν θές να την χρησιμοποιήσεις την τοποθετείς στην βάση
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Αυτό που έπαθε ο Τηλέγονος το έχω πάθει καμιά 10ριά φορές με πολλά πεταμένα €

    Χρησιμοποιώ epass από την ημέρα που πρωτο βγήκε (πριν 20 χρόνια; ). Έχω αλλάξει αρκετές συσκευές έκτοτε και μάλιστα εδώ και 10 χρόνια έχω δύο.

    Πριν ένα + έτος άλλαξα ξανά τη μία από τις δύο και η καινούρια που πήρα έχει τούμπανο μπαταρία μέσα με αποτέλεσμα όπου και να την άφηνα/έκρυβα μέσα στο αμάξι να χτυπάει όποτε περνούσα από τα διόδια!

    Τι κάτω από το κάθισμα, τι μέσα στο ντουλαπάκι, τι σε τσαντάκι στο κάθισμα του συνοδηγού, το μαραφέτι θα χτυπήσει, μόνο που δεν την καταπίνω.

    Τελικά τη δεύτερη συσκευή την έχω μέσα στο τσαντάκι και κάτω από το κάθισμα του οδηγού, μόνο έτσι δεν χτυπάει.

    Όλα αυτά συμβαίνουν στο ένα αμάξι, στο δεύτερο όχι, γιατί το παρπριζ έχει εργοστασιακή μεμβράνη με μικρό πλαισιάκι μπροστά για την τοποθέτηση epass.

    'Οσο για το που θα το βάλεις, προσωπικά το έχω μόνιμα στο τασάκι και όταν περνάω από τα διόδια, απλά το κρατάω κολλητά στο τζάμι περνάω, το ξαναβάζω στο τασάκι και τέλος.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Χρησιμοποιοώ τους πομποδέκτες εδω και 5 χρόνια παρα πολυ συχνα.

    --Αυτο που εγραψε ο Thlegonos μπορει να συμβεί, και μου έχει συμβει, οταν πλεον δεν χρειαζόμασταν 2 πομποδέκτες για ολη την Ελλαδα. Το ένα το είχα στο ντουλαπακι και το άλλο ο είχα καρφωμένο με τη βαση του στο παρμπριζ. Χρεώθηκε και το αλλο στο ντουλαπάκι. ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ μπορεις να στηριχτεις οτι θα το εχεις στο ντουλαπακι και θα δουλέψει. Χωρις να ειμαι ειδικός μάλλον εχει να κανει με τους πομπούς (ή ειναι δεκτες) στα διόδια. Πλεον αν τυχει και εχω και το δευτερτο μαζι μου το καταχωνιάζω στο πορτμπαγκαζ για να μην πιασει.

    --Επειδη οδηγάω 2-3 διαφορετικά αμάξια κατα περίπτωση και δεν εχω βάση για όλα, τον πομποδέκτη τον κραταω στα χέρια μου καθε φορά που προσεγγίζω τα διόδια. Απλα να θυμασαι οτι οταν το κρατάς θα πρεπει να βλέπεις και να διαβάζεις το λογκο της εταιρίας (γιατι το εχουν έτσι για να φαινεται μεσα στο αμάξι). Το λευκο κοιτάει στα διόδια.

    EDIT: Αν καθυστερουσα λίγο δεν θα έγραφα γιατι τα ίδια και πιο σωστα τα έγραψε ο Panos

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.706
    Για μενα τζαμπα κουβεντα γινεται.
    Αν χρησιμοποιεις συχνα πομποδεκτη απλα τον κολλας διπλα απο τον καθρεπτη ψηλα στο παρ μπριζ κ τελος.
    Εδω εγω ειχα κ τους 2 πριν γινει η αλλαγη οπου πλεον με εναν πας οπου θελησεις.
    Ουτε με ενοχλουσαν ουτε με ενοχλουν.
    Δεν υπαρχει πιο σπαστικο να εισαι στο e-pass κ να μην ''δει'' τον δεκτη το ματι...
    Κ να αναγκαζεσαι να κανεις μπρος πισω...κ που να εχεις ουρα (κινηση ) πισω σου.
    Το γαμωσταυριλικι συννεφο...τουλαχιστον εγω ριχνω σκατο οταν το κρατανε με τα χερια κ δεν τους πιανει κ κολλανε οι ουρες.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Η βαση του πομποδέκτη ειναι αρκετά μικρή ωστε να μην φαινεται πίσω από τον καθρεπτη.

    Επειδη το αυτοκινητο μου έχει keyless go και είναι γνωστό πόσο εύκολα κλέβονται αυτοκινητα χωρίς κανονικό κλειδί πήρα από το ebay θηκη με μονωση ώστε να μην ανιχνεύεται το κλειδί από απόσταση. Μήπως μια τέτοια θήκη έκανε δουλειά και με τον πομπό ωστε να μην έχετε άσκοπες χρεώσεις;

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    o πομποδέκτης είναι δύο τμήματα, η βάση και η συσκευή. Μπορείς να κολλήσεις πίσω απο το καθρέπτη (που δεν θα την βλέπεις) την βάση, και την συσκευή την πετάς μέσα στο ντουλαπάκι. Οταν θές να την χρησιμοποιήσεις την τοποθετείς στην βάση
    Το είδα ότι "σπάει" ναι, απλά θα προτιμούσα να μην το κολλήσω λόγω της ελαττωμένης χρήσης που θα κάνω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    .
    Κάνε μια δοκιμή στο τέλος-τέλος. Αν δεν πιάσει, κάνεις λίγο οπισθεν, βγάζεις τον πομπό πιο έξω, και ξαναμπαίνεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aetomenios Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει και τόση σημασία είτε λίγες, είτε πολλές διαδρομές.
    Εγώ θαλεγα να το ξανασκεφτείς και να το κολλήσεις κανονικά όσο γίνεται πιο ψηλά πίσω από τον καθρέπτη για να μην ασχοληθείς ξανά με αυτό το μαραφέτι.
    Έτσι μόνο θα απολαύσεις ολοκληρωμένα τις διαδρομές μέσα απο την εξυπηρέτηση που σου παρέχει και θα απολαμβάνεις δίχως να ασχολείσαι ξανά με αυτό.
    Κι αν θελήσεις να το βγάλεις βγαίνει εύκολα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καλύτερα να το κρατας με τα δαχτυλα για σιγουρια. με την σωστη μερια ομως, με την αναποδη μπορει να μην πιασει. γενικα αν πηγαινεις αργα πιανει αρκετα πιο ευκολα.
    Θα κάνω μια δοκιμή το Σάββατο που θα περάσω και αν δεν δουλέψει τότε θα το κολλήσω. Εντάξει, δεν είμαι τόσο καταναγκαστικός

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Η ευκολια του πομποδεκτη ειναι οτι τον κολλας στο παρμπριζ, τον φορτιζεις απο το σπιτι και τον ξεχνας. Ειναι εκει, δουλευει οσο εχει λεφτα και σε 10+ χρονια θα αλλαχθει γιατι θα πεθανει η μπαταρια του.
    το να τον εχεις στο ντουλαπακι, στο τασακι ή οπου αλλου και να εχεις τον νου σου αν θα πιασει ή οχι, αν πας αρκετα σιγα ωστε να μην παρεις την μπαρα μαζι αν δεν δουλεψει, καταργει την οποια ξεγνοιασια προσφερει.

    Τον εχω βαλει πισω απο τον καθρεπτη στο κεντρο του παρμπριζ σχεδον, απο την θεση του οδηγου δεν φαινεται και εχω λυμμενα τα ocd μου

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2022
    Μηνύματα
    17
    Καλησπέρα παίδες! Είχα την ίδια απορία και βρήκα το thread
    Σε ποιο σημείο πιάνει με τη μια το e-pass; τώρα το παρέλαβα κι εγώ και έχω ταξίδι στα μέσα του μήνα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF