Σελίδα 19 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 306

Θέμα: Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...

  1. #271
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αστεία 'θέματα' για αμάξι πόλης 20 ετών!

    Καδένα έχει, ναι. Είναι και το 1300άρι f/l. To τιμονάκι θα το ήθελα σε καλύτερη κατάσταση (για 180.000km).
    To τιμονι δεν εχει να κανει και τόσο με τα χιλιόμετρα.
    Μεγαλυτερο ρολο παιζει ο ιδρώτας, μετα τυχον δαχτυλιδια, μετα αν μενει στον ηλιο και τελευται τα χλμ.
    Αν ο οδηγος ιδρωνει πολύ στα χερια και φοραει ας πουμε και δαχτυλιδια το τιμονι χαλαει πολυ γρηγορα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Η Ανδρομάχη αγόρασε το ασπρο γιαρις απο πισω και πουλάει το παλιο;

  3. #273
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ειναι καλο αυτοκινητο γενικα
    ειναι γαλλικης κατασκευης και βγαζει 2-3 θεματακια σε σχεση με το ιαπωνικο που δεν εβγαζε τπτ
    ρωτα αν εχει αλλαξει πινακα οργανων και τρομπα βενζινης
    Αν θυμάμαι καλά το TS ήταν Japan!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To τιμονι δεν εχει να κανει και τόσο με τα χιλιόμετρα.
    Μεγαλυτερο ρολο παιζει ο ιδρώτας, μετα τυχον δαχτυλιδια, μετα αν μενει στον ηλιο και τελευται τα χλμ.
    Αν ο οδηγος ιδρωνει πολύ στα χερια και φοραει ας πουμε και δαχτυλιδια το τιμονι χαλαει πολυ γρηγορα.
    Ναι, ισχύει, γενικά τα πλαστικά του είχαν λίγο θέμα και με τον ήλιο αλλά απόλυτα λογικό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η Ανδρομάχη αγόρασε το ασπρο γιαρις απο πισω και πουλάει το παλιο;
    Aygo είναι εκείνο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Γυναικα και Yaris... εγω θα κοιταζα αλλου.
    Ειδικα αν προσπαθει να το σπρωξει ο συζυγος.

  5. #275
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Η Ανδρομάχη μετακόμισε στην Θεσσαλονίκη από Αλεξανδρούπολη λόγω δουλειάς. Όντως στο βιβλίο σέρβις τα σέρβις είχαν γίνει επάνω. Τώρα εδώ πάει στη δουλειά της με τα πόδια οπότε το αμάξι κάθεται και δεν το χρειάζεται (είναι και δεύτερο οικογενειακό). Το παίρνουν μια στο τόσο ίσα για να μην αδειάζει η μπαταρία.

    Για να δούμε, εγώ έχω καλό feeling. Οι άνθρωποι που μίλησα (ιδιοκτήτρια και ο άνδρας της) ήταν πολύ λογικοί. Το ότι η ιδιοκτήτης είναι γυναίκα εμένα καλό μου φαίνεται. Υπάρχει κι ο σύζυγος που μου ακούστηκε μηχανολογικά καταρτησμένος.

  6. #276
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η Ανδρομάχη μετακόμισε στην Θεσσαλονίκη από Αλεξανδρούπολη λόγω δουλειάς. Όντως στο βιβλίο σέρβις τα σέρβις είχαν γίνει επάνω. Τώρα εδώ πάει στη δουλειά της με τα πόδια οπότε το αμάξι κάθεται και δεν το χρειάζεται (είναι και δεύτερο οικογενειακό). Το παίρνουν μια στο τόσο ίσα για να μην αδειάζει η μπαταρία.

    Για να δούμε, εγώ έχω καλό feeling. Οι άνθρωποι που μίλησα (ιδιοκτήτρια και ο άνδρας της) ήταν πολύ λογικοί. Το ότι η ιδιοκτήτης είναι γυναίκα εμένα καλό μου φαίνεται. Υπάρχει κι ο σύζυγος που μου ακούστηκε μηχανολογικά καταρτησμένος.
    Μακαρι να κατσει η φαση Πετρο.
    Σαν αμαξι ειναι τιμιο και εισαι σωστα προσανατολισμενος, το συγκεκριμενο βεβαια, μενει να φανει!

  7. #277
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αυτή τη στιγμή μου είπε έχει δυο θέματα, στο μηχανισμό του ενός παράθυρου και του κεντρικού κλειδώματος της μιας πόρτας.
    Σύμφωνα με τρεις ηλεκτρολόγους που είδαν το δικό μου, είναι κοινό πρόβλημα οι μηχανισμοί του κεντρικού κλειδώματος σε αυτά τα Yaris (ΜΚ1.2).
    Για τις πόρτες συνήθως τα αντικαθιστούν με πιο αξιόπιστα aftermarket, το δύσκολο είναι αυτή του πορτ-μπαγκάζ που "επισκευάζεται κι όσο κρατήσει".
    Εγώ έδωσα ένα 100άρικο για αντικατάσταση στην πόρτα του συνοδηγού και επισκευή στο πορτ-μπαγκάζ.


  8. #278
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η Ανδρομάχη μετακόμισε στην Θεσσαλονίκη από Αλεξανδρούπολη λόγω δουλειάς. Όντως στο βιβλίο σέρβις τα σέρβις είχαν γίνει επάνω. Τώρα εδώ πάει στη δουλειά της με τα πόδια οπότε το αμάξι κάθεται και δεν το χρειάζεται (είναι και δεύτερο οικογενειακό). Το παίρνουν μια στο τόσο ίσα για να μην αδειάζει η μπαταρία.

    Για να δούμε, εγώ έχω καλό feeling. Οι άνθρωποι που μίλησα (ιδιοκτήτρια και ο άνδρας της) ήταν πολύ λογικοί. Το ότι η ιδιοκτήτης είναι γυναίκα εμένα καλό μου φαίνεται. Υπάρχει κι ο σύζυγος που μου ακούστηκε μηχανολογικά καταρτησμένος.
    Μέχρι να δεις τον 16 χρόνο γιο της να βαράει κόφτες,μπάντες,χειροφρενα με την παρέα του μέσα να χοροπηδάνε και να κρέμονται από τα παράθυρα σαν μαϊμούδες, και το βράδυ κόντρες στα στέκια. Η αυτή να το ξεκινάει με πατιναρισμα στις 9000 rpm σε ανηφόρα,

  9. #279
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εχω αντικαταστησει 2-3 ηλεκτρομαγνητικες στις πορτες και του πορτμπαγκαζ
    το κοστος ειναι αστειο..... του συνοδηγου που θυμαμαι ηταν 10-15 ευρω
    ΟΜΩΣ.....το δικο μου ειναι ιαπωνικο κι αυτο γαλλικο οποτε τα περιφερειακα του ειναι απο ευρωπαιους προμηθευτες

  10. #280
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Η πόρτα του συνοδηγού είναι. Καλά τα νέα λοιπόν. Θα το ψάξω αυτό για τον aftermarket μηχανισμό αν προχωρήσουμε.

  11. #281
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Η αυτή να το ξεκινάει με πατιναρισμα στις 9000 rpm σε ανηφόρα,
    Το είπα πιο πάνω, για την δική μου γυναικα αλλά πέρασε στα "ψιλά"....
    Εξ ου, θα το αλλάξω με αυτόματο του χρόνου.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #282
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εχω (σαν 2ον πλέον) ένα 206 με 320.000 χλμ εκ των οποίων τα 300,000 έχουν γίνει με αέριο.

    Ο κινητήρας δε νιώθει απο κατάχρηση όσο έχει λάδι μέσα. Πριν 2 χρονια έκαψε φλάτζα κεφαλής από κολάρο του πνεύμονα του αερίου. Όταν το άνοιξα οι κύλινδροι ήταν καθαροί. Αλλαξα τσιμουχάκια βαλβίδων και φλάτζα και αντέχει για άλλο τόσο. Από θέμα κινητήρα μη το φοβάσαι.
    Πολύ προσοχή σε αυτά θέλει ο πίσω άξονας. Πάρα πολλοί έχουν θέμα εκεί. Αν αποκτήσει μπόσικα είτε το επισκευάσεις είτε τον αλλάξεις η τιμή θα είναι παρόμοια (και ξεκινάει από 250). Όταν αρχίσει να χτυπάει συνήθως είναι αργά. Έβγαλε και σε εμένα ένα μικρό θόρυβο και κάποια στιγμή είπα να το ανοίξω για ρουλεμάν μήπως γλιτώσω το χοντρο πακέτο. Τα έλυσα όλα (χωρίς να κατεβάσω άξονα) ώστε να δω τι τζόγους έχει αλλά ήταν μηδενικοί. Άλλαξα ένα συνεμπλοκ στην ανάρτηση μήπως ο θόρυβος ήταν από εκεί αλλά ούτε αυτό έφτεγε. Πριν μερικές εβδομάδες κατέβασα άξονα άλλαξα δυο συνεμπλόκ (15 ευρώ και τα δυο) στα μπράτσα που τον συγκρατούν στο αμάξωμα και από τότε δεν ακούγεται κιχ. Οπότε δεν είναι απαραίτητο οτι θα σου βγάλει θέμα αν ο οδηγός δεν το κοπανάει όπου βρει λακούβα.

    Δευτερο θέμα είναι οι θερμοκρασίες γενικότερα. Σε όλα τα αμάξια που ξέρω εγώ τουλάχιστον, ο θερμοστάτης ανοίγει στους 84 έως 87 και στους 90 παίρνουν μπροστά τα φουρφούρια που συγκρατούν τη θερμοκρασία του νερού σταθερή. Αλλά όχι στα γαλλικά φίλε μου. Ο θερμοστάτης ανοίγει στα 89-90 και τα φουρφούρια κάπου στους 95. Αν καταφέρουν να κατεβάσουν τη θερμοκρασία (συνήθως το κάνουν) θα σβήσουν στους 93 βαθμούς αλλά αν κάνει ζέστη και το αμάξι ζορίζεται (έστω και λίγο), η θερμοκρασία θα ανέβει πάλι ανεξάρτητα απ' την ταχύτητα που κινείται. Οπότε πάλι θα ανάψει η πρώτη σκάλα στο βεντιλατέρ που θα κατεβάσει τη θερμοκρασία ή θα την κρατάει στους 95-97 βαθμούς. Σε γενικές γραμμές, εύκολα θα πιάσει 100 βαθμούς αν το σβήσεις ζεστό (πριν σβήσει το βεντιλατέρ) και ίσως τους ξεπεράσει. Το χειμώνα είναι πολύ πιο "δροσερό" γενικά. Σίγουρα δεν οφείλεται σε καποιο πρόβλημα γιατί έχω αλλάξει αντλία νερού (μαζί με τον ιμάντα), ψυγείο νερού (τρύπησε) και θερμοστάτη (όταν έκαψε φλάτζα). Θέλει προσοχή στο υγρό ψυγείου να έχει σημείο βρασμού κοντά στους 110 βαθμούς και όσο αγχωτικό και αν αν είναι το ξεχνάς. Ετσι έχει κάνει όλα τα χλμ, ενώ το 207 ενός φίλου (ίδιο κινητήρα έχει), άντεξε 2 χρόνια με την πρώτη σκάλα βεντιλατέρ καμμένη. Εκανε τα λαδια πάστα, δούλευε με 3 κυλιδρους, ήταν έτοιμος να το πετάξει, του άλλαξα τη φλάτζα και κυκλοφορεί ακόμα.

    Εντάξει δεν είναι ακριβώς θέμα αυτό αν συντηρείται σωστά.

    Τα ηλεκτρικά του μπορεί να έχουν μικροθεματάκια που ίσως σου σπάσουν λίγο τα νεύρα, εγώ δεν έχω κανένα πέρα απ' την οθόνη του ραδιοφώνου που δουλεύει όποτε θέλει (έχει ακόμα το εργοστασιακό cd).

    Όλοι λενε οτι βγάζουν και αντλία βενζίνης. Πάλι δεν έχω θέμα. Ίσως επειδή δουλεύει με αέριο? Δε ξέρω!

    Γενικά απ' όσα λένε εμένα δεν έχει βγάλει τίποτα και όλα ήταν φυσιολογικές φθορές πλην της φλάτζας που έκαψε λόγο κολάρου στο συστημα αερίου που είναι εγκατάσταση άφτερ μάρκετ.

    Κατά τ' άλλα η επισκευή σε άκρα και μπάρες, φρένα δε είναι ιδιαίτερα ακριβή αρκεί να μη χαλάσουν τα μπαλάκια (ένσφαιρα ρουλεμάν στα ψαλίδια). Πάνε μαζί με τα ψαλίδια και είναι 80 ευρώ το ένα. Εβαλα ημιτασιόν με 40 ευρώ και το έχω 5 χρόνια από τότε χωρίς προβλήματα σε συνεμπλοκ ψαλιδιού. (τιμές ανταλλακτικών λιανικής χωρίς εργατικά γιατί το κατσαβιδιάζω μόνος μου).

    Το "μεγάλο" σέρβις δεν είναι κάτι σπουδαίο. Είναι σχετικά απλή διαδικασία, σε σχέση με άλλα, να αλλάξεις ιμάντα, τεντωτήρα, αντλία νερου, αλλά δε ξέρω τι θα πληρώσεις σε εργατικά. Αυτά νομίζω οτι θέλουν που και που και ένα τσεκάρισμα στις βαλβίδες γιατί δεν ρυθμίζονται μόνες τους. Επίσης απλη διαδικασία που ευκολα θα την πληρώσεις για κάτι σπεσιαλ.
    Λάστιχα από 200 ευρώ. Υπάρχουν και φθηνότερα για 14αρα ζάντα, αλλά από 200 ευρώ έχεις κάτι καλό και μετά πληρώνεις χαρακτηριστικά όπως λιγόερο θόρυβο (δεν αξίζει) χαμηλότερη κατανάλωση κ.α. (πιθανότατα οι τιμές 2 ετών να μην ισχύουν πια αλλά καταλαβαίνεις το κόστος.

    Αν το τσεκάρει κάποιος που ξέρει, δεν είναι άσχημη αγορά αλλά στα μτχ τόσων ετών πολλά που μπορεί να βγάλουν, οφείλονται σε φθορές που δρουν αθροιστικά και εξαρτώνται από την χρήση. Και έχει αρκετά σημεία στο οποία μπορεί να έχουν γίνει "μπαλώματα" που θα στα βγάλει σιγά σιγά ενω και κάποια θέματα που κρύβονται καλά ενώ είναι υπαρκτά προβλήματα.
    Sent from me using a computer.

  13. #283
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ο κινητήρας είναι ίδιος σε σιτροέν και πεζό.

    Δες και για colt και swift. Λίγο προσοχή στις σκουριές στα Ιαπωνικά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2022 στις 21:38.
    Sent from me using a computer.

  14. #284
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    @Daz για ποιο μοτερ μιλας;

  15. #285
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    peugeot 206 1.4 8v 2006 με κινητήρα KFW
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2022 στις 21:44.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 19 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση μικρού Cruiser
    από agorg_louk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2016, 21:15
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF