Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 75

Θέμα: Ψυγειο λαδιου σε ΧΤ600Ε.

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    παντος αν δεν κανω λαθος στο dakar ετρεχαν/τρεχουν και αεροψυκτα.

    στην ερημο
    καλοκαιρι
    σε συνθήκες αγωνα (τερμα γκαζι)
    πιθανον και με πουσαρισμενα μοτερ (πολλα αλογα)

    οποτε ειναι λιγο απιθανο το xt να χρειαζεται ψυγειο λαδιου για κανονικη χρηση στην ελλαδα και με ενα μοτερ που ειναι ταφος και φουλ αξιόπιστο

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    παντος αν δεν κανω λαθος στο dakar ετρεχαν/τρεχουν και αεροψυκτα.

    στην ερημο
    καλοκαιρι
    σε συνθήκες αγωνα (τερμα γκαζι)
    πιθανον και με πουσαρισμενα μοτερ (πολλα αλογα)

    οποτε ειναι λιγο απιθανο το xt να χρειαζεται ψυγειο λαδιου για κανονικη χρηση στην ελλαδα και με ενα μοτερ που ειναι ταφος και φουλ αξιόπιστο
    To ξεχειλώνουμε ολίγον...
    Ναι έτρεχαν στο PD, και στο τέλος κάθε ειδικής τα μηχανάκια της Sonauto είχαν μηχανικούς να τα λύσουν και να τα επισκευάσουν, και οι ιδιώτες έκαναν (αν μπορούσαν) τα βασικά. Λάδια κάθε 5.000 αποκλείεται να άλλαζαν πάντως.

    Μην το σκίζουμε άλλο. Τα ΧΤ για την τυπική χρήση που προορίζονται δεν χρειάζονται ντε και καλά ψυγείο, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα τους έκανε καλό η παρουσία του. Το κύκλωμα πίεσης/κυκλοφορίας λαδιού των ΧΤ σηκώνει ψυγείο χωρίς πρόβλημα. Το οτι υπάρχουν ίδια μοντέλα της Yamaha με και χωρίς αποδεικνύει πως δεν υπάρχει πρόβλημα στην τοποθέτηση του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #48
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    παντος αν δεν κανω λαθος στο dakar ετρεχαν/τρεχουν και αεροψυκτα.

    στην ερημο
    καλοκαιρι
    σε συνθήκες αγωνα (τερμα γκαζι)
    πιθανον και με πουσαρισμενα μοτερ (πολλα αλογα)

    οποτε ειναι λιγο απιθανο το xt να χρειαζεται ψυγειο λαδιου για κανονικη χρηση στην ελλαδα και με ενα μοτερ που ειναι ταφος και φουλ αξιόπιστο
    Δεν ξέρω για τα αγωνιστικά γιαμαχα, τα αεροψυκτα χόντα που έτρεχαν σε ραλλυ είχαν 'ραμμένες' μεγαλύτερες ψύκτρες ή τεράστια ψυγεία λαδιού.Σε κάποιες περιπτώσεις είχαν και τις 2 αυτές εφαρμογές.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fins.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	75,3 KB 
ID:	343723

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2_Honda_Fahrer.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	343724

    Σαν ιδιοκτήτης μεγάλου αερόψυκτου μονοκύλινδρου που χρησιμοποιεί τον σκελετό για δοχείο λαδιού(όπως δλδ τα XT600) δέν βλέπω κάτι αρνητικό στο να βάλει κάποιος ψυγείο λαδιού.Στο μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να μην είναι εκτεθειμένο σε πιθανή πτώση.
    Οσοι έχουν βάλει σε RFVC έχουν δει αισθητή πτώση θερμοκρασίας σε διάφορες συνθήκες οδήγησης.Εγω δεν έχω βάλει(ούτε δείκτη θερμοκρασίας) και η αλήθεια είναι ότι όταν ζεσταίνεται πολύ αισθάνομαι πτώση στην απόδοση του μοτέρ και μια δυσκολία στο κούμπωμα των ταχυτήτων.
    Βέβαια φροντίζω να αλλάζω τα λάδια συχνότερα απο όσο ορίζει το μάνουαλ και να τσεκάρω την στάθμη του λαδιού.
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    .Εγω δεν έχω βάλει(ούτε δείκτη θερμοκρασίας) και η αλήθεια είναι ότι όταν ζεσταίνεται πολύ αισθάνομαι πτώση στην απόδοση του μοτέρ και μια δυσκολία στο κούμπωμα των ταχυτήτων.

    Παίξε με τα λάδια, με το ιξώδες,
    δέν βλέπω κάτι αρνητικό στο να βάλει κάποιος ψυγείο λαδιού.Στο μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να μην είναι εκτεθειμένο σε πιθανή πτώση.
    ο φίλος που εγραφα παραπάνω με την πατέντα ψυγείου καλοριφέρ- DCV το τοποθέτησε παράλληλα με το τιμόνι, πάνω από τον λαιμό του σκελετού,(δεν νομίζω να μπαίνει και αλλού δηλαδή) με ικανό ρεύμα αέρος και πληρως προστατευμενο σε πτώση

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Πάρε ενα 660...........εχουν ξεφτιλιστεί στην κυριολεξία, τα βρίσκεις με 2.000 Ευρώπουλα,
    απο πλαστικά μάπα, αλλά υγρόψυκτο, κύλινδρος αλουμινίου, σε ταξίδι όπως τουλάχιστον κατάλαβα ότι το θες εσυ 1.000 φορές καλύτερο από το παλιό ΧΤ .....χαίρεσαι να προσπαθείς να το ....ζεστάνεις! αλλά βράχος !.
    Απόδοση-ηχος-απόκριση του μοτερ δεν αλλάζει ουτε στην ερημο Σαχάρα, (είπαμε, το μοτέρ τουλάχιστον! )

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Zandesiro, για δες αυτό : http://www.moto.gr/forums/showthread...55#post2651755

    Παρόμοιο μοτέρ με το δικό σου και το έχει ήδη κυκλοφορήσει, ώστε να σου πει κάποια γνώμη για το αποτέλεσμα.



    Εντιτ : Σχετικά με τα ψυγεία των 2CV, που αναφέρει ο Μανώλης παραπάνω, το είχα ακούσει και εγώ κάποτε ότι τα κυνηγούσαν για τοποθέτηση σε μοτοσυκλέτες. Ισως λόγω μεγέθους, δεν ξέρω.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Εντιτ : Σχετικά με τα ψυγεία των 2CV, που αναφέρει ο Μανώλης παραπάνω, το είχα ακούσει και εγώ κάποτε ότι τα κυνηγούσαν για τοποθέτηση σε μοτοσυκλέτες. Ισως λόγω μεγέθους, δεν ξέρω.
    Τα 2cv ήταν από τα λίγα κουτιά , η μοτό που υπήρχαν στα παλιατζίδικα με ψυγείο λαδιού (αερόψυκτο γαρ) και έτσι ήταν η πιο φτηνή επιλογή.
    Τώρα πλέον δεν νομίζω να υπάρχουν.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Επειδη σχεδιαζω ενα ταξιδι εδω και καιρο σε μερη "δυσκολα" ετοιμαζω και την μηχανη μου αναλογος...Εχω ολοκληρο θεμα στην σελιδα μου στο 3mountainsadventure.blogspot.gr-ΧΤ600Ε με τις ετοιμασιες του ΧΤ.

    Ωραιότατο το χτάκι.
    Όμως
    1.Πρέπει να βγάλεις την προέκταση του εμπρός γιατί εμποδίζει την ροή του αέρα πρός τον κινητήρα, και ενδεχομένως κόβεις λίγο και το μαμίσιο (κλασική πατέντα).
    2.Καλή δουλειά στην ψύξη του κινητήρα κάνει και το τύλιγμα των λαιμών ΑΛΛΑ θα ανέβει η θερμοκρασία στην υπόλοιπη εξάτμιση με ότι αυτό συνεπάγεται για τα πλαστικά στην περιοχή το πίσω αμορτισέρ και το δοχείο υγρών των φρένων (αν είναι κοντά στην εξάτμιση), οπότε μπορεί να χρειαστείς επιπλέον μόνωση τοπικά...

    Υ.Γ.Το ψυγείο λαδιού στο xr το έχω βάλει κάτω από τον προβολέα, είναι εκεί από το 2000 και μετά από πολλές τούμπες μπορώ να πώ ότι είναι πολύ καλή και ασφαλής θέση.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro
    Επειδη σχεδιαζω ενα ταξιδι εδω και καιρο σε μερη "δυσκολα" ετοιμαζω και την μηχανη μου αναλογος...Εχω ολοκληρο θεμα στην σελιδα μου στο 3mountainsadventure.blogspot.gr-ΧΤ600Ε με τις ετοιμασιες του ΧΤ.


    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 28/10/2015 στις 19:16.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Νομίζω καλύτερα μην το πειράξεις......δεν νομίζω να χρειάζεται. μικρό το καλό, αν ολα πάνε καλά, και καταστροφή αν κάτι στραβωσει,
    Το ΧΤ δεν εχει θερμική καταπόνηση αν το ζορίσεις κάνεις ζημιά σε μηχανικά μέρη από δυνάμεις, οχι τόσο όμως από θερμικά φορτία, μπορούμε να πούμε πολλά για τους Ιάπωνες, αλλά τα μοτέρ τους είναι άψογα, πάρε παράδειγμα μικρότερα κυβικά (τετράχρονα αερόψυκτα μονοκύλινδρα ) παπάκια η 125 κυβικά, κοσμος και κοσμάκης εχει γυρίσει όλον τον κόσμο με αυτά.

  11. #56
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Και γω λεω να μην του κανω κατι!!

    Μια χαρα με βοηθα το οργανακι μου....Οταν ανεβαινει η θερμοκρασια μια στασουλα και "ολα καλα"....

  12. #57
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Και γω λεω να μην του κανω κατι!!

    Μια χαρα με βοηθα το οργανακι μου....Οταν ανεβαινει η θερμοκρασια μια στασουλα και "ολα καλα"....
    Eγω επιμενω οτι το ψυγειο ειναι ενα πολυ καλο δωρο για τον συγκεκριμενο κινητηρα..
    Ειδικα αν ταξιδευα με αυτο, οπως εσυ, θα το εβαζα οπως και δηποτε.
    Ειναι αλλωστε μια φθηνη βελτιωση και μονο καλο θα κανει.

    Και αν εισαι adventure τυπος και φοβασαι μην σπασει απο καμια χαζοπτωση βαλε του και μια βαλβιδα να μπορεις να το απομονωνεις απο το υπολοιπο κυκλωμα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #58
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Και γω λεω να μην του κανω κατι!!

    Μια χαρα με βοηθα το οργανακι μου....Οταν ανεβαινει η θερμοκρασια μια στασουλα και "ολα καλα"....
    Τελικα....Και αφου βρηκα ενα ψυγειο σε καλη τιμη (μεταχειρισμενο παντα),εγινε η τοποθετηση σημερα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12969254_10207587573059647_1243444369_n.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	47,0 KB 
ID:	356359


  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα ,ειχα γράψει για φίλο μου που το ειχε κάνει, βέβαια άριστος μηχανικό και δούλεψε μια χαρά,
    Τωρα όμως για να είμαι ειλικρινής εγω στο Artesia που ειχα, αν και αρκετές φορές ανεβοκαταινα Χαλκιδική αυθημερόν καλοκαιριάτικα και εγραφα χιλιόμετρα μεσα στην κίνηση της Θεσσαλονίκης δεν μου χρειάστηκε!
    Καλορίζικο πάντως!

  15. #60
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Σε ευχαριστω.
    Θα βαλω μερικες φωτο σε λιγο καιρο να τελειωσω με την τοποθετηση,θελει καποιες βελτιωσεις!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ ΣΕ GLX 90 .
    από dimitris.rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 05:40
  2. Ψυγειο λαδιου σε Suzuki GSX 750Ε μοντ 1983
    από OzZzZzY στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 02:15
  3. Ψυγείο λαδιού σε Dominator
    από creperistas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 14:30
  4. Βεντιλατέρ σε ψυγείο λαδιού...
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2006, 16:33
  5. χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 08:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF