Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 126

Θέμα: srx 400-1988

  1. #31
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    η πατεντα μαλακια μου φαινεται. απο την αλλη το κομμενο μπουκαλι ιδιοφυες.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Τα λάδια από το μοτέρ τα βγάζω βγάζοντας μια βίδα που υπάρχει κάτω δεξιά απο το εμπρός γρανάζι κίνησης;;


    Έξω τα καρμπυρατέρ

    Συνημμένο 353021
    Συνημμένο 353023

    Και εδώ οι εισαγωγές. Η αριστερή είναι πεντακάθαρη ενώ η δεξιά όχι. Μήπως δεν δούλευε καλά το δεξί καρμπυρατέρ;; Πάντως ελέγθηκε η μεμβράνη και δεν έχει τρύπα.

    Συνημμένο 353024
    Τα λάδια του μοτέρ, βγαίνουν από τη βίδα που λες. Όταν θα βάλεις λάδια, συμπλήρωσε το tank λαδιού όσο μπορείς, βάλε μπροστά και άφησε το να δουλέψει λίγα λεπτά. Μετράς ξανά και συμπληρώνεις όσο χρειάζεται.
    Η εισαγωγή είναι μαύρη, πιθανότατα από την πλαστική εισαγωγή του carb. Συνήθως κάνει σκασίματα όμως γιατί τραβάει αέρα. Αν όντως έχει κοψίματα, μην παραγγείλεις για SRX αλλά για ΧΤ. Είναι ίδιες, αλλά με διαφορά στην τιμή.
    Μην κάνεις κανένα αστείο και λύσεις το μηχανάκι για να βάψεις σκελετό !!! Μια χαρά φαίνεται το SRX, μην ανοίγεις δύσκολες δουλειές χωρίς λόγο.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    η πατεντα μαλακια μου φαινεται. απο την αλλη το κομμενο μπουκαλι ιδιοφυες.
    Η πατέντα, και εμένα μαλακία μου φαίνεται. Το μπουκάλι είναι λογική σκέψη ρε...στην κάτω βίδα δεν κατάφερα ποτέ να βρώ τρόπο για να μην γίνονται τα πάντα χάλια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος

    Είναι οι δύο πλαστικοποιήσεις για αυτό και τα δύο χρώματα. Πρέπει να έχει φύγει τουλάχιστον η μισή και ακόμα έχει μεγάλα κομμάτια μέσα που δεν χωράνε να βγουν απο την τρύπα της τάπας. Θα βάλω αλυσίδα μέσα για να τα σπάσω και να βγάλω όσο περισσότερη πλαστικοποίηση γίνεται. Κάπου έχω διαβάσει πως η πλαστικοποίηση βγαίνει με διαλυτικό νίτρου. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω, αφού η δική μου βγαίνει και από μόνη της, και ίσως μπορέσω να κάνω πλαστικοποίηση χωρίς να δώσω 150€ για να βγεί η παλιά.
    ]
    Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια. Βρες κάποιον επαγγελματία (κάπου διάβασα εδώ για τον tank clinic ή κάπως έτσι) ή στο iridio που ξέρω οτι κάνει.
    Το ντεπόζιτο του srx είναι και ευαίσθητο, και σπάνιο αν το καταστρέψεις. Οι πλαστικοποιήσεις που βλέπω μάλλον έχουν γίνει από ερασιτέχνες για να μην πληρώσουν τα λεφτά που λες.
    Εχω κάνει πάνω από 15 χρόνια πλαστικοποίηση στο srx μου, και δεν έχει πάθει τίποτα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #34
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Η πατέντα με τους ανορθωτές και εμένα μαλακία μου φαίνεται αλλά όπως είπα, έχω βγάλει τον ένα ανορθωτή και εφόσον δουλεύει κανονικά και φορτίζει μπαταρία θα μείνει ως έχει προς το παρόν.

    Οι εισαγωγές των καρμπ δεν έχουν τρύπες, έχουν μπεί καινούριες πριν 3-4 χρόνια. Το ότι δεν δουλεύουν καλά τα καρμπς όμως είναι γεγονός. Θα τα καθαρίσω και θα δώ μετά, αλλά μάλλον αυτο πρέπει να φταίει.

    Για το ντεπόζιτο. Βύρωνα ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα σκοπο να κάνω πλαστικοποίηση μόνος μου, ξέρω πως δεν θα γινόταν καλή. Στο tank clinic έχω ρωτήσει, το ακριβό δεν είναι να γίνει η πλαστικοποίηση όμως αλλά το να κάτσει να μου καθαρίσει το ντεπόζιτο από την παλιά γιατί έχει πολύ φασαρία, για αυτό και μου είπε 150€. Αυτό που σκέφτηκα εγώ να κάνω είναι, εφόσον η παλιά πλαστικοποίηση βγαίνει αρκετά εύκολα να την βγάλω μόνος μου και να του πάω το ντεπόζιτο μετά για να το πλαστικοποιήσει. Για αυτό και ανέφερα το διαλυτικό νίτρου στο βαθμό που δεν χαλάει το μέταλλο. Το χρώμα απ' έξω δεν με νοιάζει αφού θα βαφτεί. Και οι δύο πλαστικοποιήσεις έχουν γίνει από επαγγελματίες, το τί δουλειά έκαναν όμως είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

    Για το βάψιμο του σκελετού. Λόγο χώρου το να λύσω όλη την μηχανή έχει εγκαταλειφθεί. Αυτό που σκέφτηκα αλλά είναι μπακαλοδουλειά είναι το να μονώσω τα περισσότερα μέρη και να βγάλω όσα μπορώ και να βάξω τον σκελετό με τον κινητήρα πάνω. Το ψαλίδι θα βγεί έτσι και αλλιώς γιατί έχει χαλάσει το χρώμα από υγρά φρένου όταν προσπαθούσα να κάνω την πίσω δαγκάνα να δουλέψει σωστά. Η αλήθεια είναι πως αυτό που λέει ο βύρωνας με έβαλε σε σκέψεις, σε αυτή την περίπτωση όμως θα βαφτεί μόνο το ντεπόζιτό λόγο ένος χτυπήματος που με ενοχλεί και θα μείνει το μηχανάκι στα εργοστασιακά χρώματα. Παρόλα αυτά ο σκελετός έχει κάποιες μικρές σκουριές σε κάποιες γωνίες και ενώσεις που θα έπρεπε να καλυφθούν.

    Ευχαριστώ όσους μπαίνουν στον κόπο να σχολιάσουν ή να συμβουλέψουν.

  5. #35
    Η μόνωση στο μοτέρ πχ και σε όσα σημεία μπορείς, είναι μια καλή λύση. Ίδιο χρώμα με του σκελετού, θα είναι εύκολο να φτιάξεις, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι μια χαρά.

    Στην δική μου περίπτωση που έγινε βίδες, πέραν του ατέλειωτου τραβηγματος να βγουν-μπουν όλα σωστά, η δουλειά που έγινε δεν ήταν καλή. Σε κάποια σημεία το χρώμα έχει φύγει και από κάτω φαίνεται το παλιό χρώμα, δλδ το τρίψιμο και ασταρωμα που είδα (φαντάσου να μην το έβλεπα κιόλας) δεν είχε γίνει παντού.

    Η λυση με το καθάρισμα του ντεπόζιτο που σκέφτηκες είναι καλή. Έχω ακούσει να βάζουν και σκάγια για το καθάρισμα. Τα διαλυτικά νιτρου δεν ξέρω αν θα πάει παντού. Τα δυνατά, είναι παχυρευστα και αν στεγνώσουν στα δύσκολα σημεία, θα πρέπει να βάλεις κάτι άλλο για να αφαιρέσεις το remover.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Η πατέντα με τους ανορθωτές και εμένα μαλακία μου φαίνεται αλλά όπως είπα, έχω βγάλει τον ένα ανορθωτή και εφόσον δουλεύει κανονικά και φορτίζει μπαταρία θα μείνει ως έχει προς το παρόν.

    Οι εισαγωγές των καρμπ δεν έχουν τρύπες, έχουν μπεί καινούριες πριν 3-4 χρόνια. Το ότι δεν δουλεύουν καλά τα καρμπς όμως είναι γεγονός. Θα τα καθαρίσω και θα δώ μετά, αλλά μάλλον αυτο πρέπει να φταίει.

    Για το ντεπόζιτο. Βύρωνα ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα σκοπο να κάνω πλαστικοποίηση μόνος μου, ξέρω πως δεν θα γινόταν καλή. Στο tank clinic έχω ρωτήσει, το ακριβό δεν είναι να γίνει η πλαστικοποίηση όμως αλλά το να κάτσει να μου καθαρίσει το ντεπόζιτο από την παλιά γιατί έχει πολύ φασαρία, για αυτό και μου είπε 150€. Αυτό που σκέφτηκα εγώ να κάνω είναι, εφόσον η παλιά πλαστικοποίηση βγαίνει αρκετά εύκολα να την βγάλω μόνος μου και να του πάω το ντεπόζιτο μετά για να το πλαστικοποιήσει. Για αυτό και ανέφερα το διαλυτικό νίτρου στο βαθμό που δεν χαλάει το μέταλλο. Το χρώμα απ' έξω δεν με νοιάζει αφού θα βαφτεί. Και οι δύο πλαστικοποιήσεις έχουν γίνει από επαγγελματίες, το τί δουλειά έκαναν όμως είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

    Για το βάψιμο του σκελετού. Λόγο χώρου το να λύσω όλη την μηχανή έχει εγκαταλειφθεί. Αυτό που σκέφτηκα αλλά είναι μπακαλοδουλειά είναι το να μονώσω τα περισσότερα μέρη και να βγάλω όσα μπορώ και να βάξω τον σκελετό με τον κινητήρα πάνω. Το ψαλίδι θα βγεί έτσι και αλλιώς γιατί έχει χαλάσει το χρώμα από υγρά φρένου όταν προσπαθούσα να κάνω την πίσω δαγκάνα να δουλέψει σωστά. Η αλήθεια είναι πως αυτό που λέει ο βύρωνας με έβαλε σε σκέψεις, σε αυτή την περίπτωση όμως θα βαφτεί μόνο το ντεπόζιτό λόγο ένος χτυπήματος που με ενοχλεί και θα μείνει το μηχανάκι στα εργοστασιακά χρώματα. Παρόλα αυτά ο σκελετός έχει κάποιες μικρές σκουριές σε κάποιες γωνίες και ενώσεις που θα έπρεπε να καλυφθούν.

    Ευχαριστώ όσους μπαίνουν στον κόπο να σχολιάσουν ή να συμβουλέψουν.
    δες για πλαστικοποίηση στο 2105757920 Ανανιάδης Κώστας στο Περιστέρι

  7. #37
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εγω tank clinic στελνω. αψογος.

  8. #38
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Προχώρησα λίγο ακόμα σήμερα.
    Βγήκαν και τα υπόλοιπα λάδια από το μοτέρ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2425.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	353317

    έξω το καπάκι της καμπάνας. Με παίδεψε λίγο η βίδα της μανιβέλας αλλά τελικά βγήκε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2429.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	353318

    έξω δίσκοι και ελατήρια.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2431.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	353319
    Τα ελατήρια το μάνουαλ τα δίνει μέχρι 40,6mm ελάχιστο μήκος άφορτα. Ενώ τα δικά μου είναι 39,6.
    Οι δίσκοι από το μάνουαλ πρέπει να είναι: 6 με ελάχιστο πάχος 2,6mm και 2 με ελάχιστο πάχος 2,8mm. Οι δικοί μου είναι με τη σειρά όπως τους έβγαλα
    2,9-3,1-2,9-2,9-2,9-2,9-2,9-3,07 mm
    Με βάση το γεγονός πως οι δίσκοι είναι όλοι πάνω από το όριο σκέφτομαι να αλλάξω μόνο τα ελατήρια. Έχει κανείς εικόνα πόσο πάχος έχουν οι δίσκοι καινούριοι; Ίδιους με XT δεν παίρνει;

  9. #39
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    δοκιμή με την τρόμπα από το CBR
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2436.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	353326
    Εντάξει κάθεται αλλά θέλει άλλη μανέτα και δοχειάκι το οποίο έχει παραγγελθεί και το περιμένω.
    Ξαναβγήκε όμως για να καθαριστεί. Μου έβγαλε την ψυχή, σκέφτηκα έως και να την πετάξω. Έφαγα μια ώρα γιατί ήταν βουλωμένη, τελικά ξεβούλωσε αλλά θα περιμένω να μπεί κανονικά πάνω για να βγάλω συμπέρασμα.

    Βγήκαν και τα κάτω μέρη του σκελετού (δεν ξέρω πως λέγονται)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2437.jpg 
Προβολές:	253 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	353333

    Και εδώ μία φωτογραφία από το ντεπόζιτο μέσα. Ακόμα δεν έχω προσπαθησει να το καθαρίσω με τα χημικά. Ότι έχει βγεί έχει βγεί από το κούνημα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2435.jpg 
Προβολές:	253 
Μέγεθος:	54,3 KB 
ID:	353334

  10. #40
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Μια ερώτηση ακόμα και αν ξέρει κάποιος απαντάει. Η φλάτζα που μπαίνει στο δεξί καπάκι είναι ίδια με αυτή του XT 600;

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση ακόμα και αν ξέρει κάποιος απαντάει. Η φλάτζα που μπαίνει στο δεξί καπάκι είναι ίδια με αυτή του XT 600;
    H φλάτζα είναι ίδια με του ΧΤ. Τους δίσκους γιατί τους έβγαλες, πατινάριζε?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    http://www.yamaha-motor.eu/gr/servic...gue/index.aspx
    μπορει να σου φανει χρησιμο
    καλη συνεχεια

  13. #43
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    H φλάτζα είναι ίδια με του ΧΤ. Τους δίσκους γιατί τους έβγαλες, πατινάριζε?
    Ναι πατινάριζε από όταν το πήρα. Και σε συνδοιασμό με ένα κρέμασμα που κάνει λόγο γραναζώματος ήταν ενοχλητικό.

  14. #44
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    http://www.yamaha-motor.eu/gr/servic...gue/index.aspx
    μπορει να σου φανει χρησιμο
    καλη συνεχεια
    Ευχαριστώ, κάπου θα χρειαστεί... Κάπου είχα ξαναπέσει πάνω σε αυτό ψάχνωντας κάτι αλλο αλλά το είχα ξεχάσει... Να ήταν και στα αγγλικά καλά θα ήταν γιατί από ιαπωνικά δεν σκαμπάζω.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    δεν ειχα δει οτι το δικο σου ειναι στα ιαπωνικα
    στην πραξη ομως μονο μετα σχεδια κανεις δουλεια

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF