Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 126

Θέμα: srx 400-1988

  1. #106
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τα ελατήρια, τα τσεκάρεις μετρώντας το sag στα post του Oldman http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418 Aν είναι σώβρακα, αναφέρονται τρόποι με teflon για να τα ατσαλώσεις
    Οχι, λάδι ΔΕΝ θα βάλεις 15. Αν είναι πολύ μαλακό, θα προσθέσεις λίγο 5ml-10ml από το 10άρι.
    Οοοοοο ευχαριστώ. Θα το κάνω και θα ενημερώσω....

  2. #107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Οοοοοο ευχαριστώ. Θα το κάνω και θα ενημερώσω....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #108
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τα ελατήρια, τα τσεκάρεις μετρώντας το sag στα post του Oldman http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418 Aν είναι σώβρακα, αναφέρονται τρόποι με teflon για να τα ατσαλώσεις
    Οχι, λάδι ΔΕΝ θα βάλεις 15. Αν είναι πολύ μαλακό, θα προσθέσεις λίγο 5ml-10ml από το 10άρι.
    Εγω στο SRX είχα βάλει 10ρι κι ηταν πολύ μαλακό, του έβαλα 15 και ηταν μια χαρά.
    Είχε και ελατήρια WP εκείνο αν θυμάσαι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγω στο SRX είχα βάλει 10ρι κι ηταν πολύ μαλακό, του έβαλα 15 και ηταν μια χαρά.
    Είχε και ελατήρια WP εκείνο αν θυμάσαι.
    Δεν θυμάμαι φίλε. Είχα WP ελατήρια, αλλά ούτε που ξέρω τι τα έκανα μιας και μπροστινό άλλαξα πριν 20 χρόνια
    το 15 μου φαίνεται πολύ όμως. Όχι?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #110
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι φίλε. Είχα WP ελατήρια, αλλά ούτε που ξέρω τι τα έκανα μιας και μπροστινό άλλαξα πριν 20 χρόνια
    το 15 μου φαίνεται πολύ όμως. Όχι?
    Αν θυμάμαι καλά τα WP μου τα έδωσες εσύ γιατί δεν τα χρησιμοποιούσες πια και τα έβαλα στο SRX της αδελφής μου το οποίο το έχεις κι αυτό εσύ τώρα.
    Το 15 ρι είναι μια χαρά γιατί αυτα τα πηρούνια εχουν πολύ χαλαρό valving. Και στο SR500 15ρι βαζω πάντα..
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι φίλε. Είχα WP ελατήρια, αλλά ούτε που ξέρω τι τα έκανα μιας και μπροστινό άλλαξα πριν 20 χρόνια
    το 15 μου φαίνεται πολύ όμως. Όχι?
    Άμα γεράσει ο άνθρωπος ...

  7. #112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά τα WP μου τα έδωσες εσύ γιατί δεν τα χρησιμοποιούσες
    Μια χαρά, χαίρομαι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το 15 ρι είναι μια χαρά γιατί αυτα τα πηρούνια εχουν πολύ χαλαρό valving. Και στο SR500 15ρι βαζω πάντα..
    Οκ, nicosmec βάλε 15. Αφού το λέει ο Αρης, έτσι θα είναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Άμα γεράσει ο άνθρωπος ...
    Αμα γεράσει ο άνθρωπος Παναγιώτη, δεν ξέρει τι λέει...
    Τελευταία τροποποίηση από byron; 30/09/2016 στις 15:01.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #113
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    to οτι ο αλλος (Βυρων) εχει μασει ολα τα srx? δεν το προσεξε κανεις ε?

  9. #114
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    to οτι ο αλλος (Βυρων) εχει μασει ολα τα srx? δεν το προσεξε κανεις ε?
    Παραδέξου πως ζηλεύεις γιατι θες και εσυ ένα ξανά.... Υπάρχει και άλλος όμως ο "S-ex-rx Pig"

  10. #115
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Παραδέξου πως ζηλεύεις γιατι θες και εσυ ένα ξανά.... Υπάρχει και άλλος όμως ο "S-ex-rx Pig"
    κι ετσι μαζεψαν και τα δεκα δεκαπεντε srx που ηρθαν ποτε... :P φυσικα και ζηλευω.. τρελος εισαι? απλα δνε μου καθεταια ενα...

  11. #116
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    καλημέρα μετά από καιρό. Σκεφτομαι να βάλω καρμπυρατερ απο xt στο srx, το xt όμως έχει ακόμα ένα σωληνάκι στο σημείο της μεμβράνης από το δευτερο καρμππ της υποπίεσης, αυτό ξέρουμε τι κάνει? μπορώ απλά να βουλώσω αυτό το σωληνάκι; Και γενικά ξέρει κανείς αν μπαίνει από το xt ή θα έχω θέμα γιατί νομίζω ίδια είναι. Φυσικά αν μπουκώνει θα παίξω με τα ζιγκλέρ μετά αρκεί να μπαίνει κομπλέ πάνω.

  12. #117
    δεν θυμαμαι διαφορές, λογικά δεν εχουν καμία ουσιαστική, εκτός του διακοπτη του choke kai ζιγκλέρ που έχουν μικρες αλλαγες.
    το ερώτημα είναι από τι ΧΤ συζητάμε...600? Το δικό σου είναι 400, οχι;

    Εκεί θα θέλεις λίγο ψάξιμο με ζιγκλέρ και ρυθμίσεις (αν φοράς μικρότερα από τα 27άρια του 600) μιας και έχεις μικρότερες βαλβίδες
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #118
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    δεν θυμαμαι διαφορές, λογικά δεν εχουν καμία ουσιαστική, εκτός του διακοπτη του choke kai ζιγκλέρ που έχουν μικρες αλλαγες.
    το ερώτημα είναι από τι ΧΤ συζητάμε...600? Το δικό σου είναι 400, οχι;

    Εκεί θα θέλεις λίγο ψάξιμο με ζιγκλέρ και ρυθμίσεις (αν φοράς μικρότερα από τα 27άρια του 600) μιας και έχεις μικρότερες βαλβίδες
    Το δικό μου είναι 400 και λεω να βάλω από xt 600 που βρίσκεται αρκετά εύκολα και φθηνά, τα ζιγκλέρ δεν με απασχολούν τόσο γιατί μπορώ να βάλω και από το δικό μου άρα να μην έχω θέμα. απλά επειδή κατά καιρούς έχω θέμα με τα καρμπ μιας και είναι αρκετά παλιά και ταλαιπωρημένα από το να κάθομαι να ψάχνω τι θέμα έχουν και να βγεί και αρκετά ακριβό μάλλον είναι πιο εύκολο να βρω από κανένα xt και να του βάλω τα δικά μου ζιγκλέρ. Έτσι το σκέφτομαι

  14. #119
    ναι, οκ...καλά το σκέφτεσαι, απλά λέω πως αν ειναι αρκετά μικρότερα σε διάμετρο τα δικά σου από του 600 (δεν έχω ιδέα τι φοράει το 400) πιθανόν να μην είναι εντελώς απροβλημάτιστη η μετατροπή.
    όχι τίποτα φοβερό βέβαια.

    Το σωληνάκι δεν ξ'ερω τι κάνει, αλλα αφού το έχει ως γέφυρα θα έλεγα να μην το πειράξεις καθόλου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #120
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Μια μικρή ενημέρωση του θέματος, το SRX γραφει συνεχώς χιλιόμετρα. Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν να το αφήσω στο υπόγειο να ξεκουραστεί για λίγο καιρό και να κοιτάξω να πάρω κανένα ον-οφ μιας και μου έκανε διάφορα νούμερα, είχε ανεβάσει την κατανάλωση κατα 40 χιλιόμετρα και το σασμαν χειρωτερευε το πως επαιρνε τις ταχύτητες. Εκει λοιπόν που το είχα αφήσει στο χωριό για κανα μήνα τωρα τα χριστούγεννα παραδόξως δουλευε πολύ καλήτερα. το σασμαν κουμπώνει παλί σχετικα καλά τις ταχύτητες και η κατανάλωση επανήλθε στα 240 km μεχρι να γυρίσω ρεζερβα.
    Επίσης του έβαλα και ενα σετ αναρτήσεις KONI 7610-1506 που βρήκα ευκαιρία. βασικα τις ανταλλαξα με ενα ζευγαρι παπιοκινέζικες αναρτήσεις με υποτίθεται δοχείο αζώτου που τις είχα πάρει 16€. Βεβαια δεν είχα ιδεα τι αναρτήσεις ήταν οι άλλες που θα επαιρνα. Για την ιστορια είναι αυτές εδω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	koni 7610.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	391786
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως διαβασα πως είναι επισκευάσιμες. Υπάρχουν ακόμα ελλαδα καποιοι που τις φτιάχνουν ή θα μπορούσα να τις φτιάξω και εγώ?

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF