Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Τροποποίηση εσωτερικού κράνους

  1. #16
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Μηπως το φοράς λάθος??
    Πολύ πάνω, ή πιο πιθανό, πολύ κάτω το πηγούνι??
    The mountain is you

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Να σημειώσω ότι η επίσημη αντιπροσωπεία SHOEI εδώ στην Ελλάδα σε υπόδειξή μου στο παρελθόν έκανε ακριβώς την κίνηση που ανέφερα δλδ "έφαγε" το συγκεκριμένο σημείο μερικά χιλιοστά τη στιγμή που το μεγαλύτερο μέγεθος πλέει και μπορώ να καταλάβω το φίλο.

    Η ενέργεια έγινε μετά από επίσημη υπόδειξη του εργοστασίου κατόπιν δικής μου όχλησης και πολλαπλών επισκέψεων και ουδόλως αφορά την ασφάλεια, αντίθετα έχει σχέση με τα διαφορετικά κελύφη -και κατ επέκταση τα εσωτερικά τους- που προωθούνται στις διαφορετικές Ηπείρους ανάλογα με τα στοιχειομετρικά δεδομένα που έχει η εταιρεία.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Προς θεού μην μπεις σε διαδικασίες τροποποίησης, κόψε ράψε κτλ.
    Είχα παρόμοιο θέμα με ένα σημείο στο μέτωπο και κάθε φορά που το έβγαζα είχα ένα σημάδι περίπου 2-3 εκατοστά και μια κοκκινίλα.
    Ακόμη και μετά από 10 λεπτά όπως λες. Ποτέ δε μου προξένησε πόνο, ούτε μετά από ώρες χρήσης, αλλά κάπου-κάτι έβρισκε.
    Το πίεσα ελαφρά με το πίσω μέρος από ένα κουτάλι, σε εκείνο το σημείο και όλα τέλεια.
    Πιθανόν το φελιζόλ να χώνεψε λιγάκι τη ραφή ή απλά ''χαλάρωσα'' τη ραφή. Δεν ξέρω με σιγουριά. Ξέρω ότι δεν εμφανίστηκε έκτοτε το σημάδι.

    *Και πρίν πέσετε να με φάτε, ξεκαθαρίζω ότι ούτε άλλαξα το σχήμα του κράνους, ούτε έσκαψα το φελιζόλ, ούτε το τρύπησα, ούτε κενά έμειναν για να παίρνει αέρα η κεφάλα μου και άλλα τέτοια υπέροχα.
    Μιλάμε για μm και όχι για mm. Μια φυσιολογική χαλάρωση του κράνους είναι πολύ μεγαλύτερη.

    Αν έχεις τη δυνατότητα να το δώσεις χωρίς να χάσεις και να πάρεις ένα άλλο που είναι τέλειο για το κεφάλι σου, θα ήταν το ιδανικό, αλλιώς μην τρελαινόμαστε και με μια ραφή, ήμαρτον πια.
    Αυτό ακριβώς.
    Το ίδιο το κράνος έχει το πρόβλημα. Λογω μέτριας ποιότητας, η επένδυση με το χρηση μαλακώνει αρκετά, με αποτέλεσμα να φεύγει από τη θέση της και το κεφάλι να έρχεται σε αμεση επαφή με τη φόδρα και κατ επέκταση με το σκληρό φελιζολ στο κούτελο.
    Την ίδια λύση ακολούθησα και εγώ στο κρανος της κοπέλας μου, μόνο που αγόρασα και καινούρια επέδυση την οποία έραψα με ψιλη κλωστούλα επάνω στη φόδρα. Όχι ολόκληρη ραφή, ένα μικρό κομπο, ωστε να μην ενοχλεί και να κοπεί με ένα ελαφρό τράβηγμα.
    Από τότε όλα καλά.
    Κρανος AGV K3 rossi replica

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς.
    Το ίδιο το κράνος έχει το πρόβλημα. Λογω μέτριας ποιότητας, η επένδυση με το χρηση μαλακώνει αρκετά, με αποτέλεσμα να φεύγει από τη θέση της και το κεφάλι να έρχεται σε αμεση επαφή με τη φόδρα και κατ επέκταση με το σκληρό φελιζολ στο κούτελο.
    Την ίδια λύση ακολούθησα και εγώ στο κρανος της κοπέλας μου, μόνο που αγόρασα και καινούρια επέδυση την οποία έραψα με ψιλη κλωστούλα επάνω στη φόδρα. Όχι ολόκληρη ραφή, ένα μικρό κομπο, ωστε να μην ενοχλεί και να κοπεί με ένα ελαφρό τράβηγμα.
    Από τότε όλα καλά.
    Κρανος AGV K3 rossi replica
    AYTΟ ακριβώς παθαίνει και η δική μου. Ανεβαίνει η επένδυση και "σουρώνει" με αποτέλεσμα να πιέζει εκεί που σουρώνει και να έρχεται το δέρμα σε επαφή με τη σκληρή φόδρα του φελιζόλ.

    Την επόμενη φορά, θα κοιτάξω να κρατήσω την επένδυση ώστε να κάτσει ακριβώς, όταν φορεθεί πλήρως το κράνος. Εάν δουλέψει, θα κοιτάξω να βρω μια μόνιμη λύση, μάλλον σαν και τη δική σου.

  5. #20
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Κάνε οικονομίες να αγοράσεις άμεσα ένα άλλο κράνος.

    Αυτά τα AGV πάντα τα είχα για κουβάδες..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Σπρέι καθαρισμού εσωτερικού κράνους: Πως;
    από IPL στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 23:45
  2. αλλαγη εσωτερικου κρανους
    από KARYDAS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 18:17
  3. Endo ή τροποποίηση του Κ.Ο.Κ.???
    από OldMan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 18:47
  4. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  5. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF