Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 132

Θέμα: 2016 Triumph Bonneville. Υδρόψυκτη για πρώτη φορά μετά από 57 χρόνια.

  1. #76
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Πάντως για Αγγλία, βγαίνει «σχετικά» φτηνό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MotorCycleNews
    At £10,400 the Thruxton is good value, but the Thruxton R at £11,700 is incredible value for money when you look at its spec list.
    http://www.motorcyclenews.com/bike-r...ton-1200/2016/

    Στα ίδια λεφτα πάνω-κάτω με Τιγερ 1050 Σπορ, Versys, CRF1000, HD XR1200, το απλό.
    Φτηνότερο από RnineT, ακόμα και το «R».

    Σαν μηχανάκι νομίζω οτι το πιο συγκρίσιμο είναι το ΜG Griso, δεν νομίζω οτι τα βγάζουν πια καινούρια όμως για να συγκριθεί τιμή.

    ===

    Μιας και το κοιτάω τώρα, λέω οτι μπορεί να χτυπήσει και HD Sportster XR1200. Ποιός δίνει τα ίδια λεφτά για να πάρει Αμερικάνικη γυφτο-σιδεριά χαμηλής ποιότητας finish αντί γι αυτό το διαμαντάκι; Αν το εξάγουν ΗΠΑ, θα κάνει γ@μw τις θραύσεις.
    Δεν συμφωνώ καθόλου οτι δεν θα πουλήσει.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 29/07/2016 στις 14:12.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    υπερτιμολογημενο...

  3. #78
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Το μόνο θέμα που έχει, είναι ότι το σύνολο στρόφαλου - βολάν, είναι βαρύ και καρφώνει την μοτοσικλέτα κάτω, οι αλλαγές κατεύθυνσης θέλουν πειθώ και ως εκ τούτου δεν είναι δεκτική η μηχανή σε αναθεωρήσεις τις γραμμής. Την υπολογίζεις (την γραμμή), βάζεις τον μήχανο σε τροχιά και στρίβει σε ράγες. Το αυτό και με το γκάζι. Καλύτερα να βγαίνεις με μια πάνω γιατί με την ροπάκλα που έχει διαταράσσεται η ισορροπία στο άνοιγμα του γκαζιού. Γενικά ο κινητήρας θέλει "ψάξιμο" στο πως θα τον δουλεύεις στις εισόδους και στις εξόδους.

    Τώρα πείτε με περίεργο, μυστήριο ή μ@λ@κ@ αλλά μου αρέσουν πολύ όλα αυτά. Αυτό το κλασσικό japan που το πας τάπα χωρίς να χρειαστεί να αποκωδικοποιήσεις τίποτα, δεν ξέρω, μου φαίνεται βαρετό.

    Επίσης το μηχανάκι παρακαλά, σχεδόν εκλιπαρεί, για πιο ανοιχτά τελικά. Όχι γα ισχύ, για ήχο.

    Αυτά.

    Το αγόραζα εχθές αν είχα τα φράγκα.

    Δεν είμαι hipster, είμαι ρομαντικοπουτσοκαυλάντας, έχει διαφορά.

    α και θα άλλαζα τα clip on με πιο φαρδιά / ανοιχτά.

  4. #79
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    To μηχανάκι είναι μο*ναρα, είτε το οδηγάς, είτε το φωτογραφίζεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t1.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	363485

  5. #80
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    To μηχανάκι είναι μο*ναρα, είτε το οδηγάς, είτε το φωτογραφίζεις.
    Είναι όμορφο αλλά είναι και αποτελεσματικό.
    Αφού το αναλύουμε κι άλλο εμένα μου ξένισε στην οδήγηση και το πάρα πολύ στενό τεπόζιτο στο πίσω μέρος, ενώ στο μάτι μου χτυπάει άσχημα ο συνδυασμός χρυσό USD πηρούνι με φρενάρες, Ohlins πίσω κλπ, με το 'παραμύθι' ντεμέκ χωριστό κιβώτιο για να μοιάζει και καλά με pre unit κινητηρα.
    Δεν κολλάει, πως να το κανουμε!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #81
    όπως κολλάει το ντεμέκ καρμπιρατέρ για το οποίο είναι ιδιαίτερα περήφανοι, έτσι κολλάει και τούτο. εμένα με ξενερώνει η σέλα και τα κλιπόν με τους γελοίους καθρέφτες "η χαρά του χίψτερ". Θα προτιμούσα καρατιμόνα. Εδώ που τα λέμε, στα 16000 θα προτιμούσα τουόνο (τι είπα πάλι, δεν μ'αναγνωρίζω) ή ΜΤ-10 και τα ρέστα σοκολάτες αλλά τέλος πάντων. Το πιο όμορφο από τα υδρόψυκτα είναι το μικρό, είναι απλά τέλειο (μάλλον θα ήταν, αν είχε δεύτερο όργανο με στροφόμετρο).

  7. #82
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    όπως κολλάει το ντεμέκ καρμπιρατέρ για το οποίο είναι ιδιαίτερα περήφανοι, έτσι κολλάει και τούτο. εμένα με ξενερώνει η σέλα και τα κλιπόν με τους γελοίους καθρέφτες "η χαρά του χίψτερ". Θα προτιμούσα καρατιμόνα. Εδώ που τα λέμε, στα 16000 θα προτιμούσα τουόνο (τι είπα πάλι, δεν μ'αναγνωρίζω) ή ΜΤ-10 και τα ρέστα σοκολάτες αλλά τέλος πάντων. Το πιο όμορφο από τα υδρόψυκτα είναι το μικρό, είναι απλά τέλειο (μάλλον θα ήταν, αν είχε δεύτερο όργανο με στροφόμετρο).
    Η σελλα και το τιμόνι είναι μια χαρά στην οδήγηση όμως. Η θέση οδήγησης είναι αρκετά sport ακόμα και για trackday, ενώ δεν είναι τόσο ακραία που να σε τσακίσιε και σε μια βόλτα.
    Το Tuono απευθύνεται σε τελείως αλλο κοινό και το MT10 παλι σε αλλο, μην τα συγκρίνεις καν.
    Δεν ειναι hipsteroμηχανακι αυτό. Είναι μια ρετρο μοτοσυκλέτα με ακριβά περιφερειακά και μπορεί να κανει πλάκες ακόμα και σε SS σε καταλληλο δρόμο με τον καταλληλο οδηγό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #83
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Είναι όμορφο αλλά είναι και αποτελεσματικό.
    Αφού το αναλύουμε κι άλλο εμένα μου ξένισε στην οδήγηση και το πάρα πολύ στενό τεπόζιτο στο πίσω μέρος, ενώ στο μάτι μου χτυπάει άσχημα ο συνδυασμός χρυσό USD πηρούνι με φρενάρες, Ohlins πίσω κλπ, με το 'παραμύθι' ντεμέκ χωριστό κιβώτιο για να μοιάζει και καλά με pre unit κινητηρα.
    Δεν κολλάει, πως να το κανουμε!
    Ναι όντως ενοχλεί το στενό τεπόζιτο και ακόμη περισσότερο το γεγονός ότι δεν έχει pads στα πλάγια για να στηρίζεσαι με το εσωτερικό των μηρών. Στο πρώτο καλό φρενάρισμα με τις ακτινικές μπρέμπες πήγα να βγάλω @ρχιδοχυμό μέσω σύνθλιψης, μιλάμε πόνος.... τέτοια φρένα δεν τα περίμενα με τίποτα σε "νεορετρό" μηχανάκι!

    Η "πρόσκαιρη" λύση ήταν να κάθεσαι πιο πίσω στην σέλα αλά Hailwood και καλά... άμα το είχα θα του έβαζα pads πάντως

  9. #84
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ...δεν θα ξεχάσω επίσης τα αρχοντικά παντιλίκια ακόμα και με 4η και χαλαρό άνοιγμα του γκαζιού στις γυαλάδες των αθηναϊκών δρόμων... μιλάμε για ροπή, πολύ ροπή... αλλά το έχω ξαναγράψει αυτό ε;

  10. #85
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Το thruxton δεν το έχω οδηγήσει αν και πολύ θα ήθελα.

    Μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά.
    Σαν επιδόσεις δεν ξέρω τί λέει, αν και δεν πιστεύω ότι παίρνει κάποιος τέτοιο μηχανάκι για να ξηλώνει την άσφαλτο.

    Την μπόνεβιλ τη μικρή (Τ100) που αγόρασε ένας φίλος του 2008 και την οδήγησα, μου άρεσε κάπως, αλλά μόνο για βολταρία σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς.
    Πολύ ωραίος ήχος, κι αρχικό τράβηγμα. Αλλά μέχρι εκεί.
    Το μηχανάκι ήταν εξωφρενικά αργό.

    Μαζί πήγαμε να το αγοράσει και να του το γυρίσω εγώ σπίτι (φοβόταν γιατί πριν είχε βέσπα και είχε να ακουμπήσει συμπλέκτη από όταν έδωσε για δίπλωμα).
    Πετύχαμε Περιφ. Υμηττού-Καρέα ψιλοάδεια, και πήγαινα σχεδόν παντού με το γκάζι κολλημένο στο στοπ.
    Κι έψαχνα και για 6η συνεχώς.

    Για 900 κυβικά μηχανή με απογοήτευσε απίστευτα στο κομμάτι δύναμης.
    Και είμαι γνωστός χέστης και κουλάτζα. Πού να το καβάλαγε κάποιος με απαιτήσεις. Θα τον έπαιρνε ο ύπνος.

    Με την απλή συλλογιστική του "Τί παραπάνω να σου κάνουν 300 κυβικά?", θα περίμενα παρόμοια σκατά και από τα μεγάλα μοντέλα, είτε μπόνι είτε thruxton, είτε ανανεωμένα είτε όχι.

    Αλλά απ'ότι λέτε δεν είναι έτσι.
    Και για να το λέει κι ο Άρης που δύσκολα θα τον ενθουσιάσει κάτι με το στόλο που έχει και καβαλάει και με τα χιλιόμετρα που κουβαλάει στις πλάτες του, το παίρνω σα δεδομένο.

    Μάλλον κάνανε καλή δουλειά στα καινούρια μοντέλα.

    Όσο για τις τιμές τα γνωστά και χιλιοειπωμένα.
    Ένας ορκισμένος γιαπωνεζάκιας μόλις ακούσει την τιμή μπορεί να βάλει τα γέλια και να σου πει ότι με τόσα λεφτά αγοράζει κούτα τζίξερ ή μπούσα και σε περνάει από πάνω και δε θα σπάσει ποτέ, ενώ εσύ θα φτύνεις βίδες και δε συμμαζεύεται.
    Χεστήκαμε.
    Κι ο τύπος που γουστάρει το θράξτον μπορεί να βλέπει μπούσα και να τον πιάνει νευρικό γέλιο με το σουλούπι του.

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Όσο για τις τιμές τα γνωστά και χιλιοειπωμένα.
    Ευτυχως που λειπει ο Τερενς
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #87
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ευτυχως που λειπει ο Τερενς
    Θα μας είχε σπάσει τα @@ ήδη με τις μαλακές βαλίτσες και το πόσο μάγκας είναι που πήρε φτηνά της Yam, άσε μας τώρα... "τι να πάρετε αγγλική σαβούρα, πάρτε Stenere στα ίδια χρήματα με ηλεκτρονικές αναρτήσεις και μιναριστήρι δώρο. Εγώ δεν πλήρωσα τόσα αλλά για τους άλλους το λέω".

  13. #88
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Πλάκα-πλάκα, ένα τέτοιο μοτόρι, αλλά σε συσκευασία πιο ταξιδιωτική θα ήταν ο,τι πρέπει.
    Εμένα, όσο κι αν μ' αρέσει, με προβληματίζει η σέλα της μιας ώρας άνεσης, και η έλλειψη προστασίας από τον αέρα. Aς είχε κάτι στο στυλ των παλιών Rickman fairing αν θέλαν να κρατήσουν το ρετρο.
    Αν ήμουνα ο Μπραντ Πιττ ή ο Κλούνυ, ΟΚ, να το πάρω για μια-δυο χαλαρές βολτίτσες Sunset Boulevard και για πόζα στους παπαρατσέους.
    Αν το θέλω όμως για να γράψω χιλιόμετρα (που το μηχανάκι μάλλον θα μπορεί) και να το ευχαριστηθώ όπως πρέπει (και γιατί να μην θέλω; ) τότε θέλει προσοχή στην άνεση. Αλλιώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα του Ζεύκα - Διόνυσο για κοκτέιλ - μέχρι εκεί. Αμαρτία.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 02/08/2016 στις 16:32.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  14. #89
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Πλάκα-πλάκα, ένα τέτοιο μοτόρι, αλλά σε συσκευασία πιο ταξιδιωτική θα ήταν ο,τι πρέπει.
    Εμένα, όσο κι αν μ' αρέσει, με προβληματίζει η σέλα της μιας ώρας άνεσης, και η έλλειψη προστασίας από τον αέρα. Aσ είχε κάτι στο στυλ των παλιών Rickman αν θέλαν να κρατήσουν το ρετρο.
    Αν ήμουνα ο Μπραντ Πιττ, ΟΚ, να το πάρω για μια-δυο χαλαρές βολτίτσες και για πόζα στους παπαρατσέους.
    Αν το θέλω όμως για να γράψω χιλιόμετρα (που το μηχανάκι μάλλον θα μπορεί) και να το ευχαριστηθώ όπως πρέπει (και γιατί να μην θέλω; ) τότε θέλει προσοχή στην άνεση. Αλλιώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα του Ζεύκα - Διόνυσο για κοκτέιλ - μέχρι εκεί. Αμαρτία.
    Που την είδες την σέλλα μια ωρας άνεσης? Μια χαρα είναι η σέλλα και η θέση οδήγησης.
    Αν δεν σου κανει εσένα και θέλεις πχ να γράψεις 1000χλμ την ημέρα και θέλεις και φαίρινγκ κλπ απλά παίρνεις αλλο μηχανάκι. Αυτό όμως δεν μειώνει την αξία του Thruxton, απλά εσύ μπορεί να θέλεις TDM ας πουμε.
    Τα rickman που αναφέρεις θα ηταν σαν να καβαλας σανίδα μπροστά σε αυτό, καμμία σχέση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #90
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κοίταγα το R που είναι κουκλάρα, χάζευα το μονόσελλο, τις κόκκινες ραφές της σέλας, το πίσω φτερό με το υπέροχο φανάρι, τα γαμάτα Ohlins...όταν διάβασα την λεζάντα της triumph στην συγκεκριμένη φωτό.
    [Underseat USB charging socket]
    Ντεκαβλέ και απόλυτη ξενέρα...
    Πράγματι!
    Άκου εκεί «underseat»...
    Τι δηλάδη, θα πρέπει να βγάζω όλη τη σέλλα για να φορτίσω το κινητό σαν κάθε τυχαίο αντβεντουρά; Πάει περίπατο το πουλμουρ.


    Φάτσα κάρτα στο καντράν έπρεπε να είναι!!!
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία για το κράνος μετά από πέσιμο
    από Sheva στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2013, 19:40
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2008, 18:16
  3. ερωτησεις για πρωτη φορα
    από spyroszx στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2008, 21:12
  4. πρώτη βόλτα μετα απο 5 μήνες
    από road spirit στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2007, 12:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF