Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2015
    Μηνύματα
    19
    Kαλησπέρα
    όπως έχω αναφέρει είμαι πολύ άπειρος και νέος με το μηχανάκι. Μέχρι τώρα οδηγούσα μόνο βέσπα αυτόματη. Οπότε κάποιοι όροι δυστυχώς δεν μου είναι κατανοητοί. Είμαι στα 21.000 χλμ και ο μάστορας μου είπε ότι το επόμενο σέρβις είναι στα 27.000 χλμ. Οπότε όταν φτάσω στα 27 θα πάω για σέρβις. Είναι τότε κατάλληλη στιγμή να το αναφέρω στο μηχανικό μήπως ξέρει την διαδικασία και μου το κάνει? Και αυτό που αναφέρεις για τα διάκενα βαλβίδας χρειάζεται να το πω και στο επόμενο σέρβις ή είναι αυτονόητο? Ευχαριστώ και σόρι για την ασχετοσύνη μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    στο μηχανακι σου καθε 7500 χλμ πρεπει να ελεγχονται τα διακενα απο τις βαλβίδες. Η εργασία που προτεινω είναι καλύτερα να γίνει όταν θα ανοιξει να ελεγξει τα διακενα απο τις βαλβίδες, που ούτως η άλλως θα λυθει και το ψευτοκαπακο, οποτε με ένα "σμπαρο δυο τρυγόνια" για να το πουμε λαικιστι.

    επειδη απ' οτι καταλαβα είναι δύσκολο να σου εξηγήσω τι και πως για να τα πεις στο μάστορα προτεινω αρχικα να διαβασεις πολύ καλά το εγχειρίδιο χρήσης (αν δεν το χεις να πας σε μια kawasaki να το πάρεις), αλλιως αν τα αγγλικά σου είναι καλά, εδω: http://mybikemanuals.com/kawasaki/ka...wners-manuals/ (το μηχανακι σου είναι το 2008 KLX250S)

    Το μανουαλ θα το διαβασεις για να ξερεις μεταξύ άλλων, πότε πρεπει να γινουν εργασίες service και ποιες ακριβως είναι αυτες. Σαν οδηγός της moto είσαι και συ υπευθυνος για την συντηρηση της και οφειλεις να μαθεις το manual απ' εξω (που λέγαμε στο σχολείο)

    Όταν κλεισεις το επόμενο service, θα μου στειλεις ένα προσωπικο μηνυμα με το ονομα και το τηλεφωνο το μηχανικού σου και θα του εξηγησω πως θα το κάνει. Αν έχεις μαθει καλά μεχρι τότε μπορει να στο εξηγησω και σε σενα.

    μολις μαθεις καλα το owner manual, μπορεις να εμβαθυνεις και στο service manual, οποτε θα είναι πολυ πιο έυκολο να σου εξηγήσω.

    http://mototh.com/files/kawasaki/KLX...Manual_new.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 02/02/2016 στις 18:06.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    βρηκα video με την μετατροπή, για τον εκκεντροφόρο εξαγωγής. Εγω προτείνω παρόμοια διαδικασία όπως γινεται στο βιντεο για τον εκκεντροφόρο εξαγωγης να κάνεις στον εισαγωγής, με τον εξαγωγής να μενει στα μαμα σημάδια (έχω δοκιμάσει να το κάνω μόνο στον εκκεντροφόρο εισαγωγής, μόνο στον εκκεντροφόρο εξαγωγής, όπως επίσις ταυτόχρονα και στους δυο. Καλύτερα αποτελέσματα είδα με την μετατροπή στο χρόνισμα μόνο για τον εκκεντροφόρο εισαγωγής)

    στο βιντεο επίσις δειχνει πως γινεται το φιλτροκουτι όταν αφαιρεθεί ο περιοριστής απο πάνω.

    μπορεις να δειξεις αυτο το βιντεο στο μηχανικό σου. Βεβαια, αντι για τον εκκεντροφορο εξαγωγής, θα κάνει την πατέντα μόνο στον εισαγωγης και θα αφήσει τον εξαγωγής ως έχει.

    https://www.youtube.com/watch?v=L2kwlqdwn40
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 05/02/2016 στις 19:38.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2015
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    στο μηχανακι σου καθε 7500 χλμ πρεπει να ελεγχονται τα διακενα απο τις βαλβίδες. Η εργασία που προτεινω είναι καλύτερα να γίνει όταν θα ανοιξει να ελεγξει τα διακενα απο τις βαλβίδες, που ούτως η άλλως θα λυθει και το ψευτοκαπακο, οποτε με ένα "σμπαρο δυο τρυγόνια" για να το πουμε λαικιστι.

    επειδη απ' οτι καταλαβα είναι δύσκολο να σου εξηγήσω τι και πως για να τα πεις στο μάστορα προτεινω αρχικα να διαβασεις πολύ καλά το εγχειρίδιο χρήσης (αν δεν το χεις να πας σε μια kawasaki να το πάρεις), αλλιως αν τα αγγλικά σου είναι καλά, εδω: http://mybikemanuals.com/kawasaki/ka...wners-manuals/ (το μηχανακι σου είναι το 2008 KLX250S)

    Το μανουαλ θα το διαβασεις για να ξερεις μεταξύ άλλων, πότε πρεπει να γινουν εργασίες service και ποιες ακριβως είναι αυτες. Σαν οδηγός της moto είσαι και συ υπευθυνος για την συντηρηση της και οφειλεις να μαθεις το manual απ' εξω (που λέγαμε στο σχολείο)

    Όταν κλεισεις το επόμενο service, θα μου στειλεις ένα προσωπικο μηνυμα με το ονομα και το τηλεφωνο το μηχανικού σου και θα του εξηγησω πως θα το κάνει. Αν έχεις μαθει καλά μεχρι τότε μπορει να στο εξηγησω και σε σενα.

    μολις μαθεις καλα το owner manual, μπορεις να εμβαθυνεις και στο service manual, οποτε θα είναι πολυ πιο έυκολο να σου εξηγήσω.

    http://mototh.com/files/kawasaki/KLX...Manual_new.pdf
    πάντως έχω το Kawasaki klx250s9, τουλάχιστον αυτό γράφει το manual που μου έδωσε το πωλητής. Το διαβάζω φυσικά αλλά είναι στα αγγλικά, υπάρχει πουθενά ελληνικό? Φυσικά θα τηρήσω τα service ανά χιλιόμετρα όπως αναφέρει μέσα το βιβλιαράκι. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι ενδιάμεσα, πριν δλδ τα εκάστοτε service

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    διορθωσα λιγο το προηγούμενο ποστ (έπειτα απο ευγενική παρότρυνση φίλου που μόνο αυτός και γω κατάλαβαμε τι έγραψα), ξαναδιαβασε το γιατι τα χα μπερδεψει λιγο με τις εισαγωγες εξαγωγες (δυσλεξία ίσως?)...

    ιδια service εχουνε τα μοντελα 8 και 9.

    Μεταξύ των service δεν χρειάζεται κατι άλλο, εκτός απο το να κοιτας συχνα την σταθμη λαδιού, παραφλού, καθάρισμα-λιπανση της αλυσιδας κάθε 1000 χλμ (και έλεγχος της τάσης της), έλεγχος φώτων-φλας, ελεγχος διαρροών απο τα καλάμια-αμορτισερ, γενικά οπτικός έλεγχος στο μοτερ για διαρροές βενζίνας, παραφλού, λαδιών, κοιτα μην σηκώνει θερμοκρασίες και αν παιρνει μπροστα το βεντιλατέρ, με αυτα θα είσαι καλυμένος.

    Απο το βιντεο κατάλαβες τίποτα?

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2015
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    διορθωσα λιγο το προηγούμενο ποστ (έπειτα απο ευγενική παρότρυνση φίλου που μόνο αυτός και γω κατάλαβαμε τι έγραψα), ξαναδιαβασε το γιατι τα χα μπερδεψει λιγο με τις εισαγωγες εξαγωγες (δυσλεξία ίσως?)...

    ιδια service εχουνε τα μοντελα 8 και 9.

    Μεταξύ των service δεν χρειάζεται κατι άλλο, εκτός απο το να κοιτας συχνα την σταθμη λαδιού, παραφλού, καθάρισμα-λιπανση της αλυσιδας κάθε 1000 χλμ (και έλεγχος της τάσης της), έλεγχος φώτων-φλας, ελεγχος διαρροών απο τα καλάμια-αμορτισερ, γενικά οπτικός έλεγχος στο μοτερ για διαρροές βενζίνας, παραφλού, λαδιών, κοιτα μην σηκώνει θερμοκρασίες και αν παιρνει μπροστα το βεντιλατέρ, με αυτα θα είσαι καλυμένος.

    Απο το βιντεο κατάλαβες τίποτα?
    Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αλλά φυσικά δεν κατάλαβα τίποτα από το βίντεο, εννοώ ότι είναι δουλειά που δενμπορώ να την κάνω με τίποτα εγώ. Στο επόμενο service θα ρωτήσω το μηχανικό να δούμε τι θα μου πει και θα επανέλθω. Τώρα μεταξύ των service που λες θα πρέπει να μάθω τι είναι παραφλού, βεντιλατέρ κλπ. Είπαμε είμαι ακόμη εντελώς στην αρχή. Τα λαδιά νόμιζα ότι αλλάζονται και αυτά στα service και όχι ότι πρέπει να κοιτάω και να αλλάζω μόνος μου. Όντως έτσι είναι? Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως όταν βάζω επιβάτη πίσω στις πρώτες ταχύτητες, στην εναλλαγή τους εννοώ παίζουν κάτι περίεργοι θόρυβοι. Είναι λογικό? Κάτι σαν γδούποι εκεί όταν είμαι στις μικρές στροφές. Μήπως ακουμπάνε πλαστικά από το βάρος? Λέω εγώ τώρα...

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagelis1979 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αλλά φυσικά δεν κατάλαβα τίποτα από το βίντεο, εννοώ ότι είναι δουλειά που δενμπορώ να την κάνω με τίποτα εγώ. Στο επόμενο service θα ρωτήσω το μηχανικό να δούμε τι θα μου πει και θα επανέλθω. Τώρα μεταξύ των service που λες θα πρέπει να μάθω τι είναι παραφλού, βεντιλατέρ κλπ. Είπαμε είμαι ακόμη εντελώς στην αρχή. Τα λαδιά νόμιζα ότι αλλάζονται και αυτά στα service και όχι ότι πρέπει να κοιτάω και να αλλάζω μόνος μου. Όντως έτσι είναι? Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως όταν βάζω επιβάτη πίσω στις πρώτες ταχύτητες, στην εναλλαγή τους εννοώ παίζουν κάτι περίεργοι θόρυβοι. Είναι λογικό? Κάτι σαν γδούποι εκεί όταν είμαι στις μικρές στροφές. Μήπως ακουμπάνε πλαστικά από το βάρος? Λέω εγώ τώρα...
    εφοσον δεν το κατεχεις (ακόμα) καλύτερα εμπιστευσου το μηχανικό σου και το owner manual σε όλα τα θέματα συντήρησης Το owner manual έχει όλες τις οδηγίες για το πως θα κάνεις τους ελέγχους που σου είπα σε προηγούμενο post.
    παραφλού είναι το ψυκτικό υγρό που χρησιμοποιεί ο κινητήρας σου για να ψύχεται. βεντιλατερ είναι εκείνος ο ανεμιστηρας που βρισκεται πίσω απο το δεξί (όπως κάθεσαι στην σέλα) ψυγείο σου. Αλλαγη λαδιών σύμφωνα με το manual, στα 7500χλμ σε κάθε service. Για λαδια σου προτεινω 15W50 eneos 100% συνθετικα, ή και σε άλλη μαρκα 100% συνθετικα.

    εσύ είσαι υποχρεωμενος να ελέγχεις αυτα που σου γραψα σε προηγούμενο post.

    Ο μηχανικός σου, κατα 99.9%, όταν θα του δειξεις την μετατροπή στο χρόνισμα του εκκεντροφόρου εισαγωγής θα σου πει οτι "αυτα τα πραγματα δεν γινονται", εκτός αν είναι ανοιχτόμυαλος οπότε θα ρωτησει τι και πως, οπότε και θα ζητησει ίδιος να μου μιλήσει.

    επειδή βάζεις δευτερο άτομο πίσω, πρέπει να ρυθμιστεί το πίσω αμορτισερ σου ανάλογα. Στο owner manual γράφει πως θα γίνει αυτό, ανήκει και αυτο στο επίπεδο συντήρησης που κάνει ο χρήστης. Δεν ξερω αν είναι αυτή η αιτία των θορύβων, αλλα θυμάμαι οτι στο μοντέλο σου είναι πολύ "χαλαρή" η ρύθμιση (προφόρτιση) της πίσω ανάρτησης, ουτως η άλλως θα πρεπει να ρυθμιστεί.

    σε πολύ κόσμο δεν αρέσει να ασχολείται με τα μηχανικά και τα φοβάται (δεν ξερω αν είσαι απ΄αυτούς), όμως απο την στιγμή που χρησιμοποιείς τη μηχανή είσαι υποχρεωμένος να μαθεις να κανεις την συντήρηση του οδηγού (όχι του μηχανικού). Δεν είμαστε και σε καμια εποχή να μας τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζάκια, λιγο προσοχή απο τον αναβατη γλυτώνει πολύ ακριβές ζημιές αργότερα.
    ευχομαι καλό διάβασμα και παντα όρθιος!
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 07/02/2016 στις 19:08.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2015
    Μηνύματα
    19
    Καλησπέρα και πάλι, όπως έχω πει έχω ένα kawasaki klx 250 του 2009, σε πράσινο. Σκέφτομαι ότι θέλω να το κάνω μαύρο. Τι λύσεις υπάρχουν? Μάλλον βάψιμο δεν θα βγει καλό έτσι? Ψάχνω για πλαστικά μέρη μαύρα για αυτό το μοντέλο στο ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω κάτι. Υπάρχει καμία πρόταση από κάποιον? Ευχαριστώ

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    είτε μπορεις να παρεις έτοιμα μαύρα πλαστικά απο το ebay με κόστος καμια 100η ευρω, ή μπορεις να βαψεις τα υπάρχοντα με μικρότερο κόστος.

    Για να βάψεις τα πλαστικά παίρνεις πρώτα ένα τριβειο χειρός φτηνό και τρίβεις καλά τα πλαστικά με νούμερο 100 μέχρι να φύγει τελείως το παλιο χρώμα. Μόλις φύγει το χρώμα με το ίδιο τριβειο, τρίβεις καλά με νούμερο 200 μέχρι να γίνει τελείως λεία η επιφάνεια. Έπειτα περνάς ειδικό αστάρι για πλαστικά δύο χέρια, μετά τρίβεις με νερό και νουμερο 300 μέχρι να γυαλίσει και μετα περνάς το χρώμα της αρεσκείας σου 2 στρώσεις. Τέλος περνάς βερνίκι δυο στρωσεις και είσαι έτοιμος.

    Αυτα που σου είπα θα τα πάρεις απο μαγαζι που πουλάει χρώματα αυτοκινήτου.


    ειναι πολύ δουλειά και κοπιαστική.

    ϊδια διαδικασία κάνεις και στο τεπόζιτο με τη διαφορά οτι δεν περνας ασταρι για πλαστικά, αλλα αστάρι για μεταλλικές επιφάνειες.

    Με την διαδικασία που περιέγραψα το αποτέλεσμα βγαίνε γυαλιστερο. Αν θέλεις λοοκ ματ ζητας μαυρο ματ χρωμα (όχι γυαλιστερο) και δεν περνας βερνίκι.

    Αν βαριεσαι να τα κάνεις όλα αυτα, βγαζεις τα κομματια και τα πας σε φανοποιό που θα σου κάνει καλύτερη προσφορα. Αλλα δεν νομίζω να σου πει κανένας τιμή κάτω απο 150 ευρω, οπότε πας για την λύση αγοράς έτοιμων πλαστικών και βαφεις τεποζιτο
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 10/03/2016 στις 15:35.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagelis1979 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι, όπως έχω πει έχω ένα kawasaki klx 250 του 2009, σε πράσινο. Σκέφτομαι ότι θέλω να το κάνω μαύρο. Τι λύσεις υπάρχουν? Μάλλον βάψιμο δεν θα βγει καλό έτσι? Ψάχνω για πλαστικά μέρη μαύρα για αυτό το μοντέλο στο ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω κάτι. Υπάρχει καμία πρόταση από κάποιον? Ευχαριστώ
    Να βάψεις τα ίδια,θα γλυτώσεις χρήματα,δεν υπάρχει λόγος για καινούργια,αν τα δικά σου δεν έχουν σπασίματα και παραμορφώσεις.
    Εγώ με 200 ευρώ έκανα τη δική μου καινούργια και μιλάμε για πολλά πλαστικά κομμάτια

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2015
    Μηνύματα
    19
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ ουσιαστικά έχω το φτερό μπροστά, 2 πλαινά, και μπροστά στο φανάρι σαν επιφάνειες. Δεν είναι πολλές πιστεύω. Έχω ένα γνωστό φανοποιό που μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή. Αλλά στο ebay δεν μπορώ να βρω μαύρα πλαστικά για το kawasaki klx 250. Εκτός και αν είναι συμβατά και άλλα πλαστικά,δε ξέρω για αυτό ρωτάω. Γενικά δε βρίσκω στο ίντερνετ πουθενα. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

  12. #42
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Γιατί δε κάνεις vynil wrap?

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagelis1979 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ ουσιαστικά έχω το φτερό μπροστά, 2 πλαινά, και μπροστά στο φανάρι σαν επιφάνειες. Δεν είναι πολλές πιστεύω. Έχω ένα γνωστό φανοποιό που μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή. Αλλά στο ebay δεν μπορώ να βρω μαύρα πλαστικά για το kawasaki klx 250. Εκτός και αν είναι συμβατά και άλλα πλαστικά,δε ξέρω για αυτό ρωτάω. Γενικά δε βρίσκω στο ίντερνετ πουθενα. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.
    πραγματι δεν βρηκα και γω τιποτα.

    Κανε αυτο με το φανοποιό.

    Επισης νομίζω το έβγαζε και σε μαυρο η kawasaki, ψαξε μηπως βρεις τιποτα μεταχειρισμένα κοματια.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ
    από iouliosptimper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2012, 18:17
  2. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 18:10
  4. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05
  5. Γιορτη Μοτοσυκλετασ Και Μοτοσυκλετισμου
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF