Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 173

Θέμα: XT660Z - Φίλτρα - Εξατμίσεις - Μίγματα

  1. #151
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τέλεια! Είναι τόσο πλούσιο που δεν φτωχαίνει αρκετά με φίλτρο εξάτμιση ενώ με κατάργηση του λ διορθώνεται και στα χαμηλά. Δεν χρειάζεται και την μοντα που μπερδεύει τον αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα!

    Στον ανοιχτό βρόγχο δε θα έχει πρόβλημα σε υψόμετρο ενώ στον κλειστό μάλλον θα δουλεύει λίγο πιο πλουσιο απ' ότι χρειάζεται. Καλά τα λέω?

    Στα ψηλά επίτηδες το έχουν πλούσιο για να ψύχεται ο κινητήρας, μη το φτωχύνεις ή μη το φτωχύνεις πολύ. Όσο πιο φτωχό το κάνεις τόσο θα πλησιάζει την ιδανική καύση και τόσο περισσότερο θα ζεσταίνεται. Θα βγάζει όμως περισσότερους ίππους.
    Sent from me using a computer.

  2. #152
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τέλεια! Είναι τόσο πλούσιο που δεν φτωχαίνει αρκετά με φίλτρο εξάτμιση ενώ με κατάργηση του λ διορθώνεται και στα χαμηλά. Δεν χρειάζεται και την μοντα που μπερδεύει τον αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα!

    Στον ανοιχτό βρόγχο δε θα έχει πρόβλημα σε υψόμετρο ενώ στον κλειστό μάλλον θα δουλεύει λίγο πιο πλουσιο απ' ότι χρειάζεται. Καλά τα λέω?
    Ακριβώς αυτά τα συμπεράσματα έχω βγάλει κι εγώ ,με τις φτωχές μου γνώσεις ,κ με την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Στα ψηλά επίτηδες το έχουν πλούσιο για να ψύχεται ο κινητήρας, μη το φτωχύνεις ή μη το φτωχύνεις πολύ. Όσο πιο φτωχό το κάνεις τόσο θα πλησιάζει την ιδανική καύση και τόσο περισσότερο θα ζεσταίνεται. Θα βγάζει όμως περισσότερους ίππους.
    Δεν πρόκειται να το κάνω "αέρα".
    Ηδη φοράω δοκιμαστικά χάρτη ,τον οποίον έχω φτιάξει με πρότυπο τον αρχικό του δυναμόμετρου ,αλλά με τα (-) στο μισό.
    Οτι παραπάνω ..,θα γίνει μόνον μετά την αγορά κ προσθήκη του AutoTune.
    Ετσι μόνον θα έχω πιό έγκυρα κ πιό συγκεκριμένα αποτελέσματα.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  3. #153
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Nice thanks!

    Εφόσον παίρνεις τα δεδομένα απ' την εξάτμιση να υποθέσω τουλάχιστον ότι ο ais το έχεις ταπώσει έτσι?
    Sent from me using a computer.

  4. #154
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Nice thanks!

    Εφόσον παίρνεις τα δεδομένα απ' την εξάτμιση να υποθέσω τουλάχιστον ότι ο ais το έχεις ταπώσει έτσι?
    Οχι...ακόμα...
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #155
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Φίλε Αγη ,σ'ευχαριστώ ακόμα μια φορά ,αφού εσύ ήσουν αυτός που μου έδωσε τις κατευθυντήριες γραμμές κ τον μπούσουλα ,ώστε να αρχίσω να το ψάχνω.


    Σίγουρα έχεις δίκιο.
    Προφανώς ,γι'αυτό λαμβάνω αίσθηση όχι μόνο ομαλότερης ,αλλά κ γλυκύτερης (κάτι σαν πιό smooth-πιό αθόρυβης) λειτουργίας του μοτέρ.

    1.
    ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ: το 12/1 ,δεν θα είναι μια πολύ πλούσια ρύθμιση ;
    Θα είναι ασφαλής για το μοτέρ ;
    Σε ποιές συνθήκες (στροφών-φορτίων) πιστεύεις οτι χρειάζεται;

    Εγώ προσπαθώ (με παραμετροποιήσεις του PCV) να το έχω μεταξύ 13-13,7/1


    2.
    Οταν αρχικά έβαλα πάνω το AFRmeter και βγήκα βόλτα να δω τι γίνεται (με τον Λ επάνω) ,παρατήρησα πολύ φτωχό μίγμα σε χαμηλές στροφές - σε μικρά(%) ανοίγματα του γκαζιού - αλλά κ σε παρατεταμένα σταθερό γκάζι μέχρι τις 3500-4000 στρ/λ.
    Γύρισα στο εργαστήρι ,παραμετροποίησα τις τιμές στο PCV ,πέρασα τον νέο χάρτη ,κ ξαναβγήκα.
    Στην δοκιμή ,έβλεπα το AFR να αλλάζει συνεχώς στις στροφές που είχα επέμβει.
    Πήγαινε στο 13,2-13,6/1 στιγμιαία ,αλλά αμέσως άλλαζε κ πάλι σε 14,7/1.
    Απο αυτές τις ενδείξεις συμπέρανα ότι ,όποιες εντολές κι αν δίνει το PCV ,στις συνθήκες που είναι προγραμματισμένος να επεμβαίνει ο Λ ,συνεχίζει κ το κάνει ,υπερισχύοντας & ακυρώνοντας ουσιαστικά τις εντολές του PCV.
    Kάτι που σταματαέι να συμβαίνει με τον Λ εκτός.

    Αυτό προσπάθησα να περιγράψω στο 2.
    Μήπως έχω καταλάβει κάτι-κάπου λάθος Dr ???


    3.
    Oχι Αγη.
    Οι δοκιμές έγιναν σε αστικό περιβάλλον(για τα χαμηλα) κ στον Κηφισσό (για σταθερό γκάζι κ ανοίγματα)
    Το όργανο το πήρα δανεικό για μιά μέρα μόνο ,ώστε να μου δώσει μπούσουλα για το πως κ προς τα που θα πρέπει να κινηθώ.
    Θα αγόραζα ένα ,αλλά δεν το έχω κάνει ,γιατί δρομολογώ επένδυση σε AutoTune.
    Oι δυνατότητες που δίνει το ΑΤ ,σε συνδιασμό με την ευκολία αλλά κ την ακρίβεια των παραμετροποιήσεων ,μ'έχουν ψήσει για αγορά.
    Και απ'ότι διαβάζω σε διάφορα ξένα φόρα ,δουλεύει !!!
    (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με ,για να μην τα σκάσω)


    4.
    Αυτό δεν το γνώριζα Αγη.
    Φανταζόμουν οτι η χαρτογράφηση είναι σταθερή ,και οι οποιες παραμετροποιήσεις γίνονται κατόπιν λήψης τιμών απο τους αισθητήρες.

    Δηλαδή ,για να καταλάβω ,αυτό που λές είναι...
    AΡXIKA μεγάλης διάρκειας κ υπο διαφορετικές συνθήκες βόλτες ,με ΜΗΔΕΝΙΚΟ χάρτη στο PCV ,ώστε να κατασταλάξουν οι τιμές στα trim tables της ECU
    και σε 2η φάση παραμετροποίησή τους με το PCV.

    Σωστά ή λάθος κατάλαβα ;;;
    1.
    Το 12:1 ειναι οντως πλουσιο, οχι και αηδιαστικα ομως. Αν σου αρεσει η λειτουργια του μοτερ σε πολυ χαμηλες στροφες στο 12, το κρατας.

    2.
    Σωστα, ισως εγω να μην καταλαβα!

    3.
    Δουλευει, παρτο αφοβα! Απλα παλαιψε το λιγο χωρις, μπορει να σε ικανοποιησει το αποτελεσμα.
    Θα πρεπει ομως να μπει οργανο afr στο λαιμο. Στα τελικα δεν ειναι και πολυ αξιοπιστη λυση.

    4.
    Σωστα καταλαβες και επαναλαμβανω πως δεν εχω ιδεα ποση βολτα χρειαζεται για να κατασταλαξουν τα τριμς!
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/06/2016 στις 08:09.

  6. #156
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος το xtz έχει 2-1-2 εξατμίσεις που σημαινει πως στα τελικά παιρνεις μικτό AFR και οχι ανα κύλινδρο. Μπορείς θεωρητικά να διακρίνεις ποιος κύλινδρος κάνει τι αλλά χρειάζονται πολλές γνώσεις και όχι απλά να κοιτάς το όργανο (το έχει αναλυσει ο highskore στο superduke.net). Το σωστό θεωρώ είναι να μπουν στη θέση των μαμά λ ή σε ξεχωριστές υποδοχές ώστε να παιρνεις AFR από κάθε κύλινδρο.

    Σχετικά με τους o2 controllers eliminators για το xtz βρήκα αυτό
    "my 2012 O2 eliminator works slightly differently to the O2 regulator, their signal generator emits a fixed pulsed wave signal, my O2 eliminator uses the O2's sensor voltage & alters the output voltage from the sensor in a square wave, the mod then corrects the input voltage & sends it to the ECU according to the A/F ratio in the closed loop, Dyno jets Regulator is a fixed input signal & is not adjusted by the A/F ratio in the closed loop.

    Dyno Jets latest O2 Optimizer works on a similar principle as my O2 controller."

    Αυτό που κατάλαβα ειναι πως δεν ειναι ολοι το ιδιο. Εγώ θα ψώνιζα πάντως τον δικο του από το ebay (αν έχει ακόμα) μιας και τον έχουν δοκιμάσει αρκετοί στο xt660.com και ολοι μιλάνε θετικά + ότι για εμένα ο τύπος έχει αποδειξει πως ξέρει τι κάνει.

    Πάντως και για το autotune θέλει αρκετό διάβασμα. Το σκεφτόμουν και εγώ (και ακόμα το σκέφτομαι αλλά δεν έχω χρόνο για βολτες για καλή ρύθμιση). Έχει κάποια tips & tricks για να δουλέψει σωστά, θέλει μεθοδολογία και δεν ειναι απλά το βάζω πάνω και κάνω accept ότι μου δίνει.
    Τα καθε ειδους Ο2 optimisers, μπαινουν αναμεσα λ καi ecu και αλλαζουν το σημα του πρωτου ωστε το τελικο αποτελεσμα να ειναι πιο πλουσιο μειγμα σε κλειστο βροχο. Σε ανοιχτο δεν κανουν τιποτα. Μπορει και το αποτελεσμα να ειναι ικανοποιητικο...δεν ξερω...

    Το AT ειναι μπελαλιδικο μονο αν σκοπευεις να φτιαξεις χαρτη και μετα να το αποσυνδεσεις. Και παλι ομως λιγοτερο απ οτι να φτιαξεις χαρτη με οργανο afr.
    Αν ομως σκοπευεις να το εχεις απανω μονιμως, τοτε εισαι συνεχεια σε κλειστο βροχο και εχεις διαρκως το targer afr σε πραγματικο χρονο. Τα trim tables συνεχως θα αλλαζουν, αλλα τα γραφεις και στα παπακια σου αμα λαχει....
    Εν ολιγοις, το ΑΤ αξιζει να το παρεις αν το εχεις μονιμως ενεργο. Αλλιως καλλιτερα οργανο afr μεχρι να ρυθμισεις.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/06/2016 στις 06:06.

  7. #157
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Στον ανοιχτό βρόγχο δε θα έχει πρόβλημα σε υψόμετρο ενώ στον κλειστό μάλλον θα δουλεύει λίγο πιο πλουσιο απ' ότι χρειάζεται. Καλά τα λέω?
    Παρντον;
    Για ποια περιπτωση μιλας;

  8. #158
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Κωστα, το πειραμα που πρεπει να κανεις για να καταληξεις αν χρειαζεσαι ΑΤ, ειναι να βαλεις οργανο afr στο λαιμο, να αποσυνδεσεις λ και ais (πως το λετε εσεις οι γιαμαχαιοι) και να κανεις βολτα με υψομετρικες διαφορες και μηδενικο χαρτη στο pcv. Αν δεις πως ο μειγμας δεν γινεται πολυ πλουσιος καθως ανεβαινεις, τοτε σημαινει πως ο ψεκασμος με αισθητηρες θερμοκρασιας και πιεσης ανταπεξερχεται επαρκως. Να ανεβεις ομως μεχρι 1500 μετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/06/2016 στις 06:10.

  9. #159
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τα καθε ειδους Ο2 optimisers, μπαινουν αναμεσα λ καi ecu και αλλαζουν το σημα του πρωτου ωστε το τελικο αποτελεσμα να ειναι πιο πλουσιο μειγμα σε κλειστο βροχο. Σε ανοιχτο δεν κανουν τιποτα. Μπορει και το αποτελεσμα να ειναι ικανοποιητικο...δεν ξερω...
    Ενώ τα L eliminators (όπως αυτό που έβαλα) δίνουν σταθερές τιμές στην ecu ,τέτοιες που να καταλαβαίνει ότι δεν χρειάζεται να φτωχύνει το μίγμα σε κλειστό βρόγχο.

    Εχεις μήπως άποψη Dr ,για το αν παίρνουμε καλύτερα αποτελέσματα με optimiser ή με eliminator ?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το AT ειναι μπελαλιδικο μονο αν σκοπευεις να φτιαξεις χαρτη και μετα να το αποσυνδεσεις. Και παλι ομως λιγοτερο απ οτι να φτιαξεις χαρτη με οργανο afr.
    Αν ομως σκοπευεις να το εχεις απανω μονιμως, τοτε εισαι συνεχεια σε κλειστο βροχο και εχεις διαρκως το targer afr σε πραγματικο χρονο. Τα trim tables συνεχως θα αλλαζουν, αλλα τα γραφεις και στα παπακια σου αμα λαχει....
    Εν ολιγοις, το ΑΤ αξιζει να το παρεις αν το εχεις μονιμως ενεργο. Αλλιως καλλιτερα οργανο afr μεχρι να ρυθμισεις.
    Απ'οτι έχω διαβάσει ,αν καταφέρεις να φτιάξεις έναν base map ,ο οποίος θα είναι κοντά σε αυτό που χρειάζεσαι ,τότε γινεται πιό γρήγορα κ πιό ιδανικά η δουλειά απο το ΑΤ.
    Σε κάθε περίπτωση ,μια βόλτα δεν φτάνει.
    Θέλει διάρκεια ,τουλάχιστον 2-3 μεγάλους χρονικά κύκλους λειτουργίας ,και χρήση της μοτό σε περιβάλλον κ με τρόπο που θέλεις να κινείσαι συνήθως.
    Μπορείς επίσης να φτιάξεις 2 χάρτες (πχ έναν οικονομικό touring κι έναν επιδόσεων) τους οποιους να έχεις περασμένους κ τους 2 στο pcv κ να χρησιμοποιείς όποιον θέλεις ,κατα το δοκούν.

    Για μένα το σημαντικό είναι ο base map.
    Απο κεί κ πέρα ξέρεις τι γίνεται σε όλο το φάσμα των στροφών του μοτέρ σου ,κ παίζεις με ασφάλεια κάνοντας μικροδιορθώσεις πάνω κάτω ,ανάλογα με το τί ζητάς.

    Καλό ακούγεται το μονιμα συνδεδεμένο AT ,αλλά δεν ξέρω αν θα είναι κάτι καλό οι επ'άπειρο αλλαγές χάρτη.
    Αναρρωτιέμαι επίσης αν υπάρχει πιθανότητα βλάβης ή δυσλειτουργίας του ,στην περίπτωση μόνιμης κ αεναούς λειτουργίας του επάνω στην μοτο...?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κωστα, το πειραμα που πρεπει να κανεις για να καταληξεις αν χρειαζεσαι ΑΤ, ειναι να βαλεις οργανο afr στο λαιμο, να αποσυνδεσεις λ και ais (πως το λετε εσεις οι γιαμαχαιοι) και να κανεις βολτα με υψομετρικες διαφορες και μηδενικο χαρτη στο pcv. Αν δεις πως ο μειγμας δεν γινεται πολυ πλουσιος καθως ανεβαινεις, τοτε σημαινει πως ο ψεκασμος με αισθητηρες θερμοκρασιας και πιεσης ανταπεξερχεται επαρκως. Να ανεβεις ομως μεχρι 1500 μετρα.
    Ανεβαίνω συχνά ψηλά με το Τενερόνι.(1500-2000+ μέτρα)
    Ο λόγος που δεν πήρα οργανο afr ,είναι για να μην δώσω 200€ γι'αυτό ,κ μετά δω πως είναι μπέρδεμα ή χειροκίνητη διαδικασία συνεχούς αλλαγής ρυθμίσεων στο pcv κ το αφήσω στην άκρη κ πληρώσω και ΑΤ.

    Μπορεί βέβαια να έχω κ λάθος σκεπτικό...
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  10. #160
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Ενώ τα L eliminators (όπως αυτό που έβαλα) δίνουν σταθερές τιμές στην ecu ,τέτοιες που να καταλαβαίνει ότι δεν χρειάζεται να φτωχύνει το μίγμα σε κλειστό βρόγχο. Εχεις μήπως άποψη Dr ,για το αν παίρνουμε καλύτερα αποτελέσματα με optimiser ή με eliminato

    λογικα με optimiser γιατι διατηρεις την λειτουργικοτητα του βροχου του κλειστου


    Απ'οτι έχω διαβάσει ,αν καταφέρεις να φτιάξεις έναν base map ,ο οποίος θα είναι κοντά σε αυτό που χρειάζεσαι ,τότε γινεται πιό γρήγορα κ πιό ιδανικά η δουλειά απο το ΑΤ.
    Σε κάθε περίπτωση ,μια βόλτα δεν φτάνει.
    Θέλει διάρκεια ,τουλάχιστον 2-3 μεγάλους χρονικά κύκλους λειτουργίας ,και χρήση της μοτό σε περιβάλλον κ με τρόπο που θέλεις να κινείσαι συνήθως.
    Μπορείς επίσης να φτιάξεις 2 χάρτες (πχ έναν οικονομικό touring κι έναν επιδόσεων) τους οποιους να έχεις περασμένους κ τους 2 στο pcv κ να χρησιμοποιείς όποιον θέλεις ,κατα το δοκούν.

    Για μένα το σημαντικό είναι ο base map.
    Απο κεί κ πέρα ξέρεις τι γίνεται σε όλο το φάσμα των στροφών του μοτέρ σου ,κ παίζεις με ασφάλεια κάνοντας μικροδιορθώσεις πάνω κάτω ,ανάλογα με το τί ζητάς.

    Καλό ακούγεται το μονιμα συνδεδεμένο AT ,αλλά δεν ξέρω αν θα είναι κάτι καλό οι επ'άπειρο αλλαγές χάρτη.
    Αναρρωτιέμαι επίσης αν υπάρχει πιθανότητα βλάβης ή δυσλειτουργίας του ,στην περίπτωση μόνιμης κ αεναούς λειτουργίας του επάνω στην μοτο...?

    Δεν υπαρχουν επ απειρο αλλαγες χαρτη. Απλα βγανει κατι τιμες που αν θες τις ενσωματωνεις στον base. Το ΑΤ ειναι ο μονος τροπος στο γνωστο συμπαν να εχεις ανα πασα στιγμη το επιθυμητο afr. Και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε γι αυτο. Το συνδεεις κι εφυγες. Τωρα για το αλλο, ολα χαλανε. Ο wideband εχει ζωη περι τα 40000 χμ. Μετα πρεπει να τον αλλαξεις τον σενσορα.


    Ανεβαίνω συχνά ψηλά με το Τενερόνι.(1500-2000+ μέτρα)
    Ο λόγος που δεν πήρα οργανο afr ,είναι για να μην δώσω 200€ γι'αυτό ,κ μετά δω πως είναι μπέρδεμα ή χειροκίνητη διαδικασία συνεχούς αλλαγής ρυθμίσεων στο pcv κ το αφήσω στην άκρη κ πληρώσω και ΑΤ.
    Μπορεί βέβαια να έχω κ λάθος σκεπτικό...

    Αν ειναι να τα σκασεις, σκαστα για ΑΤ
    ......
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #161
    Το "κακό" με το autotune από αυτά που έχω διαβάσει είναι ότι κατά την επιβράδυνση, κλείσιμο γκαζιού, τα αέρια στις εξατμίσεις δίνουν αλλα 'ντι άλλων τιμές. Αυτό που έχω δει σαν καλύ λύση είναι ένας χάρτης performance φτιαγμένος σωστά και trimαρισμένος με το autotune (το οποίο πρέπει να γίνεται και όταν αλλάζουν πολύ οι συνθήκες-χειμώνα vs καλοκαίρι) αποθηκευμένος στο PCV και το autotune σεταρισμένο για touring. Με διακόπτη μπαίνεις από τον performance στο touring όταν θέλεις και το αφήνεις να τρέχει.

    Για τα eliminators vs optimizers δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια αλλά πρέπει να δεις πως συμπεριφέρεται η συγκεκριμένη ECU. O kev πιστεύει πως οι ECU των yamaha δεν συμπεριφέρονται σωστά με σταθερό σήμα
    "No my O2 controller does not fix the A/F ratio it controls the square wave signal which is generated by the O2 sensor according to the unburnt oxygen in the exhaust which is for ever changing, it is constantly adjusting the voltage signal from the O2 sensor to the ECU trying to keep the A/F ratio to approx. 13.4:1. "

  12. #162
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Παρντον;
    Για ποια περιπτωση μιλας;
    Περίπου γι' αυτή που περιγράφεις..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κωστα, το πειραμα που πρεπει να κανεις για να καταληξεις αν χρειαζεσαι ΑΤ, ειναι να βαλεις οργανο afr στο λαιμο, να αποσυνδεσεις λ και ais (πως το λετε εσεις οι γιαμαχαιοι) και να κανεις βολτα με υψομετρικες διαφορες και μηδενικο χαρτη στο pcv. Αν δεις πως ο μειγμας δεν γινεται πολυ πλουσιος καθως ανεβαινεις, τοτε σημαινει πως ο ψεκασμος με αισθητηρες θερμοκρασιας και πιεσης ανταπεξερχεται επαρκως. Να ανεβεις ομως μεχρι 1500 μετρα.
    Ουσιαστικά μιλούσα για εξάτμιση με μαμά φίλτρο ή με το stage1 της dna (που δίνει σχεδόν ότι και το μαμά) + κατάργηση του λ με eliminator. Σύμφωνα με τις μετρήσεις του γάτου προκύπτει αυτό που έγραψα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστές με το ais συνδεδεμένο και το afr στα τελικά.

    Tο λ optimizer το σκεφτόμουν και εγώ πριν 1-2 χρόνια μήπως καταφέρει και στρώσει η απότομη λειτουργία του ψεκασμού. Κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει νομίζω. Δεν το έβαλα τότε γιατί ήταν λίγο ακριβό. Έχω στο μυαλό μου να το βάλω μαζί με μια εξάτμιση και να μετρήσω afr για να δω αν με παίρνει να προχωρήσω και σε αλλαγές στο φίλτρο χωρίς να χρειαστώ τροποποίηση στο χάρτη ή το μαραφέτι που ξεγελάει τον αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα.
    Sent from me using a computer.

  13. #163
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Οχι...ακόμα...
    Σου δηλητηριάζει τα αποτελέσματα του οργάνου που έχεις βάλει στα τελικά!
    Sent from me using a computer.

  14. #164
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    @ DrBig + @ xaoticos
    OK ας δεχτώ οτι τα Ο2 Οptimizers δουλεύουν καλύτερα. (έχω διαβάσει κι εγώ τις επεξηγήσεις του ΚΕV ,ο οποίος απορρίπτει τα L-eliminators)
    Αν βάλουμε όμως Optimizer ,αυτό σημαίνει ότι ο Λ θα πρέπει να παραμείνει στην θέση του και συνδεδεμένος.
    Αρα κ πάλι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε PCV + AT για να ρυθμίσουμε τις περιοχές που επεμβαίνει/υπερισχύει η ρύθμιση του Λ.(του optimizer πλέον)
    Επίσης ,ακόμα κ να θελήσουμε (έστω κι έτσι) να βάλουμε ΑΤ ,θα πρέπει να κάνουμε άλλη μία τρύπα στον λαιμό της εξάτμισης κ να κολλήσουμε εκεί νέο αντάπτορα ,ώστε να μπεί ο Wide Band Sensor.

    Αν δεν είχα pcv ίσως κ να δοκίμαζα το optimizer.
    Aπο τη στιγμή όμως που σκάς ένα σκασμό λ7 ωστε να έχεις ένα εξελιγμένο εργαλείο ρύθμισης ,δεν νομίζω οτι έχει νόημα να έχεις κ optimizer.



    @ daz
    Απ'όσα έχω διαβάσει ,η κατάργηση του ΑΙS το μόνο κέρδος που δίνει είναι η παύση των σκασιμάτων κ τίποτ'άλλο.
    Τα οποία σκασίματα παίζουν στο κλείσιμο του γκαζιού κ όχι σε πορεία.
    Οπότε ,δεν είχα σκεφτεί οτι η λειτουργεια του θα επηρεάζει τις μετρήσεις.

    Θα το καταργήσω.
    Αλλά δεν θέλω να το κάνω πρόχειρα ,ταπώνοντας απλά την εισαγωγή αέρα απο το φιλτροκούτι ,κ αφήνοντας όλο το υπόλοιπο σύστημα επάνω ,καθώς κ το ηλεκτρικό μέρος του σε λειτουργία.
    Παράγγειλα σήμερα τα απαραίτητα ώστε να το καταργήσω σωστά κ ολοκληρωτικά.
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 02/06/2016 στις 21:44.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #165
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το ais ρίχνει φρέσκο αέρα κατ' ευθείαν απ' το φιλτροκούτι για να μπορεί να γίνει η καυση της άκαυτης βενζίνης. Αυτό δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα των μετρήσεων?

    Χωρίς το ais δε θα περνάει τις προδιαγραφές ρύπων.

    Και εγώ πάντως στη θέση σου (και στη θέση μου) θα το αφαιρούσα εντελώς. Γλιτώνεις και κάπου στα 350γρ.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φιλτρα κτλ για kawa Z
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 21:44
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  3. Εξατμισεις
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 15:42
  4. Εξατμίσεις
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF