Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 173

Θέμα: XT660Z - Φίλτρα - Εξατμίσεις - Μίγματα

  1. #31
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Με τον σχεδόν κολητό μου πια από τον χώρο της μοτοσυκλέτας el-Gatto, έχουμε συζητήσει το παρόν θέμα πολλές φορές. Πάντα από τα γραπτά όμως καταλαβαίνεις περισσότερα, ξετρυπώνεις περισσότερα (μέσα από την ανταλλαγή απόψεων) και τελικά -στην ηλικία που είμαστε- καταγράφονται και περισσότερα στη μνήμη μας και αν δεν... ανατρέχεις στα γραπτά κείμενα και φρεσκάρεις τη μνήμη σου (καλή ώρα σαν το καταπληκτικό γραπτό του reinmeister).

    Σχετικά πρόσφατα τοποθέτησα ελεύθερη εξάτμιση. Είχα τοποθετήσει εδώ και χρόνια και ένα φίλτρο DNA, κυρίως γιατί είναι πλενόμενο. Αφαίρεσα και το σνόρκελ για να έχω φρέσκο αέρα και όχι τον θερμό που έρχεται από την κορυφή της κεφαλής και τα ψυγεία. Η αλλαγή στην επίδοση ήταν εμφανής άμεσα. Οι στροφές του μονοκύλινδρου XT660Z ανέβαιναν σαφώς ταχύτερα.
    Τι γίνεται όμως με την απόδοση;
    Μετά από παρότρυνση του el-Gatto βγήκα στην Εθνική μια ήσυχη μέρα και ανέβαζα τις στροφές 100-100 παραμένοντας κάποια δευτερόλεπτα σε κάθε κλίμακα. Δεν εντόπισα "τρύπα" πουθενά, τουλάχιστον έτσι, πρακτικά!

    Πριν τοποθετήσω την ελεύθερη εξάτμιση έκανα μια απλή σκέψη, είναι δυνατόν η Yamaha να πουλάει Akrapovic για το Tenere (που σίγουρα είναι πιο ελεύθερη από τη μαμά) και να "παίζει" με την αξιοπιστία ή τις τρύπες του κινητήρα; Αυτή την απλοϊκή σκέψη έκανα και προχώρησα στην τοποθέτηση της "ελεύθερης" Ελληνικής εξάτμισης.

    Τα τελευταία κείμενα απλώς με κάνουν και κοιμάμαι ΑΚΟΜΗ πιο ήσυχος.... Φίλε Κώστα respect για τον κόπο σου στα "απλωμένα" κείμενα-αναλύσεις-μοίρασμα γνώσεων που συγκέντρωσες με την βοήθεια των αξιόλογων συναδέλφων που συμμετείχαν στην πρακτική έρευνα, αλλά και στο παρόν θέμα!

  2. #32
    το τενεκέ έχει "λ"?
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #33
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το τενεκέ έχει "λ"?
    Ναι ,Σπύρο.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Ναι ,Σπύρο.
    έχω την αίσθηση οτι ο "λ" θα πρέπει να απενεργοποιηθεί....

    μπορεί βεβαια να κάνω και λάθος....

    εξ΄όσων ειχα διαβάσει κάποτε, ο "λ" αναλύει το καυσαέριο και διαμορφώνει εκ νέου το χαρτη με αποτέλεσμα να ακυρώνει τον οποιοδήποτε προσπαθείς να του βάλεις μέσω pc...

    μπορεί να λέω μαλακία, οι απόψεις και τότε ήταν αντικρουόμενες

    τέλος, από την ενασχόλησή μου με το pc (τότε) κατάλαβα οτι το να έχεις ένα χάρτη μόνιμα φορτωμένο δεν είναι ό,τι πιο έξυπνο μιας και μπορεί να κυκλοφορείς θάλασσα, βουνό, ζέστη, κρύο κλπ κλπ οποτε και οι ρυθμίσεις θεωρητικά θα πρέπει να αλλάζουν κάθε φορα

    ενδεχομένως το πρόβλημα αυτό να το λύνει το autotune...

    καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου









    υγ.... +1300 για τον Μπίγκουλα... είναι γαμώ τα παιδιά
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    τέλος, από την ενασχόλησή μου με το pc (τότε) κατάλαβα οτι το να έχεις ένα χάρτη μόνιμα φορτωμένο δεν είναι ό,τι πιο έξυπνο μιας και μπορεί να κυκλοφορείς θάλασσα, βουνό, ζέστη, κρύο κλπ κλπ οποτε και οι ρυθμίσεις θεωρητικά θα πρέπει να αλλάζουν κάθε φορα
    Εκτός αν οι καθημερινές σου βόλτες έχουν υψομετρική διαφορά πάνω από χιλιόμετρο, δεν είναι ιδιαίτερα απαραίτητο αυτό. Η ECU κάνει μικρορυθμίσεις όταν χρειάζεται.
    Life begins at 45°.

  6. #36
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πολυ χρησιμο και διαφωτιστικο θεμα (ειδικα για τους κατοχους του μοτερ που ειναι ουκ ολιγοι).
    Μπραβο παιδια!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #37
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    ο εγκεφαλος λοιπον κοριτσια και κυριοι...αυτο το διαβολικο μαυρο κουτι ολοκληρωμενων κυκλωματων που εχει καθε μηχανακι και κανει την ζωη μας ευκολοτερη, η δυσκολοτερη υπο συνθηκες...

    απο τον ανωτερω διαολο λοιπον,εξαρταται το πλειστον των λειτουργειων των αγαπητων μας μηχανακιων,με βασικες αυτες της αναφλεξης και της τροφοδοσιας ,με τις οποιες και θα ασχοληθουμε σημερα,μια και το θεμα με τα commanders εχει ξεφυγει κομματι...

    πως λειτουργει λοιπον...(στις μοτοσυκλεττες)...

    καθε μοτοσυκλεττα εχει συγκεκριμενους αισθητηρες ,απο τους οποιους ο εγκεφαλος παιρνει δεδομενα κι αναλογως ρυθμιζει καυσιμο και αναφλεξη...

    οι βασικοι αισθητηρες ειναι οι εξης...

    θεσεως στροφαλου,θεσεως εκκεντροφορου,πιεσης αερα εισαγωγης,θερμοκρασιας αερα εισαγωγης,θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου,ατμοσφαιρικης πιεσης,θεσεως πεταλουδας σωματων ψεκασμου,γωνιας κλισεως της μοτοσυκλεττας,σχεσης ταχυτητας κιβωτιου...

    ο εγκεφαλος λειτουργει σε δυο Modes...delta-n και aplha-n...

    το πρωτο αφορα τα μικρα φορτια (ανοιγματα γκαζιου) και το δευτερο τα μεγαλα...

    ο εγκεφαλος περιλαμβανει στανταρ βασικους χαρτες τροφοδοσιας και αναφλεξης για καθε mode,με δυνατοτητα προσαρμογης τους με βαση τα εκαστοτε δεδομενα που λαμβανει απο τους αισθητηρες...

    επειδη λοιπον δεν λειτουργει με στανταρ δεδομενα,δουλευει σχεδον μονιμα ως open loop(ανοιχτος βρογχος)...

    το "σχεδον" αφορα τις μοτοσυκλεττες που ειναι για την ευρωπαικη αγορα και περιλαμβανουν ,εκτος των αλλων,και αισθητηρα λαμδα ο οποιος "διαβαζει" τα προϊοντα της καυσης...

    αυτος ο λαμδα ειναι narrow band (μικρου ευρους) και αντιλαμβανεται πολυ μικρες διαφορες που κυμαινονται συνηθως μεταξυ 14,3/1 εως 15/1(αναλογια αερα-καυσιμου),πολυ κοντα δηλαδη στην στοιχειομετρικη αναλογια (14.7/1) που ειναι και η αναλογια αερα-καυσιμου για την πληρη καυση...

    σε αυτη την περιπτωση λοιπον,ο εγκεφαλος δουλευει σε closed loop(κλειστου βρογχου) περιβαλλον,δηλαδη παιρνει δεδομενα μονο απο τον λαμδα...

    μιλαμε βεβαια μονο για παρα πολυ μικρα ανοιγματα γκαζιου και χαμηλες στροφες και σε ορισμενες περιπτωσεις και στο ρελαντι...

    ο λογος υπαρξης του εχει να κανει με τις προδιαγραφες ρυπων που πρεπει να πληρουν οι μοτοσυκλεττες της ευρωπαϊκης αγορας...

    αυτη ειναι ,με πολυ απλα λογια,η θεωρια αναφορικα με την λειτουργια του εγκεφαλου...
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  8. #38
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    ...

    Οταν παιρνει μπρος το μοτερακι μας,ο εγκεφαλος,γραφει στα παλαια του τα υποδηματα τις προδιαγραφες ρυπων ,διαβαζει τους αισθητηρες και πλακωνει σε καυσιμο τους θαλαμους καυσεως και την αναφλεξη με προπορεια , μεχρι να ζεσταθει το μοτερ...δουλευει δηλαδη σε open loop περιβαλλον...(το γιατι δεν γραφεται,ετσι ωστε να μην μπλεξουμε με παραλληλα θεματα που αφορουν την γενικοτερη λειτουργια κινητηρων εσωτερικης καυσης ,μια και δεν μας αφορα αμεσα στο συγκεκριμενο θρεντ...)

    Ζεσταινεται λοιπον ο κινητηρας και μαζι του ζεσταινεται και ο λ,μια και για να παρεχει σωστη πληροφορηση χρειαζεται να περασει καποια συγκεκριμενη θερμοκρασια...
    Απο την στιγμη που το μοτερ εχει φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας,μπαινει σε closed loop κατασταση,διαβαζοντας μονο λ,με βαση τα δεδομενα που υπαρχουν στον εγκεφαλο και αφορουν τις προδιαγραφες ρυπων...*

    *οπως αναφερα και πριν,τα δεδομενα κυμαινονται σε παρα πολυ μικρα ανοιγματα γκαζιου(κατω απο 5% συνηθως) και σε καποιες περιπτωσεις και το ρελαντι...επισης σε καποιες μοτοσυκλεττες δεν μπαινει ποτε σε τελειως closed loop περιβαλλον,αλλα χρησιμοποιει τον λ ,κατα βαση κι οχι αποκλειστικα,για τις ρυθμισεις...*


    Πρωτη στο κιβωτιο και εκκινηση...
    Αυτοματως αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος,μεσω των αισθητηρων,διαφορετικες συνθηκες λειτουργιας και γυρναει σε open loop περιβαλλον στο οποιο λειτουργει σχεδον μονιμα ,πλην των περιπτωσεων πληρους κλεισιματος γκαζιου και πολυ μικρων ανοιγματων, στις οποιες επιστρεφει σε closed loop…

    Οσο η μοτοσυκλεττα λειτουργει με ανοιγματα γκαζιου εως περιπου 10%( το ποσοστο αλλαζει λιγο μεταξυ κατασκευαστων) ,το mode που λειτουργει ο εγκεφαλος ειναι το delta-n,το mode δηλαδη στο οποιο ο εγκεφαλος ρυθμιζει με βαση την πιεση-υποπιεση αερα εισαγωγης και τις στροφες του κινητηρα...βολταδικα με απλα λογια,cruising κατα τ’αμερικανακια...

    Μολις ανοιξετε την πεταλουδα ψεκασμου(γκαζι εν συντομια),παραπανω απο 10%(+-),παλι αυτοματως,ο εγκεφαλος μπαινει σε alpha-n mode και ρυθμιζει κυριως με βαση ανοιγμα γκαζιου και στροφες κινητηρα...
    σε αυτο το σταδιο λειτουργιας αρχιζει να παιρνει δεδομενα και απο το gps(gear position sensor)*,τα οποια συνδυαζει με τα υπολοιπα δεδομενα του alpha mode…δηλαδη,συνδυαζει default χαρτες,παντα φυσικα με την δυνατοτητα αναπροσαρμογης τους στα εκαστοτε δεδομενα που παιρνει απο τους υπολοιπους αισθητηρες...

    *υπαρχουν default χαρτες καυσιμου και αναφλεξης ,με βαση την καθε σχεση κιβωτιου*
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    πρπει να πω εδω οτι είνια πολύ έυκολο να μετρησεις το μίγμα σε μηχανάκι που έχει λαμδα, χωρίς να έχεις ειδικό εξοπλισμό, απλά με ένα πολύμετρο.

    βρίσκεις πρώτα το καλώδιο του λάμδα που δίνει το σήμα στον εγκέφαλο. Οι λάμδα συνήθως έχουν 4 καλώδια. Συνήθως τα δυο άσπρα είναι η προθέρμανση, το μαύρο είναι η γείωση και το γκρι είναι το σήμα. βάζουμε το πολύμετρο στη θεση 20V DC. Το μαύρο καλώδιο του πολύμετρου το συνδέουμε με καποια γείωση στο μοτερ ή τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας. Με το κοκκινο και με την μύτη δοκιμάζουμε τα καλώδια του λάμδα με τον κινητήρα ζεστό να δουλεύει στο ρελαντί . Με το μηχανάκι να δουλεύει το σήμα του λάμδα στον εγκέφαλο είναι αυτό που δείχνει 0.2 ως 0.9 volt. Μόλις βρούμε πιο καλώδιο είναι σβήνουμε το μηχανάκι, καίμε λίγο ένα μέρος του καλωδιού που βρήκαμε και ενώνουμε το γυμνό καλώδιο με το κόκκινο του πολύμετρου. Μονωνουμε πάρα πολύ καλά με μονωτική ταινία όλες τις ενώσεις. Το μαύρο καλώδιο όπως είπαμε είναι συνδεδεμένο με τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας ή κάποια γείωση. Με συνδεδεμένα τα καλώδια σταθεροποιούμε με ταιραπ το πολύμετρό μας στο καντραν απο το μηχανάκι.

    Πάμε τη βόλτα μας με προσοχή σε έναν αυτοκινητόδρομο.

    διαβάζουμε την τάση που δείχνει το πολύμετρο στο τέρμα γκάζι.

    αν είναι κάτω απο 0.8 volt το μίγμα μας είναι περίπου πάνω απο 13,5:1 και αυτο δεν είναι καλό. Αν είναι μεταξύ 0.8 και 0.90 είμαστε μεταξύ 11 και 13:1 οπότε είναι οκ. Αν είναι πάνω απο 0.90 το μίγμα μας είναι πολύ πλούσιο. O παρακάτω πίνακας μας δείχνει ενδεικτικές τιμές AFR για διάφορες τιμές τάσης του λαμδα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	afrnb.gif 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	3,5 KB 
ID:	344182

    προσοχή: 1. Αφού βγάλουμε το πολύμετρο πρέπει να βάλουμε μονωτική στο καμένο γυμνό κομμάτι του σήματος του λάμδα.
    2. λόγω μικρού εύρους λειτουργίας του μαμα λάμδα (εξ΄ου και narrow band lambda sensor), η εξέταση αυτή είναι για να δούμε στο περίπου πια είναι η αναλογία μας στο τέρμα γκάζι και όχι να ρυθμίσουμε το πρόγραμμα στον εγκέφαλο. Όμως μπορει να μας δώσει μια καλή ένδειξη για το μείγμα μας ύστερα απο κάποια μετατροπή ή μόλις το πάρουμε απο τον προγραμματιστή.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Μπραβο! Πολυ καλο και ξεστραβωτικο θεμα!!!
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Η μετρηση με το πολυμετρο εξαρταται και απο τον αισθητηρα.
    Νομιζω πως δε λειτουργουν στις ιδιες τασεις ολοι.
    Οπως και να εχει,ναι ειναι μια ευκολη μεθοδος να δεις γενικα που βρισκεσαι.
    Θεωρω υπερβολικα τα 200Ε για εναν wideband που σου δειχνει απλα το afr στο καντραν.
    Ενας αισθητηρας ειναι με ενα στοιχειωδες ολοκληρωμενο για να κανει τη μετατροπη απο volt σε afr ειναι και να το δειξει σε μια οθονη.
    Θα μου πειτε,γιατι δε το κανεις βρε μαστορα εσυ.Δε με ενδιαφερει να το κανω γιατι οπως και ο Γατος ,εχω διαπιστωσει οτι σε βαζουν στο τρυπακι επιτηδες για να ασχολεισαι και να ασχολεισαι και να δαπανας χρηματα.
    Αν χαλασει το μπρδελο ,ας χαλασει.
    Αλλοι τα κυκλοφορουν με σωληνα εξατμιση και χωρις φιλτρα και δε παθαινουν τιποτα και μεις αγχωνομαστε με τις πανακριβες μελετημενες εξατμισεις...

    ΥΓ.Μενα δεν εχει καν λ,οποτε δεν ανησυχω

  12. #42
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Σαφώς κ είναι ακριβός ο wideband .
    Αλλά ο συγκεκριμένος που έβαλα σε λίνκ ,είναι αποδεδειγένα παγκοσμίως αξιόπιστος ,κ πωλείται απο αντιπρόσωπο εδω ,κάτι που θα δώσει λύση σε πιθανά fails.
    Σίγουρα υπάρχουν κ φθηνότεροι.

    Οσο γι'αυτό που λές οτι ,κ τίποτα να μην ψάξει ή ρυθμίσει κανείς ,δεν θα πάθει τίποτα το μοτέρ ,αυτό αποδείχτηκε πλέον κ είναι όντως έτσι.
    Αντίθετα ,αν αρχίσουν να το "γαργαλάνε" τα μαστόρια ,τότε υπάρχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες να πάθει.

    Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω τώρα ,θεωρώ οτι δεν αξίζει να δώσει κανείς ούτε sent παραπάνω απο εξατμίσεις κ φίλτρο.
    (κ το φίλτρο για τον μόνο λόγο ότι είναι πλενόμενο κ το πληρώνεις μιά φορά)

    Ο λόγος που σκέφτομαι να το ψάξω παραπάνω (καλά δεν αγχώνομαι κιόλας) είναι μιά κ το'χω ήδη πάνω το PCV ,κ θεωρώ οτι είναι μιά καλή ευκαιρία ,αφενώς να μάθω να το ρυθμίζω μόνος μου ,αφεταίρου να ρυθμιστεί κ μια φορά σωστά.

    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Γάτε η εξάτμιση που έχεις δεν είναι και τόσο ανοιχτή ενώ πωλείται ακόμα και με καταλύτες (που ο αγοραστής επέλεγε αν θα τους πληρώσει ή όχι).
    H εξάτμιση του χτζ δεν ειναι και τόσο κλειστή. Πιο πολύ το περιορίζει το φίλτρο (σύμφωνα με μετρήσεις στο εξωτερικό από χομπίστες με πολλά και διάφορα σεταπ συμπεριλαμβανομένης και της oem akrapas, με και χωρίς καταλύτες-> & διάφορα σεταπ στο φίλτρο).
    Κάποια μηχανάκια μπορεί να χρειαστούν κάποια ελάχιστη επέμβαση, κάποια άλλα απολύτως καμία. Τα δευτερα ασφαλώς δεν έχουν θέμα, ενώ τα πρώτα δεν ξέρω αν θα έχουν θέμα όταν τα χιλιόμετρα πιάσουν εξαψήφια νούμερα. Με άγχωνε και με αγχώνει το τέρμα γκάζι σε εξατμισοφιλτρομένα μέχρι να δω αφρ, όχι για να μην αυτοκαταστραφούν στο επόμενο τετράγωνο όπως προσπαθούν να μας πείσουν, αλλά για το high mileage. Αν το αφρ δείξει εντός ασφαλούς ορίων ακόμα και στο τέρμα γκάζι, το θέμα φιλτρο εξάτμιση θεωρείται λήξαν.

    Παρόλα αυτά πιστεύω ότι τα μηχανάκια μας χρειάζονται πείραγμα στο πρόγραμμα ακόμα και χωρίς καμία αλλαγή. Με μαμά φίλτρο, εξάτμιση ζελατίνα, τα πάντα όλα, ένα προγραμματάκι το χρειάζονται απ' ότι φαίνεται.

    Όχι για να κερδίσει ίππους, ούτε για να μην κολλήσει στο επόμενο τετράγωνο, απλά για να δουλέψει ανθρώπινα. Να μη τσινάει, το άνοιξε κλείσε του γκαζιού να μην έχει αίσθηση διακόπτη ον-οφφ, στο σταθερό γκάζι χωρίς φορτίο να μη δουλεύει σαν πετρελαιοκινητήρας που μένει από καύσιμο, να διορθώσεις το καυσιμο εκεί που γίνονται οι μετρήσεις καυσαερίων και επί την ευκαιρία του ρυθμίζεις και τις τιμές ΑΝ χρειάζεται οταν του φορέσεις το μπουρί. Γιατί οι χάρτες είναι φτιαγμένοι για να περνάνε τις προδιαγραφές ρύπων και οχι για την βέλτιστη λειτουργία του ψεκασμού.

    Το θέμα είναι ότι όλα αυτά δεν δικαιολογούν το κόστος των παράλληλων εγκεφάλων.

    Δε θα πήγαινα ποτέ το μηχανάκι μου σε επιστήμονες μηχανικούς για να μου βελτιώσουν κάτι απ' τα παραπάνω γιατί είμαι σίγουρος ότι κανένας δεν θα δαπανήσει τον χρόνο που χρειάζεται για να γίνει κάτι σωστά (και αν υπάρχει κάποιος δε θα έχω το χρήμα που δικαίως θα ζητήσει). Ούτε έχω ασχοληθεί μόνος μου γιατί δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε θέλω να διαθέσω χρήματα σε τέτοια μαραφέτια (όχι ακόμα τουλάχιστον). Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι το παρτάλι μας δεν χρειάζεται καμία βελτίωση αν δεν ασελγήσεις σε εισαγωγή και εξαγωγή. Περιμένω την συνέχεια και χαίρομαι που ακολουθείς τα βήματα που είχα στο μυαλό μου να κάνω, αν ποτέ το αποφάσιζα.

    Ευχαριστουμε για το αναλυτικότατο θρεντάκι.
    Συγχαρητήρια αξίζουν και στον bigουλα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/11/2015 στις 08:39.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δε μου λετε..;; Κανει και σε εσας τα "κολπα" που κανει στο ΧΤR το μοτερ;;;;;;;;
    Αν ναι, κατα ποσο πιστευετε θα βοηθουσε το reflash;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #45
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γάτε η εξάτμιση που έχεις δεν είναι και τόσο ανοιχτή ενώ πωλείται ακόμα και με καταλύτες (που ο αγοραστής επέλεγε αν θα τους πληρώσει ή όχι).

    Φοράω τις 2 σε 2 που βγάζει η ACRA για XTX/R ,χωρίς καταλύτες & πάντα ταπωμένες.

    Το φίλτρο του χτζ δεν ειναι και τόσο κλειστό. Πιο πολύ το περιορίζει η μαμά εξάτμιση παρά το φίλτρο (σύμφωνα με μετρήσεις στο εξωτερικό από χομπίστες με πολλά και διάφορα σεταπ συμπεριλαμβανομένης και της oem akrapas, με και χωρίς καταλύτες-> & διάφορα σεταπ στο φίλτρο).

    Αν έχεις εντοπίσει κάποια αξιόλογα links ,για βάλτα κι εδώ να τα'χουμε μαζωμένα.
    Αν έχεις κ πινακάκια σε φωτό ,ακόμα καλύτερα.


    Κάποια μηχανάκια μπορεί να χρειαστούν κάποια ελάχιστη επέμβαση, κάποια άλλα απολύτως καμία. Τα δευτερα ασφαλώς δεν έχουν θέμα, ενώ τα πρώτα δεν ξέρω αν θα έχουν θέμα όταν τα χιλιόμετρα πιάσουν εξαψήφια νούμερα. Με άγχωνε και με αγχώνει το τέρμα γκάζι σε εξατμισοφιλτρομένα μέχρι να δω αφρ, όχι για να μην αυτοκαταστραφούν στο επόμενο τετράγωνο όπως προσπαθούν να μας πείσουν, αλλά για το high mileage. Αν το αφρ δείξει εντός ασφαλούς ορίων ακόμα και στο τέρμα γκάζι, το θέμα φιλτρο εξάτμιση θεωρείται λήξαν.

    Εγώ πάλι δεν ανησυχώ καθόλου.
    Ας ζώ εγώ μέχρι να πιάσει ο Τενεκές μου εξαψήφια νούμερα στο χλμτρητή του ,κι άμα κάποια στιγμή "ψοφήσει" ,θα τον ανοίξω κ θα του μοντάρω τα πάντα όλα απο Raptor.



    Παρόλα αυτά πιστεύω ότι τα μηχανάκια μας χρειάζονται πείραγμα στο πρόγραμμα ακόμα και χωρίς καμία αλλαγή. Με μαμά φίλτρο, εξάτμιση ζελατίνα, τα πάντα όλα, ένα προγραμματάκι το χρειάζονται απ' ότι φαίνεται.

    Όχι για να κερδίσει ίππους, ούτε για να μην κολλήσει στο επόμενο τετράγωνο, απλά για να δουλέψει ανθρώπινα. Να μη τσινάει, το άνοιξε κλείσε του γκαζιού να μην έχει αίσθηση διακόπτη ον-οφφ, στο σταθερό γκάζι χωρίς φορτίο να μη δουλεύει σαν πετρελαιοκινητήρας που μένει από καύσιμο, να διορθώσεις το καυσιμο εκεί που γίνονται οι μετρήσεις καυσαερίων και επί την ευκαιρία του ρυθμίζεις και τις τιμές ΑΝ χρειάζεται οταν του φορέσεις το μπουρί. Γιατί οι χάρτες είναι φτιαγμένοι για να περνάνε τις προδιαγραφές ρύπων και οχι για την βέλτιστη λειτουργία του ψεκασμού.

    Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά που λές.

    Το θέμα είναι ότι όλα αυτά δεν δικαιολογούν το κόστος των παράλληλων εγκεφάλων.

    Αυτό είναι σχετικό.
    Εξαρτάται απο την όρεξη-διάθεση κ την οικονομική δυνατότητα του καθενός ,στην δεδομένη περίοδο της ζωής του.


    Δε θα πήγαινα ποτέ το μηχανάκι μου σε επιστήμονες μηχανικούς για να μου βελτιώσουν κάτι απ' τα παραπάνω γιατί είμαι σίγουρος ότι κανένας δεν θα δαπανήσει τον χρόνο που χρειάζεται για να γίνει κάτι σωστά (και αν υπάρχει κάποιος δε θα έχω το χρήμα που δικαίως θα ζητήσει).

    Εγώ πάντως ψάχτηκα κ βρήκα κάποιον επαγγελματία ,ο οποίος (λέει ότι) είναι ο πρώτος που χάκaρε την μαμά ECU του ΧΤ ,και μου υποσχέθηκε λεπτομερέστατη επέμβαση ανά 50-100 rpms ,με εμφανέστατα αποτελέσματα παντού (ψηλά-μεσαία-χαμηλά-smoothness-ρεπρίζ-κατανάλωση-άλογα)
    Ο χάρτης που θα φτιάξει (λέει) θα είναι αποκλειστικά για το δικό μου ,πάνω σε δυναμόμετρο ,κ συν τοις άλλοις θα ανεβάσει κ την επέμβαση του κόφτη 1000rpms πιό πάνω.(8.500)
    250 € θέλει γι'αυτή την δουλειά.
    Το σέβομαι κ τα διαθέτω.
    ΑΛΛΑ΄...πως να τον εμπιστευτώ;
    Γιατί να μην είναι άλλος ένας που πουλάει "φύκια για μεταξωτές κορδέλλες";
    Πως θα είναι τέλειος ένας χάρτης που θα φτιαχτεί υπό συγκεκριμένες συνθήκες (τόπος-θερμοκρασία/υγρασία περιββάλλοντος-κτλ) αφού οι πραγματικές συνθήκες είναι εναλλασόμενες κ πολύ διαφορετικές;
    Τι θα γίνει αν αποφασίσω να του βάλω κ πάλι τις μαμά εξατμίσεις (για να το πουλήσω πχ);
    Πως θα εμπιστευτώ σε κάποιον ξένο να έχει πρόσβαση στο κόκκινο κλειδί μου ,για να επαναπρογραμματίσει το imobilizer μετά το hacking?
    Ολα αυτά τα ερωτήματα συνηγορούν σε μια απάντηση:
    ή μόνος μου (αφού αποκτήσω τις κατάλληλες γνώσεις) με παράλληλα μπλιμπλίκια ,άρα και εύκολα-άμεσα αναστρέψιμες μετατροπές
    ή ΤΙΠΟΤΑ.


    Ούτε έχω ασχοληθεί μόνος μου γιατί δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε θέλω να διαθέσω χρήματα σε τέτοια μαραφέτια (όχι ακόμα τουλάχιστον). Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι το παρτάλι μας δεν χρειάζεται καμία βελτίωση αν δεν ασελγήσεις σε εισαγωγή και εξαγωγή. Περιμένω την συνέχεια και χαίρομαι που ακολουθείς τα βήματα που είχα στο μυαλό μου να κάνω, αν ποτέ το αποφάσιζα.

    Ευχαριστουμε για το αναλυτικότατο θρεντάκι.
    Συγχαρητήρια αξίζουν και στον bigουλα.
    Στον DrBig οφείλω πολλές
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φιλτρα κτλ για kawa Z
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 21:44
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  3. Εξατμισεις
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 15:42
  4. Εξατμίσεις
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF