Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 173

Θέμα: XT660Z - Φίλτρα - Εξατμίσεις - Μίγματα

  1. #61
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε δεν αρκεί μόνο το φρένο. Θέλει και το software να το εκμεταλλεύεται κατάλληλα.

    Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι ξεχωριστό χάρτη για όλες τις συνθήκες του πλανήτη. Αν μένεις Θεσσαλονίκη, δε θα κάνεις τη ρύθμιση της μοτοσυκλέτας σου στη Ν. Φιλαδέλφεια. Και σίγουρα δε θα τη ρυθμίσεις ειδικά για την εκδρομή στο Έβερεστ. Γενικά νομίζω υπερβάλλετε λίγο με το θέμα :P Δε χρειάζεται ρύθμιση για κάθε βαθμό Κελσίου διαφορά. Ναι, σίγουρα δε μπορείς να έχεις το 100% σε ΟΛΕΣ τις συνθήκες, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που το κυνηγάει αυτό.
    Ο λογος που δε χρειαζεται να τα κανεις ολα αυτα ειναι γιατι τα εχει φροντισει ο κατασκευαστης στον μαματο εγγεφαλο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #62
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η τελεια ρυθμιση δεν παιζει, αυτην μονο το εργοστασιο μπορει να την κανει. Στην καλλιτερη περιπτωση για εμας τους ερασιτεχνες, στο δρομο με wideband και πολυ καλα εκπαιδευμενο πισινο και γενικοτερα αισθηση λειτουργιας μοτερ. Επισης πρεπει να εxει αποφασισει ο επιδοξος τιουνερ τι ακριβως θελει, πχ επιδοσεις σε 400ρι η ρολ ον με μεγαλες σχεσεις στο κιβωτιο? Το θεμα γινεται ακομα πιο περιπλοκο μιας και τα περισσοτερα μηχανακια εχουν πλεον και διαφορετικους χαρτες σε καθε σχεση στο κιβωτιο. Η δικη μου εμπειρια απο ψεκαστα ειναι οτι και η παραμικρη αλλαγη σε φιλτρο η εξατμιση επιφερει αλλαγες στη αισθηση λειτουργιας προς το χειροτερο (σε γενικες γραμμες) χωρις αυτο να σημαινει οτι τιθεται απαραιτητα και θεμα κινδυνου για το μοτερ.
    Μια ερώτηση DrBig, θα με ενδιέφερε η γνώμη σου! Πίστευα -και σε μεγάλο βαθμό συνεχίζω να πιστεύω- αυτά ακριβώς που περιγράφεις παραπάνω!

    Τι συμβαίνει όμως όταν το εργοστάσιο προβλέπει στα αξεσουάρ της μηχανής μια aftermarket εξάτμιση για το συγκεκριμένο μοντέλο, προϊόν συνήθως συνεργασίας με άλλο οίκο (στη περίπτωση μας μια akrapovic που πωλείται μόνο από τη Yamaha και όχι στο ελεύθερο εμπόριο);
    Η σκέψη μου είναι πως από τη στιγμή που αυτή ή εξάτμιση είναι πιο ελεύθερη από το "μαμά" καζανάκι με τα διαφράγματα, αναπόφευκτα έχουμε διαφορετική συμπεριφορά με λογικό συνειρμό την συμπεριφορά προς το καλύτερο (θα ήταν παράδοξο το αντίθετο με προώθηση από το εργοστάσιο)!

    Επιπλέον σκέψεις:
    α) Σε ότι αφορά τον κινητήρα 660... γιατί να υπάρχει aftermarket εξάτμιση από τη Yamaha μόνο για τα Tenere & MT-03 και όχι για τα XTR & XTX;
    β) Η Yamaha όταν πρωτοπαρουσίασε το Tenere ανέφερε ελαφρώς τροποποιημένη χαρτογράφηση του κινητήρα.

    Μήπως τα δυο παραπάνω σχετίζονται μεταξύ τους;

    Παρακαλώ την άποψη σας!

  3. #63
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Μμ. Εγώ θα προσέθετα ότι αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός του ψεκασμού. Για να μη χρειάζεσαι 32 διαφορετικές ρυθμίσεις για να βγάλεις τη χρονιά.

    Ποιο ήταν το θέμα μας; :P
    Life begins at 45°.

  4. #64
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση DrBig, θα με ενδιέφερε η γνώμη σου! Πίστευα -και σε μεγάλο βαθμό συνεχίζω να πιστεύω- αυτά ακριβώς που περιγράφεις παραπάνω!

    Τι συμβαίνει όμως όταν το εργοστάσιο προβλέπει στα αξεσουάρ της μηχανής μια aftermarket εξάτμιση για το συγκεκριμένο μοντέλο, προϊόν συνήθως συνεργασίας με άλλο οίκο (στη περίπτωση μας μια akrapovic που πωλείται μόνο από τη Yamaha και όχι στο ελεύθερο εμπόριο);
    Η σκέψη μου είναι πως από τη στιγμή που αυτή ή εξάτμιση είναι πιο ελεύθερη από το "μαμά" καζανάκι με τα διαφράγματα, αναπόφευκτα έχουμε διαφορετική συμπεριφορά με λογικό συνειρμό την συμπεριφορά προς το καλύτερο (θα ήταν παράδοξο το αντίθετο με προώθηση από το εργοστάσιο)!

    Επιπλέον σκέψεις:
    α) Σε ότι αφορά τον κινητήρα 660... γιατί να υπάρχει aftermarket εξάτμιση από τη Yamaha μόνο για τα Tenere & MT-03 και όχι για τα XTR & XTX;
    β) Η Yamaha όταν πρωτοπαρουσίασε το Tenere ανέφερε ελαφρώς τροποποιημένη χαρτογράφηση του κινητήρα.

    Μήπως τα δυο παραπάνω σχετίζονται μεταξύ τους;

    Παρακαλώ την άποψη σας!
    Για το δευτερο δεν γνωριζω, αλλα για το πρωτο,η ελευθερη εξατμιση παντα συνοδευεται και απο αλλο χαρτη, αλλιως ο ψεκασμος χαλαει αισθητα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #65
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    @STF: Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, ότι αυτές οι κινήσεις είναι, κυρίως, εμπορικές παρά οτιδήποτε άλλο. Όπως είπε και ο Μπιγκ, η "τέλεια" χαρτογράφηση ερχεται από το εργοστάσιο. Επεμβαίνοντας στο μοτέρ, με εξάτμιση, φίλτρο, οτιδήποτε, καταστρέφουμε αυτή την ισορροπία, συνήθως προς το χειρότερο. Την επαναφέρουμε με επεμβάσεις στον χάρτη. Αν μια εξάτμιση υποστηρίζεται ότι βελτιώνει την οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα, ΧΩΡΙΣ την ανάγκη διαφορετικού χάρτη, τότε 99% δεν κάνει απολύτως τίποτα ή δεν κάνει αρκετά ώστε να δικαιολογεί την αγορά της.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 06/11/2015 στις 21:36.
    Life begins at 45°.

  6. #66
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Για το δευτερο δεν γνωριζω, αλλα για το πρωτο,η ελευθερη εξατμιση παντα συνοδευεται και απο αλλο χαρτη, αλλιως ο ψεκασμος χαλαει αισθητα.
    Και όμως η Yamaha δεν αναφέρει καμία αλλαγή ως απαραίτητη, ούτε φίλτρα ούτε τίποτα! Βγάζεις την εργοστασιακή, φοράς την διπλή akrapovic και είσαι έτοιμος!
    Υπάρχει περίπτωση η default χαρτογράφηση να προβλέπει ένα τέτοιο εύρος καλής λειτουργίας ώστε η απόδοση να είναι αποδεκτή με έναν προσανατολισμό; (π.χ. καλύτερο τράβηγμα σε χαμηλές και μεσαίες χωρίς αρνητική επίδραση στις υψηλές).

  7. #67
    Εξάλλου η εξατμιση του τενερε είναι πολύ διαφορετική από του xt, το βάρος μεγαλύτερο, οπότε η διαφορετική χαρτογράφηση δεν είναι τόσο περιεργο να υπάρχει.

  8. #68
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    @STF: Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, ότι αυτές οι κινήσεις είναι, κυρίως, εμπορικές παρά οτιδήποτε άλλο. Όπως είπε και ο Μπιγκ, η "τέλεια" χαρτογράφηση ερχεται από το εργοστάσιο. Επεμβαίνοντας στο μοτέρ, με εξάτμιση, φίλτρο, οτιδήποτε, καταστρέφουμε αυτή την ισορροπία, συνήθως προς το χειρότερο. Την επαναφέρουμε με επεμβάσεις στον χάρτη. Αν μια εξάτμιση υποστηρίζεται ότι βελτιώνει την οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα, ΧΩΡΙΣ την ανάγκη διαφορετικού χάρτη, τότε 99% δεν κάνει απολύτως τίποτα ή δεν κάνει τίποτα που να δικαιολογεί την αγορά της.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εξάλλου η εξατμιση του τενερε είναι πολύ διαφορετική από του xt, το βάρος μεγαλύτερο, οπότε η διαφορετική χαρτογράφηση δεν είναι τόσο περιεργο να υπάρχει.

    Οκ όλα αυτά, συμφωνώ με τη λογική τους και έτσι σκεφτόμουν κι εγώ!
    Το ερώτημα που προκύπτει ξεκινάει με την παραδοχή πως μια ελεύθερη εξάτμιση-σεις αλλοιώνουν την συμπεριφορά-αίσθηση-λειτουργία του κινητήρα!
    ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτή η παραδοχή στο 100% των περιπτώσεων! Αν ισχύει λοιπόν δεν μπορεί η απόδοση να είναι ίδια. Είναι δυνατό όμως η πρόταση της Yamaha να οδηγεί προς το χειρότερο;

    Βρίσκω ευκαιρία να εκφράσω απορίες που κατά καιρούς είχαν περάσει από το μυαλό μου...

  9. #69
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αν πρόκειται για εμπορική κίνηση, όπως είπα και οι διαφορές είναι αμελητέες, γιατί όχι; Μπορεί πχ να σου δίνει 5 χλμ/ώρα τελικής και να σου αφήνει μια τρύπα ΝΑ μεταξύ 2,000-3,000 σ.α.λ. Δε μπορείς να την κατηγορήσεις ότι σου "χάλασε" το μηχανάκι. Στον αέρα μιλάμε, φυσικά, αφού δεν έχουμε στοιχεία. Απλά ένα παράδειγμα έφερα.
    Life begins at 45°.

  10. #70
    http://www.xt660.com/showthread.php?t=630

    Οποιος εχει ορεξη να διαβασει για τα 660 και τον ενδιαφερουν οι μοντες.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η τελεια ρυθμιση δεν παιζει, αυτην μονο το εργοστασιο μπορει να την κανει. Στην καλλιτερη περιπτωση για εμας τους ερασιτεχνες, στο δρομο με wideband και πολυ καλα εκπαιδευμενο πισινο και γενικοτερα αισθηση λειτουργιας μοτερ.

    για μενα η καλυτερη λυση. χωρις δυναμομετρα και σε real time συνθηκες του καθε χρηστη ωστε να την φερει στην χρηση που θελει. δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι ετσι θα ειναι πιο κοντα στα "θελω" του χρηστη.
    Γιαννης

  12. #72
    Υπάρχει και η λύση του pcv + autotune με το μειονεκτημα ότι έχεις μια συσκευή πισω από την ecu. Πλεονεκτήματα πολλά (φτιαχνεις οσους χαρτες θελεις, αλλαζεις μεταξυ 2 με ενα διακοπτη, αυτορυθμιζει στο στοχο που θελεις κλπ)
    Μειονεκτηματα μερικα (λαγκαρισμα σε σχεση με τη μαμα ecu (ποσο επηρεάζει, ακριβο, θελει προσωπικο χρονο, αφαιρεση λ (σχετικο αν ειναι μειονεκτημα)θελει ψαξιμο για tips (δεν προτεινεται για αυτορυθμιση χαμηλου φορτιου) κλπ

    Προσωπικα δεν εχω καταληξει... Αξιοπιστο tuner vs pcv+autotune. Αν είχα δικό μου tuner μαλλον θα έκανα και τα 2, χαρτη στο δυναμομετρο σωσιμο και δοκιμες με το autotune για μικρορυθμιση στο δρομο ή το ανάποδο.

    Δεν ξέρω, διαβάζοντας μαθαινεις αλλά θελει κ λεφτα κ ιδιως χρόνο για δοκιμές. Μόνο για εξατμισεις ταπωμένες δεν θα έκανα μαλλον τιποτα απο μια καυσαναλυση να σιγουρευτω οτι δεν στεγνωνει ψηλα. Αν βαλουμε ομως και φιλτρα/φιλτροκουτα (που βαλαμε), σιγουρα χαρτογραφηση και περαιτερω ψαξιμο..

    Edit: Doctor μαθαινω;;
    Τελευταία τροποποίηση από xaotikos; 06/11/2015 στις 22:54.

  13. #73
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Να κανονίσουμε dyno day, να μας κάνουν καμιά προσφορά!
    Life begins at 45°.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    +1
    Μέσα και εγώ για dyno day!

  15. #75
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και η λύση του pcv + autotune με το μειονεκτημα ότι έχεις μια συσκευή πισω από την ecu. Πλεονεκτήματα πολλά (φτιαχνεις οσους χαρτες θελεις, αλλαζεις μεταξυ 2 με ενα διακοπτη, αυτορυθμιζει στο στοχο που θελεις κλπ)
    Μειονεκτηματα μερικα (λαγκαρισμα σε σχεση με τη μαμα ecu (ποσο επηρεάζει, ακριβο, θελει προσωπικο χρονο, αφαιρεση λ (σχετικο αν ειναι μειονεκτημα)θελει ψαξιμο για tips (δεν προτεινεται για αυτορυθμιση χαμηλου φορτιου) κλπ

    Προσωπικα δεν εχω καταληξει... Αξιοπιστο tuner vs pcv+autotune. Αν είχα δικό μου tuner μαλλον θα έκανα και τα 2, χαρτη στο δυναμομετρο σωσιμο και δοκιμες με το autotune για μικρορυθμιση στο δρομο ή το ανάποδο.

    Δεν ξέρω, διαβάζοντας μαθαινεις αλλά θελει κ λεφτα κ ιδιως χρόνο για δοκιμές. Μόνο για εξατμισεις ταπωμένες δεν θα έκανα μαλλον τιποτα απο μια καυσαναλυση να σιγουρευτω οτι δεν στεγνωνει ψηλα. Αν βαλουμε ομως και φιλτρα/φιλτροκουτα (που βαλαμε), σιγουρα χαρτογραφηση και περαιτερω ψαξιμο..

    Edit: Doctor μαθαινω;;
    Τι να σε πω... Εγω εχω καταληξει στο οτι ο ευαισθητος κωλος ειναι αναντικαταστατος. Και εξηγουμαι. Οι μαματες εξατμισεις εχουν το πλεονεκτημα να παιζουν καλα με φτωχοτερα μειγματα απο οτι οι ελευθερες. Αν πχ αλλαξεις τελικο, τοτε μπορει να μην δεις αλλαγες στο afr τετοιες ωστε να γινεται λογος, αλλα θα υπαρξουν σιγουρα τρυπες στην αποδοση οι οποιες δε γεμιζουν με autotune ακομα κι αν του βαλεις παντου το ιδανικα σωστο 13-13.2. Οποτε πιστευω οτι το καλλιτερο ειναι ενα οργανο wideband ωστε να αποφυγεις να κανεις ματσολα, κι απο κει περα ρυθμιση με αισθηση λειτουργιας. Μια καμερουλα που τραβαει ταυτοχρονα τις ενδειξεις του wideband το στροφομετρο και αυτα που κανει ο δεξυς καρπος ειναι επισης πολυ χρησιμη ως υποτυπωδες data logging. Οπως και να χει ειναι διαδικασια που θα παρει αρκετο χρονο και πολλες βολτες. Αυτο θετει και τον περιορισμο που εχει η ρυθμιση στο δυναμομετρο, οτι δηλαδη δεν εχεις αισθηση του τι κανει το μοτερ και το ιδανικα σωστο afr δεν ειναι παντα το καλλιτερο.

    Εκει που το autotune ειναι κορυφαιο, ειναι οταν θες οικονομια σε ταξιδι. Ενεργοποιεις ενα χαρτη με πχ afr 14.7 σε συνθηκες ταξιδιου ενω στο στροφιλικι εχεις εναν πιο πλουσιο που δεν αλλαζει ομως δυναμικα, δηλ θετεις το AT offline.

    Και κατι αλλο σχετικο με το θρεντ. Σχεδον κανενα μηχανακι δεν ειναι πνιγμενο ειτε απο εξατμιση ειτε απο αναπνοη σε σταθερο γκαζι. Ολα τα πνιξιματα αφορουν ως επι το πλειστον την συμπεριφορα στις επιταχυνσεις. Οποτε οταν καποιος ρυθμιζει, πρεπει να λαβει υποψιν και το afr σε πληθος σταθερων γκαζιων και το τι γινεται οταν στιγμιαια το χουφτωνει. Και αντιστοιχα να εκμεταλλευεται την προσομοιωση του accelerator pump στο pcv.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 07/11/2015 στις 08:43.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φιλτρα κτλ για kawa Z
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 21:44
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  3. Εξατμισεις
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 15:42
  4. Εξατμίσεις
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF