Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 173

Θέμα: XT660Z - Φίλτρα - Εξατμίσεις - Μίγματα

  1. #76
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Γάτε καποια στιγμή τα είχα ξαναψάξει και θυμάμαι ότι τα διαγράμματα είχαν κατέβει αλλά τα είχα βγει στους σέρβερ του google στις προσωρινά αποθηκευμένες σελίδες και τα είχα κατεβάσει. Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχουν σε κανένα backup του παλιού μου δίσκου.

    Διαβάζοντας την παράθεση που έκανες για να μου απαντήσεις διαπίστωσα ένα λάθος σε αυτά που έγραψα. (και το διόρθωσα στο δικό μου ποστ)
    Δεν το περιορίζει η εξάτμιση, όπως έγραψα, αλλά το φίλτρο.
    Με πρόγραμμα φίλτρα κτλ η μαμά εξάτμιση δεν το έκοβε καθόλου. Σε σχέση με την ακράπα έχανε 2 ίππους ψηλά αλλά είχε 2 ίππους παραπάνω σε όλη την άλλη καμπύλη.


    Το γραπτά και οι περιγραφές του πως απέδιδε με το κάθε σεταπ πρέπει να υπάρχουν ακόμα, θα προσπαθήσω να τα ξαναβρω γιατί μου κινησες το ενδιαφέρον και δε θυμάμαι ούτε αν είχαν βαλει και σχεδιάγραμα afr.
    Sent from me using a computer.

  2. #77
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Όσο αφορά τις απορίες του stf για την oem ακράπα.. Δεν χρειάζεται τίποτα. Δεν αλλάζει κάτι εκτός και αν την βάλεις χωρίς τους καταλύτες. Αν τις βάλεις μαζί με καταλύτες και τάπες (όπως φυσικά προτείνει ο κάθε κατασκευαστής), το μόνο που αλλάζει είναι ..

    1. Εμφάνιση.
    2. Βάρος. Μόνο 2 κιλά σε σχέση με την μαμά (δε θυμάμαι με ή χωρίς καταλύτες) διότι εκτός του ότι είναι διπλές έχουν και πάρα πολύ καλή ποιότητα (πάχος υλικού, προστατευτικές πλάκες κτλ.)
    3. Έχεις την δυνατότητα αφαίρεσης καταλύτη και τάπας αν θέλεις.
    4. Καλύτερο θόρυβο.

    Αυτά μόνο με τις μαμά ακράπες που έχουν κωδικό γιαμάχα και όχι ακραποβιτς και δεν τις βρίσκεις ούτε μπορείς να τις αγοράσεις από την ακράποβιτς.

    Οι διπλές ακράπες χωρίς τις τάπες είναι σαν να ανοίγεις την μαμά να κόβεις τον καταλύτη (500 ή 700 γρ.) και να την ξανακλείνεις. (ο καταλύτης είναι στο πίσω μισό, είχα βάλει και φωτό κάπου).
    Sent from me using a computer.

  3. #78
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όσο αφορά τις απορίες του stf για την oem ακράπα.. Δεν χρειάζεται τίποτα. Δεν αλλάζει κάτι εκτός και αν την βάλεις χωρίς τους καταλύτες. Αν τις βάλεις μαζί με καταλύτες και τάπες (όπως φυσικά προτείνει ο κάθε κατασκευαστής), το μόνο που αλλάζει είναι ..

    1. Εμφάνιση.
    2. Βάρος. Μόνο 2 κιλά σε σχέση με την μαμά (δε θυμάμαι με ή χωρίς καταλύτες) διότι εκτός του ότι είναι διπλές έχουν και πάρα πολύ καλή ποιότητα (πάχος υλικού, προστατευτικές πλάκες κτλ.)
    3. Έχεις την δυνατότητα αφαίρεσης καταλύτη και τάπας αν θέλεις.
    4. Καλύτερο θόρυβο.

    Αυτά μόνο με τις μαμά ακράπες που έχουν κωδικό γιαμάχα και όχι ακραποβιτς και δεν τις βρίσκεις ούτε μπορείς να τις αγοράσεις από την ακράποβιτς.

    Οι διπλές ακράπες χωρίς τις τάπες είναι σαν να ανοίγεις την μαμά να κόβεις τον καταλύτη (500 ή 700 γρ.) και να την ξανακλείνεις. (ο καταλύτης είναι στο πίσω μισό, είχα βάλει και φωτό κάπου).
    Thanks daz, καλή πληροφόρηση!

  4. #79
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Χαίρομαι που το θέμα ενδιαφέρει κι΄άλλους.
    Χαίρομαι πιό πολύ για το πετραδάκι γνώσης που προσθέτει ο καθένας.
    Πολλά & Ωραία πράγματα μαθαίνουμε σιγά-σιγά.
    ------------------------------------------------------------------------------------------
    @ daz Eίχα βρεί κάπου ,κάποτε ,ένα φωτορεπορτάζ με ξεκοίλιασμα μαμά εξάτμισης κ αφαίρεση κάποιων διαφραγμάτων κ του καταλύτη.
    Ψάχνω εδώ κ ώρα ,αλλά δεν το βρίσκω.

    Σέβομαι την άποψή σου περί ομοιότητας/αντιστοιχίας ,ξεκοιλιάσματος μαμά κ Ακράπας.
    Αλλά ,ξέρω γω ,μου φαίνεται πολύ απλοϊκό για να είναι αληθινό.
    Δεν νομίζω τόσο R&D ενός κορυφαίου βελτιωτικού οίκου ,να μπορεί να προσομοιωθεί με κόψε-ξήλωσε-ράψε.
    Λέω τωρα....μπορεί να κάνω κ λάθος.

    Οσον αφορά στο πως & τι & με ποιόν τρόπο & ποιό το όφελος γενικά μιας πιό ελέυθερης εισπνοής-εκπνοής ενός μοτέρ ,προσωπικά με έχει καλύψει η ανάλυση του reinmeister.
    (βλ.> http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2654673 )
    Θεωρώ την άποψή του απολύτως τεκμηριωμένη μηχανολογικά ,και ως προς το κέρδος της απελευθέρωσης της ροής των αερίων μαζών ,και ως προς την μη (απόλυτη) αναγκαιότητα περαιτέρω επεμβάσεων.(τουλάχιστον όσον αφορά την πιθανή μελλοντική ζημιά του)

    Σαφώς και μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη η απόδοση του μοτέρ μ'έναν καταλληλότερο προγραμματισμό.
    Αυτό ψάχνουμε όλοι.
    Ειδικότερα το πως-που-με ποιούς τρόπους.
    Οσο περισσότερες απόψεις λοιπόν ακούγονται (ιδιαίτερα απο γνώστες) τόσο περισσότερες πιθανότητες να βγεί μιά "άκρη" κ να μάθουμε όλοι περισσότερα επι του θέματος.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    DrBig

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    @ STF Aστο όπως είναι το μηχανάκι σου.
    Μιά χαρά πάει ,απ'όσο μπορώ να έχω άποψη απο τις κοινές μας βόλτες ,ειδικά την ολοήμερη ασφαλτιάδα που κάναμε.
    Θα προγραμματίσουμε και μερικές αλληλο-μετρήσεις επι τούτου (βλ. "κοντρίτσες") κ θα έχουμε ακόμα ένα στοιχείο.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #80
    Τωρα να πω εγω οτι οι εξατμισεις μπορει και να κοβουν ή οχι;

    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #81
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Τωρα να πω εγω οτι οι εξατμισεις μπορει και να κοβουν ή οχι;

    Να το πείς παληκάριμ'...γιατί όχι...αρκεί να το αιτιολογήσεις "επιστημονικά".
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  7. #82
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    @ daz Eίχα βρεί κάπου ,κάποτε ,ένα φωτορεπορτάζ με ξεκοίλιασμα μαμά εξάτμισης κ αφαίρεση κάποιων διαφραγμάτων κ του καταλύτη.
    Ψάχνω εδώ κ ώρα ,αλλά δεν το βρίσκω.

    Σέβομαι την άποψή σου περί ομοιότητας/αντιστοιχίας ,ξεκοιλιάσματος μαμά κ Ακράπας.
    Αλλά ,ξέρω γω ,μου φαίνεται πολύ απλοϊκό για να είναι αληθινό.
    Τι σου φαίνεται απλοϊκό? Η ακρα έχει πολλά καλά, όπως εμφάνιση ήχο, ποιότητα, βάρος και απλά διάφορετικές δυνατότητες στο πουσάρισμα με φίλτρο, πρόγραμμα.
    Χωρίς καθόλου πείραγμα έχει +2ψηλά -2 χαμηλομεσαία.
    Αν την βάλεις χωρίς καταλύτες γίνεται ίσως καλύτερη αλλά και πάλι μπορείς να κόψεις τον καταλύτη απ' την μαμά και να έχεις τις ίδιες περίπου θερμοκρασίες και την ιδια προθυμία για στροφάρισμα.
    Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Οι διαφορές στην απόδοση είναι μικρές πάντως.


    Βρήκα αυτό.
    http://kickstarter.org/files/users/j...Z_Mod_Book.pdf

    Δεν είναι εκείνο που έλεγα αλλά έχει κάποιες πληροφορίες που ίσως ενδιαφέρουν κάποιους.
    Βαριέμαι να τσεκάρω αν τα σχεδιαγράμματα αυτά ειναι της dna ή τέλος πάντως ποιός ασχολήθηκε.
    Ο τυπος έχει μαζέψει διάφορα, σχεδόν απ' όλο το xt660.com και τα έχει ράψει σε 1 pdf. Καλύτερα να βρεις τα original post για να ξέρεις από που προέρχονται και ποιός τα έκανε (η dna? μόνος του? το πήγε στο μάστορα και του το έφτιαξε το πρόγραμμα?)
    Θα βρεις και το ξεκοίλιασμα, αυτό είναι εύκολο να στο εντοπίσω και στο original post μαζί με εντυπώσεις απ' τους υπόλοιπους που το έκαναν. Αλλά δε νομίζω ότι ενδιαφέρει και πολλούς.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/11/2015 στις 00:36.
    Sent from me using a computer.

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Να το πείς παληκάριμ'...γιατί όχι...αρκεί να το αιτιολογήσεις "επιστημονικά".
    επιστημονικά δεν ξέρω

    εμπειρικά ξέρω οτι έχω δει σε δικό μου μηχανάκι (στο δυναμομετρο) να είναι καλύτερα με τις μαμά παρά με τις ακράπες.... Οταν δε, έβγαλα τις τάπες, έχασε επιπλέον ένα αλογάκι....

    επιστημονικά ίσως να ξέρει να σου πει ο Μπίγκουλας γιατί έβαλε στο ΚΤΜ πάλι τις μαμά (δεν ξέρω αν έχει σχέση)

    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #84
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Να πω την μακακια μου κι εγω.για αλλο μηχανακι βεβαια αλλα..
    Fazer8 αλλαξα το μαμα τελικο με ενα απτα φτηνοτερα που βρηκα, gpr, το οποιο ηταν plug n play.το μηχανακι ηταν λες και πηρε 5 αλογα.ροπη πολυ μεγαλυτερη και απο πολυ χαμηλοτερα.μετανιωσα που δεν την ειχα βαλει νωριτερα.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #85
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Να πω την μακακια μου κι εγω.για αλλο μηχανακι βεβαια αλλα..
    Fazer8 αλλαξα το μαμα τελικο με ενα απτα φτηνοτερα που βρηκα, gpr, το οποιο ηταν plug n play.το μηχανακι ηταν λες και πηρε 5 αλογα.ροπη πολυ μεγαλυτερη και απο πολυ χαμηλοτερα.μετανιωσα που δεν την ειχα βαλει νωριτερα.
    Τα ίδια είχε πει και ο paraligo για το teneke. Αυτά οφείλονται μάλλον στην έλλειψη καταλύτη όπου μπορεί να ανεβάζει στροφές πιο αβίαστα. Ίσως σε συνδυασμό και με μια μικρή αύξηση στην ιπποδύναμη (για τους λόγους που αναφέρθηκαν), να σου δίνει αυτή την αίσθηση.
    Sent from me using a computer.

  11. #86
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Δεν αποκλείω οτι ο custom χάρτης που φορούσα ,ίσως και νά'χει τις σωστές τιμές.
    Κάτι που θα το δώ μόνον αν μετρήσω με αυτόν τον χάρτη και το AFR σε διάφορες περιοχές του φάσματός του.

    Το φτωχότερο μίγμα του όμως σχεδόν παντού ,είναι ένδειξη οτι ο μαμά είναι πλουσιότερος απ'ότι χρειάζεται ,
    άρα βάσει λογικής κ μηχανικής ,δεν υπάρχει φόβος φθοράς του κινητήρα λόγω "φτωχού μίγματος" ,
    το οποίο υποτίθεται οτι προκύπτει με μια απλή αλλαγή φίλτρου & εξάτμισης.

    Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν ,οι νουθεσίες "επαγγελματιών" περί άμεσης ανάγκης επαναχαρτογράφησης -με όποιον τρόπο- ,δεν έχουν σκοπό την ασφάλεια του κινητήρα ,αλλά την εξαπάτηση του πελάτη για ίδιον όφελος.
    Γιατί πολύ απλά ,ΔΕΝ υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη ,να ξοδέψει κάποιος χρήματα ,για κάτι που ΔΕΝ υφίσταται.


    H βοήθεια κ οι επεξηγήσεις του drBig ,σε συνδιασμό με την ανάγνωση του χάρτη που φορούσα ,με γέμισαν αμφιβολίες κ μ'έκαναν να το ψάξω.
    Η επιστημονική κ τεκμηριωμένη ανάλυση του reinmeister ,με βοήθησαν να το σιγουρέψω.

    Η τρομολαγνεία των "μαστόρων" με την διαχρονική διάδοση του μύθου του "επικίνδυνου φτωχού μίγματος" ,που προκύπτει μετά απο μια απλή αλλαγή φίλτρου-εξάτμισης τελειώνει εδώ.
    Για μένα τουλάχιστον.

    Κάπως έτσι λοιπόν ,καταρίπτεται επιτέλους ο μύθος της "επαγγελματικής" καταστροφολογίας ,ο οποίος έχει ξεφραγγιάσει ασκόπως κόσμο κ κοσμάκι.
    Κωστα, ο rein δεν εχει δικιο στα οσα λεει περι εξατμισης και αναπνοης. Για την ακριβεια, συμβαινει το ακριβως αντιθετο στο μεγαλυτερο φασμα των στροφων του μοτερ, δηλαδη η μαμα εξατμισεις και φιλτροκουτι βοηθουν τον κινητηρα να αναπνεει αποδοτικοτερα καταναλωντας λιγοτερο καυσιμο αναλογικα με το εργο που παραγει.

    Εδω πρεπει να διευκρινιστει το εξης πολυ σημαντικο. Η ροη των καυσαεριων δεν ειναι συνεχης αλλα παλμικη για ευνοητους λογους (πανω-κατω τα μπιστονια). Ως κυμα λοιπον που ειναι η ροη αυτη εχει φαινομενα συντονισμου. Οι θαλαμοι υποθαλαμοι και αυλοι στο εσωτερικο των εξατμισεων ειναι κατι σα μουσικο οργανο υπολογισμενο ετσι ωστε να διευκολυνει αντι να δυσχεραινει το πιστονι που καθε φορα αναλαμβανει να πεταξει τα καυσαερια εξω απο τον κυλινδρο. Αυτο που θελει το πιστονι ειναι να βλεπει στην εξαγωγη του κυλινδρου οσο το δυνατο μικροτερη πιεση για ενα οσο το δυνατον μεγαλυτερο φασμα συχνοτητων της πανω-κατω κινησης του.

    Αυτο που μπερδευει πολλους και μαζι με αυτους και τον rein, ειναι το οτι μπορει μια εξατμιση να ειναι ενεργειακα αποδοτικοτερη σε κατασταση steady state, δηλαδη στεθερες στροφες, αλλα ταυτοχρονα να αντιστεκεται περισσοτερο απο μια ελευθερη στην αλλαγη των στροφων, δηλαδη επιταχυνση. Με αλλα λογια η ανοικτη εξατμιση διευκολυνει τον κινητηρα να ανεβασει γρηγορα στροφες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και πιο ελευθερη σε κατασταση σταθερων στροφων.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #87
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Kαι πάνω που νόμιζα οτι είχα καταλάβει κάποια βασικά...πρέπει να το πάρω πάλι απο την αρχή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αυτο που μπερδευει πολλους και μαζι με αυτους και τον rein, ειναι το οτι μπορει μια εξατμιση να ειναι ενεργειακα αποδοτικοτερη σε κατασταση steady state, δηλαδη στεθερες στροφες, αλλα ταυτοχρονα να αντιστεκεται περισσοτερο απο μια ελευθερη στην αλλαγη των στροφων, δηλαδη επιταχυνση. Με αλλα λογια η ανοικτη εξατμιση διευκολυνει τον κινητηρα να ανεβασει γρηγορα στροφες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και πιο ελευθερη σε κατασταση σταθερων στροφων.
    Άγη ,για να καταλάβω...

    Πώς γίνεται μιά πιό ελεύθερη (σε σχέση με την μαμά) εξάτμιση ,να είναι αποδοτικότερη ενεργειακά σε επιταχύνσεις (βλ.χούφτωμα γκαζιού) ,όπου οι συνθήκες διαχείρισης εκτόνωσης αερίων μαζών είναι κ πιό απαιτητικές ,
    αλλά να μην τα καταφέρνει να είναι εξίσου "πιό ελεύθερη" σε σταθερό γκάζι ,όπου η κατάσταση που έχει να διαχειριστεί είναι σαφώς πιό ομαλή ,άρα κ πιό εύκολη...

    Εκτός κι αν αυτό που θέλεις να καταγράψεις είναι ότι ,οι αυλοί που καθορίζουν την ροή των αερίων σε μια μαμά εξάτμιση ,είναι σχεδιασμένοι-κατασκευασμένοι με τέτοιον δαιδαλώδη τρόπο ,ο οποίος δημιουργεί την κατάλληλη υποπίεση (υπό σταθερές συνθήκες γκαζιού-στροφών) στο σύστημα εξαγωγής ,με σκοπό να διατηρούν το μοτέρ κοντά στην μέγιστη ροπή του ,καταναλώνοντας λιγότερο καύσιμο.

    ή μήπως μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο κ το'χασα τελείως...;
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Kαι πάνω που νόμιζα οτι είχα καταλάβει κάποια βασικά...πρέπει να το πάρω πάλι απο την αρχή.

    ..............

    ή μήπως μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο κ το'χασα τελείως...;
    ήταν να μη μπλέξεις

    τι τα θελες???



    εγώ αν δε συντρέχει λόγος (πχ στο βεστρώμ ο ψεκασμός τον επαιρνε), το μηχανάκι το αφήνω μαμά και ησυχάζω....
    α, και ό,τι περισσεύει απο φράγκα τα τρώω σε μπενζίνες
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #89
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ...
    εγώ αν δε συντρέχει λόγος (πχ στο βεστρώμ ο ψεκασμός τον επαιρνε), το μηχανάκι το αφήνω μαμά και ησυχάζω....
    α, και ό,τι περισσεύει απο φράγκα τα τρώω σε μπενζίνες
    Βρε κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι.
    Αν δεν είχε πάνω ήδη τα "μπλιμπλίκια" το Τενερέ μου ,όταν το πήρα , σιγά να μην είχα χώσει ένα σκασμό λ7 για δαύτα.
    Αλλά ,μιά κ τα'χει ,σκέφτηκα
    1. Να μάθω πως μπορούν να ρυθμιστούν με τον σωστότερο δυνατόν τρόπο
    2. Να ξεκαθαρίσω (για μένα κυρίως) αν ισχύει ο "μύθος">"αλλαγή φίλτρου-εξάτμισης χωρίς επαναπρογραμματισμό μίγματος=μελλοντική καταστροφή μοτέρ"
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Βρε κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι.
    Αν δεν είχε πάνω ήδη τα "μπλιμπλίκια" το Τενερέ μου ,όταν το πήρα , σιγά να μην είχα χώσει ένα σκασμό λ7 για δαύτα.
    Αλλά ,μιά κ τα'χει ,σκέφτηκα
    1. Να μάθω πως μπορούν να ρυθμιστούν με τον σωστότερο δυνατόν τρόπο
    2. Να ξεκαθαρίσω (για μένα κυρίως) αν ισχύει ο "μύθος">"αλλαγή φίλτρου-εξάτμισης χωρίς επαναπρογραμματισμό μίγματος=μελλοντική καταστροφή μοτέρ"
    1. Δε θα το μάθεις ποτέ.... σκέψου μόνο οτι ακόμα και οι "επαγγελματίες" διαφωνούν... συμβιβασμούς θα κάνεις, του στυλ, "παει καλά, είμαι οκ, τελείωσα"....
    2. παντού υπάρχει ένας μύθος.... και αν ισχύει, ισχύει στις περιπτώσεις που πηγαίνεις όλο τάπα κόκκινα αλλά τότε μπορεί να σπάσει και ένα μαμά μοτέρ....
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φιλτρα κτλ για kawa Z
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 21:44
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  3. Εξατμισεις
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 15:42
  4. Εξατμίσεις
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF