Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αστάθεια στο ρελαντί

  1. #1
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438

    Αστάθεια στο ρελαντί

    Παίδες θα ήθελα τα φώτα σας. Το cb έχει αστάθεια στο ρελαντί και συγκεκριμένα παίζει απο 900-1100 στροφές η βελόνα. Όχι πάντα όμως υπάρχουν φορές που στρώνει κατά 90% και άλλες φορές που το κάνει λίγο. Επίσης το παρουσιάζει είτε κρύο είτε ζεστό. Κρύο το πρωί παίρνει εύκολα μπροστά. Μου είπαν για μπουζί , τα οποία και άλλαξα αλλά δεν είδα διαφορά. Χθες το φούλαρα με 100άρα βενζίνη μαζί με καθαριστικό πρόσθετο μπας και κάνει τίποτα......αλλά μέχρι τώρα δεν....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Ποτενσιόµετρο ισως.

  3. #3
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ποτενσιόµετρο ισως.
    Που βρίσκεται αυτό και πως το ελέγχουμε??

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Παίδες θα ήθελα τα φώτα σας. Το cb έχει αστάθεια στο ρελαντί και συγκεκριμένα παίζει απο 900-1100 στροφές η βελόνα. Όχι πάντα όμως υπάρχουν φορές που στρώνει κατά 90% και άλλες φορές που το κάνει λίγο. Επίσης το παρουσιάζει είτε κρύο είτε ζεστό. Κρύο το πρωί παίρνει εύκολα μπροστά. Μου είπαν για μπουζί , τα οποία και άλλαξα αλλά δεν είδα διαφορά. Χθες το φούλαρα με 100άρα βενζίνη μαζί με καθαριστικό πρόσθετο μπας και κάνει τίποτα......αλλά μέχρι τώρα δεν....
    Στο παλιο Ντουκατι το ρελαντι μου ειναι 1000~3000 στο οργανο...

    να αγχωθω;

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Μαλλον θέλει εναν έλεγχο.καθάρισμα ο ψεκασμός.
    Πόσο καιρό ήταν σε ακινησία πριν το παρεις?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μαλλον θέλει εναν έλεγχο.καθάρισμα ο ψεκασμός.
    Πόσο καιρό ήταν σε ακινησία πριν το παρεις?
    Μάλλον πρέπει να κοιμόταν αρκετό καιρό, υπολογίζω καμια 8-9 χρόνια αν όχι πλήρης ακινησία , περιστασιακό δούλεμα

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Που βρίσκεται αυτό και πως το ελέγχουμε??
    Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω. Το οτι πιθανον να ειναι ποτενσιόµετρο το στηριζω στο οτι ειχα κι εγω παρομοια συμπτωματα .

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μαλλον θελει ενα καλο καθαρισμα,οπως ειπε παραπανω ο μαστορας.Αν βαριεσαι να το κανεις,αστο λιγο.Μπορει να καθαρισει σιγα σιγα με το δουλεμα,αλλα θα σου σπασει τα νευρα.

  9. #9
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μαλλον θελει ενα καλο καθαρισμα,οπως ειπε παραπανω ο μαστορας.Αν βαριεσαι να το κανεις,αστο λιγο.Μπορει να καθαρισει σιγα σιγα με το δουλεμα,αλλα θα σου σπασει τα νευρα.
    Αυτό σκέφτομαι να κάνω τελικά, θα το αφήσω μερικά χλμ να δω αν θα στρώσει.
    Ένας μάστορας μου είπε ότι πιθανόν να μην έχει κουμπώσει σωστά κάποια εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι και να το κάνει αυτό, οπότε μόλις βρω χρόνο θα το σκαλίσω λίγο....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Αυτό σκέφτομαι να κάνω τελικά, θα το αφήσω μερικά χλμ να δω αν θα στρώσει.
    Ένας μάστορας μου είπε ότι πιθανόν να μην έχει κουμπώσει σωστά κάποια εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι και να το κάνει αυτό, οπότε μόλις βρω χρόνο θα το σκαλίσω λίγο....
    Και αυτο και καμμια διαροη δες στην εξατμιση.Κουνα λιγο και τα μπουζοκαλωδια...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Αυτό σκέφτομαι να κάνω τελικά, θα το αφήσω μερικά χλμ να δω αν θα στρώσει.
    Ένας μάστορας μου είπε ότι πιθανόν να μην έχει κουμπώσει σωστά κάποια εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι και να το κάνει αυτό, οπότε μόλις βρω χρόνο θα το σκαλίσω λίγο....
    Αν κάνεις τελικά αυτό (αναμονή και βλέπουμε) δοκίμασε και μερικά γεμίσματα με 100άρα βενζίνη.
    Όχι για να πάρεις "άλογα", αλλά διότι αυτές οι βενζίνες περιέχουν περισσότερα καθαριστικά πρόσθετα από τις κοινές.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Στο παλιο Ντουκατι το ρελαντι μου ειναι 1000~3000 στο οργανο.........να αγχωθω;
    Εσύ να αγχωθείς όταν "στρώσει".

  12. #12
    Αν κατάλαβα καλά και μιλάμε για εννιακοσάρι hornet μάλλον έχουν επικαθήσεις λόγω της ακινησίας τα starter valves στο σώμα του ψεκασμού , με τις κατοστάρες Ron και με πρόσθετα καθαρισμού δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι (εκτός από τα ευρώ στην τσέπη σου) , επίσης είναι απαράιτητος και ένας συγχρονισμός στις πεταλούδες των σωμάτων ψεκασμού ... αυτά τα ολίγα ...


    α και κάτι ακόμη ... καλά έκανες και άλλαξες μπουζί (άσχετα αν δεν έλυσες το πρόβλήμα ) γιατί φαντάζομαι ότι θα ήταν για πάνω από μια πενταετία βιδωμένα στην κεφαλή του μοτέρ ...

  13. #13
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά και μιλάμε για εννιακοσάρι hornet μάλλον έχουν επικαθήσεις λόγω της ακινησίας τα starter valves στο σώμα του ψεκασμού , με τις κατοστάρες Ron και με πρόσθετα καθαρισμού δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι (εκτός από τα ευρώ στην τσέπη σου) , επίσης είναι απαράιτητος και ένας συγχρονισμός στις πεταλούδες των σωμάτων ψεκασμού ... αυτά τα ολίγα ...


    α και κάτι ακόμη ... καλά έκανες και άλλαξες μπουζί (άσχετα αν δεν έλυσες το πρόβλήμα ) γιατί φαντάζομαι ότι θα ήταν για πάνω από μια πενταετία βιδωμένα στην κεφαλή του μοτέρ ...
    Σωστά, μιλάμε για cb900 hornet. Οπότε χρειάζομαι καθαρισμό στα starter valves και συγχρονισμό στις πεταλούδες του ΜΠΖεκασμού μάστορα? Είναι αυτό που μου είπαν για καθαρισμό των μπεκ με υπερήχους, ή καμία σχέση??
    Τα μπουζάκια που φορούσε μάλλον ήταν τοποθετημένα από χέρι Ιάπωνα μηχανικού όταν πρωτοβγήκε από το εργοστάσιο....

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Σωστά, μιλάμε για cb900 hornet. Οπότε χρειάζομαι καθαρισμό στα starter valves και συγχρονισμό στις πεταλούδες του ΜΠΖεκασμού μάστορα? Είναι αυτό που μου είπαν για καθαρισμό των μπεκ με υπερήχους, ή καμία σχέση??
    Τα μπουζάκια που φορούσε μάλλον ήταν τοποθετημένα από χέρι Ιάπωνα μηχανικού όταν πρωτοβγήκε από το εργοστάσιο....
    Δεν νομίζω να χρειάζετε να δώσεις χρήματα για υπέρηχους στα μπεκ (φοράς τριανταεξάρια σώματα με κάτι μπεκ με θηρία τρύπες - δεν πιάνουν εύκολα βρωμιά) ,αν είναι να γλιτώσεις κάτι και μπορεί κάποιος να μετρήσει τα μπεκ ώστε να κρίνει αν είναι απαραίτητο το καθάρισμα

    εγώ θα ξεκινούσα με καθάρισμα starter valves και συγχρονισμό είναι καί λιγότερα χρήματα και θα φανεί άμεσα αν είναι εκεί το προβλημα

  15. #15
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    ΑΠ ντεητ.......
    Λοιπόν καθαρίσαμε τα starter valves και καθαρίσαμε-συγχρονίσαμε τις πεταλούδες, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε...ελέγχθηκαν όλα τα σωληνάκια κλπ για σκασίματα και βρέθηκαν ΟΚ, σε ερώτηση μου στον μηχανικό "τι άλλο μπορεί να φταίει ? " Μου απάντησε "μπορεί και ο καταλύτης φίλε...." Αυτό εμένα δεν μου χμμμ πολυάρεΣε σαν απάντηση....ευχαρίστησα, πλήρωσα - αδρά - και έφυγα. Διαβάζοντας από εδώ και από εκεί αποφάσισα να αλλάξω και τον ρυθμιστή πίεσης βενζίνας, τον οποίο άλλαξα εγώ. Πάλι όμως το πρόβλημα - αστάθεια στο ρελαντί - παραμένει....ίσως λίγο βελτιωμένη κατάσταση, ίσως όμως να είναι και ψυχολογικό, το ότι βελτιώθηκε.
    Οποιαδήποτε ιδέα-γνώμη-συμβουλή καλοδεχούμενη!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gsxr 600 K8 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από ΣΤΗ ΜΙΑ στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2010, 04:08
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ..!!!
    από bornuabsign στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 14:09
  3. Θόρυβος στο ρελαντί
    από grant στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2007, 17:33
  4. ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από TEO.VFR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF