Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 174

Θέμα: Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;

  1. #31
    η αγορά ενός καταναλωτικού αγαθού δεν σημαίνει απαραίτητα και χρήση αυτού για τον ρόλο που προορίζεται
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το είχα διαβάσει και σε άλλα thread για τα μετά '05 cbr. Είναι μεγάλη η διαφορά (και στα λεφτά δυστυχώς).
    τοτε μην το σκεφτεσαι καν, το gsr ειναι πολυ ανωτερο απο cbr600f και γενικα ss απο 05-06 και πισω.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ουσιαστικα οδηγεις εναν χρονο μηχανη.Εγω στη θεση σου θα το πηγαινα κανα δυο χρονια ακομη με την ιδια και μετα θα το ξαναεβλεπα.

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    τοτε μην το σκεφτεσαι καν, το gsr ειναι πολυ ανωτερο απο cbr600f και γενικα ss απο 05-06 και πισω.
    Πωτς γκενειν ατό?

    Εχω ενα R6 του 04 και το GSR απλά δεν πλησιάζει καν σε κανενα τομέα εκτός της ανεσης βεβαια.
    Βασικά το GSR ούτε το Hornet μου δεν πλησιάζει αλλά τεσπα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επειδή στο δρόμο βλέπω πολλά ss, σχεδόν όσα και τα standard μπορώ να πω, αν και τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν δει πίστα ούτε από μακριά. Οπότε να φανταστώ πως υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που υποφέρει επειδή έκανε τη λάθος επιλογή; Θέλω να πω, εγώ που σκοπεύω να μπαίνω πίστα και το σκέφτομαι. Από την άλλη, όλη τη ώρα βλέπω παρκαρισμένα ss με κάτι chickenstrips όσο η μισή παλάμη μου. Μρος τα κάλλη τί 'ν' ο πόνος που λένε, ε;
    Tα SS είναι κουραστικά σε χαμηλές ταχύτητες. Κατά τ'άλλα είναι μια χαρά, ακόμα και εντός πόλης (χωρίς να είναι τα ιδανικά) και, αν δεν είχαν σχετικά υψηλό κόστος συντήρησης, άνετα θα είχα ένα για 2ο. Αν δεν το θες για καθημερινή μετακίνηση, πάρ'το.
    Life begins at 45°.

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Tα SS είναι κουραστικά σε χαμηλές ταχύτητες. Κατά τ'άλλα είναι μια χαρά, ακόμα και εντός πόλης (χωρίς να είναι τα ιδανικά) και, αν δεν είχαν σχετικά υψηλό κόστος συντήρησης, άνετα θα είχα ένα για 2ο. Αν δεν το θες για καθημερινή μετακίνηση, πάρ'το.
    τιποτα δεν είναι κουραστικό αν το λέει η ψυχούλα σου και έχεις προπονηθεί (βλέπε σημερινά ποστ στις αστείες/περίεργες φωτό)

    καπταιν σπίκινγκ
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πωτς γκενειν ατό?

    Εχω ενα R6 του 04 και το GSR απλά δεν πλησιάζει καν σε κανενα τομέα εκτός της ανεσης βεβαια.
    Βασικά το GSR ούτε το Hornet μου δεν πλησιάζει αλλά τεσπα.
    εσυ εισαι ειδικη κατηγορια!
    εισαι ενας εμπειρος οδηγος και ξερεις να εκτιμας τα μηχανακια οπως επισεις ξερεις και τι θες απο αυτα.
    εσυ ηθελες ενα τρακ μπαικ και πηρες το ρ6 γιατι ηξερες τι ηθελες να κανεις και δεν επεσες στην λουμπα του μαρκετινγκ. εχεις και αλλα 20 μηχανακια στο γκαραζ σου οποτε εχεις επειλογες
    τωρα ο φιλαρακος μας θελει ενα μηχανακι για να τα κανει ολα, τον εχει ξενερωσει και λιγο το gsr και ψαχνει κατι πιο "τουμπανο". οποτε ή καθεται μετο gsr που ειναι μια χαρα μηχανακι για τις απαιτησεις του ή παει και περνει ενα ss για να κανει και την καυλα του. οποτε απο τα ss το καλυτερο ειναι να παρει ενα cbr που ειναι και φιλικο και "μουρατο" και κανει για πιστα.
    ολοι βεβαια ξερουμε πως ειναι ενα μηχανακι με παρα πολλες δυαντοτητες που ο φιλος μας θα μπορει να εκμεταλευτει θα ειναι περιπου ενα 10%, αλλα σιγα σιγα θα μαθει (εαν θελει βεβαια να επενδυσει χρονο και χρημα).
    το hornet σου εχει ΡΟΠΑΡΑ !!!!!!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    εσυ εισαι ειδικη κατηγορια!
    εισαι ενας εμπειρος οδηγος και ξερεις να εκτιμας τα μηχανακια οπως επισεις ξερεις και τι θες απο αυτα.
    εσυ ηθελες ενα τρακ μπαικ και πηρες το ρ6 γιατι ηξερες τι ηθελες να κανεις και δεν επεσες στην λουμπα του μαρκετινγκ. εχεις και αλλα 20 μηχανακια στο γκαραζ σου οποτε εχεις επειλογες
    τωρα ο φιλαρακος μας θελει ενα μηχανακι για να τα κανει ολα, τον εχει ξενερωσει και λιγο το gsr και ψαχνει κατι πιο "τουμπανο". οποτε ή καθεται μετο gsr που ειναι μια χαρα μηχανακι για τις απαιτησεις του ή παει και περνει ενα ss για να κανει και την καυλα του. οποτε απο τα ss το καλυτερο ειναι να παρει ενα cbr που ειναι και φιλικο και "μουρατο" και κανει για πιστα.
    ολοι βεβαια ξερουμε πως ειναι ενα μηχανακι με παρα πολλες δυαντοτητες που ο φιλος μας θα μπορει να εκμεταλευτει θα ειναι περιπου ενα 10%, αλλα σιγα σιγα θα μαθει (εαν θελει βεβαια να επενδυσει χρονο και χρημα).
    το hornet σου εχει ΡΟΠΑΡΑ !!!!!!!
    Tωρα τι να πω. Με ταπωσες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Αργούτσικο Μέλος Το avatar του/της chillipf
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    373
    εγώ πάντως τονΕ βλέπω τον φίλο με ss σύντομα

    το gsr μάλλον "του έχει τελειώσει", όσο καλό και να είναι, που είναι.

    Άμα μπεί στο μυαλό η σκέψη για αλλαγή, τότε είναι σαν να έχει γίνει.

    (τουλάχιστον με μένα κάπως έτσι λειτουργεί).
    PFC

  10. #40
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πάντως μου κάνει εντύπωση η τόσο μονόπλευρη απάντηση. Δεν είναι παράπονο αυτό, μην παρεξηγηθώ, απλή παρατήρηση.

    Επειδή στο δρόμο βλέπω πολλά ss, σχεδόν όσα και τα standard μπορώ να πω, αν και τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν δει πίστα ούτε από μακριά. Οπότε να φανταστώ πως υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που υποφέρει επειδή έκανε τη λάθος επιλογή; Θέλω να πω, εγώ που σκοπεύω να μπαίνω πίστα και το σκέφτομαι. Από την άλλη, όλη τη ώρα βλέπω παρκαρισμένα ss με κάτι chickenstrips όσο η μισή παλάμη μου. Μρος τα κάλλη τί 'ν' ο πόνος που λένε, ε;
    Είναι όπως τα GS που βλέπεις Σαλονίκη.
    Το ποιο αντβεντσουρ που κάνουν είναι να πατάνε την άμμο στην Περαία, άντε και κάνα πεζοδρόμιο

  11. #41
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Να το πάρεις το ss. Μια χαρά και στα καθημερινά είναι. Θες δε θες, θα το συνηθίσεις. Πιο άνετο το gsr βέβαια αλλά δεν είναι και τπτ φοβερό το ss. R6 και είσαι άρχοντας. Αυτά.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Πετρο νομιζεις οτι το εχεις "τελειωσει" το gsr??αν ναι, πηγαινε για ss...

    για να δεις σιγουρα αν μπορεις ή αν το εχεις τελειωσει θα πας Σερρες...γιατι Ρυσιο εγω ειδα οτι δεν το εχεις τελειωσει...εχει πολυ ακομα να σου δωσει...αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη απο την μια φορα που σε ειδα...

    βεβαια και το gsr εκει μεσα δεν ειναι και στο καλυτερο δυνατο περιβαλλον...οποτε μια επισκεψη στις Σερρες ειναι μονοδρομος...


    σεβομαι το γεγονος οτι πλεον το θεμα μηχανη εχει γινει "χομπιστικο" και δεν ειναι απλα για να μεταφερθεις...οποτε σωστα σκεφτεσαι "γιατι οχι ενα ss, που θα βγαινουν οι κ@υλες μου και θα το παιρνω με καποιες παραχωρησεις για 1-2 φορες που θα θελω να μετακινηθω στην πολη?"

    ΑΛΛΑ..

    αυτο που θα σου προσφερει το ss ειναι ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ...σε ολους τους τομεις...
    θες φρενα? θες στησιμο (αναρτησεις, καστερ)? θες γκαζι" θες θεση σωματος? θες στριψιμο?


    σε ολα αυτα εσυ πρεπει να εισαι ετοιμος να τα κατανοησεις και να προσπαθησεις να τα φτασεις...

    τουτεστιν, αν σαν οδηγος εισαι στο 40% των δυνατοτητων του gsr...(υποθετικα τα νουμερα)
    μολις παρεις ss θα εισαι στο 10%...
    αν ομως εχεις φτασει στο 80% του gsr, τοτε παιρνοντας ss θα εισαι στο 40%, οποτε μπορεις να "χτισεις" πιο ευκολα...


    καλυτερα δλδ να ξεκινησεις απο το 40% και να ανεβαινεις παρα απο το 10%...και πιο δυσκολο θα ειναι για σενα (στην δευτερη περιπτωση) και πιο αργη θα ειναι η εξελιξη σου...

    αν τελικα μας γραψεις στα παπακια σου και παρεις ss, θα παρεις gsxr γιατι ειναι και πιο ομορφο και πιο αξιοπιστο και πιο ανετο για το υψος σου και πιο μουρατο...και δεν φευγεις και απο την οικογενεια της Suzuki...
    εντελως αντικειμενικα μιλωντας...

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Πετρο νομιζεις οτι το εχεις "τελειωσει" το gsr??αν ναι, πηγαινε για ss...

    για να δεις σιγουρα αν μπορεις ή αν το εχεις τελειωσει θα πας Σερρες...γιατι Ρυσιο εγω ειδα οτι δεν το εχεις τελειωσει...εχει πολυ ακομα να σου δωσει...αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη απο την μια φορα που σε ειδα...

    βεβαια και το gsr εκει μεσα δεν ειναι και στο καλυτερο δυνατο περιβαλλον...οποτε μια επισκεψη στις Σερρες ειναι μονοδρομος...


    σεβομαι το γεγονος οτι πλεον το θεμα μηχανη εχει γινει "χομπιστικο" και δεν ειναι απλα για να μεταφερθεις...οποτε σωστα σκεφτεσαι "γιατι οχι ενα ss, που θα βγαινουν οι κ@υλες μου και θα το παιρνω με καποιες παραχωρησεις για 1-2 φορες που θα θελω να μετακινηθω στην πολη?"

    ΑΛΛΑ..

    αυτο που θα σου προσφερει το ss ειναι ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ...σε ολους τους τομεις...
    θες φρενα? θες στησιμο (αναρτησεις, καστερ)? θες γκαζι" θες θεση σωματος? θες στριψιμο?


    σε ολα αυτα εσυ πρεπει να εισαι ετοιμος να τα κατανοησεις και να προσπαθησεις να τα φτασεις...

    τουτεστιν, αν σαν οδηγος εισαι στο 40% των δυνατοτητων του gsr...(υποθετικα τα νουμερα)
    μολις παρεις ss θα εισαι στο 10%...
    αν ομως εχεις φτασει στο 80% του gsr, τοτε παιρνοντας ss θα εισαι στο 40%, οποτε μπορεις να "χτισεις" πιο ευκολα...


    καλυτερα δλδ να ξεκινησεις απο το 40% και να ανεβαινεις παρα απο το 10%...και πιο δυσκολο θα ειναι για σενα (στην δευτερη περιπτωση) και πιο αργη θα ειναι η εξελιξη σου...

    αν τελικα μας γραψεις στα παπακια σου και παρεις ss, θα παρεις gsxr γιατι ειναι και πιο ομορφο και πιο αξιοπιστο και πιο ανετο για το υψος σου και πιο μουρατο...και δεν φευγεις και απο την οικογενεια της Suzuki...
    εντελως αντικειμενικα μιλωντας...
    Ρε συ devil's, εισαι ο μονος που με ξερει προσωπικα και πώς το καταφερες να εισαι και ο μονος που παρεξηγησε αυτο που ειπα/ρωτησα.

    Το οτι δεν εχω τελειωσει το gsr δε θελει μυαλο να το καταλαβεις. Αλλωστε εχω πει αναλυτικα την περιπτωση μου (1μιση χρονο διπλωμα, 5-6 φορες Ρυσιο). Ουτε ο Rossi στα νιατα του δε θα το τελειωνε τοσο γρηγορα. Αλλα με αυτη τη λογικη στους ελληνικους δρομους θα επρεπε να κυκλοφορουν καμια πενηνταρια 1000αρια ss ολα κι ολα γιατι ολοι οι αλλοι καλυπτονται και με το παραπανω και με τα 600. Εσυ δλδ απο το 636 πηγες στο 1000 γιατι το τελειωσες;

    Ας πουμε οτι εχω ξεκινησει το μπασκετ και βλεπω οτι μου αρεσει πολυ. Σιγα σιγα περναω ολο και πιο πολυ χρονο στο γηπεδο. Μεχρι τωρα επαιζα φορωντας σταρακια, μιας και τη δουλεα μου εκανα αλλα και το βραδυ τα εβαζα και στο μπαρακι που πηγαινα. Αλλα τωρα εχω κοψει τα πολλα βραδινα και σκεφτομαι μηπως να παρω κανα Air Jordan με τα ιδια λεφτα να γουσταρω. Και ρωταω λοιπον, να τα παρω ή δε θα μπορω ουτε να περπατησω απο το σπιτι στο γηπεδο; Σε καμια περιπτωση δεν ειπα πως ειμαι ο Jordan και πως που δε βαζω ουτε ενα τριποντο στα δεκα μου φταινε τα σταρακια.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    1) άμα κοιμάσαι κ ξυπνάς με την εικόνα ενός ss, πάρτο.

    2) άμα πάρεις ss θες κ ένα παπί για κάθε μέρα, εκτός κι αν είσαι βιτσιόζικο αγόρι.

    3) άμα θες όπως λες να ασχοληθείας σοβαρά με το θέμα πίστα/trackdays καλύτερα
    σε πρώτη βάση να δώσεις χρήματα για εκπαίδευση (california superbike school)

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρε συ devil's, εισαι ο μονος που με ξερει προσωπικα και πώς το καταφερες να εισαι και ο μονος που παρεξηγησε αυτο που ειπα/ρωτησα.

    Το οτι δεν εχω τελειωσει το gsr δε θελει μυαλο να το καταλαβεις. Αλλωστε εχω πει αναλυτικα την περιπτωση μου (1μιση χρονο διπλωμα, 5-6 φορες Ρυσιο). Ουτε ο Rossi στα νιατα του δε θα το τελειωνε τοσο γρηγορα. Αλλα με αυτη τη λογικη στους ελληνικους δρομους θα επρεπε να κυκλοφορουν καμια πενηνταρια 1000αρια ss ολα κι ολα γιατι ολοι οι αλλοι καλυπτονται και με το παραπανω και με τα 600. Εσυ δλδ απο το 636 πηγες στο 1000 γιατι το τελειωσες;

    Ας πουμε οτι εχω ξεκινησει το μπασκετ και βλεπω οτι μου αρεσει πολυ. Σιγα σιγα περναω ολο και πιο πολυ χρονο στο γηπεδο. Μεχρι τωρα επαιζα φορωντας σταρακια, μιας και τη δουλεα μου εκανα αλλα και το βραδυ τα εβαζα και στο μπαρακι που πηγαινα. Αλλα τωρα εχω κοψει τα πολλα βραδινα και σκεφτομαι μηπως να παρω κανα Air Jordan με τα ιδια λεφτα να γουσταρω. Και ρωταω λοιπον, να τα παρω ή δε θα μπορω ουτε να περπατησω απο το σπιτι στο γηπεδο; Σε καμια περιπτωση δεν ειπα πως ειμαι ο Jordan και πως που δε βαζω ουτε ενα τριποντο στα δεκα μου φταινε τα σταρακια.

    ενα ενα και με την σειρα...
    δεν παρεξηγησα καθολου αυτα που εγραψες...
    απλα σου ειπα τι να περιμενεις απο ενα ss και που θα βρισκεσαι (περιπου) σε επιπεδο αν το κανεις...

    επισης μην συγκρινεις ανομοια πραγματα...
    δεν μπορεις να συγκρινεις το μπασκετ με τα μηχανακια...με το ενα μπορεις να σκοτωθεις, με το αλλο το πολυ να στραμπουληξεις κανενα ποδι...
    και περα απο το θεμα της ασφαλειας, αλλιως ειναι να φας 5 σαβουρες με το gsr και αλλιως με ενα ss...στην μια περιπτωση θα πληρωσεις 5 δραχμες και στην αλλη 45...



    εγω δεν πηγα απο το 636 στο 1000..πηγα απο το 400 στο 1000...ή καλυτερα πηγα απο το 0 στο 636 μετα στο 400 και μετα στο 1000..και ολα αυτα στα τετρακυλινδρα...γιατι με τα μονοκυλινδρα ηταν αλλιως...
    εντελως ανορθοδοξος τροπος...
    και δεν σημαινει φυσικα οτι ηταν σωστος ή οτι τα ειχα τελειωσει (ενταξει το cb1 μπορει)...
    οπως επισης δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν πολλοι σαν και μενα που πανε απο το 0% των δυνατοτητων τους (για να επανελθω στο παραδειγμα που σου εγραψα πριν με τα ποσοστα) σε ss..εννοωντας απο παπακι/βεσπα σε ss 600 ή και 1000...
    και πολλοι απ'αυτους ειναι μια χαρα και ζουνε ακομα..


    καποιοι κανουν λαθος επιλογες και παιρνουν τον σωστο δρομο αργοτερα...
    συνηθως ομως τα σκαλοπατια πρεπει να τα ανεβαινεις ενα ενα και οχι 2-2, 3-3 κλπ...


    δεν ειναι μεγαλη αλλαγη απο το gsr σε ενα 600ss...αν το θες το κανεις και τελειωνει η υποθεση...
    η γνωμη μου ομως ειναι οτι θα ηταν καλυτερα να μπεις και 4-5 φορες Σερρες με αυτο, να δεις λιγο το "παιχνιδι" στα πολλα χλμ, γιατι το Ρυσιο δεν στο προσφερει αυτο, να κανουμε και 2-3 βολτες σε στριφτερες διαδρομουλες (ταξιαρχη, πετροκερασα κλπ) και μετα κανεις την κινηση σου...


Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σκουριά στα καλάμια..καμιά ιδέα?
    από lagman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 18:13
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 14:50
  3. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 09:09
  4. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF