Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 174

Θέμα: Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;

    Μια περιγραφή της κατάστασής μου πρώτα, για να κατανοήσετε και το ερώτημά μου:
    Είμαι κάτοχος ενός GSR600 ABS του 2007 το οποιο αγοράστηκε πριν ένα χρόνο. Σαν νέος αναβάτης (κάτοχος διπλώματος για 1μιση χρόνο, χωρίς καμιά προηγούμενη εμπειρία) ήταν ένα "μεγάλο βήμα" θα έλεγα, το οποίο όμως με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Τη μηχανη την έχω καταευχαριστηθεί και αποδείχτηκε και πολύ καλή αγορά με εξαιρετικό value for money. Το θεμα μου τώρα είναι πως τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να κλίνω προς πίστα μεριά (ξεκινώντας από Ρύσιο) και γενικότερα η χρήση της μηχανής γίνεται όλο και περισσότερο "χομπίστικη". Σ'αυτό ρόλο παίζει και το γεγονός οτι η γυναίκα δεν πολυσυμπαθεί το σπορ, οπότε στις κοινές μετακινήσεις παίρνουμε σχεδόν πάντα το κλουβί.

    Επιδιδόμενος στο κλασικό χόμπι όλων μας, το να χαζεύω δλδ μηχανές στο car.gr, έπεσε το μάτι μου σε κάποια supersport που παίζουν γύρω στα 3000. Το ποσό αυτό είναι προς το παρόν μονόδρομος, καθώς αυτή είναι λίγο πολύ η αξία της μηχανής μου και δε θέλω να επιβαρύνω κι άλλο τον οικογενειακό προϋπολογισμό (ειδικά αφού τον τελευταίο καιρό αγόρασα και δερμάτινη στολή για την πίστα + δερμάτινο τζάκετ). Οι εν λόγω μηχανές λοιπόν είναι:

    • Honda CBR600RR '03-'05
    • Kawasaki ZX-636R ~'05
    • Yamaha R6 '03-'05


    Να σας δώσω και κάποια παραδείγματα για να έχετε μια καλύτερη εικόνα: CBR1, CBR2, ZXR1, ZXR2, ZXR3, R1, R2 .

    Τα ερωτήματα μου λοιπόν είναι δύο: Θα αγοράζατε μια τέτοια μηχανή, ή ένα ss 10ετίας+ είναι εξ ορισμού κακή ιδέα κσι θα ήταν καλύτερο να το αφήσω για μελλοντικά όταν θα έχω κανα ευρώ παραπάνω να διαθέσω;
    Αν ναι, ποιό;

    ΥΓ: Μια σημαντική παράμετρος στο θέμα της επιλογής είναι για μένα πάντα η μεταπωλητική αξία, γιατί κατά κανόνα μου αρέσει να αλλάζω οχήματα, οπότε δεν είναι σπάνιο να κρατάω κάτι για λιγότερο από 2 χρόνια.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε συνεισφορά.

  2. #2
    θα ελεγα να το κρατήσεις και να μπεις καταρχάς με το gsr πίστα

    αν δεις οτι δε σου κάνει τότε μπες σε σκέψεις αλλαγής
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Την θέλεις για να αντικαταστήσεις το GSR ή μονο για την πίστα και καμμια βόλτα?

    Παντως αν θέλεις να κανεις τέτοια αγορά μπορείς να βρείς πολύ καλή μοτο και με λιγότερα απο τα 3000 αλλά θα πρέπει να ψάξεις και να τα εχεις μετρητα.
    Και μια συμβουλή, μην κοιτάς καν μοτο με αλλαγμένα φαίρινγκ, ξαναβαμμενες κλπ όπως πχ το ασπρο R6 που ποσταρες.
    Αυτό για μενα θα έπρεπε να πωλείται 2000 και πολλά λέω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Χωρις να το εχω δοκιμασει, νομιζω το GSR θα ειναι αξιοπρεπεστατο στη πιστα και πολυ πιο βολικο για οποιες μετακινησεις κανεις "μονος" μεσα στη πολη. Θα συμφωνησω με το Σπυρακο και θα προτεινω να το δοκιμασεις μερικες φορες και αν δεις οτι θελεις κατι πιο brutal τοτε πας σε ss.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Θα έχω μία μηχανή, οπότε αν το πάρω θα είναι αντικατάσταση του GSR. Με το GSR έχω ήδη μπει 5-6 φορές πίστα και δεν μπορώ να πώ πως δεν με καλύπτει. Ίσα ίσα, για αυτό που είναι (λίγο απ'όλα δλδ), πάει πολύ καλα. Αλλά λογικά μια μηχανή που έχει φτιαχτεί για αυτή τη δουλειά δε θα είναι ακόμα καλύτερη;

    Το βασικό είναι οτι πλέον δεν κάνω τόσο χρήση της μηχανής γενικά ως μέσο(σαν παπάκι δλδ), αλλά κυρίως για γούστο.

    Και για να είμαι και ειλικρινής με τον εαυτό μου και με όλους σας, έχω και αυτό το κακό να βαριέμαι γρήγορα τα οχήματα...

    Σε περίπτωση αγοράς μιλάμε για μετρητά, οπότε αν πιστεύετε πως με αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω και κάτι καλύτερο, είμαι όλος αυτια.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αλλά λογικά μια μηχανή που έχει φτιαχτεί για αυτή τη δουλειά δε θα είναι ακόμα καλύτερη;
    και πιο ακριβή σε τυχόν πτώση
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    και πιο ακριβή σε τυχόν πτώση
    Σωστό κι αυτό... Τα μανιτάρια δε βοηθάνε;

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σωστό κι αυτό... Τα μανιτάρια δε βοηθάνε;
    μερικώς σίγουρα.... από την άλλη έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις που έχουν κάνει μεγαλύτερη ζημιά
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θα έχω μία μηχανή, οπότε αν το πάρω θα είναι αντικατάσταση του GSR. Με το GSR έχω ήδη μπει 5-6 φορές πίστα και δεν μπορώ να πώ πως δεν με καλύπτει. Ίσα ίσα, για αυτό που είναι (λίγο απ'όλα δλδ), πάει πολύ καλα. Αλλά λογικά μια μηχανή που έχει φτιαχτεί για αυτή τη δουλειά δε θα είναι ακόμα καλύτερη;

    Το βασικό είναι οτι πλέον δεν κάνω τόσο χρήση της μηχανής γενικά ως μέσο(σαν παπάκι δλδ), αλλά κυρίως για γούστο.

    Και για να είμαι και ειλικρινής με τον εαυτό μου και με όλους σας, έχω και αυτό το κακό να βαριέμαι γρήγορα τα οχήματα...

    Σε περίπτωση αγοράς μιλάμε για μετρητά, οπότε αν πιστεύετε πως με αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω και κάτι καλύτερο, είμαι όλος αυτια.
    Αυτο ειναι ενα προβλημα.
    Μαλλον πρεπει να αρχισουμε τα καλοριζικα!!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Αυτο ειναι ενα προβλημα.
    Μαλλον πρεπει να αρχισουμε τα καλοριζικα!!!!


    Όχι μωρέ. Ειλικρινά, θέλω να ακούσω τη γνώμη σας και στα δύο σκέλη της ερώτησης και όχι μονο στο δεύτερο(το ποιά δλδ). Αν πιστεύετε πως δεν είναι καλή ιδέα θα το σεβαστώ.

    Το θέμα μου είναι πως δεν έχω καν οδηγήσει ποτέ ss, οπότε ίσως να μην αντιλαμβάνομαι πόσο πολύ βολή θα χάσω για αυτό το λίγο έξτρα γκάζι/γούστο που θα κερδίσω.
    Γι'αυτό ρωτάω, να μαθαίνω...

  11. #11
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος


    Όχι μωρέ. Ειλικρινά, θέλω να ακούσω τη γνώμη σας και στα δύο σκέλη της ερώτησης και όχι μονο στο δεύτερο(το ποιά δλδ). Αν πιστεύετε πως δεν είναι καλή ιδέα θα το σεβαστώ.

    Το θέμα μου είναι πως δεν έχω καν οδηγήσει ποτέ ss, οπότε ίσως να μην αντιλαμβάνομαι πόσο πολύ βολή θα χάσω για αυτό το λίγο έξτρα γκάζι/γούστο που θα κερδίσω.
    Γι'αυτό ρωτάω, να μαθαίνω...
    Ε βρες ένα και βόλταρε.
    Αν βρεις και R6 ακόμα καλύτερα

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μερικώς σίγουρα.... από την άλλη έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις που έχουν κάνει μεγαλύτερη ζημιά
    Ακριβώς αυτό....

    Αν πέσεις με λίγα τότε οκ αλλά αν είσαι με φόρα καλύτερα να μη φοράει μανιτάρια..!!!!


    Α,καλορίζικο... (Αφού μπήκε το σαράκι........)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Μπορεί να βαριέσαι εύκολα αλλά με ένα ss πιο γρήγορα θα κουραστείς παρά θα βαρεθείς.
    Σε καθημερινή μετακίνηση είναι πολύ πιο κουραστικό από το gsr που έχεις και θα χάσεις αρκετή βολή όπως λες.
    Αν όμως είναι μόνο για βόλτες/trackdays τότε ναι.
    Επειδή θα είναι το πρώτο σου ss και ουσιαστικά θα είναι μεταβαικό το στάδιο μέχρι να κατασταλάξεις και να αποφασίσεις αν το θες ή όχι το άθλημα, θα σου πρότεινα για ένα μαμά μηχανάκι και χωρίς ελείψεις ή μεγάλες αλλαγές όπως λέει και ο σαπίλας πιο πάνω.
    Στα λεφτά που ψάχνεις μπορέις να βρεις και μαμα 675.

    Τέλος, μια άλλη επιλογή είναι να πάρεις πάλι κάτι σε γυμνό αλλά με πιο επιθετικό χαρακτήρα και καλύτερα περιφεριακά (π.χ. 990 superduke, tuono, street triple 675, cb1000r, κ.α).
    Τα οποία και πιο ανταγωνιστικά είναι από το gsr στην πίστα αλλά και περισσότερο φιλικά σε απλές μετακινήσεις από ένα ss κλιπονάτο.
    Δεν εχω ιδέα βέβαια από τιμές για τα παραπάνω, μπορεί να είναι αρκετά πάνω από το μπατζετ σου, απλά το λέω σαν πρόταση.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Α,καλορίζικο... (Αφού μπήκε το σαράκι........)
    http://i.imgur.com/K6UCj0U.gifv

  15. #15
    σερβις στο μπροστινο+αλλαγη ελατηρια+λαδια max(πολυ max..) 300euro
    αλλαγη στο πισω αμορτισερ με ρυθμιζομενο min 450 euro
    με 800 ευροπουλακια εχεις αλλο μηχανακι,μαχημο,που οταν χρειαστει θα ανεβει η γυναικα σου πανω χωρις να σε διαολοστειλει.
    ενας κατοχος gsr

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σκουριά στα καλάμια..καμιά ιδέα?
    από lagman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 19:13
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 15:50
  3. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 10:09
  4. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF