Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 119

Θέμα: Google maps χωρίς σύνδεση στο internet

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος

    Μπράβο γκουγκλ
    Το ότι εντός 30 ημερών κατεβάζεις φρέσκους χάρτες, με ότι αλλαγές έχουν γίνει εντός του μήνα σε ονοματοδοσίες, μονοδρόμους και λοιπές διορθώσεις, από πότε θεωρείται "κακό", γιατί θυμάμαι εποχές μονοψήφια έτη πίσω που παρακαλούσε ο κόΖμος για καμμιά αναβαθμισούλα τόσο τις μεγάλες ξένες εταιρίες να διορθώσουν χοντρά λάθη όσο και την πασίγνωστη ελληνική. Η οποία τις χρέωνε κιόλας, από ένα σημείο και έπειτα...

  2. #62
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το ότι εντός 30 ημερών κατεβάζεις φρέσκους χάρτες, με ότι αλλαγές έχουν γίνει εντός του μήνα σε ονοματοδοσίες, μονοδρόμους και λοιπές διορθώσεις, από πότε θεωρείται "κακό", γιατί θυμάμαι εποχές μονοψήφια έτη πίσω που παρακαλούσε ο κόΖμος για καμμιά αναβαθμισούλα τόσο τις μεγάλες ξένες εταιρίες να διορθώσουν χοντρά λάθη όσο και την πασίγνωστη ελληνική. Η οποία τις χρέωνε κιόλας, από ένα σημείο και έπειτα...
    Κάτσε να το δούμε διαφορετικά.
    Οχι οι αναβαθμίσεις να περνάνε είναι ευχάριστο και θεμιτό, αλλά 30 ημέρες?30 ημέρες?
    Και στο φινάλε, ας έχεις του παλιούς περασμένους και ας ειναι 'παλιοί' και οχι να πάς να ανοίξεις να πλοηγηθείς και ξαφνικά να καταλάβεις οτι δεν έχεις χάρτες, οπότε άνοιξε τα data και χρεώσου

  3. #63
    Να το δούμε όπως λες, αλλά να το δούμε και όπως θυμάσαι να κατεβάζεις την λατρεμένη σου σειρά κάθε βδομάδα, δεν είναι και τόσο τραγικό από το WiFi της οικίας σου, της δουλειάς σου, της αγαπημένης σου καφετέριας, να κατεβάσεις και τον φρέσκο χάρτη μία κάθε τριάντα. Μέγεθος ενός επεισοδίου έχει...

    Το μόνο που θα έπρεπε να δουλέψει η γκουγκλ πιο ζεστά, θα ήταν να κατεβάζει incremental updates με μόνο τις αλλαγές, αν αυτό είναι εφικτό στον τύπο αρχείων που χρησιμοποιεί για να γλιτώνει γενικότερο τράφικ από τους σέρβερ της. Πιθανότατα αν φάει την κίνηση που θα φάει με όσους κατεβάζουν χάρτες τώρα που μιλάμε, να το κάνει και αυτό.

  4. #64
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Να το δούμε όπως λες, αλλά να το δούμε και όπως θυμάσαι να κατεβάζεις την λατρεμένη σου σειρά κάθε βδομάδα, δεν είναι και τόσο τραγικό από το WiFi της οικίας σου, της δουλειάς σου, της αγαπημένης σου καφετέριας, να κατεβάσεις και τον φρέσκο χάρτη μία κάθε τριάντα. Μέγεθος ενός επεισοδίου έχει...

    Το μόνο που θα έπρεπε να δουλέψει η γκουγκλ πιο ζεστά, θα ήταν να κατεβάζει incremental updates με μόνο τις αλλαγές, αν αυτό είναι εφικτό στον τύπο αρχείων που χρησιμοποιεί για να γλιτώνει γενικότερο τράφικ από τους σέρβερ της. Πιθανότατα αν φάει την κίνηση που θα φάει με όσους κατεβάζουν χάρτες τώρα που μιλάμε, να το κάνει και αυτό.
    Οταν χρειαζόμουν πλοηγηση η γκουγκλ δεν ήταν εκεί (offline πάντα), οπότε και στράφηκα στη here, και δε βρίσκω λόγο να επιστρέψω στη γκουγκλ. (εχω απεγκαταστήσει την εφαρμογή απο τότε)
    Δεν assholeιθηκα απο τότε, εβαλα το χάρτη μου και τελείωσα. Θέλω κάτι να παίζει και ΌΤΑΝ έχει ανανεώσεις/αναβαθμίσεις να ενημερώνομαι και οχι να assholουμαι κάθε βδομάδα/μήνα/τέρμενο.

    Αναφορικά με το incremental updates των χαρτών, μακάρι!!

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να το δούμε διαφορετικά.
    Οχι οι αναβαθμίσεις να περνάνε είναι ευχάριστο και θεμιτό, αλλά 30 ημέρες?30 ημέρες?
    Και στο φινάλε, ας έχεις του παλιούς περασμένους και ας ειναι 'παλιοί' και οχι να πάς να ανοίξεις να πλοηγηθείς και ξαφνικά να καταλάβεις οτι δεν έχεις χάρτες, οπότε άνοιξε τα data και χρεώσου
    Και εγω συμφωνω.Οποιος θα ηθελε φρεσκαδουρα ας καθοτανε να ασχοληθει.Αν δεν υπαρχει αλλος λογος το θεωρω περιττο.

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Οταν χρειαζόμουν πλοηγηση η γκουγκλ δεν ήταν εκεί (offline πάντα), οπότε και στράφηκα στη here

    Αναφορικά με το incremental updates των χαρτών, μακάρι!!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Και εγω συμφωνω.Οποιος θα ηθελε φρεσκαδουρα ας καθοτανε να ασχοληθει.Αν δεν υπαρχει αλλος λογος το θεωρω περιττο.
    Επειδή έχω σκ@τομάθει από το συμβόλαιο με τα μπόλικα data, δεν με ενόχλησε ποτέ το ζήτημα online/offline. Τα δεδομένα μετακίνησης έτσι και αλλιώς τα συλλλέγουν και η google και η Here. Εντός "πολιτισμένων" περιοχών πάντα για εκτός σπάνια το χρησιμοποιώ. Το here στο offline του το ξαναείπα, με είχε κρεμάσει ουκ ολίγες, μερικές φορές μου είχε κάνει ΧΟΝΤΡΕΣ μαλακίες με χωματόδρομους και αδιέξοδα που θεωρητικά έβγαζαν κάπου, μερικές φορές έκανε και "κουλή" πλοήγηση σε γνωστά σημεία όσο το δοκίμαζα, οπότε ήταν/είναι η εφεδρεία. Το καλύτερο ήταν το Sygic, μέχρι που κατέστρεψαν το γραφικό περιβάλλον και την αναζήτηση...
    Και περιμένω το επόμενο "θαύμα" της τεχνολογίας να έρθει.

    Για τα "υποχρεωτικά" updates πάντως, σε γλιτώνουν από την έκπληξη αρκετές φορές. Πρόσφατο σχετικά παράδειγμα οι μονοδρομήσεις του Πειραιά. Ποιός λέτε να τις εμφάνισε πρώτος στην πλοήγηση και ποιός "τελευταίος" και με δύστροπο update...

  7. #67
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Λοιπόν το έψαξα λίγο, και όντως τους χάρτες τους κατεβάζει στην κύρια μνήμη χωρίς επιλογή για την SD-καρτα. Αυτό δεν είναι μόνο ηλήθιο, αλλά πιστεύω και εκ του πονηρού, για να σε κρατάει το Γκουγκλ στο λούκι του. Το ίδιο όπως και η υποχρεωτική αναβάθμιση κάθε 30 ημέρες.

    Όσο τα έψαχνα, έριξα μια ματιά στο τί δικαιώματα έχει εξασφαλίσει ο Γκούγκλης επί του τηλεφώνου μου.
    Λοιπόν, μεταξύ ΠΟΛΛΩΝ, ΠΟΛΛΩΝ άλλων, μπορεί να:
    - Κάνει τηλεφωνικές κλήσεις που θα τις χρεώνομαι εγώ.
    - ο ίδιο και για SMS
    - Μπορεί να χρησιμοποιήσει όλα τα κονέ μου όπως γουστάρει, καθώς και να τα αλλάξει/σβήσει!
    - έχει πλήρη έλεγχο της κάμερας, του μικρόφωνου και του πληκτρολογίου, μπορεί να τα ανοίγει όποτε θέλει καθώς και να τα αποθηκεύει.
    - Το ίδιο και όλο το γκαλερύ των φωτο μου, συμπεριλαμβανομένων και των πριβέ.
    - Για το εμαιλ φυσικά εννοείται, τα πάντα.
    - Μπορει να διβάσει όλο το SD card, ασχέτως περιεχομένου
    - Να υπερβεί οτιδήποτε κλειδώματα έχεις εφαρμόσει ο ίδιος.
    - Μπορει να παρέμβει στις δικτυακές συνδέσεις σου χωρίς να σε πληροφορήσει.
    - Ακόμα και το NFC μπορει να χακάρει, αν τούρθει το κέφι, και φυσικά το Bluetooth.
    - Rpstm ακόμα και τον φακό μπορει να ανάψει, αν δεν βλέπει αρκετα καλά!

    Δεν ξέρω αλλά όλα αυτά μου φαίνονται κάααπως...
    Αν μας ανάγκαζε το κράτος να τα κάνουμε θα ουρλίάζαμε επανάσταση. Αλλά αφήνουμε έναν τυχαίο εμποράκο που πουλάει διαφημίσεις;
    Δηλαδή πάλι καλά που δεν μου κάναν οι γονείς μου καμιά αδελφούλα, γιατί κι επί αυτής σίγουρα θα είχαν δικαιώματα.

    Μου φαίνεται ήρθε η ώρα για λίγο απο-Γκουκλοποίηση. Θέλει λίγη δουλειά αλλά δεν είναι αδύνατο.
    Και στην τελική, παλιό non-smart phone και λαπτοπ. Θα κάνω εγώ log-in όποτε θέλω, κι όχι όποτε γουστάρετε εσείς κύριοι, ευχαριστώ πολύ!

  8. #68
    -Οι τηλεφωνικές κλήσεις γιατί αν έχεις περασμένες επαφές με διεύθυνση ή αν δεις επί χάρτου μαγαζί και έχει τηλέφωνο μαγαζιού, καλείς κατ' ευθείαν μέσα από τον χάρτη.
    -Το ίδιο και για sms
    -Ναι μπορεί (για να στα δείχνει αν επιλέξεις/έχεις διευθύνσεις στις επαφές).
    -Ναι γιατί μπορεί να ανεβάσεις βίντεο/φωτό κλπ από κάποια τοποθεσία, τραβώντας και ανεβάζοντας με μιάς.
    -Ναι για τον ίδιο λόγο, αν το κάνεις με "έτοιμη" φωτογραφία
    -Εμ... ναι.
    -Εμ... ναι.
    -Σε περιπτώσεις ανάγκης, αυτό δεν είναι κακό, ή σε περίπτωση που στο έχουν κλέψει, το βρεις από το gmail σου και θελήσεις να δεις που είναι ή να το κάνεις remote erase.
    -Ναι μπορεί, αυτό κάνει όταν σου ζητάει πρόσβαση "υψηλής ακρίβειας" και σκανάρει για γνωστά (του) WiFi δίκτυα, όπως τα έχουν καταγράψει τα γκουγκλάμαξα ή καταγράφει για να τα χρησιμοποιήσουν και άλλοι.
    -Ναι μπορεί...
    -Ναι μπορεί...


    Δεν είναι όλα τόσο "δαιμονικά" μερικά είναι για διευκόλυνση που πολύς κόσμος θέλει. Στο Android 6 θα μπορείς να επιλέξεις ένα ένα το τι επιτρέπεις, αν περάσει η συσκευή σου σε αυτό, αντί για ένα "ναι σε όλα" όπως σήμερα...

  9. #69
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι όλα τόσο "δαιμονικά" μερικά είναι για διευκόλυνση που πολύς κόσμος θέλει.
    Δεν είπα «δαιμονικά», είπα «κάααπως...»

    Ξέρω οτι (προς το παρόν τουλάχιστον) όλα αυτά ο Γκούγκλης τα κάνει για την @διευκόλυνση@ του κόσμου, όπως λές, να περνάς ξέρω γω από την πιτσερία της γειτονιάς και να σε παίρνει αυτόματα τηλέφωνο να σου λέει τι προσφορές έχει στην αγαπημένη σου Margherita σήμερα. Ξέρω οτι υπάρχουν άνθρωποι που δεν το θεωρούν αυτό δυστοπία. Διευκόλυνση. Αμ πώς; Και διευκόλυνση και στην τσέπη του Γκούκλη που πουλάει τα εμπορικά σου στοιχεία σε όποιον μαλάκα πληρώνει γι αυτά.

    Άλλοι το όμως το θεωρούν ενόχληση στην καλύτερη, δυστοπία και χειρότερα στην όχι τόσο καλή.
    Μπίζνες τους είναι με γεια τους με χαρά τους. Και όποιος τα γουστάρει κάτι τέτοια, να τα χαίρεται.
    Εγώ δεν θα πάρω, ευχαριστώ...






    (Που δεν μαφήνει να αποθηκεύσω τους χάρτες στο SD, κι αυτό @διευκόλυνση@, έτσι; )

  10. #70
    βγάλε και συ μία φωτό τ @ρχίδι@ σου να τα έχει ο γούγλης αν σε ενοχλεί τόσο

    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #71
    Το αντίθετο εννοούσα, ότι οδηγείς και βλέπεις πιτσαρία στο χάρτη και βλέπεις το τηλέφωνο και παίρνεις και λες "μιά μαργαρίτα περικαλώ και δυο σόδες και σε 10' θα είμαι να τις πάρω" και συνεχίζεις το δρόμο σου για το σπίτι (τυχαίο).

  12. #72
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    βγάλε και συ μία φωτό τ @ρχίδι@ σου να τα έχει ο γούγλης αν σε ενοχλεί τόσο

    Νά και μια καλή ιδέα.


    (Ξες ποτέ δεν με ενόχλησε στο παρελθόν, αλλά ήταν ξεκάθαρα τα όρια του πότε έκανα logon απ' το PC [όσο πιο λίγο γινόταν]. Με τα τηλεφωνάκια πια νομίζω οτι αρχίζει να ξεφευγει, μιας και αν δεν προσέχεις, είσαι συνέχεια εν δυνάμει στόχος.)

    Τεσπα, στο θέμα μας, μὰλλον θα ψάξω για χάρτες που με αφήνουν να τους κουμαντάρω όπως θέλω εγώ, κι όχι όπως βολεύει τον κάθε σαχλεμποράκο.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Καθολου ευχαριστα αυτα που γραφει ο δεινοσαυρος..
    Ηξερα εγω οτι αυτα τα πραγματα ειναι του εξαποδω

    Τελικα τι να κανουμε τωρα,να κατεβασω heremaps η να αφησω το Google??

    ΓΜΤΠΤΝΜΓΜ


  14. #74
    Κατεβασε το here, παιξτο λιγο (το here ) και αν σου κατσει καλα, κρατα το....
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Κατεβασε το here, παιξτο λιγο (το here ) και αν σου κατσει καλα, κρατα το....
    Μολις ειδα οτι κι αυτο ζηταει προσβαση σε οτι περιεγραψε ο δεινοσαυρος.
    Τωρα;;;

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όλες οι μάρκες ελαστικών στο internet
    από Tigas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2020, 23:49
  2. Το μουσείο της Honda στο Google maps
    από Pardalotzatziki στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2017, 21:35
  3. Τι βρισκει κανεις στο google maps....!
    από rantanplan στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2010, 15:20
  4. Google: η μεγαλυτερη επανασταση στο internet?
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2007, 14:00
  5. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF