Σελίδα 15 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 283

Θέμα: My TTR-250 Raid . . .

  1. #211
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    βαλε τζελ και πανε χειμωνα σε μονοπατι να σου σβησει να σου πω γω.. γι'αυτο εχω βαλει και μανιβελα..

  2. #212
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Πάντως αν όντως αυτό είναι θέμα, εννοώ τα υγρά μπαταρίας κλπ.
    Θα μπορούσες να χρησιμοποιείσεις MOTOBATT μπαταρία αποκλειστικά για μοτοσυκλέτα, χωρίς υγρά η γέλη.
    Η τεχνολογία λέγεται AGM,http://www.m.motobatt.com/FAQ-MotoBa...tery&p=62&b=59
    Νομίζω τοποθετείται σε οποιαδήποτε θέση...
    Άλλη ακριβότερη λύση η λιθίου

  3. #213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    να πω κι εγω τι προσεξα......
    φτιαχνοντας το sr θελησα να αλλαξω θεση στη μπαταρια
    ομως η δικια του ηταν 12Αh γαιδουρι με μεγαλο υψος και δεν χωραγε πουθενα αλλου
    δοκιμασα λοιπον και πηρα αλλη με τις διαστασεις που με βολευαν χωροταξικα αλλα αναγκαστικα μονο 7Αh
    πρακτικα μετα απο 1,5 χρονο δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα ουτε με τη φορτιση ουτε με την εκκινηση
    φυσικα η πλεξουδα και η μιζα μου ειναι σε αριστη κατασταση και το μοτερ παιρνει με μιση μιζια ακομα και τωρα με το κρυο
    θα προτεινα λοιπον να δοκιμασεις να παρεις μια φθηνη μπαταρια με τετοιες διαστασεις που να μπορει να τοποθετηθει στον διαθεσιμο χωρο ορθια
    αρκει να προσεξεις τη θεση των πολων και το ρευμα εκκινησης να ειναι επαρκες

  4. #214
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Σας ευxαριστώ για τις πληροφορίες.

    Απ'ότι διάβασα ψάχνοντας το θέμα ,η AGM τεχνολογία χρησιμοποιείται κατα κόρον στις UPS μπαταρίες.
    Ισως λοιπόν ψαχτώ με τέτοιες ,κυρίως λόγω του μικροτερου κόστους.
    Θα πρέπει βέβαια να γίνει πατέντα στην συνδεσμολογία ,γιατί δεν υπάρχει UPS μπαταρία με θέσεις άκρων που να ταιριάζουν σε μοτό.
    Αλλά αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο να γίνει.

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει ,είναι το αν ,οι AGM υπερέχουν των GEL (όσον αφορά σε αντοχή κραδασμών κ δυνατότητες διαφορετικής γωνίας τοποθέτησης)

    Οπως κ να'χει ,δεν αγχώνομαι ,γιατί έχοντας την μπαταρία συνδεδεμένη μόνιμα με τον συντηρητή ,δεν αντιμετωπίζω θέμα εκκίνησης.
    Δεν έχω επίσης θέμα λειτουργικότητας ,αφού όταν η μοτό χρησιμοποιείται ,δεν εμφανίζει θέμα αποφόρτισης.(πρέπει να μείνει ακίνητη 7-10 μέρες για να πεθάνει)


    Αυτό που με προβληματίζει κυρίως ,είναι το παράδοξο με τις ενδείξεις του βολτομέτρου ,που έχω αναφέρει νωρίτερα.
    Δηλ ,με την μοτοσυκλέτα εν λειτουργία ,όσο ανεβαίνουν οι στροφές λειτουργίας του κινητήρα ,τόσο πέφτουν σταδιακά οι ενδείξεις στα Volts του κυκλώματος.
    Απο 13,7 V που δείχνει στο ρελαντί ,μέχρι κ 12 V έχω δεί να πέφτει σε παρατεταμένο τέρμα γκάζι στην ΕΟ.

    Να φταίει η μισοπεθαμένη μπαταρία ;;; . . . . ή συμβαίνει κάτι άλλο ; . . .
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #215
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    ανορθωτης;

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    AGM μπαταρίες είναι αυτές που περιέχουν τον υγρό ηλεκτρολύτη σε στρώμα απορροφητικού υλικού.
    Δεν αντικαθιστούν τις gel.

  7. #217
    Ανορθωτής...πηνία;
    Λογικά όταν δουλεύει ο κινητήρας η τάση στα άκρα των δύο πόλων πρέπει να είναι 13-14 volts, αν θυμάμαι καλά.

  8. #218
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    AGM μπαταρίες είναι αυτές που περιέχουν τον υγρό ηλεκτρολύτη σε στρώμα απορροφητικού υλικού.
    Δεν αντικαθιστούν τις gel.
    Τι ακριβώς εννοείς με το " δεν αντικαθιστούν" ;



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ανορθωτης;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Ανορθωτής...πηνία;
    Λογικά όταν δουλεύει ο κινητήρας η τάση στα άκρα των δύο πόλων πρέπει να είναι 13-14 volts, αν θυμάμαι καλά.
    Μα ,όταν δουλεύει ο κινητήρας ρελαντί ή χαμηλά ,οι τιμές της τάσης εκεί βρίσκονται. (13,7 V)
    Οσο ανεβαίνουν οι στροφές ,τόσο πέφτουν κ οι τιμές ,κ φτάνουν μέχρι τα 12 V σε φούλ γκάζι.
    Αυτό έχω περιγράψει κ πιό πάνω.

    Οπως έχω επίσης αναφέρει ,ο ανορθωτής είναι καινούργιος.
    Και έχει ξαναβγεί κ ελεγχθεί ,λόγω των ενδείξεων (με τον προβλεπόμενο απο το service manual τρόπο) και όλα έδειξαν καλώς.
    Ελέγχθηκαν επίσης και οι τιμές των πηνίων (με πολύμετρο) και επίσης δείχνουν όλα καλώς κ σύμφωνα με τα προβλεπόμενα.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  9. #219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβώς εννοείς με το " δεν αντικαθιστούν" ;

    Ότι oi gel φορτίζονται σε χαμηλότερες τάσεις από τις υπόλοιπες και λέγεται ότι είναι ευαίσθητες στην υπέρταση.
    Αν λοιπόν το μηχανάκι σου είναι στημένο για μια τέτοια μπαταρία θα φορτίζει μια agm?

  10. #220
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ότι oi gel φορτίζονται σε χαμηλότερες τάσεις από τις υπόλοιπες και λέγεται ότι είναι ευαίσθητες στην υπέρταση.
    Αν λοιπόν το μηχανάκι σου είναι στημένο για μια τέτοια μπαταρία θα φορτίζει μια agm?
    Ολες οι μπαταρίες είναι ευαίσθητες στην υπέρταση.
    Γι'αυτό κ φρικάρουν σχετικά εύκολα κ γρήγορα ,όταν ο ανορθωτής/σταθεροποιητής αποκτήσει πρόβλημα κ αφήσει μεγαλύτερα φορτία να ξεφύγουν.

    As with all gelled and sealed units, AGM batteries are sensitive to overcharging. These batteries can be charged to 2.40V/cell (and higher) without problem; however, the float charge should be reduced to between 2.25 and 2.30V/cell (summer temperatures may require lower voltages). Automotive charging systems for flooded lead acid often have a fixed float voltage setting of 14.40V (2.40V/cell), and a direct replacement with a sealed unit could spell trouble by exposing the battery to undue overcharge on a long drive.
    ΠΗΓΗ

    Ωστόσο ,απο την ίδια πηγή ,στο παρακάτω πινακάκι με τα + & - ,όντως αναφέρεται ευαισθησία σε υπερφόρτιση ,μαζί με άλλα ενδιαφέροντα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	agm.JPG 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	78,4 KB 
ID:	348632

    Διαβάζοντας όλα αυτά ,σκέφτομαι μήπως και ,η πτώση της τάσης στα άκρα του κυκλώματος σε υψηλές στροφές ,είναι προμελετημένη απο τον κατασκευαστή "to undue overcharge on a long drive" ,όπως λέει κ το κείμενο ,
    αφού κ οι gel (μαμά τοποθέτηση) εχουν θέμα με υπερφόρτιση.

    Λέτε να δουλεύει σωστά ο σταθεροποιητής με αυτές τις τιμές ,λόγω πρόβλεψης υπερφόρτισης ,σε συνδιασμό με την κάθετη τοποθέτηση ,κι εγώ να ψάχνομαι;

    Γιατί απο μαμά ,βολτόμετρο δεν υπάρχει ,κι αν δεν έβλεπα τις τιμές in real time ,παρα μόνο ρελαντί ή σε μικρά στατικά ανοίγματα του γκαζιού ,θα ήταν όλα εντός ορίων κ δεν θα έβλεπα μεγάλες μεταβολές ,άρα δεν θα το έψαχνα κιόλας.

    Εχει τοποθετήσει κάποιος άλλος βολτόμετρο σε TTR να μας πεί τι βλέπει ;;;
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  11. #221
    ωραιος ο Κωστης!!
    το θεμα με τις τασεις θεωρω οτι ευθηνεται η μπαταρια σου,ειχα αναλογο θεμα κ μολις την αλλαξα ολα καλως.
    (κολπο..την ωρα που δινεις γκαζι κ μετρας ταση η οποια πεφτει δες κ τα φωτα σου,λογικα πρεπει να χαμηλωνει η ενταση τους)

  12. #222
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    υπαρχουν ανορθωτες που και καινουριοι δεν δουλευουν σωστα. ειδικα οι φθηνοι..

  13. #223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    υπαρχουν ανορθωτες που και καινουριοι δεν δουλευουν σωστα. ειδικα οι φθηνοι..
    True...

  14. #224
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    υπαρχουν ανορθωτες που και καινουριοι δεν δουλευουν σωστα. ειδικα οι φθηνοι..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    True...
    Θα συμφωνήσω...είναι πιθανό αυτό.
    Οσον αφορά όμως τον έλεγχο του καινούργιου ανορθωτή "στο χέρι" ,έγιναν μετρήσεις με πολύμετρο ,με τον τρόπο που αναφέρει το μανιουαλ ,κ οι τιμές ήταν ΟΚ.

    ΑΝ το χαμήλωμα της τάσης (στις ψηλές στροφές) στα 12-12,5 V ,γίνεται λόγω κατασκευής του ανορθωτή/σταθεροποιητή ,γιατί έτσι έχει προβλεφθεί να συμπεριφέρεται το κύκλωμά του ,όχι μόνο δεν με χαλάει ,αλλα΄με χαροποιεί κιόλας ,αφού μεγιστοποιεί την προστασία υπερφόρτισης σε παρατεταμένο χρόνο λειτουργίας με υψηλές στροφές.

    Καποιο άλλο πρόβλημα δεν έχω διαπιστώσει ,ούτε λειτουργικά ,ούτε με μετρήσεις ,γι'αυτό κ το έχω αφήσει έτσι.
    Οταν κάποια στιγμή αλλάξω μπαταρία ,θα δώ την όποια πιθανή διαφορά ,κ θα ενημερώσω κ πάλι εδώ.

    Αν πάλι κάποιος ,έχει κάποια ιδέα ,για διαφορετικού είδους έλεγχο ,θα με υποχρέωνε αν έκανε τον κόπο να το αναφέρει ,ώστε να το ελέγξω.

    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #225
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    δηλαδη για να καταλαβουμε σε ολο το φασμα των στροφων δειχνει απνω απο 13,4 και μονο στον κοφτη κοντα πεφτει σε 12? μνε 12 η 12,5 δεν φορτιζει η μπαταρια. κι αυτο το ξερει ο κατασκευαστης. οποτε αποκλειεται να δουλευει ετσι.

Παρόμοια θέματα

  1. TTR 250 RAID
    από george.S στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 244
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2023, 17:28
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Yamaha ttr 250 raid
    από nic mor στο forum Αγγελίες Yamaha
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2015, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF