Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Shoei NXR vs X-Lite X-802RR Ultra Carbon vs ?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442

    Question Shoei NXR vs X-Lite X-802RR Ultra Carbon vs ?

    Καλησπέρα σας, ψάχνοντας για το επόμενο κράνος μου έχω καταλήξει στα εξής δύο:

    - Shoei NXR (Valkyrie TC-10 ή Diabolic)
    http://www.shoei-europe.com/uk/products/NXR

    https://www.youtube.com/watch?v=8qK8UfCre48

    - X-Lite X-802RR Ultra Carbon, με carbon fitting επένδυση, το νέο μοντέλο για το 2016.
    http://www.fc-moto.de/X-Lite-X-802RR-Ultra-Carbon-Puro

    https://www.youtube.com/watch?v=MutA6I27tbs

    - Τα δοκίμασα και τα δύο μου κάθονται πολύ καλά, το X-Lite και ως πιο racing είναι ένα τικ πιο "κλειστοφοβικό".
    - Και τα δύο φαίνονται πολύ ποιοτικά, τόσο σε κέλυφος όσο και σε εσωτερικό, αεραγωγούς κλπ.
    - Το Shoei μπορεί να πάρει την φωτοχρωματική ζελατίνα της Transitions, οπότε γλιτώνεις το βάλε/βγάλε ζελατίνα και να κουβαλάς δεύτερη μαζί σου. Είναι πιο all around και πιο sport-touring.
    - To X-Lite σε carbon ειδικά είναι πανάλαφρο, όχι πως το Shoei είναι βαρύ, το κάθε άλλο.
    - To Shoei είναι πιο compact σε μέγεθος, δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει στην αεροδυναμική περισσότερο
    - Τιμές παρόμοιες. 450 το σκέτο carbon X-Lite, 570 με γραφικά (πχ Stoner Suzuka: http://www.motostorm.it/caschi/casch...er-suzuka.html ). 450 To μονόχρωμο NXR, 550 με τα γραφικά.
    - Χρήση θα είναι: περιορισμένα εντός πόλης, κυρίως για τις βόλτες του Σαββατοκύριακου και σιγά σιγά πιστεύω για μερικά trackdays με την νέα χρονιά.

    Οποιαδήποτε άποψη/πρόσταση/σχόλιο ευπρόσδεκτη. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ευχαρίστως να το σκεφτούμε. Απλά να είναι όσο το δυνατόν πιο ποιοτικό και max στα 600 ευρώ.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Κανείς???

  3. #3
    Τι να σου πούνε βρε μπαμπη.

    Αφού τα είδες, τα φόρεσες, καλύτερα από εσένα και το κεφάλι σου δεν ξέρει ξένος.

    Για το nxr έχει γράψει ο σπυρακος κάμποσα. Κανε μια Αναζήτηση.

  4. #4
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Όχι επειδή έχω nxr, είμαι ο τελευταίος που θα σου προτείνει κάτι επειδη μόνο και μόνο το έχει,άρα είναι και το καλύτερο κτλ κτλ

    Απλά τα x-lite είναι η (και καλά) καλή σειρά της Nolan και επειδή από τα Nolan δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, δεν θα έπαιρνα ποτέ ξανά κάτι από αυτούς.

    Άσε που η shoei είναι μια από τις δύο,τρεις κορυφαίες εταιρείες του χώρου, οπότε αφού μπορείς να πάρεις το nxr, καλό είναι να το πάρεις!!

    Είχα για χρόνια arai και άξιζε τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο σεντς, το ίδιο ελπίζω ότι θα γίνει και με το shoei.
    Το νολαν είχε αρχίσει να χαλάει στον 1,5 χρόνο και το πέταξα στα 2!

    Μιλάω πάντα για φθορές σε μαξιλαρακια ζελατινες λουρακια κτλ.
    Από ασφάλεια θέλω να πιστεύω ότι είναι όλα αυτά καλά.

    Τέλος αν βρω το ελληνικό site που είχα πάρει το nxr με γραφικά 505 ευρώ τον Απρίλη θα στο στείλω!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  5. #5
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Άκυρο,από 549 και πάνω τα έχει πλέον αυτά με τα γραφικά...

  6. #6
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    @BabisStinson*: Τελικά ποιο διάλεξες; Γλυκοκοιτάζω το NXR (εδώ και καιρό) και ακόμα τα X-802RR U.C. και Schuberth R2. Και μιας και τα δοκίμασες, το νούμερο ήταν το ίδιο για τα δύο; Ακούγεται ότι στο X-802RR U.C. διαλέγουμε ένα νούμερο πάνω, δηλ. το S που μου κάνει σε Shoei αντιστοιχεί σε M στο X-lite. Ισχύει; Ποιοτικά πώς σου φάνηκαν;
    Για το Schuberth R2 αν έχει κάποιος κάτι να πει (λένε ότι είναι περίεργα στην εφαρμογή, για πιο στρογγυλά κεφάλια), ας την παραθέσει. Ευχαριστώ!


    *: και όποιον άλλον τα έχει δει από κοντά.
    Φύγαμε...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2013
    Μηνύματα
    40
    για 8 χρόνια είχα το xlite 802 (όχι το καρμπον RR) και μόνο θετικά έχω να πω για αυτό.
    θετικά: πολύ καλό αεροδυναμικά, σχετικά αθόρυβο, πολύ καλοί αεραγωγοί (μετά τα 60χλμ), ελαφρύ.
    Αρνητικά: η πίσω αεροτομή σπάει σχετικά εύκολα (το έχει πάθει και φίλος) αλλάζει όμως.
    Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα με εσένα (nxr ή xlite x803 carbon) τελικά κατέληξα στο xlite x803 carbon (τιμή 420 χωρίς γραφικά) και μπορώ να πω ότι δεν απογοητεύτηκα ίσα ίσα μου φάνηκε σαν να κάνω μια συνέχεια. ελπίζω να βοήθησα.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    @BabisStinson*: Τελικά ποιο διάλεξες; Γλυκοκοιτάζω το NXR (εδώ και καιρό) και ακόμα τα X-802RR U.C. και Schuberth R2. Και μιας και τα δοκίμασες, το νούμερο ήταν το ίδιο για τα δύο; Ακούγεται ότι στο X-802RR U.C. διαλέγουμε ένα νούμερο πάνω, δηλ. το S που μου κάνει σε Shoei αντιστοιχεί σε M στο X-lite. Ισχύει; Ποιοτικά πώς σου φάνηκαν;
    Για το Schuberth R2 αν έχει κάποιος κάτι να πει (λένε ότι είναι περίεργα στην εφαρμογή, για πιο στρογγυλά κεφάλια), ας την παραθέσει. Ευχαριστώ!


    *: και όποιον άλλον τα έχει δει από κοντά.
    Φίλε μου το NXR πήρα τελικά, κυρίως γιατί ήθελα κάτι πιο all rounder, ήταν και φθηνότερο από το Χ-802 που ήθελα (Stoner Carbon έβγαινε 600 ευρ, ενώ το NXR 450) ίσως και επηρεασμένος λίγο από το όνομα Shoei.. Έχω περίμετρο κεφαλιού ακριβώς 58cm: στο NXR πήρα Medium και μου κάθεται κουτί, στο X-Lite δεν θυμάμαι όμως, νομίζω το Large. Αλλά πρέπει να δοκιμάσεις.

    Αν αποφάσιζα τώρα πάντως θα έπαιρνα το νέο Χ-803 , σε γραφικά Stoner ή Davies, γιατί μια ζωή την έχουμε, πρέπει να αποκτάμε αυτά που θέλουμε όσο μπορούμε

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.066
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Αν αποφάσιζα τώρα πάντως θα έπαιρνα το νέο Χ-803 , σε γραφικά Stoner
    Βγαίνει σε τέτοιο;!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61StEUfy1LL._UX522_.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	29,3 KB 
ID:	393292
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. συγκριτικό shoei - nxr vs xr1100
    από spyrakos35 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2016, 12:44
  2. Shoei nxr vs rf 1200...τελικα διαφερουν/???
    από 4now στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 23:55
  3. Νέο SHOEI NXR/RF1200
    από eBoLaGR στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2013, 11:24
  4. HJC FS-15 carbon VS SHARK vision-r
    από nikos_abel στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 17:36
  5. TURION 64 vs PENTIUM M and GEFORCE GO 6800 vs RADEON X800?
    από pavlaras1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 18:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF