Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Οξαλικό οξύ κατα της σκουριάς.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Οξαλικό οξύ κατα της σκουριάς.

    Στη διαδικασία αναπαλαίωσης ενός ποδηλάτου Bismarck μπήκα στη διαδικασία του τι να κανω με τα περιφερειακά του που ηταν ολα μεσα στη σκουριά. Δεν ηθελα να τα στείλω για νέα χρωμιωση και να χαθει η πατινα του χρόνου επάνω τους, ηθελα να ξεσκουριασουν απλα. Μετα απο πολυ ψάξιμο στο τι να χρησιμοποιήσω τη λύση μου την έδωσε μια φίλη χημικός.

    Οξαλικο οξύ ή oxalic acid λοιπόν ! Ειναι σε σκόνη κ κοστίζει περίπου 5€/kg . Θα το βρείτε σε μαγαζιά με χημικά ή ναυτιλιακά. Φτιάχνετε ενα διάλυμα με αναλογία 5 λίτρα νερό και 500gr σκόνη, η την ανάλογη ποσότητα που επιθυμείτε. Λιγότερο δυνατό ή περισσότερο δε παιζει ρόλο, απλα θα επιβραδύνει ή θα επιταχύνει την διαδικασία.

    Βουτάμε λοιπόν τα περιφερειακά μας μεσα, τα αφήνουμε περίπου ενα 24ωρο ή οσο χρειαστεί για να καθαρίσουν, τα βγάζουμε κ τα ξεπλένουμε με σαπουνόνερο και έτοιμα! Όπως τα βάλαμε αλλα χωρίς ίχνος σκουριάς !!!

    Απο οτι μου είπαν δεν βλάπτει ούτε τα χρωματισμένα μέταλλα, αντιδρά μονο με τη σκουριά. Στα χρωμιομένα που έβαλα εγω πάντως δεν πείραξε καθολου το χρώμιο, βγήκαν τέρμα γυαλιστερά!

    Δυστυχώς δεν εχω φωτο αυτη τη στιγμη αλλα με ενα γκουγκλάρισμα θα βρείτε εύκολα περιπτώσεις με το πριν κ το μετα

    Αυτά, άντε κ καλα ξεσκουριασματα !!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Μπορει να σας ρωτήσουν αν θέλετε ενυδρο ή άνυδρο ! Εσείς ζητήστε το φτηνό , το αλλο ειναι για τους μελισσοκόμους !

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Μπορει να σας ρωτήσουν αν θέλετε ενυδρο ή άνυδρο ! Εσείς ζητήστε το φτηνό , το αλλο ειναι για τους μελισσοκόμους !


    Το φθηνό το βρίσκετε σε μαρμαράδικα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος


    Το φθηνό το βρίσκετε σε μαρμαράδικα.
    "Μελισσοκομο" που ρώτησα πάντως δε το ήξερε, να προβληματιστώ ?

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    ......μια φίλη χημικός.!!!


    Ατσα, κουστουμιά ο μικρός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    "Μελισσοκομο" που ρώτησα πάντως δε το ήξερε, να προβληματιστώ ?
    Χρησιμοποιείται κατά κόρον ως βιολογική καταπολέμηση ενός πολύ μεγάλου προβλήματος... απλά είναι μπελαλίδικο στην εφαρμογή και μερικοί προτιμούν άλλα κόλπα, πιο εύκολα αλλά...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ατσα, κουστουμιά ο μικρός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Το κανα το ψυχικό για μια τοσο πολύτιμη πληροφορία... Εγω και ο James Bond

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποιείται κατά κόρον ως βιολογική καταπολέμηση ενός πολύ μεγάλου προβλήματος... απλά είναι μπελαλίδικο στην εφαρμογή και μερικοί προτιμούν άλλα κόλπα, πιο εύκολα αλλά...
    Δε θελω να ξερω, παραμένω στο "μελισσοκόμος"

  9. #9
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Με τα χέρια αφοβα; Επίσης ακούω τη λέξη οξύ και μου ρχονται στο μυαλό δηλητήρια για τον υδροφόρο. Τι παίζει;

  10. #10
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Με τα χέρια αφοβα; Επίσης ακούω τη λέξη οξύ και μου ρχονται στο μυαλό δηλητήρια για τον υδροφόρο. Τι παίζει;
    Θέλει προστατευτικό εξοπλισμό, γάντια και το κυριότερο γυαλιά μην φύγει καμιά σταγόνα και μπει στα μάτια. Επίσης εννοείται το μπάνιο των σκουριασμένων υλικών σε εξωτερικό ή πολύ πολύ καλά αεριζόμενο χώρο.

    Το οξαλικό ανήκει στα οργανικά οξέα όπως το μυρμηγκικό, το κιτρικό, το οξικό, το γαλακτικό κτλ-κτλ. Οι τσουκνίδες έχουν πολύ οξαλικό οξύ. Ως εκ τούτων είναι εντελώς διασπόμενο και αφομοιώσιμο απλά επειδή μιλάμε για πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις σε χρήσεις σε αυτή του παρόντος νήματος, θέλει λίγη προσοχή στο που θα το ρίξουμε μετά.

    Για τα μελίσσια είναι εγκεκριμένο 100% ως βιολογικό σκεύασμα για την καταπολέμηση κάποιων πολύ επιζήμιων παρασίτων που ζούνε στις κυψέλες... και εκεί μιλάμε ότι γίνεται έκχυση απευθείας πάνω στον πληθυσμό των μελισσών και στις κηρήθρες. Δεν αφήνει υπολείμματα πουθενά και δεν σκοτώνει τις μέλισσες.

    Οπότε μην φοβάσαι, απλά πάρε τις δέουσες προφυλάξεις.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Ενδιαφέρον, διότι στο παπί, στο πίσω μέρος του ψαλιδιού, όπου υπάρχουν ενώσεις, έχει εμφανιστεί σκουριά. Όπου ρώτησα όλοι μου είπαν για βάψιμο και μόνο.

    Οπότε, φτιάχνουμε το διάλυμα, το απλώνω με πινελάκι, το ξεπλένω και η σκουριά θα φύγει; Κάτω από τη σκουριά τι θα μείνει; Μαύρο μέταλλο;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Δε νομιζω να δουλεψει με απλη επαλειψη, ισως αν ποτισεις πανια κ τυλιξεις τα σημεια που θες... Μενει οτι θα ηταν αν δεν ειχε σκουρια, το μεταλλο δηλαδη .

    Δε το ανεφερα αλλα προφανως κ στοιχειωδη προστασια χρειαζεται, ειδικα για τα ματια, σε χερια δε νομιζω να ειναι καυστικο αλλα μη βουτηξετε και τα χερια σας μεσα, εγω ειχα δεσει ολα τα αντικειμενα με συρμα κ τα τραβηξα ετσι εξω απο το διαλυμα.Χημικος δεν ειμαι αλλα υποθετω οτι δε παυει να ειναι οξυ...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ξεχασα να πω οτι η χημικος μου ειπε οτι κατοπιν καλο θα ηταν να βουτηχτουν σε ξυδι, αδρανοποιει το οξυ. Και γενικα μου ειπε οτι οταν δουλευουν ακομη και με ισχυρα οξεα ειναι απαραιτητο να υπαρχει ξυδι σε ενα μπουκαλι σε περιπτωση ατυχηματος γτ ανδρανοποιει το οξυ.
    Ξαναλεω χημικος δεν ειμαι, αυτα καταλαβα!

  14. #14
    Αργούτσικο Μέλος Το avatar του/της chillipf
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    373
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος


    Το φθηνό το βρίσκετε σε μαρμαράδικα.
    Στο παρελθόν έχω γυαλίσει χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα μαρμάρων με οξαλικό.

    θέλει προσοχή και στα χέρια (άμεσο ξέπλυμα), αλλά κυρίως μη πάει σε μάτι.

    Αν τυχόν το εισπνεύσεις όταν είναι σε ξηρά μορφή, ξεμπουκώνουν τα πάντα, τέλειο καθάρισμα του αναπνευσικού, συνοδευόμενο από τρελό ξερόβηχα και πολλές σταυροπαναγίες
    PFC

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    Ωραίος ο Θωμάς!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 22:59
  2. Ομαδική αγωγή κατά της Bmw Hellas
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 07:41
  3. Εμβόλιο κατά της κοκαΐνης
    από stefanosER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 10:57
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 01:51
  5. Καφεδακι σημερα κατα της 18:00??
    από Daemon στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2006, 18:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF