Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 83

Θέμα: Honda Sh150 σε Εθνικη Οδο

  1. #46
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Τετοιο ηταν...

    αφιερωση σε εναν φιλο που του αρεσει...

    Υ.Γ.
    Υπαρχει και δουλευει ΑΚΟΜΑ αψογα...με 1 μανιβελια!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15664305.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	345528

  2. #47
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Παρεθεσα τα συμπερασματα μου απο την χρηση που κανω εγω.
    Γραφω και τι λεει ο κατασκευαστης παραλληλα
    Και δεν γνωριζω τιποτα παραπανω,περα απο αυτα που βλεπω
    Άρα εκφράσεις του τύπου διαβάζω διάφορα "άκυρα" δεν χρειάζονται. Κατά τα λοιπά όλες οι γνώμες είναι σεβαστές!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πριν 5 μηνες, απεκτησα ενα Aprilia SR 300 (γνωστο ως Rebadged Gilera Nexus).

    Η μεταδοση ανοιχτηκε για πρωτη φορα πριν λιγες μερες, αφου σε αυτους τους 5 μηνες, το ελιωσα στα χιλιομετρα και εφτασα ~16000 !!

    Ο κατασκευαστης προβλεπει αλλαγη του ιμαντα καθε 15000. Δινει επισης και ενα οριο πλατους κατω απο το οποιο αλλαζεται ανεξαρτητα απο τα χιλιομετρα του!
    Συγκεκριμενα, minimum width: 19,5mm.
    Ο δικος μου μετρηθηκε στα 20,2mm με πλατος καινουριου εργοστασιακου part# που ειχα στα χερια μου μετρημενο στα 21,1mm.

    Απο το στρωσιμο και μεχρι τα 16000χλμ λοιπον.
    2 μηνες πηγαινελα των 100χλμ για μπανια... με σβελτους ρυθμους (8500rpm - 140km/h)
    3 ταξιδια των 600+600 χλμ Εγνατιας με σταθερα 130km/h
    Αρκετες εκδρομες σε βουνο και πεδιαδα της ταξης των 100, 200, 300χλμ πηγαινελα....
    Το 30% χιλιομετρα που εγραψε ο ιμαντας, ειναι εντος πολης ... πηγαινοντας νορμαλ χωρις ιδιαιτερα σκισιματα.

    Οι θερμοκρασιες περιβαλλοντος ηταν απο νορμαλ βραδινα καλοκαιρια μεχρι και καυσωνες των 39 βαθμων εντος πολης ή εκτος. Ο πρωτος χειμωνας που με βρισκει μ'αυτο ειναι τωρα!
    Οι θερμοκρασιες του ιμαντα ειναι ΣΑΦΩΣ μεγαλυτερες οταν ζοριζεις σε σταματα-ξεκινα. Οπως και του φυγοκεντρικου συμπλεκτη λοιπον.
    Το οτι οδηγας με 120 ας πουμε σταθερα, ειναι ΥΓΕΙΑ πιστεψε με.

    Εκτος απο το παχυμετρο για να δω σε τι φαση βρισκεται, εκανα και οπτικο ελεγχο για σκισιματα ή λινα που πεταχτηκαν. Τιποτα δεν φανηκε!
    Αγαπητέ φίλε Pew,
    ξεκινάω με αυτό που τελείωσα στην παραπάνω παράθεση μου προς τον taisteal. Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές!
    Ιδιαίτερα όταν αυτές εκφράζονται με σκοπό να βοηθήσουν. Λίγο με ενοχλεί όταν "χαρακτηρίζονται" οι απόψεις μου -αλλά και οι απόψεις άλλων συνφορουμιτών- ιδιαίτερα όταν αυτές εκφράζονται από πλευράς μου με προσεκτική διατύπωση και ευγενικό τρόπο. Ούτε "άκυρες" είναι οι απόψεις μου, ούτε με 1000άρες στις καφετέριες γυρίζω, στο σούπερ μάρκετ πάω

    Αυτά που γράφεις και σε μένα φαίνονταν λογικά!

    Ξεκίνησα με μια σιδερένια 50άρα Vespa πριν από 27 χρόνια και μεταξύ πολλών και διαφόρων τύπων moto που πέρασαν από τα χέρια μου πέρασαν και δυο σκούτερ, ένα X-max 250 και ένα PCX-150... Το X-max λοιπόν αν θυμάμαι καλά (το είχα από το 2008 μέχρι το 2011) είχε σύσταση αντικατάστασης ιμάντα στα 18.000 χλμ και με "άφησε" 2 φορές στην Αττική οδό από ιμάντα, την 1η φορά στα πρώτα 12.000 χλμ. και την 2η φορά στα επόμενα 15.000 χλμ. Και στις 2 περιπτώσεις νωρίτερα από την προβλεπόμενη αντικατάσταση. Τα σέρβις στην Yamaha Μεσογείων. Σε ερώτηση προς τον μηχανικό γιατί συμβαίνει αυτό με πρόλαβε ρωτώντας με: ταξιδεύεις Εθνική; Του απάντησα ότι βγαίνω Αττική οδό και πηγαίνω παρατεταμένα με 130χλμ/ώρα. Αν και μου αρέσει να ασχολούμαι με τα μηχανολογικά με τα σκούτερ δεν ασχολήθηκα ποτέ! Έφαγα "δούλεμμα"; Δεν ξέρω, μπορεί!
    Πάντως αυτή ήταν η δική μου εμπειρία και απλώς σκέφθηκα να ενημερώσω-προφυλάξω, τόσο απλά!

    Από εκεί και πέρα με αυτά που διαβάζω τελικά μπορεί να έχουν σημασία πολλά από σκούτερ σε σκούτερ...
    Μπορεί να έχει σημασία η ποιότητα/διάσταση του ιμάντα που χρησιμοποιεί κάθε εταιρεία. Μπορεί να έχει σημασία ο αερισμός/ψύξη του ιμάντα. Μπορούν πολλά.... Κατά τη γνώμη μου ένας άνθρωπος που θα πάρει σκούτερ και που κατ' ανάγκη ΚΑΙ θα ταξιδεύει με αυτό καλό είναι να πληροφορηθεί για αυτό το θέμα. Μπορεί πράγματι να μην παθαίνει τίποτα ο ιμάντας, μπορεί όμως και να παθαίνει. Ας ρωτήσει εξουσιοδοτημένα και μη συνεργεία!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ζοpa εχεις γινει πιο γραφικος κι απο τους μπεμβεδες..
    Το οτι εσυ εισαι ασχετος και δεν ξερεις να οδηγησεις μικρα μηχανακια,και προτιμας το φορτηγο που εχεις για να ταξιδευεις,δεν σημαινει
    οτι αλλοι δεν μπορουν,η οτι κινδυνευουν και αλλες τετοιες βλακειες.
    Επισης,ανεση στο ταξιδι σημαινει Mercedes
    Γραφικος αλλα και επικινδυνος εισαι εσυ ξερολα μου με το να γραφεις παπαριες και να παιρνεις στο λαιμο σου τους αλλους...αληθεια γιατι δεν ταξιδευεις εσυ λοιπον με ενα παπακι τετοιες αποστασεις να μας πεις και την εμπειρια σου;...με ξενα κολυβα κηδεια λοιπον...

    Ελπιζω ο ενδιαφερομενος να το ψαξει καλυτερα το θεμα και να ακουσει τη φωνη της λογικης για το δικο του καλο...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Προς STF για να ληξω το θεμα περι "εθνικης και καταπονησης ιμαντα".

    Πηγαινοντας με 130 με το 250άρι/300άρι εισαι στο 90% της δυναμης του πιστευω....
    Προσπερνωντας, αναλογα τις καβλες. Με 1/3 ανοιγμα της γκαζιερας ή και στο τερμα.

    Σε αυτες τις δυο περιπτωσεις θα σου κοπει ο ιμαντας, οχι ρολλαροντας απαλα ή επιβραδυνοντας.

    Ως προς τις θερμοκρασιες, δροσεροτερος (οπως και ολη η μεταδοση) ειναι οταν εισαι εν κινησει, παρα πηγμενος στην κινηση και παρατεταμενα 0-60-0 ... απο φαναρι σε φαναρι.


    Τουλαχιστον με τις μηχανικες γνωσεις που εχω αλλα και με τα λεγομενα ενος "αρχιδατου" μηχανικου που εμπιστευομαι με κλειστα ματια, καπως ετσι εχουν τα πραγματα.
    Επισης μιας και καουτσουκ ... οι πολλοι θερμικοι κυκλοι (ζεσταμα - κρυωμα) ΔΕΝ κανουν καλο ... προτιμοτερο να ταξιδευεις παρα stop&go.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Κύριοι ο ιμάντας όπως και η αλυσίδα είναι ένα εξάρτημα αναλώσιμο το οποίο οφείλουμε να ελέγχουμε και να αντικαθιστούμε (πράγμα δύσκολο στα σκούτερ).
    Τώρα να κάνουμε θέμα αξιοπιστίας για αποστάσεις εντός Ελλάδος για μηχανάκια της εποχής μας είναι μάλλον αστείο.
    Από εκεί και πέρα ότι αντέχει ο καθένας και ότι αντιλαμβάνεται από την εμπειρία του.
    Προσωπικά θεωρώ τα σκούτερ το μακράν χειρότερο τρόπο ταξιδιού λόγο πίσω "ψαλιδιού", λόγω θέσης οδήγησης, λόγω τροχών κλπ.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Γραφικος αλλα και επικινδυνος εισαι εσυ ξερολα μου με το να γραφεις παπαριες και να παιρνεις στο λαιμο σου τους αλλους...αληθεια γιατι δεν ταξιδευεις εσυ λοιπον με ενα παπακι τετοιες αποστασεις να μας πεις και την εμπειρια σου;...με ξενα κολυβα κηδεια λοιπον...

    Ελπιζω ο ενδιαφερομενος να το ψαξει καλυτερα το θεμα και να ακουσει τη φωνη της λογικης για το δικο του καλο...

    Κανε μου τη χαρη που μας τα εχεις κανει ζεπελιν με τη μπετονιερα σε καθε θρεντ για μηχανακια.
    Ουτε η γιαγια μου που ηταν 70 χρονων δεν ειχε τοσο αρχαιες αντιληψεις,μαθε οτι οποιος θελει να παει οπουδηποτε,παει
    με οτι εχει.
    Κανε κανενα ταξιδι τωρα τρωγοντας πασατεμπο με 220 χλμ να μας γραψεις την εμπειρια

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2015
    Μηνύματα
    8
    Ρε παιδια μην σκοτωνεστε :-P
    Μακαρι το budget μου να εβγαινε για αμάξι ή μεγάλη μηχανή (μεχρι 600αρα) να πηγαινα ανετος χωρις κανενα φοβο για αερα,ιμαντα και άνετα γενικοτερα..
    Το budget μου αυτο ειναι και αυτο διαθετω...γνωμες ηθελα να ακουσω απο καποιους που μπορει να έχουν κανει αυτη την διαδρομή ή και παρόμοια,αν ειναι εφικτο,επικίνδυνο κ τα σχετικα...ο καθενας φυσικα έχει προσωπικη αποψη απ οσο εχουμε καταλάβει ολοι.τώρα εγω αν θελω να βγω με πατινι στην ΕΟ ειναι δικο μ πρόβλημα κ ας σκωτωθω,δεν παρασερνει κανεις κανεναν μεγαλα "παιδια" είμαστε μην χαλιομαστε τωρα μεταξυ μας.

  8. #53
    Φίλε, το μηχανάκι δεν έχει θέμα. Αν βαρεθεις δεν το ξανακάνεις, απλά πράγματα. Πιθανότατα θα είναι καλύτερα να πας από την παλιά αν δεν νιώθεις σίγουρος, εσύ θα το κρίνεις.
    Το SH πάντως σε τέτοιες εκδρομές, δεν χαμπαριαζει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2014
    Μηνύματα
    4
    Αν δεν κάνω λάθος, στα ίδια λεφτά με το sh 150 είναι το inazuma. Για παλιά εθνική και στην απόσταση που θέλεις ίσως να το έβλεπες σαν επιλογή.

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fotakos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος, στα ίδια λεφτά με το sh 150 είναι το inazuma. Για παλιά εθνική και στην απόσταση που θέλεις ίσως να το έβλεπες σαν επιλογή.
    Δεν είναι scooter...αλλά διάολε είναι value for money!!

  11. #56
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Μιά χαρά θα σε πάει και μιά χαρά θα σε φέρει το SH, παντού. Ακόμη και στην Ε.Ο., ακόμη και με 80-90 Km/h. Δέν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Σελάρα έχει, του βάζεις και μία ψηλή ζελατίνα και έφυγες. Κάνεις και τις στάσεις σου στα Rest, παίρνεις τις ανάσες σου και πάς όχι στο Ναύπλιο, αλλά στη Λιβύη.
    Προσωπικά απολαμβάνω να ταξιδεύω με 100 Κm/h, στην δεξιά λωρίδα της Ε.Ο. σχεδόν σε όλα τα ταξίδια μου, κι ας έχω την δυνατότητα να πάω με πολλά περισσότερα. Κι ας φτάσω και 30 λεπτά αργότερα στο προορισμό μου. Kι ας με προσπερνούν οι "βιαστικοί" και οι πιό γρήγοροι. Όλα είναι στο μυαλό καλέ μου φίλε.
    Βούρ στον πατσά.

    Υ.Γ.
    Πρίν από κανά μήνα και ενώ ετοιμαζόμασταν στο Περίπτερο (όλοι εμείς με τις μεγάλες, γυαλιστερές, κλάιν μοτοσυκλέτες μας) για να ξεκινήσουμε για Πάρνωνα, μία παρέα με βέσπες -αυτές τις παλιές, τις μπασμένες, τις τοσοδούλες- έφευγε για Στυμφαλία. Γυρνώντας το απόγευμα, τους πετύχαμε στα διόδια της Ελευσίνας
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  12. #57
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ever

    Ηταν το Vespa Club Αθηνας....

  13. #58
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Ever

    Ηταν το Vespa Club Αθηνας....

    Ναί αυτοί ήταν. Μου έδωσαν και αυτοκόλλητο του club. Ευγενέστατοι και χωρίς κόμπλεξ
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος

    Ναί αυτοί ήταν. Μου έδωσαν και αυτοκόλλητο του club. Ευγενέστατοι και χωρίς κόμπλεξ
    Τι κόμπλεξ, έχει μέσα 2-3 άτομα που ξέρω, οι οποίοι είναι πνευματικοί κλώνοι του Αμύρου και άλλων εδώ που εΧτιμώ. Είναι γ@μ@τοι!

  15. #60
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ατομα που καβαλουν ιταλικα μηχανακια


    πως να ΜΗΝ ειναι γαμάτα!!!!

    χιουμορ, πνευματισμος, ιωβια υπομονη, στοικοτητα και Δαλαι Λαμα προσεγγιση...!!!!!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτα χλμ σε εθνική οδό, βράδυ
    από Tsakalaki στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 12:18
  2. Στην Εθνική Οδο...
    από dbandit στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 21:43
  3. beverly 250 , honda sh150 , innova παπί
    από samakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2006, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF