Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: Honda Sh150 σε Εθνικη Οδο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2015
    Μηνύματα
    8

    Honda Sh150 σε Εθνικη Οδο

    καλησπερα σας. Εδω και καιρο σκέφτομαι να παρω ενα 150αρι SH. Ο λογος που το θελω ειναι κυριως για την πολη φυσικα αλλα και για μακρινές βολτες δηλαδη μεχρι το ναυπλιο (απο αθηνα ) . τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο σε εθνικη οδο με 150αρι σκουτερ γι αυτο κ ρωταω καποιον που θα ξερει κατι παραπανω απο εμενα για τα σκουτερ. δεν λεω οτι θα πηγαινω καθε μερα η καθε βδομαδα... αλλα τουλαχιστον να εχω την δυνατότητα να μπορω να παω ισως καποια στιγμη... Κοιταξα και το 300αρι που βγαζει αλλα ανεβαινω πολυ στο budget γι αυτο και εχω επιλεξει το 150αρι...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Κοίτα, την πρώτη φορά θα πας οπωσδήποτε.
    Θέλω να πω ότι το μηχανάκι δεν παθαίνει κάτι. Αντέχει.

    Απλά, δεν ξέρω αν θα θέλεις ΕΣΥ να το επαναλάβεις.

    Καλώς ήρθες.

  3. #3
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Αντιθέτως, συγκεκριμένα το SH150 δεν έχει καμία διαφορά από το SH300 από πλευράς άνεσης αν αποδεχθείς τη μικρότερη μέση ωριαία ταχύτητα.
    Το πρόβλημα με τα σκούτερ είναι πως σε παρατεταμένες υψηλές ταχύτητες ταξιδιού (π.χ. ακόμη και τα 110 χλμ στη περίπτωησ του SH150) "τρώνε" πολύ γρήγορα των ιμάντα. Δηλαδή αν σε χρήση πόλης θα τον άλλαζες κάθε 18-20.000 χλμ, αν το χρησιμοποιείς πολύ σε ταξίδια ή ακόμη και στην Αττική Οδό, στα 10.000 χλμ πας για ιμάντα.... και είναι το βασικό σου μεγάλο κόστος...

    Και όσο πιο μικρό το σκούτερ τόσο πιο μικρός ο ιμάντας με λιγότερες αντοχές στη φθορά.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2015
    Μηνύματα
    8
    Λογο του αερα που θα φαω να φανταστω ?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αντιθέτως, συγκεκριμένα το SH150 δεν έχει καμία διαφορά από το SH300 από πλευράς άνεσης αν αποδεχθείς τη μικρότερη μέση ωριαία ταχύτητα.
    Το πρόβλημα με τα σκούτερ είναι πως σε παρατεταμένες υψηλές ταχύτητες ταξιδιού (π.χ. ακόμη και τα 110 χλμ στη περίπτωησ του SH150) "τρώνε" πολύ γρήγορα των ιμάντα. Δηλαδή αν σε χρήση πόλης θα τον άλλαζες κάθε 18-20.000 χλμ, αν το χρησιμοποιείς πολύ σε ταξίδια ή ακόμη και στην Αττική Οδό, στα 10.000 χλμ πας για ιμάντα.... και είναι το βασικό σου μεγάλο κόστος...

    Και όσο πιο μικρό το σκούτερ τόσο πιο μικρός ο ιμάντας με λιγότερες αντοχές στη φθορά.
    Καλα με το 150αρι δεν θα το ζοριζω τοσο πολυ ...αντε μεχρι 90-100, γιατι με δικαβαλο σιγουρα θα πεφτω στα 80-90... δεν θελω να το φαω το μηχανακι στην εθνικη γι αυτο και ο λογος που ρωταω αν αξιζει γενικοτερα για αυτο που σκεφτομαι...
    Καποιο προχειρο κοστος Ιμαντα? κανα 100αρι με 150αρι να φανταστω ?

  5. #5
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnbonJohn Προβολή μηνύματος
    Λογο του αερα που θα φαω να φανταστω ?



    Καλα με το 150αρι δεν θα το ζοριζω τοσο πολυ ...αντε μεχρι 90-100, γιατι με δικαβαλο σιγουρα θα πεφτω στα 80-90... δεν θελω να το φαω το μηχανακι στην εθνικη γι αυτο και ο λογος που ρωταω αν αξιζει γενικοτερα για αυτο που σκεφτομαι...
    Καποιο προχειρο κοστος Ιμαντα? κανα 100αρι με 150αρι να φανταστω ?
    Δεν είναι τόσο η υψηλή ταχύτητα όσο η σταθερή ταχύτητα που γ@μάει τον ιμάντα, υπερθερμαίνεται και γειά σας! Στο Yamaha xmax 250 στοίχιζε 80€ η αγορά μόνο, και στο Honda PCX 150 νομίζω κοντά στα ίδια (δεν είμαι σίγουρος). Ψάξτο γιατί αν μείνεις από ιμάντα στην Εθνική έμεινες, δεν υπάρχουν πρόχειρες λύσεις.... άρα θα τον αλλάζεις επιμελώς!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2015
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τόσο η υψηλή ταχύτητα όσο η σταθερή ταχύτητα που γ@μάει τον ιμάντα, υπερθερμαίνεται και γειά σας! Στο Yamaha xmax 250 στοίχιζε 80€ η αγορά μόνο, και στο Honda PCX 150 νομίζω κοντά στα ίδια (δεν είμαι σίγουρος). Ψάξτο γιατί αν μείνεις από ιμάντα στην Εθνική έμεινες, δεν υπάρχουν πρόχειρες λύσεις.... άρα θα τον αλλάζεις επιμελώς!
    Απο μια συζητηση που ειχα μου ειπαν με το που παρω το μηχανάκι, το πρωτο πραγμα που να κανω (εκτος του σερβις λαδια ταμπουρο κλπ ) να αλλαξω καποια στιγμη η και αν γινεται κατευθειαν ιμαντες για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δεν πας ταξιδι με κανενα σκουτερ και ειδικα μικρο

  8. #8
    Βυρωναααααααααααααααα

    Σε ζητανε.....

    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Δεν πάει μόνο η Εθνική Οδός στο Ναύπλιο βέβαια...


  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Troll alert


    Γιαννη ΜπονΤζοβη...

    γιατι να ξοδεψεις χρημματα να παρεις το 150...

    με ενα κινεζικο παπι 50αρι παλι πας Ναυπλιο, και με την διαφορα τιμης κανεις και 10-15 διανυκτερευσεις στο πηγαινε-ελα!!!
    Σκεψου το!!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δεν πας ταξιδι με κανενα σκουτερ και ειδικα μικρο
    Σιγά ρε toyar, που δεν πας ταξίδι με scooter...γιατί δεν πας δλδ? Εδώ οι άλλοι με τις βέσπες, παπιά και γυρνάνε τον κόσμο.

    Μια χαρά θα πας στο Ναύπλιο με το 150, θα βαρεθείς λίγο αν πας από ΕΟ, αλλά θέμα δεν έχει το μηχανάκι. Το θέμα με τον ιμάντα δεν είναι τόσο τρομερό, ζητάς από το συνεργείο όταν πηγαινεις για λάδια, να τον τσεκάρουν απλά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Γραφετε κατι ακυρα ωρες ωρες..
    Βεσπα 125,35.000 χλμ ολα σε ανοιχτο δρομο με τερμα γκαζι,και ο ιμαντας ειναι ακομη μια χαρα.
    Φθειρεται πολυ στα αποτομα ανοιγματα του γκαζιου.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Γραφετε κατι ακυρα ωρες ωρες..
    Βεσπα 125,35.000 χλμ ολα σε ανοιχτο δρομο με τερμα γκαζι,και ο ιμαντας ειναι ακομη μια χαρα.
    Φθειρεται πολυ στα αποτομα ανοιγματα του γκαζιου.
    Κάτσε γιατι σε έχασα...
    Τι vespa λες? Τις καινούργιες σύγχρονες με μοτέρ από Beverly?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Από παλιά μια χαρά θα πας.
    Υπομονή θέλει μόνο.
    ανανήψαντας

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάτσε γιατι σε έχασα...
    Τι vespa λες? Τις καινούργιες σύγχρονες με μοτέρ από Beverly?
    ET4 125 μοντελο 97

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτα χλμ σε εθνική οδό, βράδυ
    από Tsakalaki στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 12:18
  2. Στην Εθνική Οδο...
    από dbandit στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 21:43
  3. beverly 250 , honda sh150 , innova παπί
    από samakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2006, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF