Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: motostop.gr - ένας διαφορετικός τρόπος σύγκρισης / οδηγός μοτοσυκλέτας

  1. #1

    motostop.gr - ένας διαφορετικός τρόπος σύγκρισης / οδηγός μοτοσυκλέτας

    Όταν άρχισα να σκέφτομαι για το ποια μοτοσυκλέτα θα είναι η επόμενη της Suzuki DRZ400 μου, πραγματικά προβληματίστηκα γιατί:

    1) Δεν ήξερα αν θέλω πάλι enduro ή κάτι άλλο πιο εύκολο στην οδήγηση
    2) Δεν είχα τρόπο να δω συνολικά τι κυκλοφορεί στην Ελλάδα απ όλες τις εταιρίες στα χρήματα και κυβικά που με ενδιέφεραν
    3) Δεν μπόρεσα να βρω αρκετά χαρακτηριστικά για πάρα πολλές μοτοσυκλέτες, ακόμη και στις σελίδες κατασκευαστών (πχ κάποια μοντέλα δημοσιεύουν 10-20 χαρκατηριστικά μόνο!!!)
    4) Και τελικά απ ότι βρήκα που με ενδιέφερε, (κάπου 50 μοτοσυκλέτες enduro, street, scooter, παπιά), δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιες τελικά είναι καλύτερες για εμένα, γιατί πχ η μια ήταν πιο ακριβή και είχε μεγαλύτερη ιπποδύναμη, μικρότερη ροπή και ήταν πιο ψηλή, η άλλη ήταν πιο φτηνή και είχε μεγαλύτερη ροπή, είχε πιο μικρές ρόδες, αλλά είχε μικρότερη ιπποδύναμη, άλλη είχε την ιπποδύναμη σε μεγαλύτερες στροφές κλπ κλπ

    Τα προβλήματα λοιπόν που βρήκα είναι:

    1) Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις συνολικά όλα τα μοντέλα με πάνω από τα 10 κλασσικά χαρακτηριστικά (όταν έχεις 50 που σε ενδιαφέρουν δεν φτάνει να δεις μόνο κυβισμό, τιμή, ιπποδύναμη, ροπή... θες και άλλα στοιχεία που θα κάνουν την διαφορά)
    2) Οι κατασκευαστές / αντιπρόσωποι δεν δημοσιεύουν πάνω από 20-30 κοινά χαρακτηριστικά, και απ αυτά κάποια είναι σε διαφορετικές μονάδες μέτρησης / μη συγκρίσιμα)
    3) Δεν υπάρχει έξυπνος τρόπος σύγκρισης παρά μόνο η παρουσίαση των χαρακτηριστικών μοτοσυκλετών η μία δίπλα στην άλλη...

    Ουσιαστικά η τεχνολογία είναι αιώνες πίσω από αυτό που θα μπορούσε να είναι ώστε να βοηθήσει αυτόν που ψάχνει να δει τι πραγματικά του ταιριάζει, αλλά και να συγκρίνει μοντέλα μοτοσυκλέτας βάση των χαρακτηριστικών....

    Και έτσι ξεκίνησα πριν από 1.5 περίπου χρόνο το motostop.gr για να λύσει όλα αυτά τα προβλήματα (είμαι Προγραμματιστής / Αναλυτής, και μοτοσυκλετιστής). Σήμερα, είμαστε μια ομάδα 3 προγραμματιστών, 2 ερευνητών και επεκτεινόμαστε συνεχώς για τις μεγάλες ανάγκες του εγχειρήματος...

    Η ιστοσελίδα αυτή λοιπόν προσφέρει πολύ μεγάλο αριθμό χαρακτηριστικών ανά μοτοσυκλέτα της Ελληνικής αγοράς, TOP10 χαρακτηριστικών, έξυπνες αναζητήσεις, διαχείριση της μοτοσυκλέτας (ΕΣΟΔΑ/ΕΞΟΔΑ/ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΕΙΣ), προσωπικές σελίδες της μοτοσυκλέτας σας, πλούσιο υλικό Video, και πολλά άλλα χρήσιμα εργαλεία. Αυτά για τώρα... τα υπόλοιπα σύμφωνα με τι ζητάτε εσείς!!!

    Θα ήθελα την βοήθεια σας, την γνώμη σας, ώστε να τελειοποιηθεί η ιδέα και πραγματικά να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο για τον μοτοσυκλετιστή είτε ενθουσιώδη είτε απλό οδηγό μοτοσυκλέτας...

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων:
    Το motostop.gr είναι εντελώς δωρεάν για όλους τους επισκέπτες και μέλη, δεν πουλάει τίποτα, δεν διαφημίζει τίποτα, και τα έσοδά του θα προέρχονται από συνδρομές επαγγελματιών που θα θέλουν να δημοσιεύσουν μαζικά αγγελίες για μοτοσυκλέτες, αξεσουάρ, ανταλλακτικά ή την επιχείρησή τους.

    Ευχαριστώ, Φιλίππου Μάνος
    www.motostop.gr
    Τελευταία τροποποίηση από motostop.gr; 16/11/2015 στις 13:49.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Αυτο θα εξαλειψει τα μισα ποστ

    "θελω" απο το φορουμ!!!

  3. #3
    Νομίζω ότι απλώς θα βοηθήσει επιπλέον τον μοτοσυκλετιστή, δεν πιστεύω ότι θα εξαλείψει τις συζητήσεις, την ανθρώπινη εμπειρία και επαφή... σκοπός είναι η επιπλέον ενημέρωση προς όλους!! Ευχαριστώ!

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Για καλο το ειπα..


    μπηκα και στην σελιδα,
    εκανα και το "τεστακι"


    απλα θα παρει χρονο να πειστει ο φερελπις αναβατης οτι αυτο που χρειαζεται με βαση τα θελω του ειναι ενα CBR250
    και ας εχει κολλησει με το 1000

  5. #5
    όμορφη προσπάθεια...

    αν πάρει την απαιτούμενη ώθηση από το κοινό πιστεύω ότι θα γίνει ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο...

    δυστυχώς στις μέρες μας το 90% του κόσμου κοιτάει το μεταχειρισμένο, και μόνο 10% κοιτάνε σοβαρά για καινούριο... οπότε ο τομέας μεταχειρισμένο που θέλει χειροκίνητη και ελεγχόμενη καταχώρηση από τους χρήστες, θα χρειαστεί πολύ δουλειά αλλά είναι αυτός που ενδιαφέρει περισσότερο, κατά τη γνώμη μου....

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    όμορφη προσπάθεια...

    αν πάρει την απαιτούμενη ώθηση από το κοινό πιστεύω ότι θα γίνει ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο...

    δυστυχώς στις μέρες μας το 90% του κόσμου κοιτάει το μεταχειρισμένο, και μόνο 10% κοιτάνε σοβαρά για καινούριο... οπότε ο τομέας μεταχειρισμένο που θέλει χειροκίνητη και ελεγχόμενη καταχώρηση από τους χρήστες, θα χρειαστεί πολύ δουλειά αλλά είναι αυτός που ενδιαφέρει περισσότερο, κατά τη γνώμη μου....
    Τα καινούργια θα λειτουργήσουν στο μέλλον και ως οδηγός για μεταχειρισμένα μιας και η ομάδα μας θα εισάγει συνεχώς και παλιότερα μοντέλα όσο θα μεγαλώνει... τα μεταχειρισμένα εξαρτώνται από τους επισκέπτες / μέλη... αν και δωρεάν θέλει χρόνο...

    Ευχαριστώ!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Πολύ ωραίο σαν ιδέα, αν και εμένα δε μου έβγαλε καμία επιλογή παρόλο που το άφησα λάσκα το σύστημα

    (δεν έβαλα μόνο ύψος ποδιών μιας κ δε το γνωρίζω).

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο σαν ιδέα, αν και εμένα δε μου έβγαλε καμία επιλογή παρόλο που το άφησα λάσκα το σύστημα

    (δεν έβαλα μόνο ύψος ποδιών μιας κ δε το γνωρίζω).
    Ευχαριστώ! δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις όποιο πεδιο δεν γνωρίζεις, απλώς την πρώτη φορά πρέπει να κάνεις κλικ στην αναζήτηση, ή απλώς αν είχες περιοριστικά φίλτρα τύπου: όρια τιμής, κυβικών, συγκεκριμένη μάρκα ή μοντέλο, να μην βρήκε μοτοσυκλέτες που να πληρούν αυτά τα όρια.
    Αλλιώς έχουμε πρόβλημα, και θα σου ήμουν ευγνώμον αν μου έδινες τι browser χρησιμοποιείς!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motostop.gr Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ! δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις όποιο πεδιο δεν γνωρίζεις, απλώς την πρώτη φορά πρέπει να κάνεις κλικ στην αναζήτηση, ή απλώς αν είχες περιοριστικά φίλτρα τύπου: όρια τιμής, κυβικών, συγκεκριμένη μάρκα ή μοντέλο, να μην βρήκε μοτοσυκλέτες που να πληρούν αυτά τα όρια.
    Αλλιώς έχουμε πρόβλημα, και θα σου ήμουν ευγνώμον αν μου έδινες τι browser χρησιμοποιείς!
    Άκυρο φίλε μου, είχα βάλει τιμή στα 3.500 (κολλημένος με τα μτχ) και δεν μου έβγαζε αυτό που περίμενα, το crfL.

    Με το που άλλαξα τιμή που έβγαλε ακριβώς αυτό! (το crf), άρα λειτουργεί πολύ καλά! (Chrome έχω).

    Μου αρέσει επίσης που έχει πληροφορίες για το κάθε μηχανάκι που σε ενδιαφέρει! Θα το ξεψαχνίσω λίγο.

    Τουλάχιστον για τον αρχάριο, το site το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

    Keep on

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Περιποιημένο site και μπόλικη πληροφορία.Πολύ καλή δουλειά.Το μόνο που μένει είναι να το μεταφράσετε σε κανα δυο γλώσσες και να απευθυνθείτε στις αντίστοιχες αγορές για να υπάρξει μέλλον

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Αξιόλογη προσπάθεια.
    Χωρίς να έχω καμία πρόθεση να την υποτιμήσω, να σημειώσω ότι παρόμοιες εφαρμογές έχει εδώ και πάνω από 20 χρόνια κάθε πωλητής αυτοκινήτων στην Αμερική (προσωπικά εκεί το '98 μαυτόν τον τρόπο αγόρασα για διαμονή μερικών μηνών και καθαρά να εξυπηρετήσω ανάγκες σε μια αγορά που δεν γνώριζα).

    Υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά.
    Ο αγοραστής μοτοσυκλέτας ξεκινάει κυρίως από το "θέλω" και μετά καλή είναι η παρούσα εφαρμογή για να δει αν τον βολεύει.
    Ίσως θάπρεπε να λειτουργεί αντίστροφα δλδ κατά κάποιον τρόπο η φιλοσοφία σύλληψης του εγχειρήματος.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Αξιόλογη προσπάθεια.
    Χωρίς να έχω καμία πρόθεση να την υποτιμήσω, να σημειώσω ότι παρόμοιες εφαρμογές έχει εδώ και πάνω από 20 χρόνια κάθε πωλητής αυτοκινήτων στην Αμερική (προσωπικά εκεί το '98 μαυτόν τον τρόπο αγόρασα για διαμονή μερικών μηνών και καθαρά να εξυπηρετήσω ανάγκες σε μια αγορά που δεν γνώριζα).

    Υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά.
    Ο αγοραστής μοτοσυκλέτας ξεκινάει κυρίως από το "θέλω" και μετά καλή είναι η παρούσα εφαρμογή για να δει αν τον βολεύει.
    Ίσως θάπρεπε να λειτουργεί αντίστροφα δλδ κατά κάποιον τρόπο η φιλοσοφία σύλληψης του εγχειρήματος.
    Ευχαριστώ, ξέρεις η εφαρμογή που λές για τα αυτοκίνητα, είναι μια απ τις εργασίες που έκανα παλιά όταν εργαζόμουν στην Αγγλία!!! Εδώ έχω βάλει διάφορα πρωτότυπα στοιχεία όπως η χρήση "βάρους" στα χαρακτηριστικά, δηλαδή το "πόσο σε ενδιαφέρει κάτι" ανά χαρακτηριστικό, όπου βασικά δίνει περισσότερους πόντους σε χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν περισσότερο.

    Η αντίστροφη λειτουργία υπάρχει στην μορφή: Επιλέγεις την μοτοσυκλέτα που θες, και εκεί βλέπεις στο κάτω μέρος της σελίδας σχετικές μοτοσυκλέτες (κοντινή τιμή, κοντινά κυβικά στην ίδια κατηγορία, ίδιας ή διαφορετικής μάρκας κλπ). Επιπλέον εκεί όταν θα έρθουν οι αγγελίες θα βλέπεις και σχετικές μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες, ανταλλακτικά, αξεσουάρ, που μπορείς να το κάνεις service, κλπ...
    Ακόμη και ανά χαρακτηριστικό (πχ ιπποδύναμη, βλέπεις ποιές έχουν την μεγαλύτερη και ποιες την μικρότερη ιπποδύναμη της συγκεκριμένης κατηγορίας με την μοτοσυκλέτα που βλέπεις)

    Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

  13. #13
    Καλησπέρα κι από μένα και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου.
    Αν και όπως προανέφερε και κάποιος από πάνω, στις περισσότερες των περιπτώσεων αγοράζουμε μηχανάκια από έρωτα, παρόλα αυτά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη την εφαρμογή σου, μιας και εμφανίζονται προτάσεις τις οποίες ενδεχομένως δεν είχαμε σκεφθεί.
    Μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να δω τις επιλογές που εμφανίζονται για μένα και παρατήρησα οτι στα 30 αποτελέσματα δεν υπήρχε ούτε ένα ΚΤΜ!!! Δεν ξέρω εάν δεν την έχεις περάσει σαν εταιρία ή εάν η εφαρμογή θεώρησε πως κανένα μηχανάκι της δεν απευθύνεται σε μένα.
    Επίσης στα πεδία που συμπληρώνεις στην αρχή, καλόν θα ήταν να υπάρχει και η επιλογή "συχνότητα χρήσης εκτός δρόμου" στο ίδιο στυλ που υπάρχει και για την πόλη.
    Συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά σου και εύχομαι να δουλέψει όπως το φαντάζεσαι

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lyberakos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κι από μένα και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου.
    Αν και όπως προανέφερε και κάποιος από πάνω, στις περισσότερες των περιπτώσεων αγοράζουμε μηχανάκια από έρωτα, παρόλα αυτά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη την εφαρμογή σου, μιας και εμφανίζονται προτάσεις τις οποίες ενδεχομένως δεν είχαμε σκεφθεί.
    Μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να δω τις επιλογές που εμφανίζονται για μένα και παρατήρησα οτι στα 30 αποτελέσματα δεν υπήρχε ούτε ένα ΚΤΜ!!! Δεν ξέρω εάν δεν την έχεις περάσει σαν εταιρία ή εάν η εφαρμογή θεώρησε πως κανένα μηχανάκι της δεν απευθύνεται σε μένα.
    Επίσης στα πεδία που συμπληρώνεις στην αρχή, καλόν θα ήταν να υπάρχει και η επιλογή "συχνότητα χρήσης εκτός δρόμου" στο ίδιο στυλ που υπάρχει και για την πόλη.
    Συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά σου και εύχομαι να δουλέψει όπως το φαντάζεσαι
    Ευχαριστώ!

    Για τις KTM έχουμε καταγεγραμμένες 49 μοτοσυκλέτες του 2015, αλλά ο κατασκευαστής / σελίδα αντιπροσώπου δημοσιεύει 66 χαρακτηριστικά Μ.Ο. ανά μοτοσυκλέτα από τα 120 περίπου που καταγράφουμε. Ίσως λοιπόν απλώς να μην βρήκε χαρακτηριστικά που να σου ταιριάζουν, ίσως όμως να μην δημοσιεύει ο κατασκευαστής κάποια απ αυτά που πιστεύουμε θες, και έτσι να μην λαμβάνει πόντους για αυτά, που άλλος κατασκευαστής που τα δημοσιεύει λαμβάνει...

    Ως βασική αρχή για τώρα έχουμε την καταγραφή των χαρακτηριστικών που δημοσιεύουν στις ιστοσελίδες τους οι κατασκευαστές για να έχουμε αξιοπιστία των χαρακτηριστικών.
    Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιο βασικό χαρακτηριστικό δεν το έχουμε καταγράψει για τις KTM ακόμη (σιγά σιγά καταγράφουμε χαρακτηριστικά και από αυτοψίες, προσπέκτους, και άλλες πηγές), δεν λαμβάνει πόντους και έτσι μπορεί να μην είναι στα 30 πρώτα αποτελέσματα της αναζήτησης.
    Όσο μεγαλώνει η ομάδα μας, έχουμε ως στόχο την καταγραφή και των 120 χαρακτηριστικών που θέλουμε σε όλες τις μοτοσυκλέτες της Ελληνικής αγοράς, οπότε όσο παιρνάει ο χρόνος, τα στοιχεία θα εμπλουτίζονται περισσότερο.
    Δες εδώ την σελίδα που δείχνει τα στοιχεία που καταγράψαμε για τις KTM

    Για το φίλτρο "εκτός δρόμου" έχεις δίκιο, έχουμε και πολλά άλλα που θα θέλαμε να φτιάξουμε, για να βρούμε τι ταιριάζει στον καθένα καλύτερα, αλλά έχουμε πολλά παράπονα ότι το σύστημα είναι πολύπλοκο και ότι ζητάμε πολλά στοιχεία για να βρούμε τι ταιριάζει στον καθένα... Οπότε έχουμε αρχίσει να απλοποιούμε πράγματα αφαιρόντας από τις επιλογές προσωποποίησης, μέχρι να είμαστε έτοιμοι να φτιάξουμε άλλες εκδόσεις της έξυπνης αναζήτησης με λιγότερες επιλογές, και να φτιάξουμε αυτή την έκδοση πιο εξειδικευμένη με περισσότερες επιλογές. Είμαστε μόνο στην αρχή αλλά με τις παρατηρήσεις σας, θα πάμε πολύ πιο κοντά στις απαιτήσεις σας!
    Ευχαριστώ!

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lyberakos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κι από μένα και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου.
    Αν και όπως προανέφερε και κάποιος από πάνω, στις περισσότερες των περιπτώσεων αγοράζουμε μηχανάκια από έρωτα, παρόλα αυτά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη την εφαρμογή σου, μιας και εμφανίζονται προτάσεις τις οποίες ενδεχομένως δεν είχαμε σκεφθεί.
    Μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να δω τις επιλογές που εμφανίζονται για μένα και παρατήρησα οτι στα 30 αποτελέσματα δεν υπήρχε ούτε ένα ΚΤΜ!!! Δεν ξέρω εάν δεν την έχεις περάσει σαν εταιρία ή εάν η εφαρμογή θεώρησε πως κανένα μηχανάκι της δεν απευθύνεται σε μένα.
    Επίσης στα πεδία που συμπληρώνεις στην αρχή, καλόν θα ήταν να υπάρχει και η επιλογή "συχνότητα χρήσης εκτός δρόμου" στο ίδιο στυλ που υπάρχει και για την πόλη.
    Συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά σου και εύχομαι να δουλέψει όπως το φαντάζεσαι
    Πάντως αν ψάξεις στην κατηγορία Enduro που ειναι δυνατή η KTM, σου τις βγάζει στις top 30 (ανάλογα βέβαια και με τα υπόλοιπα στοιχεία που δίνεις)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ενας διαφορετικος τροπος για στρωσιμο
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2010, 15:15
  2. Ένας εύκολος τρόπος να ρυθμίσουμε τα φώτα
    από Respect στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 08:16
  3. ενας μικρος οδηγος....
    από SPORAKIAS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 10:39
  4. O οδηγός από το moto.gr που κέρδισε το Rossi...
    από gerodim στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2006, 19:13
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF