Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 192

Θέμα: triumph explorer 1200 - 2016

  1. #16
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Αν το πάρουμε ψυχρά ο Terens ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ !!!

    Φαγωθήκανε ορισμένοι στην Ελλάδα οτι τα "μαστόδοντα" πουλάνε μόνο λόγω ίματζ και φιγούρας. Κατ' αρχήν γιατί είναι μαστόδοντο η GS1200 ή το Explorer 1200 και δεν είναι το SD1200 ή η Fj1300 ή το RT1200 ???? Eεεεεε;;;;

    Τα μηχανάκια (sic) αυτά λοιπόν πουλάνε γιατί ο κόσμος τα θέλει. Καταλάβετέ το. Δεν είναι όλοι οι αγοραστές παραπλανημένα θύματα του μάρκετιγκ. Ιδίως στο εξωτερικό. Αντε στην Ελλάδα να το δεχτώ μέχρι κάποιο σημείο.

    Το πρόβλημα λοιπόν ορισμένων είναι οτι δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι όταν κάτι δεν ταιριάζει στα δικά τους κριτήρια μπορεί να καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες και τα θέλω κάποιων άλλων.

    Φαγωθήκατε με τις τελικές και τα άλογα και τις ροπές. Ναι λοιπόν, θέλω να πηγαίνω ταξίδι δικάβαλος φορτωμένος με 150 και να κάνω ένα μπρααααπ και να πάω στα 200 για πλάκα για ένα προσπέρασμα ή για να φύγω από έναν κίνδυνο. Δεν κυνηγάω τις 300άρες!!!

    Θέλω να οδηγάω όρθιος γιατί αυτή η στάση μου αρέσει και με βολεύει. Αντίρρηση κανείς...;;;

    Θέλω μακρυές διαδρομές αναρτήσεων για να μη μου φεύγουν τα σφραγίσματα απο τα δόντια στην υπέροχη ελληνική άσφαλτο.

    Θέλω να το φορτώνω με την αφεντομουτσουνάρα μου που είναι 100 κιλά, με το έτερον ολόκληρον και όσα μπαγκάζια γουστάρω (για να μην αλλάζω βρακί μια φορά τη βδομάδα) και να ταξιδεύω με 150+ χωρίς την ταυτότητα στο στόμα.

    Θέλω όταν αναγκαστώ να περάσω από χωματόδρομο - το τονίζω χωματόΔΡΟΜΟ - να μη μου πεταχτούν οι φακοί από τα μάτια.

    ΔΕΝ θέλω να πάω στη Μογγολία ή στην Αγκόλα!!!! Δεν θέλω να τρέξω στο Dakar!!!! Δεν πάω σε καφετέριες !!!

    Αλλά γουστάρω αυτά τα μηχανάκια και αυτά καλύπτουν τις ανάγκες μου!!!!! Μπορεί κανείς να μου πεί οτι έχω άδικο??????

    Αμάν πια με τον πολιτικό καθωσπρεπισμό!!!!! Μόνο οτι πρέπει να τα κάψουμε επειδή δεν είναι οικολογικά λόγω κατανάλωσης δεν έχουμε ακούσει ακόμα...
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  2. #17
    Μισό, Τέρενς.

    "Η παγίδα των κυβικών" από τη μία, το DL650 έπρεπε να γίνει 800 από την άλλη. Όποιος τα χρειάζεται, έχει το 1000 στην γκάμα. Η παγίδα του πελάτη που έχει οδηγήσει (ας πούμε) το Golf από τα 700 κιλά και τα 3,7μέτρα μήκους στα διπλάσια κιλά και στα 4,3 μέτρα... Απλά γιατί ζητάει περισσότερα σε κάθε γενιά γιατί θέλει πάλι το ίδιο, αλλά άλλο. Σόρι, λάθος.

    Το crosstourer το αναφέρω ως "επιτυχία" διότι ως τα 250 αν θυμάμαι καλά που έχει κόφτη, γράφεται ότι δεν κουνάει ανεξαρτήτως φορτίου. Το GS επίσης. Το Ουμφ το οποίο συζητείται στο νήμα, το αυτό. Το Τενερέ. Θα μου πεις δεν έχουν και τίποτα τρομερές τελικές... Ε και; Διότι "τελικές" δεν ταξιδεύει κανείς πουθενά, το να τα πιάσεις σε μιά στιγμή είναι άλλο ζήτημα, δεν μπορείς να τα κρατήσεις σε ταξίδι. Το μπούσα που περιγράφεις ως ιδανικό, σε δημοσιογραφικό τέστ ανέβηκε Αθήνα-Καρπενήσι και πίσω και γύρισε με λινά γιατί τα έφαγε τα λάστιχα τελικιασμένο... Η τελική λοιπόν είναι απλώς στατιστικό το οποίο δεν ενδιαφέρει. Το να μπορείς να ταξιδέψεις 140 και να προσπεράσεις ανεβαίνοντας 170 πχ χωρίς να κινδυνέψεις, ε αυτό μάλιστα είναι ζητούμενο, λάθος απαιτούμενο είναι. Και δεν το προσφέρουν όλοι στην αγορά... Το ότι αυτό το κάνει και το vstrom 650 το ξέρω, αλλά ο χρόνος που χρειάζεται να περάσει μιά νταλίκα αυτό και ας πούμε το GS (το έτερο best seller) έχει τεράστια διαφορά. Και εκεί αντιλαμβάνομαι εγώ ότι αξίζει να πάρει ο όποιος μπορεί το μεγάλο.

    Από εκεί και πέρα, όποιος έχει ταξιδέψει με 1000+ κυβικά ξέρει γιατί θα το κάνει. Θα βάλει 6η εκατό μέτρα μετά τα διόδια και θα την βγάλει εκατό μέτρα πριν τα επόμενα στην εθνική οδό, θα κρατήσει μιά 4η σε όλο το στροφιλίκι ανεξαρτήτως κλίσεων δρόμου και φορτίου, άντε να δεχτώ ότι θα κατεβάσει στις φουρκέτες... No replacement for displacement ακόμα και από τα έξυπνα τούρμπο που έρχονται.

    Στην αυτοκινητάδικη χρήση, ας δούμε πόσο υγιής θα είναι ο 1000άρης του μοντέο σέρνοντας 1600-1800 κιλά μετά από 100,000 χιλιόμετρα. Ωραίο γκατζετάκι πάντως το 3κύλινδρο.

    εδιτ: τώρα είδα και τον αποπάνω...
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 23/11/2015 στις 08:38. Αιτία: προσθήκη

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ο Τερενς εχει απολυτο δικιο,τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

    Με το bandit εχω 650 κυβικα και 85 περιπου ιππους τα οποια θεωρω υπεραρκετα,με εξαιρεση τους μεγαλους δρομους.150-200 κυβικα παραπανω και 15-20 ιπποι,θα ζοριζανε λιγοτερο τον κινητηρα.

    Οι εταιρειες γνωριζουνε οτι τα 800-900 κυβικα και οι 100 συν κατι ιπποι ειναι υπεραρκετα.Απο εκει και επενδυουνε και στην αναγκη καποιων να ξεχωριζουνε.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Αν το πάρουμε ψυχρά ο Terens ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ !!!

    Φαγωθήκανε ορισμένοι στην Ελλάδα οτι τα "μαστόδοντα" πουλάνε μόνο λόγω ίματζ και φιγούρας. Κατ' αρχήν γιατί είναι μαστόδοντο η GS1200 ή το Explorer 1200 και δεν είναι το SD1200 ή η Fj1300 ή το RT1200 ???? Eεεεεε;;;;

    Τα μηχανάκια (sic) αυτά λοιπόν πουλάνε γιατί ο κόσμος τα θέλει. Καταλάβετέ το. Δεν είναι όλοι οι αγοραστές παραπλανημένα θύματα του μάρκετιγκ. Ιδίως στο εξωτερικό. Αντε στην Ελλάδα να το δεχτώ μέχρι κάποιο σημείο.

    Το πρόβλημα λοιπόν ορισμένων είναι οτι δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι όταν κάτι δεν ταιριάζει στα δικά τους κριτήρια μπορεί να καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες και τα θέλω κάποιων άλλων.

    Φαγωθήκατε με τις τελικές και τα άλογα και τις ροπές. Ναι λοιπόν, θέλω να πηγαίνω ταξίδι δικάβαλος φορτωμένος με 150 και να κάνω ένα μπρααααπ και να πάω στα 200 για πλάκα για ένα προσπέρασμα ή για να φύγω από έναν κίνδυνο. Δεν κυνηγάω τις 300άρες!!!

    Θέλω να οδηγάω όρθιος γιατί αυτή η στάση μου αρέσει και με βολεύει. Αντίρρηση κανείς...;;;

    Θέλω μακρυές διαδρομές αναρτήσεων για να μη μου φεύγουν τα σφραγίσματα απο τα δόντια στην υπέροχη ελληνική άσφαλτο.

    Θέλω να το φορτώνω με την αφεντομουτσουνάρα μου που είναι 100 κιλά, με το έτερον ολόκληρον και όσα μπαγκάζια γουστάρω (για να μην αλλάζω βρακί μια φορά τη βδομάδα) και να ταξιδεύω με 150+ χωρίς την ταυτότητα στο στόμα.

    Θέλω όταν αναγκαστώ να περάσω από χωματόδρομο - το τονίζω χωματόΔΡΟΜΟ - να μη μου πεταχτούν οι φακοί από τα μάτια.

    ΔΕΝ θέλω να πάω στη Μογγολία ή στην Αγκόλα!!!! Δεν θέλω να τρέξω στο Dakar!!!! Δεν πάω σε καφετέριες !!!

    Αλλά γουστάρω αυτά τα μηχανάκια και αυτά καλύπτουν τις ανάγκες μου!!!!! Μπορεί κανείς να μου πεί οτι έχω άδικο??????

    Αμάν πια με τον πολιτικό καθωσπρεπισμό!!!!! Μόνο οτι πρέπει να τα κάψουμε επειδή δεν είναι οικολογικά λόγω κατανάλωσης δεν έχουμε ακούσει ακόμα...
    Ολα αυτα που περιγραφεις (η σχεδον ολα) δεν μπορουνε να γινουνε με 900 κυβικα και 120 ιππους,αντε και με λιγο καλυτερα περιφεριακα?

  5. #20
    Πάνο μία φορά οδήγησα το 1250.
    Αν το βρεις, πάρε το μία βόλτα και έλα μετά να ξαναδείς τι έγραψες και αν ισχύουν ακόμα.

    Το ζήτημα δεν είναι η απόλυτη απόδοση. Το ζήτημα είναι ότι όσα άλογα έβγαζε το bandit μου σκισμένο τέρμα, τα είχε το fazer στις 6500 στροφές με άλλες τόσες καβάντζα για όταν χρειαστεί, για όταν θέλω, γιατί δεν έχει λόγο να πιέζεται το μοτέρ για να κινηθω σβέλτα... Τα 140 στο Bandit ήταν στις 7000 στροφές, στο fazer στις 5500, στο bandit 1250 στις 4500 με 6η. Άλλη άνεση, απλά. Και η κατανάλωση υπό ίδιες συνθήκες (σε γκρουπ) ίδια ακριβώς παρά τις διαφορές σε κυβικά.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πάνο μία φορά οδήγησα το 1250.
    Αν το βρεις, πάρε το μία βόλτα και έλα μετά να ξαναδείς τι έγραψες και αν ισχύουν ακόμα.

    Το ζήτημα δεν είναι η απόλυτη απόδοση. Το ζήτημα είναι ότι όσα άλογα έβγαζε το bandit μου σκισμένο τέρμα, τα είχε το fazer στις 6500 στροφές με άλλες τόσες καβάντζα για όταν χρειαστεί, για όταν θέλω, γιατί δεν έχει λόγο να πιέζεται το μοτέρ για να κινηθω σβέλτα... Τα 140 στο Bandit ήταν στις 7000 στροφές, στο fazer στις 5500, στο bandit 1250 στις 4500 με 6η. Άλλη άνεση, απλά. Και η κατανάλωση υπό ίδιες συνθήκες (σε γκρουπ) ίδια ακριβώς παρά τις διαφορές σε κυβικά.
    Αυτο δεν ειπα και εγω ρε φιλε,πανω-κατω?800-900 κυβικα και 120 αλογα.Τα περισσοτερα κυβικα εχουνε μονο καλα,απο ενα σημειο ομως και μετα ειναι πολυ λιγα αυτα που σου δινουνε σε σχεση με το κοστος που μας επιβαρυνουνε.

    Τα 900 κυβικα με τη σημερινη τεχνολογια ειναι πολλα.

  7. #22
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    H κατάσταση είναι ανάλογη με αυτή της κατηγορίας των SUV στα αυτοκίνητα. SUV μοτοσικλέτες είναι τα "adventure", δεν πάνε καλά ούτε στο χώμα, ούτε στην άσφαλτο και απλά προσφέρουν χώρους και άνεση με αντίτιμο πολλά χρήματα. Οι ακόμα πιο ακριβές σε κτήση και χρήση εξαιρέσεις της κατηγορίας που όντως έχουν κάτι να πουν σε ότι αφορά στην οδική συμπεριφορά σε διαφορετικά πεδία, δηλαδή KTM & Multi, απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

    Ο μέσος ιδιοκτήτης μια τέτοιας μοτοσικλέτας, μια χαρά θα έκανε ότι κάνει και με μια touring - sport touring μοτοσικλέτα, έχοντας σαφώς καλύτερη οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο, δηλαδή εκεί που κινούνται κατά 99% αυτά τα μοντέλα.

    Αυτά σε ότι αφορά στην λογική και "μαθηματική" προσέγγιση του όλου θέματος.

    Από εκεί και έπειτα, κανείς μας δεν δικαιούται να αναλάβει τον ρόλο του τσολιά στους όρχεις του καθενός, ούτε και να του υποδείξει που θα επενδύσει τα χρήματα του. Περί ορέξεως...

  8. #23
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αυτο δεν ειπα και εγω ρε φιλε,πανω-κατω?800-900 κυβικα και 120 αλογα.Τα περισσοτερα κυβικα εχουνε μονο καλα,απο ενα σημειο ομως και μετα ειναι πολυ λιγα αυτα που σου δινουνε σε σχεση με το κοστος που μας επιβαρυνουνε.

    Τα 900 κυβικα με τη σημερινη τεχνολογια ειναι πολλα.
    Εχεις οδηγησει ποτε κανενα χαγιαμπουσα η zzr1400?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αυτο δεν ειπα και εγω ρε φιλε,πανω-κατω?800-900 κυβικα και 120 αλογα.Τα περισσοτερα κυβικα εχουνε μονο καλα,απο ενα σημειο ομως και μετα ειναι πολυ λιγα αυτα που σου δινουνε σε σχεση με το κοστος που μας επιβαρυνουνε.

    Τα 900 κυβικα με τη σημερινη τεχνολογια ειναι πολλα.
    Εμ... Δεν είναι αλλά είναι όσο επαρκή ήταν πάντα. Με όλα μετακινείσαι επαρκώς, η ποιότητα της μετακίνησης είναι που κάνει την διαφορά.

    Αν πάω εγώ και ο Σπυράκος για σέρβις, αναλώσιμα τι θα πληρώσουμε; Ο κάθε ένας θα δώσει τα ίδια λεφτά για λάστιχα σε παρόμοια χιλιόμετρα, θα πληρώσει ίδια λεφτά για τακάκια, ίδια λεφτά για σέρβις αναρτήσεων, ίδια λεφτά για τέσσερα μπουζί, ίδια λεφτά για λάδια και για φίλτρο λαδιού, ίδια λεφτά για παραφλού, υγρά φρένων κλπ. Σε βόλτες, καίμε το ίδιο κινούμενοι το ίδιο. (και παλιότερα με το 600 έκαιγα όσο έκαιγε το 1250 στον ίδιο ρυθμό). Το παραπάνω κόστος λειτουργίας στα μεγάλα είναι λόγω τελών και ασφάλειας, ας πούμε 100 ευρώ το χρόνο παραπάνω; Ε δεν είναι και τραγικό.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Αν το πάρουμε ψυχρά ο Terens ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ !!!

    Φαγωθήκανε ορισμένοι στην Ελλάδα οτι τα "μαστόδοντα" πουλάνε μόνο λόγω ίματζ και φιγούρας. Κατ' αρχήν γιατί είναι μαστόδοντο η GS1200 ή το Explorer 1200 και δεν είναι το SD1200 ή η FjR1300 ή το RT1200 ???? Eεεεεε;;;;

    fixed και διόρθωση..... παπόρι είναι


    Τα μηχανάκια (sic) αυτά λοιπόν πουλάνε γιατί ο κόσμος τα θέλει. Καταλάβετέ το. Δεν είναι όλοι οι αγοραστές παραπλανημένα θύματα του μάρκετιγκ. Ιδίως στο εξωτερικό. Αντε στην Ελλάδα να το δεχτώ μέχρι κάποιο σημείο.

    λάθος.... ιδίως στο εξωτερικό με την αστυνόμευση που έχει δεν έχει νόημα να έχεις 300 τελική/άλογα

    Το πρόβλημα λοιπόν ορισμένων είναι οτι δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι όταν κάτι δεν ταιριάζει στα δικά τους κριτήρια μπορεί να καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες και τα θέλω κάποιων άλλων.

    +1300

    Φαγωθήκατε με τις τελικές και τα άλογα και τις ροπές. Ναι λοιπόν, θέλω να πηγαίνω ταξίδι δικάβαλος φορτωμένος με 150 και να κάνω ένα μπρααααπ και να πάω στα 200 για πλάκα για ένα προσπέρασμα ή για να φύγω από έναν κίνδυνο. Δεν κυνηγάω τις 300άρες!!!

    +1300.... εξ ου και δεν αλλάζω με τίποτα το παπόρι μου

    Θέλω να οδηγάω όρθιος γιατί αυτή η στάση μου αρέσει και με βολεύει. Αντίρρηση κανείς...;;;

    τσου, δικός σου ο λωκός δικά σου και τα χτένια

    Θέλω μακρυές διαδρομές αναρτήσεων για να μη μου φεύγουν τα σφραγίσματα απο τα δόντια στην υπέροχη ελληνική άσφαλτο.

    δεν τα έπλενες μικρός εεεε?

    Θέλω να το φορτώνω με την αφεντομουτσουνάρα μου που είναι 100 κιλά, με το έτερον ολόκληρον και όσα μπαγκάζια γουστάρω (για να μην αλλάζω βρακί μια φορά τη βδομάδα) και να ταξιδεύω με 150+ χωρίς την ταυτότητα στο στόμα.

    οι μπαγκαζιέρες είναι στανταρ μεγέθη και μπαίνουν παντού.....

    Θέλω όταν αναγκαστώ να περάσω από χωματόδρομο - το τονίζω χωματόΔΡΟΜΟ - να μη μου πεταχτούν οι φακοί από τα μάτια.

    μην πέσεις μόνο

    ΔΕΝ θέλω να πάω στη Μογγολία ή στην Αγκόλα!!!! Δεν θέλω να τρέξω στο Dakar!!!! Δεν πάω σε καφετέριες !!!

    Αλλά γουστάρω αυτά τα μηχανάκια και αυτά καλύπτουν τις ανάγκες μου!!!!! Μπορεί κανείς να μου πεί οτι έχω άδικο??????

    περί ορέξεως οτι θές

    Αμάν πια με τον πολιτικό καθωσπρεπισμό!!!!! Μόνο οτι πρέπει να τα κάψουμε επειδή δεν είναι οικολογικά λόγω κατανάλωσης δεν έχουμε ακούσει ακόμα...

    είναι μία άποψη και αυτή... σεβάσου τη και μην οργίζεσαι
    φιλικά
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μισό, Τέρενς.

    "Η παγίδα των κυβικών" από τη μία, το DL650 έπρεπε να γίνει 800 από την άλλη. Όποιος τα χρειάζεται, έχει το 1000 στην γκάμα. Η παγίδα του πελάτη που έχει οδηγήσει (ας πούμε) το Golf από τα 700 κιλά και τα 3,7μέτρα μήκους στα διπλάσια κιλά και στα 4,3 μέτρα... Απλά γιατί ζητάει περισσότερα σε κάθε γενιά γιατί θέλει πάλι το ίδιο, αλλά άλλο. Σόρι, λάθος.

    Το crosstourer το αναφέρω ως "επιτυχία" διότι ως τα 250 αν θυμάμαι καλά που έχει κόφτη, γράφεται ότι δεν κουνάει ανεξαρτήτως φορτίου. Το GS επίσης. Το Ουμφ το οποίο συζητείται στο νήμα, το αυτό. Το Τενερέ. Θα μου πεις δεν έχουν και τίποτα τρομερές τελικές... Ε και; Διότι "τελικές" δεν ταξιδεύει κανείς πουθενά, το να τα πιάσεις σε μιά στιγμή είναι άλλο ζήτημα, δεν μπορείς να τα κρατήσεις σε ταξίδι. Το μπούσα που περιγράφεις ως ιδανικό, σε δημοσιογραφικό τέστ ανέβηκε Αθήνα-Καρπενήσι και πίσω και γύρισε με λινά γιατί τα έφαγε τα λάστιχα τελικιασμένο... Η τελική λοιπόν είναι απλώς στατιστικό το οποίο δεν ενδιαφέρει. Το να μπορείς να ταξιδέψεις 140 και να προσπεράσεις ανεβαίνοντας 170 πχ χωρίς να κινδυνέψεις, ε αυτό μάλιστα είναι ζητούμενο, λάθος απαιτούμενο είναι. Και δεν το προσφέρουν όλοι στην αγορά... Το ότι αυτό το κάνει και το vstrom 650 το ξέρω, αλλά ο χρόνος που χρειάζεται να περάσει μιά νταλίκα αυτό και ας πούμε το GS (το έτερο best seller) έχει τεράστια διαφορά. Και εκεί αντιλαμβάνομαι εγώ ότι αξίζει να πάρει ο όποιος μπορεί το μεγάλο.

    Από εκεί και πέρα, όποιος έχει ταξιδέψει με 1000+ κυβικά ξέρει γιατί θα το κάνει. Θα βάλει 6η εκατό μέτρα μετά τα διόδια και θα την βγάλει εκατό μέτρα πριν τα επόμενα στην εθνική οδό, θα κρατήσει μιά 4η σε όλο το στροφιλίκι ανεξαρτήτως κλίσεων δρόμου και φορτίου, άντε να δεχτώ ότι θα κατεβάσει στις φουρκέτες... No replacement for displacement ακόμα και από τα έξυπνα τούρμπο που έρχονται.

    Στην αυτοκινητάδικη χρήση, ας δούμε πόσο υγιής θα είναι ο 1000άρης του μοντέο σέρνοντας 1600-1800 κιλά μετά από 100,000 χιλιόμετρα. Ωραίο γκατζετάκι πάντως το 3κύλινδρο.

    εδιτ: τώρα είδα και τον αποπάνω...






    ΤΟ ΧΟΝΤΑ ΕΧΕΙ ΚΟΦΤΗ ΣΤΑ 228...........ΤΟ ΠΗΓΑ



    Το gs μετά τα 160 είναι σαν να διαλύεται και κουνάει πολύ,επίσης το πήγα.
    Γιαυτό είπα 800 κυβικά ,δεν είναι τυχαίο το πιάσαμε κάποιες εταιρίες bmw,triumph.
    Ο 1000άρης της φόρντ,βγαίνει 3 χρόνια κινητήρας της χρονιάς,έχει γράψει
    πολλές χιλιάδες και έχει αποδείξει την αξιοπιστία του στο χρόνο..!!
    Εγώ προτίμησα να αγοράσω κασκάι το καινούργιο με 1,2 βενζίνης 116 άλογα
    τούρμπο και το αυτοκίνητο πηγαίνει πολύ καλύτερα σε προσπεράσεις και ταξίδι που αναφέρθηκες
    από το παλαιό κασκάι 1,6 με τα 110 άλογα.Το πόσο θα κρατήσει θα το δούμε,
    το μοτέρ είναι της ρενώ επίσης 2-3 χρόνια στην αγορά με αρκετές χιλιάδες χλμ.
    φορεμένο και στα σενίκ αλλά και στα καινούργια μοντέλλα του 2014-2015.
    Οι διαφορές ροπής ενός 1000+ με ένα 650 μηχανάκι και ακόμα καλύτερα με ένα 800 δεν είναι τέτοιες
    που θα σε κάνουν να κατεβάσεις πολλές φορές μετά τα διόδια μέχρι τα επόμενα.
    9 χρόνια χαγιαμπούζα,πολλά τριακοσαρίσματα,καμμία φορά δεν γύρισα με λινά.
    Τα λάστιχα μου από 7-8 χιλιάδες μέχρι 10 τα χρησιμοποιούσα.Όμως δεν είναι το θέμα μας
    τα χαγιαμπούζα τώρα ας τα αφήσουμε.
    Ναι στα προσπεράσματα έχεις δίκαιο,όμως θα πάρω ένα μηχανάκι μόνο γιαυτό..??
    Όλα τα on-off μου φαίνονται σαν σταματημένα στις επιταχύνσεις,αν έχεις καβαλήσει
    Χάγια,ZZR.....θα το καταλάβεις,επομένως το θέμα είναι στον οδηγό,στο πόση σύνεση έχει
    και στο να ξέρει τι καβαλάει και σε πόσο χρόνο θα προσπεράσει.Το βαρίδιο βεστρόμ ,άντε να είναι
    1-2 δεύτερα εκτεθειμένο παραπάνω στην προσπέραση από τα 1000+,εκεί πρέπει να δουλεύει
    το μυαλό,αλλιώς δεν σώζεσαι ούτε με f-16...!!!Mε αυτή τη λογική όλα εκτός από τα πυραυλοκίνητα
    είναι για πέταμα,όμως αυτό δεν είναι κριτήριο για να αγοράσει κάποιος 300-400 κυβικά παραπάνω.
    Αυτή είναι η άποψη μου και προβληματίζομαι πάρα πολύ στο πόσα κυβικά να πάρω.
    260 κιλά-270 βαρίδια στο επιτόπου,275 το crossturer 285 το αυτόματο ασήκωτο,μέχρι χειρόφρενο έχει..!!
    Η τελική ναι δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει για χίλιους λόγους σε αυτής της φιλοσοφίας τα μηχανάκια.
    Αντιθέτως όμως βλέπω ανταγωνισμό.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Αν το πάρουμε ψυχρά ο Terens ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ !!!

    Φαγωθήκανε ορισμένοι στην Ελλάδα οτι τα "μαστόδοντα" πουλάνε μόνο λόγω ίματζ και φιγούρας. Κατ' αρχήν γιατί είναι μαστόδοντο η GS1200 ή το Explorer 1200 και δεν είναι το SD1200 ή η Fj1300 ή το RT1200 ???? Eεεεεε;;;;

    Τα μηχανάκια (sic) αυτά λοιπόν πουλάνε γιατί ο κόσμος τα θέλει. Καταλάβετέ το. Δεν είναι όλοι οι αγοραστές παραπλανημένα θύματα του μάρκετιγκ. Ιδίως στο εξωτερικό. Αντε στην Ελλάδα να το δεχτώ μέχρι κάποιο σημείο.

    Το πρόβλημα λοιπόν ορισμένων είναι οτι δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι όταν κάτι δεν ταιριάζει στα δικά τους κριτήρια μπορεί να καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες και τα θέλω κάποιων άλλων.

    Φαγωθήκατε με τις τελικές και τα άλογα και τις ροπές. Ναι λοιπόν, θέλω να πηγαίνω ταξίδι δικάβαλος φορτωμένος με 150 και να κάνω ένα μπρααααπ και να πάω στα 200 για πλάκα για ένα προσπέρασμα ή για να φύγω από έναν κίνδυνο. Δεν κυνηγάω τις 300άρες!!!

    Θέλω να οδηγάω όρθιος γιατί αυτή η στάση μου αρέσει και με βολεύει. Αντίρρηση κανείς...;;;

    Θέλω μακρυές διαδρομές αναρτήσεων για να μη μου φεύγουν τα σφραγίσματα απο τα δόντια στην υπέροχη ελληνική άσφαλτο.

    Θέλω να το φορτώνω με την αφεντομουτσουνάρα μου που είναι 100 κιλά, με το έτερον ολόκληρον και όσα μπαγκάζια γουστάρω (για να μην αλλάζω βρακί μια φορά τη βδομάδα) και να ταξιδεύω με 150+ χωρίς την ταυτότητα στο στόμα.

    Θέλω όταν αναγκαστώ να περάσω από χωματόδρομο - το τονίζω χωματόΔΡΟΜΟ - να μη μου πεταχτούν οι φακοί από τα μάτια.

    ΔΕΝ θέλω να πάω στη Μογγολία ή στην Αγκόλα!!!! Δεν θέλω να τρέξω στο Dakar!!!! Δεν πάω σε καφετέριες !!!

    Αλλά γουστάρω αυτά τα μηχανάκια και αυτά καλύπτουν τις ανάγκες μου!!!!! Μπορεί κανείς να μου πεί οτι έχω άδικο??????

    Αμάν πια με τον πολιτικό καθωσπρεπισμό!!!!! Μόνο οτι πρέπει να τα κάψουμε επειδή δεν είναι οικολογικά λόγω κατανάλωσης δεν έχουμε ακούσει ακόμα...



    ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ...........


    Δεν υπάρχει λόγος να δείχνεις οργισμένος και αγανακτισμένος, ΗΡΕΜΗΣΕ...!!
    Θα σε ρωτήσω ,έχεις βγει ποτέ εξωτερικό,Ευρώπη..??
    Γιατί εκεί πολλά από αυτά που λες όχι απλά αναιρούνται αλλά είναι για γέλια...!!!
    Αν ήξερες για αυτά τα μηχανάκια που μιλάμε μόνο 2 κάνουν μπράπ από τα 150 στα 200..!!
    Μουλτιστράντα με 19000 ευρώ το φθηνό λέμε και ΚΤΜ περίπου 17000 με τις άδειες και τα τέλη και τα δύο.
    Προσπαθεί και το explorer χωρίς να είναι τόσο κοντά τους.
    Προφανώς αστειεύεσαι για το ΟΡΘΙΟΣ και τα 200,είναι τουλάχιστον άγνοια αυτό που λές.
    κ.λ.π......κ.λ.π........κ.λ.π.......να μην απαντώ σε όλα.

  13. #28
    Τα περισσότερα από αυτά που λες είναι σωστά.

    Και θα σου ξαναπω, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πάρεις μεγάλο, είναι ανοησία να πάρεις μικρό, αυτό λέει η δική μου εμπειρία. Προφανώς και δεν έχω ούτε τα χρόνια σου στη σέλα, ούτε τα χιλιόμετρά σου, ούτε έχω την εμπειρία από πάρα πολλά μοντέλα. Από ότι δείγμα είχα, εκεί κατέληξα. Τα μικρά καλά χρυσά και άγια. Και αποφευκτέα ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τα αποφύγεις. Προφανώς και δεν θα έπαιρνα μεγάλο για μόνο πόλη, εκεί δεν φαίνεται η διαφορά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    Οι διαφορές ροπής ενός 1000+ με ένα 650 μηχανάκι και ακόμα καλύτερα με ένα 800 δεν είναι τέτοιες
    που θα σε κάνουν να κατεβάσεις πολλές φορές μετά τα διόδια μέχρι τα επόμενα.
    Εμ, έλα που είναι... Το BMW το οδήγησα, έχω οδηγήσει και VFR800. Ε, καμμία σχέση με το 1000 τα μοτέρ. Αυτά τα δύο δευτερόλεπτα όταν κινείσαι με 140, είναι πόσα; 80 μέτρα; Δεν κάνουν διαφορά;

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Τα περισσότερα από αυτά που λες είναι σωστά.

    Και θα σου ξαναπω, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πάρεις μεγάλο, είναι ανοησία να πάρεις μικρό, αυτό λέει η δική μου εμπειρία. Προφανώς και δεν έχω ούτε τα χρόνια σου στη σέλα, ούτε τα χιλιόμετρά σου, ούτε έχω την εμπειρία από πάρα πολλά μοντέλα. Από ότι δείγμα είχα, εκεί κατέληξα. Τα μικρά καλά χρυσά και άγια. Και αποφευκτέα ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τα αποφύγεις. Προφανώς και δεν θα έπαιρνα μεγάλο για μόνο πόλη, εκεί δεν φαίνεται η διαφορά.


    Εμ, έλα που είναι... Το BMW το οδήγησα, έχω οδηγήσει και VFR800. Ε, καμμία σχέση με το 1000 τα μοτέρ. Αυτά τα δύο δευτερόλεπτα όταν κινείσαι με 140, είναι πόσα; 80 μέτρα; Δεν κάνουν διαφορά;



    ΒΡΕ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΕΤΟΙΑ


    Που αν δεν έχεις την εμπειρία θα σε στείλουν στον παράδεισο.
    Όπως και άμα έχεις γρηγορότερο πάλι θά είσαι 1-2 δεύτερα πιο καλός.
    Όμως στο είπα,ο οδηγός είναι αυτός που κανονίζει,δηλαδή αν έχεις βεστρόμ
    και πας να προσπεράσεις νομίζοντας ότι είναι χαγιαμπούζα δεν σε γλυτώνει τίποτε.
    Οπότε αυτό είναι ένα μείον που μπορείς να το προσπεράσεις,αλλιώς θα ψάχνεις
    πάντα το ταχύτερο μπας και γλυτώσεις και δεν πας χαλκομανία στον απέναντι.
    Το πρώτο μου βεστρόμ το 2006 το έδωσα σε ένα χρόνο ακριβώς για αυτόν τον λόγο.
    Επειδή παράλληλα είχα πάντα και δεύτερη μοτό ,το χαγιαμπούζα τότε,
    το θεώρησα επικίνδυνο σύμφωνα με τα λεγόμενα σου γιατί ήταν κουρσούμι στις
    προσπεράσεις και θεωρούσα ότι εκτίθεμαι πολύ στο απέναντι ρεύμα μαθημένος
    από το χάγια που προσπερνούσε με τη σκέψη.!!.ΛΑΘΟΣ,ο οδηγός προσαρμόζεται
    στις δυνατότητες της μοτό,πάντα υπάρχουν πιο γρήγορες.
    Για μένα λοιπόν αυτό δεν αποτελεί κριτήριο αγοράς,για την άνεση του μοτέρ και τις λιγότερες
    στροφές όπως είπες ΝΑΙ,συμφωνώ.Εκεί όντως υπάρχει θέμα στο ζήτημα μακροζωία του κινητήρα
    ,άνεση ταξιδιού,κατανάλωση κ.λ.π.Παρεπιμπτόντως το crossturer ρουφάει ΠΟΛΥ..!!
    Aπό τη στιγμή όμως που όλοι παίζουν το παιχνίδι λιγότερα κυβικά,αναρωτιέμαι.
    Πότε έρχεται αυτό το καινούργιο explorer..??

    υγ. ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Τη γνώμη μου γράφω,τα λεφτά του ας τα φάει ο καθένας όπως θέλει.
    Το να θεωρώ κάποιους κορόιδα και θύματα του ΜΑΡΚΕΤΙΓΚ επίσης γνώμη μου είναι...!!!
    Δεν αγόρασα τζιπάκι 3000 κυβικών όταν αγόραζε όλη η χώρα,ούτε πινακίδες κατέθεσα.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    υγ. ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Τη γνώμη μου γράφω,τα λεφτά του ας τα φάει ο καθένας όπως θέλει.
    Το να θεωρώ κάποιους κορόιδα και θύματα του ΜΑΡΚΕΤΙΓΚ επίσης γνώμη μου είναι...!!!
    Δεν αγόρασα τζιπάκι 3000 κυβικών όταν αγόραζε όλη η χώρα,ούτε πινακίδες κατέθεσα.
    και τι τζιπάκι.....





























    ΚΙΑ SORENTO

    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph explorer 1200
    από Sapadak στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 195
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2015, 12:02
  2. Γνώμες: Yamaha Super Tenere 1200 ή Triumph Explorer 1200???
    από panosko στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2013, 19:28
  3. TRIUMPH TIGER EXPLORER 1200 EVENT
    από bonnie στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 21:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF