Σελίδα 23 από 32 ΠρώτοΠρώτο ... 131819202122232425262728 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 474

Θέμα: Benelli TRK 502

  1. #331
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παντως απο αρκετα παιδια που γραφουν εδω μεσα και θελουν να παρουν νεα μοτοσυκλετα δεν ετυχε να πηρε καποιος και να ειναι πιο ενεργος στο να γραφει και να λεει για το συγκεκριμενο.
    Παντως οταν περνω νεα μοτοσυκλετα παντα χαιρομουν πιο πολυ απο οταν αγοραζα αυτοκινητο.
    Αντε και οι υπολοποι πυ εχετε μεινει πισω και πατε απο παπι σε παπι....παρτε κανα εργαλειο να μας γραψετε νεες εντυπωσεις

  2. #332
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Το 752 x που λογικά θα έχει traction control, TFT, ρυθμιζόμενη ζελατίνα κ δεν ξέρω τι άλλο αν κρατήσει καλή τιμή οντως θα σαρώσει.. Για του 2020 ίσως θα μπορούσαν να έχουν ένα απλό κ ένα special edition γτ απο συζητήσεις παιδιών που ενδιαφέρονται γ αγορά θα ήθελαν κάποια ηλεκτρονικά που δίνει το ktm 390 adv πχ
    Κοίταξε, αυτά με traction δεν τα ξέρω καλά γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σε δική μου μοτό να σου πω αν μου προκάλεσαν προβλήματα.
    Γενικά δεν θέλω ιδιαίτερες εξαρτήσεις από ηλεκτρονικά, μου αρέσει να διατηρεί όσο γίνεται τον χαρακτήρα "εύκολης επισκευής"- αυτονομίας
    η μοτοσυκλέτα. Αν έχει κιλά για παράδειγμα, το θέλω το abs όχι όμως και brake assistance κ.λπ.
    Όχι γιατι πιστεύω πως θα με σώσει σε κάποια στραβή με 200. Γιατί θα καβαλήσω ξημερώματα σε κάποιο βρεγμένο
    πλακόστρωτο, κανα φρέσκο χιονάκι, κρατάει και το μπροστινό να μην φθείρεται άδικα.

    Αν τα παιδιά ενδιαφέρονται για αύξηση κυβισμού, ηλεκτρονικά fun bike και tft αξεσουάρ που τοποθετείς και after market,
    ίσως θα έπρεπε να δουν αν ο χαρακτήρας που προτείνει αυτή η μοτό είναι ότι χρειάζονται.

    Είναι σχεδόν ένα GS και δεν θα γίνει ποτέ τόσο μανιτζέβελο με λιγοτερα από 80+hp στον τροχό.
    Ίσως ένα 390adv να ήταν πιο αποδοτικό γι'αυτούς ή ένα μεταχειρισμένο gs απο την άλλη.

    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως το συζητώ. Και εμένα μου αρέσουν και τα κυβικά και η άνεση και η ασφάλεια.
    Είναι καλό όμως να διαβάζουμε και την "προτεινόμενη" χρήση μιας μοτο. Μέσω των χαρακτηριστικών της να δούμε
    τις ισορροπίες που προτείνει.
    Ίσως να βαζει ψηλότερα την δυνατότητα κάποιου να βάλει χλμ από κάποιες επιδόσεις, πετυχαίνοντας χαμηλότερο service
    - κατανάλωση, επισκευασιμότητα κ.λπ.

  3. #333
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Αν έχει όλα αυτά θα κοστίζει όσο ένα γιαπωνέζικο...
    Ε δεν νομίζω.. Μια χειροκίνητη ρυθμιζόμενη ζελατίνα δεν κοστίζει.. Δύο οδηγοι κ δύο βίδες είναι.. Με TFT κ traction control θα πάει σε ιαπωνικές τιμές? Μπορουνε να το κρατήσουν σε καλή τιμή.. Αν θέλουνε να πουλήσουν..

  4. #334
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κοίταξε, αυτά με traction δεν τα ξέρω καλά γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σε δική μου μοτό να σου πω αν μου προκάλεσαν προβλήματα.
    Γενικά δεν θέλω ιδιαίτερες εξαρτήσεις από ηλεκτρονικά, μου αρέσει να διατηρεί όσο γίνεται τον χαρακτήρα "εύκολης επισκευής"- αυτονομίας
    η μοτοσυκλέτα. Αν έχει κιλά για παράδειγμα, το θέλω το abs όχι όμως και brake assistance κ.λπ.
    Όχι γιατι πιστεύω πως θα με σώσει σε κάποια στραβή με 200. Γιατί θα καβαλήσω ξημερώματα σε κάποιο βρεγμένο
    πλακόστρωτο, κανα φρέσκο χιονάκι, κρατάει και το μπροστινό να μην φθείρεται άδικα.

    Αν τα παιδιά ενδιαφέρονται για αύξηση κυβισμού, ηλεκτρονικά fun bike και tft αξεσουάρ που τοποθετείς και after market,
    ίσως θα έπρεπε να δουν αν ο χαρακτήρας που προτείνει αυτή η μοτό είναι ότι χρειάζονται.

    Είναι σχεδόν ένα GS και δεν θα γίνει ποτέ τόσο μανιτζέβελο με λιγοτερα από 80+hp στον τροχό.
    Ίσως ένα 390adv να ήταν πιο αποδοτικό γι'αυτούς ή ένα μεταχειρισμένο gs απο την άλλη.

    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως το συζητώ. Και εμένα μου αρέσουν και τα κυβικά και η άνεση και η ασφάλεια.
    Είναι καλό όμως να διαβάζουμε και την "προτεινόμενη" χρήση μιας μοτο. Μέσω των χαρακτηριστικών της να δούμε
    τις ισορροπίες που προτείνει.
    Ίσως να βαζει ψηλότερα την δυνατότητα κάποιου να βάλει χλμ από κάποιες επιδόσεις, πετυχαίνοντας χαμηλότερο service
    - κατανάλωση, επισκευασιμότητα κ.λπ.
    Όλα αυτά για μια TFT κ traction control που ειδικά TFT έχουν σχεδόν όλα τα νέα μοντέλα? Δεν έγραψα ούτε cruise control, ούτε corner abs ούτε ride by wire κτλ..Να δίνει 2-3 πράματακια για να χτυπήσει παραπάνω τον ανταγωνισμό..

  5. #335
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ποιόν ανταγωνισμό;

    Οι μοτό είναι μετρημένες, όχι οι μοτοσυκλετιστές. Όσο πάμε και περισσότεροι προστίθενται.
    Γιατί πιστεύεις πως απασχολεί ο ανταγωνισμός μια εταιρεία που απευθύνεται σε ακόρεστο κοινό;

    Αν απασχολεί τον τοπικό αντιπρόσωπο και αυτό παίζεται.

    Μια καλή tft έχει 120ε ένα καλό όργανο με συνδιασμό αναλογικό - tft έχει 350ε+
    Μη με σκας με τις tft
    είναι φτηνιάρικα πράμματα, δείχνουν εφήμερα και σου στερούν ποιότητα

  6. #336
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ το κρύβω ολόκληρο και βλέπω κάτι ακόμα ομορφότερο.

    Το δάκτυλο;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #337
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Πρώτη μοτοσυκλέτα σε πωλήσεις στην Ιταλία τον Απρίλιο το 502(Χ) με 700 κομμάτια...

  8. #338
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Συνεχίζεται και για το Μάιο στην αγορά της Ιταλίας η πρωτοπορία του ΤRK502(X) σε πωλήσεις (εκτός σκούτερ) με ...942 κομμάτια.
    Δεύτερο (με κυάλια) το NC750X με 543 κομμάτια.
    Να δούμε που θα πάει αυτό το "κακό".

  9. #339
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζεται και για το Μάιο στην αγορά της Ιταλίας η πρωτοπορία του ΤRK502(X) σε πωλήσεις (εκτός σκούτερ) με ...942 κομμάτια.
    Δεύτερο (με κυάλια) το NC750X με 543 κομμάτια.
    Να δούμε που θα πάει αυτό το "κακό".
    Ειναι λογικό, οι ιταλοι εχουν στο dna τους το αισθητικό και το πως "φαινεσαι-ται".
    Οσοι δεν μπορουν να αγορασουν το gs1250 adve αγοραζει trk502 που τα παει καλα στο αισθητικο κομμάτι. Στα υπόλοιπα ομως.......

  10. #340
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ειναι λογικό, οι ιταλοι εχουν στο dna τους το αισθητικό και το πως "φαινεσαι-ται".
    Οσοι δεν μπορουν να αγορασουν το gs1250 adve αγοραζει trk502 που τα παει καλα στο αισθητικο κομμάτι. Στα υπόλοιπα ομως.......
    Φαντάζομαι έχει να κάνει και με το brand name (άλλο που δεν υπάρχει πρακτικά ουδεμία σχέση, αλλά ΟΚ...)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #341
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ειναι λογικό, οι ιταλοι εχουν στο dna τους το αισθητικό και το πως "φαινεσαι-ται".
    Οσοι δεν μπορουν να αγορασουν το gs1250 adve αγοραζει trk502 που τα παει καλα στο αισθητικο κομμάτι. Στα υπόλοιπα ομως.......
    Απλά από περιέργεια, ποια είναι τα υπόλοιπα;;; Είσαι κάτοχος φίλε μου;;
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  12. #342
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από montechristo Προβολή μηνύματος
    Απλά από περιέργεια, ποια είναι τα υπόλοιπα;;; Είσαι κάτοχος φίλε μου;;
    Δεν ειναι κατοχος, δε υπονόμευω κατι για την αξιοπιστια, αυτη θα αποδειχτεί εν καιρο ακομη νωρις ειναι.
    Το θεμα ειναι κατασκευαστικό, τα 235kg εναντι του ανταγωνισμού(cb500x 195kg, 500ds 205kg, cfmoto 650mt 220kg 70hp).
    Οι επιλογες στο θηριώδη 50ρι πιρούνι και οι ακτινικες δαγκανες ειναι κινησεις εντυπωσιασμού δεν ανταποκρίνονται βαση των περγαμηνων τους ειναι απλως επαρκη, ενω τελικα προσθετουν περισσοτερο βαρος.
    Κατασκευαστικά το σιδερο οπως πλαισιώνεται στο πλαισιο και η βαφη του σε αυτο αλλα και στα πλαστικα τμηματα δεν με πείθει οτι προσπαθεί να ανταγωνιστει τον κορυφαιο(κατασκευαστικα)της κατηγοριας αυτης honda cb500x.
    Συνεπως τα 6800 κρίνονται πολλα οταν ο τοπ εχει 7500.
    Ενω παραλληλα κατασκευαστικα ο νεοτερος ανταγωνιστής 500ds ειναι πολυ πιο κοντά στο πρότυπο και με καλυτερη τιμη πλασαρισματος.

    Ωστόσο το trk 502 ηχητικά ειναι το πιο ενδιαφέρον απο ολα, ακουγεται σα μποξερ, αισθητικά ισως το πιο όμορφο και λογω μεγέθους φορτώνεται και ταξιδευει καλύτερα.

    Καλοριζικο!

  13. #343
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ε τώρα.. κάνεις υποθέσεις για να το μειώσεις, παραδέξου το.
    Ακόμα και αν είναι απλώς επαρκή υπάρχουν, αν θες να τα βελτιώσεις δεν θα κοστίσει μια περιουσία.

    Το λές σίδερο αλλά είναι ατσάλι και είναι ακριβότερο σε παραγωγή από φτηνιάρικο δέλτα αλουμινίου.
    Όχι τίποτα άλλο, περνάς καλύτερα με την ελάχιστη ενδοτικότητα του ατσαλιού ενώ επισκευάζεται ακόμα και αν λείπει κομμάτι...

    Και ο "ανταγωνισμός" που λες υφίσταται ανάμεσα σε τουλάχιστον αποδεκτά στοιχεία.
    Για πολύ κόσμο δεν είναι καν επιλογή αυτά που αναφέρεις.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TRK_502_01.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	49,7 KB 
ID:	428521

  14. #344
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ε τώρα.. κάνεις υποθέσεις για να το μειώσεις, παραδέξου το.
    Καλα τωρα, απο αυτα που γραφω για τα δρώμενα γενικα και ειδικα, πιστευεις εχω καποιο κομπλεξ και γραφω για να μειώσω? και μαλιστα πρεπει να το παραδεχτω??

    Με ρώτησε και ανέφερα συγκεκριμένα, ποιοι ειναι οι λογοι 《κατα την γνωμη μου παντα 》 που υπολείπεται σε σχεση με τον ανταγωνισμό.

  15. #345
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Παιδιά για κάθε δέκα 500Χ που πωλούνται στην Ιταλία, πωλουνται 45 κομμάτια TRK502...
    Είναι τεράστια η διαφορά.

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli νεα μοντελα
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 01:15
  2. ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΤΗΣ Benelli
    από griso850 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 00:21
  3. Benelli TnT
    από DimST στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2005, 13:42
  4. H καινοτομία της Benelli
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF