Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2024
    Μηνύματα
    3

    Question ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ??

    λοιπον,εχω ενα zonghsen μεταχειρισμενο ψευτοσουπρα 50αρι με 12.000χλμ και οπως πηγαινα με 70(80 τελικη) αρχιζει και κοβει μονο,το γκαζι δν ακουγε, και μου εσβησε.ενασ φιλοσ μου με εσπρωξε εβαλα πρωτη και πηγα καμια 10αρια χλμ μεχρι να ξαναγινει ,ημουν μακρια απο το σπιτι οποτε το ξαναβαλα μπροστα με τον ιδιο τροπο και εκανα αλλα 2 χλμ μεχρι να μου σβησει.το φορτωσα σε ενα αγροτικο μεχρι το σπιτι και ανοιξα να δω τα λαδια και εβγαζε καπνους.Καμια ιδεα τι εγινε.ποσο θα κοστισει να το φτιαξω.
    Ειμαι 17 χρονων btw 1ο μηχανακι αρα δν ξερω σχεδον τιποτα

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slime Προβολή μηνύματος
    λοιπον,εχω ενα zonghsen μεταχειρισμενο ψευτοσουπρα 50αρι με 12.000χλμ και οπως πηγαινα με 70(80 τελικη) αρχιζει και κοβει μονο,το γκαζι δν ακουγε, και μου εσβησε.ενασ φιλοσ μου με εσπρωξε εβαλα πρωτη και πηγα καμια 10αρια χλμ μεχρι να ξαναγινει ,ημουν μακρια απο το σπιτι οποτε το ξαναβαλα μπροστα με τον ιδιο τροπο και εκανα αλλα 2 χλμ μεχρι να μου σβησει.το φορτωσα σε ενα αγροτικο μεχρι το σπιτι και ανοιξα να δω τα λαδια και εβγαζε καπνους.Καμια ιδεα τι εγινε.ποσο θα κοστισει να το φτιαξω.
    Ειμαι 17 χρονων btw 1ο μηχανακι αρα δν ξερω σχεδον τιποτα


    Δεν αξίζει επισκευή, παίρνεις ένα μοτέρ lifan άμιζο με 200 ευρώ περίπου (και όσα πάρει ο μάστορας βγάλε βάλε) και ξεμπερδεύεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.600
    Στη χειρότερη το κόλλησες 3 φορές.
    Αν στην πρώτη το έβαζες αγροτικό μπορεί να σωζόταν με κάνα κυλινδροπιστονο, τώρα μπορεί να θέλει και μπιέλα-στροφαλο, ίσως έμεινε από λάδια,
    Φρεναρε καθόλου? Όταν πήγατε να το βάλετε μπρος η μανιβέλα είχε ίδια αντίσταση? Ποιο λιγο? δεν κουνιόταν καθόλου? Έκανε κανέναν περίεργο θόρυβο? Αν είναι μοτέρ πας για άλλο, τα lifan 110 έχουν 250€ πλέον,κ κοντά 300-350 με μιζα η το 125.

    Μπορεί να μην είναι και αυτό, μπορεί Πηνεία, ηλεκτρική βλάβη, να μην κατεβάζει βενζίνη κτλ.
    50αρι με 80 τελική? Σαν πολλά δεν είναι?

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2024
    Μηνύματα
    3
    οταν πηγα να το βαλω μπροσ με μανιβελα δν ειχε πολλη αντισταση και οταν το βαλαμε με το σπρωξιμο ακουγοταν σαν να κοπαναει(Γενικα ακουγοταν περιεργα και δυνατα απο'ταν το πηρα)
    Ειχα σκοπο να του αλλαξω το μοτερ σε 1-2 μηνες που θα πιασω δουλεια.Αξιζει να το φτιαξω για να μην επιβαρυνω τους γονεις μου ή να το αλλαξω απευθειας;

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slime Προβολή μηνύματος
    οταν πηγα να το βαλω μπροσ με μανιβελα δν ειχε πολλη αντισταση και οταν το βαλαμε με το σπρωξιμο ακουγοταν σαν να κοπαναει(Γενικα ακουγοταν περιεργα και δυνατα απο'ταν το πηρα)
    Ειχα σκοπο να του αλλαξω το μοτερ σε 1-2 μηνες που θα πιασω δουλεια.Αξιζει να το φτιαξω για να μην επιβαρυνω τους γονεις μου ή να το αλλαξω απευθειας;
    Να το αλλάξεις. ΟΜΩΣ τα 110 κυβικά σε καθιστούν αυτομάτως παράνομο, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Βάλε 50αρι μοτέρ και κάνε υπομονή μέχρι να βγάλεις το αναγκαίο δίπλωμα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.151
    Μήπως ξέμεινε από λάδια και κόλησε; Κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι.
    Αλλά ρε παιδιά πόσο κάνει ένα κυλινδροπίστονο για 50αρι; Δεν αξίζει αλλαγή μοτέρ. Και αν σωζεται με ρεκτιφιέ θέλει μόνο ένα πιστονακι. Το αφήνει το πρωι στο μαστορα και το παίρνει το μεσημέρι για βόλτα!

    Και τελικές όχι για πολύ ώρα από δω και πέρα. Αν το πήγαινες τελική για μεγάλες αποστάσεις ειναι αναμενόμενο να την ακούσει.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2024
    Μηνύματα
    3
    ευχαριστω πολυ , τελικα ειχε δικιο ο @motojojo δν ειχε καθολου λαδι.Οποτε πηγα μου εβαλαν λαδι και επρεπε να μου αλλαξουν μπουζι,ακουγεται αρκετα διαφορετικο αλλα πιστευω αντεχει 1 μηνα μεχρι να αλλαξω το μοτερ

  8. #8
    Μην πηγαίνεις μακριά... Και έχει ετοιμοπόλεμο το αγροτικό. Είναι θέμα χρόνου να ανατιναχθεί

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.151
    Πρόσεχε μην του κανεις μεγαλύτερη ζημιά έτσι. Έχει πάρει ήδη μέντα.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slime Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω πολυ , τελικα ειχε δικιο ο @motojojo δν ειχε καθολου λαδι.Οποτε πηγα μου εβαλαν λαδι και επρεπε να μου αλλαξουν μπουζι,ακουγεται αρκετα διαφορετικο αλλα πιστευω αντεχει 1 μηνα μεχρι να αλλαξω το μοτερ


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.762
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slime Προβολή μηνύματος
    εβγαζε καπνους
    Αμα δεις άσπρο καπνό, εξέλεξε νέο Πάπα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    760
    Βάλτου και μια τάπα Κάρτερ με μαγνήτη γιατί θα βγάλει πολύ πράμα τις πρώτες μέρες.

Παρόμοια θέματα

  1. Εχω προβλημα με το μοτερ μου.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 21:42
  2. Σχολιαστε το μοτερ
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2005, 21:04
  3. το μοτερ απο το παπι μου
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2005, 23:08
  4. Ήχοι απο το μοτέρ...
    από ter στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 07:42
  5. Το Μοτερ
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 19:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF