Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Moto Morini - X-Cape 649 - 1 χρόνο μετά...

  1. #1

    Moto Morini - X-Cape 649 - 1 χρόνο μετά...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mm1year.jpg 
Προβολές:	543 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	446418

    Φέτος τον Σεπτέμβρη έκλεισα 1 χρόνο με τη “Λάουρα” ή 14.000 km αν προτιμάτε. Ένα χρόνο, με 2 μεγάλα ταξίδια εκτός εθνικής, από 1.800+ km το καθένα,
    αλλά και πολλές μικρές 400+ km εξορμήσεις.
    Η μηχανή αγοράστηκε
    τον Σεπ του 22, με το full-traveler πακέτο, οπότε αυτό σημαίνει τριβάλιτσο, κάγκελα, και χούφτες.

    Τι μου άρεσε πολύ:

    • Σχεδόν τα πάντα από αυτά που θεωρώ σημαντικά. Στήσιμο στο δρόμο, οδήγηση, φρένα, λάστιχα, εργονομία, θέση οδήγησης. Ακόμα, κορυφαία αισθητική (υποκειμενικό), value for money, χαμηλό κόστος συντήρησης, όλα σύν.


    Τι μου άρεσε λιγότερο:


    • Αναρτήσεις, όχι τέλειες όπως τις περίμενα, ειδικά το μπροστινό, και κύρια σε χωμάτινες διαδρομές, αλλά γενικά αποδεκτές και σίγουρα πάνω από το μέσο όρο για την κατηγορία.
    • Η ποιότητα πλαστικών και συναρμογής, θα μπορούσε σίγουρα να είναι καλύτερη, αλλά και πάλι τουλάχιστον στον ένα χρόνο δεν έχω ούτε τρελά προβλήματα, ούτε θέματα με cracks κλπ.
    • Τα φώτα, θέλεις προβολάκια διάχυσης για να οδηγήσεις νύχτα με ασφάλεια.
    • Σέλα, θα μπορούσε να είναι λιγότερο μαλακή και με περισσότερο υλικό σε μερικά σημεία, καθώς και να έχει κάποιο διαχωριστικό που να εμποδίζει τα νερά του πλυσίματος να περνάνε μέσα.


    Τι δεν μου άρεσε καθόλου:


    • Ορισμένα από τα αξεσουάρ, έχουν εξαιρετικά φθηνή αίσθηση και αδικαιολόγητα ακριβή τιμή. π.χ. χούφτες. Μαμά για πέταμα, άντε απλά για τον αέρα και τέλος. Έβαλα after-market.
    • Έλλειψη κεντρικού στάντ, έλεος ρε μάγκες γιατί?
    • Ο λεβιές του πίσω φρένου δεν είναι σπαστός όπως θα έπρεπε.
    • Ο ηλίθιος θόρυβος από το φλοτέρ που κοπανάει στα πλαστικά του τεπόζιτου και από ότι λένε τον ακούνε όλοι.
    • H ποιότητα ορισμένων από τις βίδες είναι απλά κακή. Τις αλλάζω σιγά-σιγά.

    Τι συμβουλεύω τους υποψήφιους αγοραστές του μοντέλου:

    • Αγοράστε τη μηχανή μόνο, ίσως και το τριβάλιτσο εάν το χρειάζεστε. Μην αγοράσετε επουδενεί κάγκελα και χούφτες και βάλτε οπωσδήποτε για αυτά after-market, τα μαμά απλά δεν αξίζουν.
    • Επίσης αλλάξτε καθρέφτες με κάτι καλύτερο και με λιγότερους κραδασμούς.


    Βελτιώσεις που έκανα και προτείνω ανεπιφύλακτα με σειρά προτεραιότητας/σημασίας για μένα τουλάχιστον:


    • Φώτα, προσθήκη Puig προβολάκια διάχυσης. Εξαιρετικά φώτα μετά από αυτό. (200€)
    • Προοδευτικά ελατήρια μπρος πίσω Hyperpro. (290€+100€ εργασία)
    • De-cat, Tελικό (Race-Tech), DNA φίλτρο, και επαναπρογραμματισμό. Μετά από αυτό το τελευταίο, μιλάμε απλά για μια άλλη μηχανή, ειδικά όσον αφορά στη ροπή και σε ποιες στροφές του κινητήρα είναι αυτή διαθέσιμη στον οδηγό. (570€)


    Τελικό συμπέρασμα:

    • Αν εξαιρέσουμε μερικά μικρά θέματα, που είχαν να κάνουν κύρια με την αρχική συναρμολόγηση, σφίξιμο της κάτω βίδας της γλίστρας της αλυσίδας που μου έφυγε στα 1000Km, 1-2 ελαστικές ροδέλες για αποφυγή θορύβων εξαιτίας κραδασμών, ένα λαστιχάκι από τη σέλα του συνοδηγού που φεύγει επίμονα και ήθελε απλά λίγη κόλλα κλπ, η μηχανή δεν παρουσίασε το παραμικρό.
      Εν κατακλείδι, και αυτό υποκειμενικό, αν όχι η τιμιότερη, σίγουρα μια απο τις τιμιότερες προτάσεις στην αγορά σήμερα.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλοτάξιδη να είναι!

    Ευχαριστούμε για την αναλυτική, ωραία δομημένη και αντικειμενική αξιολόγηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    Όντως πολύ ωραία γραφή, λιτή αλλά περιεκτική.

    Σίγουρα θα βοηθήσει κάποιον κάτοχο, αν και δεν νομίζω να ειναι αρκετοί.
    Για το αισθητικό, έχω δει μια φορά μια σε κόκκινο χρώμα και όντως είναι πολύ όμορφη.

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Ωραίος, αυτά είναι χρήσιμα review, χωρίς φανφάρες και υπερβολές αλλά που βάζουν τα πράγματα στη θέση τους. Δεν υπερτιμούν αλλά ούτε υποτιμούν.


  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Ωραίο μηχανάκι,το έχω δει δύο - τρεις φορές (σε κόκκινο), δυστυχώς και σε αυτο έχει γίνει κακώς ενοούμενη οικονομία από το σχεδιαστή στη πίσω ανάρτηση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Πολύ ωραία περιγραφή! Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Ωραίο ποστ! Σίγουρα θα βοηθήσει τους μελλοντικούς υποψήφιους αγοραστές.
    Καλά χλμ εύχομαι!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    19
    Ψάχνομαι τούτον τον καιρό και είδα το Μορίνι. Μου άρεσε, με προβλημάτισε όμως ένας έμπορος που το έβγαλε κάρο (όχι ότι δεν είχε λόγο, άλλα εμπορεύεται αυτός)
    Πολύ ωραία η ανάλυσή σου, έχω όμως καναδυό απορίες και θα ήμουν υπόχρεος αν πεις γνώμη. Ή όποιος θέλει τελοσπάντων.
    1. Έχει εξουσιοδοτημένο δίκτυο σέρβις τς προκοπής; Δεν περίμενα να διαβάσω "χαμηλό κόστος συντήρησης".
    2. Κουμαντάρεται το βάρος του από έναν ψάρακα όπως εγώ; (ανέκαθεν σκούτερ γαρ)
    Ευχαριστώ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    τι εννοούσε ο αρχι-μύστης λέγοντας το "κάρο" ?

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    19
    α. Κινητήρα "από τους φτηνούς" της CFMoto. Βγάζει λέει τριών ποιοτήτων κι η Μορίνι έχει την χαμηλή.
    β. Κακά φρένα για τα 240 κιλά.
    γ. Έλλειψη σέρβις κι ανταλλακτικών.
    Εντάξει, άλλο προϊόν πουλά ο άνθρωπος, δεν θα διαφημίσει τ' αλλουνού. Όμως λογίζεται για σοβαρός έμπορος και με προβλημάτισε. Μήπως όντως τα 240 κιλά της Μορίνι οφείλονται σε φτηνό κινητήρα;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Με το κίνδυνο να γίνει ένα ακόμη θρεντ μύλος απο διαμάχες μεταξύ κινεζόφιλων και κινεζοσκεπτισκιστών,
    υπάρχει σε κινεζικές μοτοσυκλέτες (Voge, CFMoto , Benelli) κάπως αυξημένο βάρος σε σχέση με άλλους κατασκευαστές
    χωρίς να μπορώ να ορκιστώ σε τι οφείλεται επακριβώς.
    Ο κινητήρας νομίζω οτι είναι αντιγραφή του Κawasaki 650 που φορέθηκε σε πολλά μοντέλα και σίγουρα μετά απο τόσα χρόνια θα έχει και
    βελτιώσεις.Υπάρχουν και υπερκυβισμένες εκδοχές του πλέον στα 700+ κυβικά, ίσως αυτό να εννοούσε για "καλύτερη ποιότητα".
    Δύσκολο το βλέπω ένα τόσο γνωστό μοτέρ να παράγεται σε χειρότερη "ποιότητα", δεν βλέπω τόσο μεγάλο κέρδος απο τέτοια κίνηση.

    Τα φρένα είναι μια παράμετρος που διορθώνεται στη πορεία, ίσως και λίγο τα κιλά (π.χ καμιά μπαταρία λιθίου π.χ , εξάτμιση κλπα)

    Το γ. που θέτεις είναι το πιο σοβαρό για μένα.

    ΥΓ το ανατομικό του θέματος (ύψος , βάρος) μήπως λύνεται παίρνοντας το Scrambler (Seiemezzo SCR ) ?

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    19
    Αγαπητέ THRESH ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεις. Γεγονός είναι ότι τα τεχνικά δεν τα κατέχω, οπότε πιστεύω ό,τι κι αν μου πει κανείς, αρκεί να έχει σοβαρό ύφος!
    Περί του υστερόγραφου, φοβάμαι πως όχι. Είμαι 1,90 οπότε, αν και προτιμώ τα σκράμπλερ, μου πέφτουν συνήθως μικρά.
    Πάντως, επειδή έχεις δίκιο περί μύλων, για να μη χαλάσω το ωραιότατο θρεντ του ανθρώπου, ίσως ν΄ανοίξω ένα νέο. Να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού!

  13. #13
    Πλάκα έχετε, πηγαίνετε να κάνετε ένα test-drive και αφήστε τους "εμπόρους"...
    Για περισσότερα στο FB, εδώ: https://www.facebook.com/groups/231772639723146
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2023
    Μηνύματα
    19
    Ευχαριστώ. Ενδιαφέρον το γκρουπ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mandrakoukos Προβολή μηνύματος
    α. Κινητήρα "από τους φτηνούς" της CFMoto. Βγάζει λέει τριών ποιοτήτων κι η Μορίνι έχει την χαμηλή.
    οκ δεν το ξέρω αλλά μλκια μου ακούγεται

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Morini X-Cape 650 2022
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2023, 17:54
  2. Moto Morini
    από sniper στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 12:15
  3. Moto Morini
    από ela ela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 15:04
  4. Ενα Χρονο Μετα
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 00:18
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF