Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Αγορά (εντελώς) πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2020
    Μηνύματα
    3

    Αγορά (εντελώς) πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα παιδιά!

    Είμαι 32 χρονών, 1.82, 70 κιλά. Οδηγώ αμάξι από τα 19, αλλά δίπλωμα μηχανής πήρα πέρυσι το καλοκαίρι (κατευθείαν Α) και κοιτάω τώρα να αγοράσω την πρώτη ever. Δεν έχω οδηγήσει ποτέ δίτροχο πέρα από ποδήλατο (και τα μαθήματα για την εξέταση προφανώς).

    Τη θέλω για μετακινήσεις εντός Αθήνας και καμιά βόλτα μέχρι Πειραιά μια στο τόσο. Επιβάτη δεν πρόκειται να βάλω για κάνα χρόνο σίγουρα, αλλά βαλίτσα λογικά θα θέλω. Έχω βάλει στην άκρη λεφτά για φουλ εξοπλισμό (περίπου 1Κ το υπολογίζω στη χειρότερη) και για μηχανή ψάχνω κάτι που θα είναι ήπιο και όχι νευρικό (μηχανή όμως, δε θέλω σκούτερ/παπάκι).

    Το shortlist μου είναι Honda CB300R και Yamaha MT03. Σκέφτηκα και Duke 390, αλλά δε μου άρεσε όταν την είδα από κοντά, ενώ για λίγο σκέφτηκα και Z400 ή CB500F αλλά μου φαίνονται λίγο μεγαλύτερες και πιο δυνατές από ό,τι θέλω αυτή τη στιγμή. Το honda μου φαίνεται πιο ελαφρύ και διαχειρίσιμο (το ότι είναι λιγότερο δυνατό μου μοιάζει υπέρ κιόλας), αλλά δεν ξέρω αν όντως έχουν καμιά διαφορά. Εμφανισιακά μου είναι το ίδιο, οπότε αν είναι το ίδιο και στη χρήση τότε μάλλον θα πήγαινα με το MT.

    Πώς σας φαίνονται αυτές οι επιλογές; Ό,τι γνώμη, ιδέα ή συμβουλή (ειδικά αν είχατε/έχετε κάποια από τις δύο) ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    332
    Καλώς ήρθες φιλαράκι, εφόσον είσαι 32 και φαίνεσαι λογικό άτομο από αυτά που διαβάζω θα μπορούσες πιστεύω να πας στο cb500f άνετα.
    Για όσους έχουν το μυαλό στο κεφάλι και καταλαβαίνουν να μην κάνουν κατάχρηση του γκαζιού/ να μην ξεπερνάνε τα όρια τους γενικά μάλλον περισσότερο ασφαλές είναι ένα μηχανάκι που θα έχει να δώσει λίγο άμα χρειαστει,μα για έναν ελιγμό, μα για οτιδήποτε.
    Σκέφτεσαι για κούτα;
    Επειδή κατά πάσα πιθανότητα σαν πρώτη μηχανή θα φάει ξύλο ίσως θα ήταν καλύτερα να κοιτούσες μεταχειρισμένο, όπως και για να μη χάσεις πολλά χρήματα αν με το καλό θελήσεις να ανέβεις μετά από κάποιο καιρό.
    Για εξοπλισμό το 1κ μάλλον υπερβολή είναι, αν θες να επενδύσεις σε πολύ καλά πράματα βέβαια κακό δεν είναι.

    Με το καλό οτι αποφασίσεις!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.047
    Οτι ειπε ο απο πάνω.
    Cb500 ευκολα. Κρανος μπουφαν γαντια ειναι μαξ 700. Μπορεις και με λιγοτερα. Βεβαια ειναι βαρελι διχως πατο ο εξοπλισμός. Μετα θα παρεις δευτερο μπουφαν, γαντια...
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 03/05/2024 στις 11:29.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2020
    Μηνύματα
    3
    Καλώς ήρθες φιλαράκι


    Σκέφτεσαι για κούτα;
    Επειδή κατά πάσα πιθανότητα σαν πρώτη μηχανή θα φάει ξύλο ίσως θα ήταν καλύτερα να κοιτούσες μεταχειρισμένο, όπως και για να μη χάσεις πολλά χρήματα αν με το καλό θελήσεις να ανέβεις μετά από κάποιο καιρό.
    Ναι για καινούριο κοιτάω. Το καταλαβαίνω το επιχείρημα του μεταχειρισμένου, αλλά δεν έχω καμία επαφή με το χώρο οπότε θα έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο αν είναι καινούριο παρά να πρέπει να βρω μηχανικό να το ελέγξει κλπ. Επίσης τη μηχανή τη θέλω για τη φάση και είμαι σε μια περίοδο που μπορώ να δώσω 8Κ τώρα (μηχανή+εξοπλισμό) και στη χειρότερη να πάρω τα μισά πίσω από μεταπώληση σε 1-2 χρόνια.

    Για εξοπλισμό το 1κ μάλλον υπερβολή είναι, αν θες να επενδύσεις σε πολύ καλά πράματα βέβαια κακό δεν είναι.
    Κρανος μπουφαν γαντια ειναι μαξ 700.
    Όπως τα υπολόγιζα: κράνος 350-400, μπουφάν 150-200, γάντια 50, παντελόνι 150, μποτάκια 150. Βάλε και αλυσίδα, λουκέτο για δισκόφρενο, ίσως και βαλίτσα, φτάνει το 1Κ.

    CB500 το χω σκεφτεί πολύ γιατί από εκεί ξεκίνησα, αλλά δε νομίζω ότι θα νιώθω άνετα (συν ότι είναι άλλα 20 κιλά βαρύτερο από το MT). Όπως το καταλαβαίνω από αυτά που λέτε όμως και το ΜΤ μια χαρά θα είναι.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Νομίζω το σιμπι είναι η ιδανικότερη γέφυρα για τη φάση σου.
    Ούτε ψοφιο τελείως για να σε ξενερώσει γρήγορα μόλις αρχίζεις λίγο να μυρίζεις αλλά ούτε και τρόμος των δρόμων ώστε να σε τρομάξει και να μη μπορείς να το διαχειριστείς.
    Καλά το σκέφτεσαι το έργο.
    Προχωρα με προσοχή και καλή απόλαυση!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    303
    Επειδή έχει παρέλθει χρόνος από την κτήση του διπλώματος μήπως πρέπει να κάνεις και κάποιο σχολείο?
    Μόνο καλό θα σου κάνει.

    Εκτός από το εξαιρετικό cb και το mt, κάποια άλλα που αξίζει να σκεφτείς και δεις από κοντά είναι

    Huqsvarna svartpilen
    Suzuki sv 650

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2020
    Μηνύματα
    3
    Huqsvarna svartpilen
    Suzuki sv 650
    Thanks! Husqvarna ενδιαφέρον φαίνεται, δε με τρελαίνει το σουλούπι αλλά θα τα τσεκάρω και από κοντά. Το Suzuki αρκετά πιο μεγάλο από αυτά που κοιτάω τώρα.

    Επειδή έχει παρέλθει χρόνος από την κτήση του διπλώματος μήπως πρέπει να κάνεις και κάποιο σχολείο?
    Ναι, έχω σκοπό να πάω στο Riding School προς καλοκαιράκι, αφού θα έχω κάνα μήνα τη μηχανή να την έχω συνηθίσει λίγο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    977
    Πολύ καλή επιλογή το ΜΤ-03 βάσει των όσων γράφεις.

    Εύκολο είναι, ελαφρύ και η δύναμη του φαίνεται μετά τις 7Κ , ότι πρέπει για αρχάριο.
    Νομίζω κρατάει και καλουτσικα τη τιμή του όταν θα το πουλήσεις.

    Εξοπλισμό ρώτα ότι θες στο αντίστοιχο νήμα του φόρουμ, υπάρχει μεγάλη βάση δεδομένων πλέον.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    902
    To MT-03 ειναι ακριβο καινουργιο οποτε πολλοι το ψαχνουν μεταχειρισμενο οποτε οταν θα θελησεις να το πουλησεις θα φυγει ευκολα.Αφου το θες μονο για Αττικη εισαι κομπλε προχωρα.Μετα απο 1,5-2 χρονια κοιτας για μεγαλυτερο αν αλλαξουν οι αναγκες σου.

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.746
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχει παρέλθει χρόνος από την κτήση του διπλώματος μήπως πρέπει να κάνεις και κάποιο σχολείο?
    Μόνο καλό θα σου κάνει.

    Εκτός από το εξαιρετικό cb και το mt, κάποια άλλα που αξίζει να σκεφτείς και δεις από κοντά είναι

    Huqsvarna svartpilen
    Suzuki sv 650
    Ωραίο το Husqvarna

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    760
    Επιβάτη δε θα βάλεις για περισσότερο από ένα χρόνο...Γιατί...δε χωράει σε κανένα από αυτά που κοιτάς, ταλαιπωρια...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    325
    Cb500x για τα πάντα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Διάβασε το νήμα voge500ds σ αυτό το φόρουμ,και κάνε το βήμα χωρίς να ξεπαραδιαστεις και πάρε με 4 χιλιαρικακια ένα καλό μεταχειρισμένο 500 ds.Δεν θα το μετανιώσεις,και θα σου μείνουν και τα μισά λεφτά για βόλτες και τα συναφή.Αν βέβαια αποφασίσεις για τόσα κυβικά.Γιατι για μένα μια που είσαι Νούλης και τελείως άσχετος με το άθλημα, καλύτερα να αρχίσεις για κανά εξάμηνο,με 125αρι σκούτερ.

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.459
    και τα 2 γιαπωνέζικα 300ρια που έβαλες είναι οτι πρέπει για την χρήση που θέλεις.
    Το χοντα αισθητικά λόγω του φαναριού μου αρέσει περισσότερο, πιο ελαφρύ και μανιτζέβελο εντός πολης, με το γιαμαχα θα κρατήσεις υψηλότερες μέσες ωριαίες στον αυτοκινητοδρομο.
    Δευτερο άτομο για ταξίδι εκτός αττικής θα πρέπει να είναι στα κυβικά σου αδύνατος / αδύνατη όχι απο πλευράς δύναμης αλλά χώρων για δύο. Για μετακίνηση εντός πόλης είναι επαρκής ο χώρος
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    67
    Για πρώτο μηχανάκι ever θα σύστηνα μεταχειρισμένο 125. Θα σε αποτρέψει από κακοτοπιές, θα συνηθήσεις μέσα στην Αθήνα με κάτι πανάλαφρο για αρχή, και το κυριότερο, αν το ρίξεις δεν θα κλάψεις. Στη συνέχεια θα καταλάβεις μόνος σου πότε θα έρθει η ώρα για αναβάθμιση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF