Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Ρυθμιζομενα μαρσπιε

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος

    Αλήθεια με την ευκαιρία χαζεύοντας είδα κι αυτό http://www.loctiteproducts.com/p/epx...g-Compound.htm
    Το έχει δοκιμάσει κανείς είναι όντως τόσο δυνατό; (Κάνει λέει για αντί ηλεκτροκόλληση)


    εποξικη κολλα 2 συστατκων ειναι Μανωλη...
    μετα την σκληρυνση του, συμπεριφερεται σαν μεταλλο και μπορει να τρυπηθει, να τροχιστει, να βαφτει, κλπ..
    δεν μπορει να διαλυθει απο νερα, βενζινες, λαδια, αλλους διαλυτες κλπ...

    εχει πολλες εταιρειες που βγαζουν...
    εγω χρησιμοποιω την αμερικανικη jb weld...

  2. #17
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Ναι, είναι πολύ δυνατό και μπορείς να το κατεργαστείς, μετά την πλήρη σκλήρυνσή του.
    Αλλά, όχι και ηλεκτροκόλληση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εποξικη κολλα 2 συστατκων ειναι Μανωλη...
    μετα την σκληρυνση του, συμπεριφερεται σαν μεταλλο και μπορει να τρυπηθει, να τροχιστει, να βαφτει, κλπ..
    δεν μπορει να διαλυθει απο νερα, βενζινες, λαδια, αλλους διαλυτες κλπ...

    εχει πολλες εταιρειες που βγαζουν...
    εγω χρησιμοποιω την αμερικανικη jb weld...
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά επειδή γράφουν "can be used as a convenient alternative to welding" η απορία μου ειναι πόσο ισχυρή να είναι.
    φαντάζομαι θα είναι μια χαρά για να καλύψεις τρύπες ρωγμές κλπ αλλά μπορεί να κολλήσει δύο κομμάτια που να έχουν μια άλφα τάση μεταξύ τους (πχ ένα κομμάτι 1χ1εκ χ μισό μέτρο να κολλήσεις κάθετα ένα ίδιο); Αν μου ζητούσε κάποιος να υποθέσω θα έλεγα όχι αλλά αυτό πχ το χει δοκιμάσει κάποιος;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    αλλά μπορεί να κολλήσει δύο κομμάτια που να έχουν μια άλφα τάση μεταξύ τους (πχ ένα κομμάτι 1χ1εκ χ μισό μέτρο να κολλήσεις κάθετα ένα ίδιο); Αν μου ζητούσε κάποιος να υποθέσω θα έλεγα όχι αλλά αυτό πχ το χει δοκιμάσει κάποιος;

    παιζουν πολλα πραγματα ρολο σ'αυτο που λες...
    αν ειναι σαγρε ή λειες οι επιφανειες...
    αν τα κομματια τεινουν να απωθουνται με καποιο τροπο και σε ποσο μεγαλο βαθμο...μιλαμε για βαρυτητα π.χ. ή κατι αλλο...
    τι υλικο ειναι? σιδερο, πλαστικο, αλουμινιο...

  4. #19
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    παιζουν πολλα πραγματα ρολο σ'αυτο που λες...
    αν ειναι σαγρε ή λειες οι επιφανειες...
    αν τα κομματια τεινουν να απωθουνται με καποιο τροπο και σε ποσο μεγαλο βαθμο...μιλαμε για βαρυτητα π.χ. ή κατι αλλο...
    τι υλικο ειναι? σιδερο, πλαστικο, αλουμινιο...
    Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο μα κολλήσω από περιέργεια ρωτάω για όταν χρειαστει.
    Ας πούμε μπορώ να φτιάξω ένα Γ με δύο κομμάτια σίδερο και αντί για ηλεκτροκόλληση να βάλω αυτό; Θα αντέξει να κρεμάσω δυο κιλά βάρος;

  5. #20
    συνέχεια επί του θέματος...

    είχα δει κάποια vortex από κοντά, που είχε αγοράσει φίλος από revzilla για το sv του....
    δεν έχω μεγάλη εμπειρία για να κρίνω αλλά μου είχαν φανεί περιποιημένα....
    βέβαια σε τιμή είναι 30% κάτω από τα gilles αν δεν κάνω λάθος...

    http://www.revzilla.com/motorcycle/v...busa-1999-2015

    edit: τώρα που κοιτάω έχει και άλλες μάρκες που δουλεύει ο rvzlla...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ας κανω κι εγω εδω την ερωτηση μου, μην ανοιγω αλλο θεμα.

    Θελω να φερω το ΜΤ07 πιο πολυ στα μετρα μου (που ειναι κοντα στα δυο, 1.90 για την ακριβεια ). Λογικα θελω τα μαρσπιε να πανε πιο κατω για να μη λυγιζουν τοσο πολυ τα γονατα μου. Ψαχνοντας σε φορουμ για τη μηχανη μου επεσα πανω σε αυτο το προϊον που φαινεται ιδανικο για αυτο που θελω. Εχει δυο τρυπες (η πρωτη 2,5cm πιο χαμηλα απο τη μαμα θεση και η δευτερη 4cm πιο κατω).

    Κατ'αρχας να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο. Δευτερο, εφοσον λογικα θα επιλεξω την χαμηλοτερη τρυπα λογω του υψους μου, μηπως θα εχω θεμα με το να βρισκουν πολυ ευκολα τα μαρσπιε κατω; Με προβληματιζει και το οτι ειναι σταθερα, δε διπλωνουν δλδ. Στα μαμα όποτε τα εχω ξυσει δεν υπηρχε προβλημα αφου υποχωρουσαν. Με αυτα μηπως εχω προβλημα;

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    δεν αξίζουν γιατί:

    1) θα πατάς πιο φαρδιά και θα χειροτερεύσει η αίσθηση
    2) θα βρίσκουν οι μπότες στη γωνία που θα δημιουργηθεί
    3) δεν θα μπορείς να πατάς καλά πίσω φρένο και να αλλάζεις ταχύτητες γτ
    τα πόδια σου θα είναι πιο έξω και πιο κάτω από τα αντίστοιχα λεβιεδάκια

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    δεν αξίζουν γιατί:

    1) θα πατάς πιο φαρδιά και θα χειροτερεύσει η αίσθηση
    2) θα βρίσκουν οι μπότες στη γωνία που θα δημιουργηθεί
    3) δεν θα μπορείς να πατάς καλά πίσω φρένο και να αλλάζεις ταχύτητες γτ
    τα πόδια σου θα είναι πιο έξω και πιο κάτω από τα αντίστοιχα λεβιεδάκια
    Όλα όσα είπες(τα οποία μου ακούγονται σωστά παρεμπιπτόντως) δεν ισχύουν και για τα πλακάκια που προτάθηκαν πιο πάνω στον Dr big;

    Θα πρότεινες δλδ να πάω σε φουλ ρυθμιζόμενα;

    Ο λόγος που ψάχνομαι για κάτι διαφορετικό είναι ότι στα κλασικά ρυθμιζόμενα δεν μπορείς να κάνεις τόσο θεαματική αλλαγή στη θέση των μαρσπιε, οπότε μάλλον τζάμπα λεφτά θα είναι στην περίπτωση μου.

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ας κανω κι εγω εδω την ερωτηση μου, μην ανοιγω αλλο θεμα.

    Θελω να φερω το ΜΤ07 πιο πολυ στα μετρα μου (που ειναι κοντα στα δυο, 1.90 για την ακριβεια ). Λογικα θελω τα μαρσπιε να πανε πιο κατω για να μη λυγιζουν τοσο πολυ τα γονατα μου. Ψαχνοντας σε φορουμ για τη μηχανη μου επεσα πανω σε αυτο το προϊον που φαινεται ιδανικο για αυτο που θελω. Εχει δυο τρυπες (η πρωτη 2,5cm πιο χαμηλα απο τη μαμα θεση και η δευτερη 4cm πιο κατω).

    Κατ'αρχας να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο. Δευτερο, εφοσον λογικα θα επιλεξω την χαμηλοτερη τρυπα λογω του υψους μου, μηπως θα εχω θεμα με το να βρισκουν πολυ ευκολα τα μαρσπιε κατω; Με προβληματιζει και το οτι ειναι σταθερα, δε διπλωνουν δλδ. Στα μαμα όποτε τα εχω ξυσει δεν υπηρχε προβλημα αφου υποχωρουσαν. Με αυτα μηπως εχω προβλημα;
    Ηδη τα 2,5 cm είναι πολλά. Τα 4 είναι για τσοπεράδες μαλλον.
    Απ οτι έχω δεί το ΜΤ07 δεν έχει και τα τρομερα περιθώρια κλίσης και ξύνει σχετικά αρκετά εύκολα τα μαρσπιέ του σε σχέση με ενα SS. Λογικό αυτό και δεν υπάρχει κει σοβαρό θεμα αφού είναι αναδιπλούμενα.
    Το να βαλεις σταθερά μαρσπιέ 2,5 cm πιο χαμηλά το βλέπω λίγο κουφό, εφ όσον εχω δεί οτι πας και στο πιστακι στο Ρύσιο.
    Αν έχεις θέμα με το ύψος και δεν αντέχεις το δίπλωμα των ποδιών γυμνάσου λίγο, η ψήλωσε λίγο την σέλλα η ψήλώσε λίγο το μηχανάκι πίσω ή όλ μαζί.
    Ιδιο ύψος έχουμε και ξερω τι σου λέω.
    Παλιά δεν ζοριζόμουν και τόσο αλλά τώρα που πέρασαν χρόνια ζορίζομαι αρκετά κι εγω.
    πχ στο bimota είχα προσθέσει 3cm υλικό στην σέλλα, στο R6 όμως τίποτα, απλά δεν μπορούσα να βάλώ πιο ψηλά μαρπιέ κι έχει τα μαμα, δεν το καβαλάω όμως εκτός πίστας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ακριβώς οπως τα λεει ο αρης.

    Τα ειχα βαλει και τα πεταξα και κατεληξα να ψηλώσω τη σελα

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730


    Σας ευχαριστώ.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Επανερχομαι τρια χρονια μετα με ερωτηση προς την αλλη κατευθυνση. Πρεπει να ψηλωσει λιγο το gsx για να το χαρουμε περισσοτερο. Η εξατμιση θα ρυθμιστει λιαν συντομως, οποτε μενουν τα μαρσπιε. Δε σκοπευω να ξοδεψω τριψηφια νουμερα, οποτε εχω βρει τα εξης δυο προϊοντα.

    Πλακακια, σαν κι αυτα που προτεινατε στην προηγουμενη σελιδα και λεπτα μαρσπιε. Ειμαι σκεπτικος για τα πλακακια απο την αποψη οτι θα πανε και αρκετα πισω τα μαρσπιε, οποτε θα γινει και πιο επιθετικη/σκυφτη η θεση του σωματος πανω στη μηχανη. Σκεφτομαι λοιπον πως για το 1% που ειναι η χρηση στην πιστα θα κανω υποχωρηση στην ανεση του υπολοιπου 99% που ειναι η χρηση στο δρομο. Απο την αλλη τα λεπτα μαρσπιε θα ειναι προφανως στην ιδια θεση με τα μαμα οποτε ισως να μην ειναι τοσο σημαντικη αλλαγη. Υπολογιζω παντως πως θα μου δωσουν καποια εκατοστα extra clearance σε σχεση με τα μαμα τα οποια ειναι πολυ "χορταστικα" σε υλικο. Ακολουθουν και φωτο.

    Πλακακια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled2.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	19,7 KB 
ID:	419709

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled3.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	31,5 KB 
ID:	419710

    Μαρσπιε (aftermarket και μαμα)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	17,1 KB 
ID:	419711

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitl4ed.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	28,4 KB 
ID:	419712

    Οπως θα καταλαβατε ηδη, κλινω προς τα μαρσπιε. Σκεφτηκα ομως να κανω κι εδω μια ερωτηση, μηπως τα εχει δοκιμασει καποιος και εκρινε πως δεν αξιζε σαν κινηση (οτι δηλαδη δεν ειδε μεγαλη διαφορα).
    Ευχαριστω.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Δεν ξέρω αν αληθευει...
    Αλλά έχω την εντύπωση ότι όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες πειραματίζονται με το βάρος στο κάτω μέρος των μαρσπιε έτσι ώστε, να πετύχουν το ιδανικό βάρος, με το οποίο δεν μεταδίδονται οι κραδασμοι του κινητήρα στο πέλμα του αναβάτη. Ή αν μεταδίδονται, να είναι σε συγκεκριμένες στροφές του κινητήρα και να μην γίνονται ενοχλητικές.
    Αν βάλεις μαρσπιε πιο ελαφριά (αλουμινίου) νομίζω ότι θα περνάνε κραδασμοι στο πέλμα.
    Αλλά μπορεί να σου γράφω και βλακείες.
    Απλά αυτήν την εντύπωση είχα τόσα χρόνια για τα μαρσπιε.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν αληθευει...
    Αλλά έχω την εντύπωση ότι όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες πειραματίζονται με το βάρος στο κάτω μέρος των μαρσπιε έτσι ώστε, να πετύχουν το ιδανικό βάρος, με το οποίο δεν μεταδίδονται οι κραδασμοι του κινητήρα στο πέλμα του αναβάτη. Ή αν μεταδίδονται, να είναι σε συγκεκριμένες στροφές του κινητήρα και να μην γίνονται ενοχλητικές.
    Αν βάλεις μαρσπιε πιο ελαφριά (αλουμινίου) νομίζω ότι θα περνάνε κραδασμοι στο πέλμα.
    Αλλά μπορεί να σου γράφω και βλακείες.
    Απλά αυτήν την εντύπωση είχα τόσα χρόνια για τα μαρσπιε.
    Νομίζω πως έχεις δίκιο. Για το μαρσπιε θεωρούσα ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι δε θα είναι μεγάλη η κλίση που θα κερδίσω, το θέμα δονήσεις δεν το είχα σκεφτεί. Στο μαμά υπάρχει αντίβαρο από κάτω που σίγουρα βοηθάει και φυσικά υπάρχει και η απορρόφηση κραδασμών απ' το λάστιχο. Θα είναι λες τόσο μεγάλη η διαφορά; Έχω μπερδευτεί αρκετά...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως έχεις δίκιο. Για το μαρσπιε θεωρούσα ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι δε θα είναι μεγάλη η κλίση που θα κερδίσω, το θέμα δονήσεις δεν το είχα σκεφτεί. Στο μαμά υπάρχει αντίβαρο από κάτω που σίγουρα βοηθάει και φυσικά υπάρχει και η απορρόφηση κραδασμών απ' το λάστιχο. Θα είναι λες τόσο μεγάλη η διαφορά; Έχω μπερδευτεί αρκετά...
    Oχι, δε θα δεις μεγαλη διαφορα.
    Ουσιαστικα παιζοντας με το βαρος (ελαφρυτερα-βαρυτερα) δεν επηρεαζεις παρα μονο την συχνοτητα της ταλαντωσης.
    Δεν γινεται να εξαφανισεις τους κραδασμους.
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρυθμιζόμενα μαρσπιέ για Bmw F 650 Gs
    από noble στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2011, 10:03
  2. Πως παταμε το εσωτερικο μαρσπιε ?
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 14:51
  3. Μαρσπιέ για Cb400
    από SF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 10:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF