Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 103 από 103

Θέμα: Σκληρό σασμάν και αδύνατη εύρεση της νεκράς (CBF-250)

  1. #91
    Φανταστικό μέλος Το avatar του/της Nrgman
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    263

    Είμαι γκαντέμης μάλλον.

    Εχτες έκανα το service των 12000 και με την ευκαιρία άλλαξα και την καμπάνα .
    Αλλα το προβλημα συνεχίζει να υπάρχει.
    Μου είπε οτι μάλλον τα ανταλάκτικα που έστειλαν απο τον Σαρακάκη μάλλον ειναι και αυτα προβληματικά.

    Θα μου την ξαναλλάξει μετά απο τον Πάσχα.

  2. #92
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393

    Re: Είμαι γκαντέμης μάλλον.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
    Εχτες έκανα το service των 12000 και με την ευκαιρία άλλαξα και την καμπάνα .
    Αλλα το προβλημα συνεχίζει να υπάρχει.
    Μου είπε οτι μάλλον τα ανταλάκτικα που έστειλαν απο τον Σαρακάκη μάλλον ειναι και αυτα προβληματικά.

    Θα μου την ξαναλλάξει μετά απο τον Πάσχα.
    Υπομονή, Πάσχα έρχεται... Από καμπάνες άλλο τίποτα.

  3. #93
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Απερίγραπτοι :hypnotize . Δεν έχετε άλλη δουλειά να κάνετε και δένετε και λύνετε μοτέρ.
    Πάντα όρθιοι

  4. #94
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Σε λιγες μερες φευγω για Πατρα οπου και θα κανω το σερβισ των 6000 στον Βατιδη... Οπως προανεφερα δεν εχω (τοσο που να ενοχλει) το προβλημα ευρεσης νεκρας... αλλα θα τους πω να την αλλαξουν την κορωνα, συμφωνειτε? (Ξερω ειπα οτι καλυτερα να μην το πειραξω αλλα αν μου εμφανιστει τπτ μετα την εγγυηση θα σπαστω)

    Μαζι μ'αυτο εχω λαδια (22ε) μπουζι (κανα 5-10ε) και ελεγχους

    Εκανα και τη μιση ζαντα μαυρη σημερα απο τη βαλβολινη στην αλυσιδα

    Θα ενημερωσω για τους πατρινους το ποσο που θα δοσω. (αληθεια ειναι κανεις μονιμος πατρα?)

    εντιτ: ξεχασα να ρωτησω: Εχει κανεις που κανε την αλλαγη part #? ετσι για να ελεγχουμε την κατασταση...
    Silence in the studio!

  5. #95
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    εδώ μόνιμος στην Πάτρα! Και το σέρβις των 16.000 στον Βατίδη από βδομάδα, οπότε γράψε εντυπώσεις!
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #96
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Στη φωτογραφία (http://www.moto.gr/forums/attachment...&postid=322935) με την εγχείριση του CBF του Alexander διακρίνεται και η καδένα εκκεντροφόρου. Xρειάστηκε να αφαιρεθεί και αυτή για την αλλαγή της καμπάνας ;
    Πάντα όρθιοι

  7. #97
    Φανταστικό μέλος Το avatar του/της Nrgman
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    263
    Όχι, πρώτα βγαίνει η καμπάνα , μετα οι δίσκοι και η καδένα είναι πιο μέσα.

    Νομίζω οτι ούτε οι δίσκοι χρειάστηκαν να βγουν.

  8. #98
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Σα να αρχισε να μου δυσκολευει τη νεκρα και μενα... (7500χμ)
    Πλεον ο πιο ευκολος τροπος ειναι καρφωτα απο 2α εν κινησει

    Παρολο που μου βαλε πιο ψιλα λαδια (που θα πρεπε να'ναι πιο ανετα τα πραματα μεσα)

    και κατι αλλο: αφου ζεσταθει καλα το μηχανακι εχετε παρατηρησει κατι σαν ηχο χαλαρης αλυσιδας απο την περιοχη του μοτερ απο 6500 μεχρι 8500 στροφες? Μην ειναι καμμια καδενα εκκεντροφορων? κανας προεντατηρας?

    Ρε μπας και συντονιζει κανα φερμουαρ του μπουφαν ή τπτ'αλλο?
    Θα τρελλαθω!

    ΥΓ: Μου'χει σβησει και δυο φορες ζεστο μετα το σερβις των 6000 (οπου μου βαλανε τα ατζιπ city και οχι τα tec που ειχα ( 10w-40 / 15w-55 αντιστοιχα)). Και τις δυο φορες σαν να ξεχασε να ανοιξει η βαλβιδα εξαγωγης και πνιγηκε (ρελαντι παντα).

    ΥΓ2: Παρολο που πιασαν ζεστες, το ταξιδιαρικο μπουζι μου'κανε τη διαδικασια ζεσταματος τουλαχιστον 4-5 λεπτα με παιξιμο του γκαζιου μεχρι 3κrpm.
    Silence in the studio!

  9. #99
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αν η εμπειρία μου από το NX που είχα είναι αρκετή, θα έλεγα ότι κάπου σέρνει η καδένα εκκεντροφόρου. Καλό θα ήταν να πας στο μηχανικό σου να του το πεις μήπως χρειάζεται σφήξιμο ο τεντωτήρας.

    Δεν κόβω το κεφάλι μου. Μάλλον θα υπάρχουν και πιο σχετικοί από μένα στα μηχανολογικά.
    Πάντα όρθιοι

  10. #100
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Λοιπόν για να μήν σας γίνονται τα νευρα τσατάλια όταν είναι να αλλάξετε λάδι βάλτε 10W40 λαδάκι σύν ενισχυτικό για σασμάν.
    Ο κωδικός του ενισχυτικού για σασμάν είναι
    08207-99920 κάνει 8,32+φπα.
    Το βάζουν στα varadero που κάνουν θόρυβό τα σασμάν τους αλλά το δοκίμασε και ένας συνάδελφος σε XT και βρήκε την υγεία του.

  11. #101
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    Σα να αρχισε να μου δυσκολευει τη νεκρα και μενα... (7500χμ)
    Πλεον ο πιο ευκολος τροπος ειναι καρφωτα απο 2α εν κινησει

    Παρολο που μου βαλε πιο ψιλα λαδια (που θα πρεπε να'ναι πιο ανετα τα πραματα μεσα)

    και κατι αλλο: αφου ζεσταθει καλα το μηχανακι εχετε παρατηρησει κατι σαν ηχο χαλαρης αλυσιδας απο την περιοχη του μοτερ απο 6500 μεχρι 8500 στροφες? Μην ειναι καμμια καδενα εκκεντροφορων? κανας προεντατηρας?

    Ρε μπας και συντονιζει κανα φερμουαρ του μπουφαν ή τπτ'αλλο?
    Θα τρελλαθω!

    ΥΓ: Μου'χει σβησει και δυο φορες ζεστο μετα το σερβις των 6000 (οπου μου βαλανε τα ατζιπ city και οχι τα tec που ειχα ( 10w-40 / 15w-55 αντιστοιχα)). Και τις δυο φορες σαν να ξεχασε να ανοιξει η βαλβιδα εξαγωγης και πνιγηκε (ρελαντι παντα).

    ΥΓ2: Παρολο που πιασαν ζεστες, το ταξιδιαρικο μπουζι μου'κανε τη διαδικασια ζεσταματος τουλαχιστον 4-5 λεπτα με παιξιμο του γκαζιου μεχρι 3κrpm.
    Λοιπόν σχετικά με το θέμα του συντονισμού παρατήρησα χτες το εξής. Ενώ γενικά δε μου συντονίζει όπως σε κάποια cbf , χτες μου συντόνιζε όταν είχα 2ο άτομο πίσω. Την ψιλιάστικα... είπα στην κοπελιά να κατέβει και έκανα ένα τετράγωνο χωρίς συντονισμό. Με το που ανέβηκε πάλι τα ίδια.... Έχω μια υποψία αλλά δεν τη λέω πριν την ψάξω γιατί η που θα γίνω πολύ ρόμπα ή που θα κλαίμε απ΄τα γέλια...

  12. #102
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Εγω οπως εχω αναφερει και σε παλαιοτερο ποστμ συντονιζομαι στις 6500 στροφες ακριβως σε ολες τις ταχυτητες. Με νεκρα δεν εχω φαινομενο συντονισμου.

  13. #103
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Όσοι δεν έχετε αλλάξει τις καμπάνες σας ,σας βρήκα λύση.
    Τουλάχιστον στο cbf που καβαλάω εγώ συχνά πυκνά, πιάνει.
    Λοιπόν,είστε σταματημένοι και προσπαθείτε να βρείτε νεκρά αλλά δεεεεν....
    αυξήστε τις στροφές γύρω στις 2000-2500-3000 ( κάπου εκεί τέλος πάντων) και θα μπει απροβλημάτιστα.

    Αυτό με τον συντονισμό το έχω παρατηρήσει κι εγώ , κάπου εκεί στις 7000 στρ το κάνει.Σα να επιταχύνει και αμέσως μετά να κόβει κάνει.Και μόνο σε δικάβαλο το έχω παρατηρήσει ,μονοκάβαλο έχω να το οδηγήσω πολύ καιρό και δεν θυμάμαι κάποιον συντονισμό.
    Έχει κανείς ιδέα αν είναι απλά αεροδυναμικό το θέμα?
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Ο αισθητήρας της νεκράς και το κακό συναπάντημα...
    από odt στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2009, 09:29
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 21:10
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:35
  4. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 23:22
  5. Η αποκριά και η ιστορία της...
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF