Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: βοήθεια, απόψεις, γνώμες shoei xr 1000, 7 ετών

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    απο τη στιγμη που εχει περασει η 7ετια απο τοτε που παραχθηκε το κρανος δεν μπορει να σου προσφερει την ιδια ασφαλεια οπως στην αρχη και ας μην εχει γρατζουνια επανω του συμφωνα με τη shoei

    οποτε κατα τη γνωμη μου αντεξε οσο μπορεις ακομα με το συγκεκριμενο και ταυτοχρονως βαζε κατι στην ακρη για να πας οσο το δυνατον συντομοτερα για τον καινουργιο του αντικαταστατη

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ μετά από μια 5ετία. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς;

    Αυτο ελεγα πιο πανω ως
    universal εσωτερικο-πανω (καλυμα καραφλας δλδ) στα 15€

  3. #18
    Προφανώς και η SHOEI θέλει να πουλάει.

    Από την άλλη όταν διαβάζεις *στον ιστότοπο της εταιρίας* για 5 χρόνια χρήσης ή 7 από την ημερομηνία παραγωγής, δεν ξέρω, το παίζεις το κεφάλι σου (κυριολεκτικά) ή όχι;
    Επειδή είμαι στη φάση της 5ετίας με κανονικότατη χρήση, λέω ότι το επόμενο δεν πρέπει να αργήσει...

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Μεταξύ μας, αλλά θεωρώ εξαιρετικά απίθανο η ζωή σου να παιχθεί μεταξύ φελιζόλ 2ετίας ή 7ετίας.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μεταξύ μας, αλλά θεωρώ εξαιρετικά απίθανο η ζωή σου να παιχθεί μεταξύ φελιζόλ 2ετίας ή 7ετίας.
    Πέσιμο με κράνος 6μήνου, ίδιο με το σημερινό. Με 20 χιλιόμετρα; Χωρίς κρούση σε σταθερό εμπόδιο, "τζαρτζάρισμα" σε διήθηση ήταν. Χτύπημα σε όλο το δεξί μέρος, ζελατίνα, περιοχή αυτιού και λίγο πίσω. Αμνησία αρκετών ωρών, δεν επανήλθε ποτέ η μνήμη του συμβάντος. Χρυσόψαρο για λίγη ώρα στο ασθενοφόρο (θυμάμαι ότι πήρα έναν άνθρωπο τηλέφωνο) και μετά είχα συναίσθηση πραγματικότητας στα επείγοντα.

    Λόγω της -μη- σφοδρότητας της κρούσης και του αποτελέσματος που είχε, θεωρώ ότι είναι εν δυνάμει επικίνδυνο ένα "ληγμένο" κράνος. Αν δεν μπορεί να προστατέψει απόλυτα φρέσκο, πόσο μάλλον όταν παλιώσει.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    το shoei μου πια και μένα κοντεύει τη πενταετία. εδώ και κάμποσους μήνες είχαν κάτσει τα αφρώδη της κεφαλή κ πήρα αυτό το universal παπάρι.

    μου έδωσε και ο σπυράκος (thnx κ πάλι bro) ένα pinlock, θα βγάλω το χειμώνα κ από άνοιξη πάω για το καινούριο.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Λόγω της -μη- σφοδρότητας της κρούσης και του αποτελέσματος που είχε, θεωρώ ότι είναι εν δυνάμει επικίνδυνο ένα "ληγμένο" κράνος. Αν δεν μπορεί να προστατέψει απόλυτα φρέσκο, πόσο μάλλον όταν παλιώσει.
    Το ίδιο λέμε, πάνω-κάτω. Εννοούσα ότι μάλλον δε θα κάνει τη διαφορά. Αν το χτύπημα είναι αρκετά δυνατό για να σου προκαλέσει πρόβλημα, μάλλον δε θα έχει σημασία αν το κράνος είναι 3ετίας ή 10ετίας.

    Σαφώς δε μιλάω για κακομεταχειρισμένα κράνη, με πτώσεις κτλ, αλλά για απολύτως άψογα.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    καντο γλάστρα ρε συνονόματε να χαρείς
    βαλε βασιλικο να χεις να μυριζεις κ να φχαριστιεσαι,οτι ηταν να σου δωσει το εδωσε.

  9. #24
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και η SHOEI θέλει να πουλάει.

    Από την άλλη όταν διαβάζεις *στον ιστότοπο της εταιρίας* για 5 χρόνια χρήσης ή 7 από την ημερομηνία παραγωγής, δεν ξέρω, το παίζεις το κεφάλι σου (κυριολεκτικά) ή όχι;
    Επειδή είμαι στη φάση της 5ετίας με κανονικότατη χρήση, λέω ότι το επόμενο δεν πρέπει να αργήσει...

    Αν θυμάμαι καλά (και νομίζω πως καλά θυμάμαι), η 3ετής-5ετής θητεία αφορά τα θερμοπλαστικά.
    Εκείνα όντως έχουν αυτή την ημερομηνία λήξης.

    Αυτό που είχα διαβάσει εγώ από τη shoei (που δε μιλάμε για θερμοπλαστικά), ήταν ότι στην 5ετία είναι καλό να αλλάζει ένα κράνος κυρίως γιατί ένα κράνος του 2015 έχει φτιαχτεί με άλλες προδιαγραφές από ένα κράνος του 2010.
    Έχει άλλα επίπεδα ασφάλειας, άνεσης, αεραγωγών, και τέλος πάντων καλό είναι κάθε 5 χρόνια να καρπώνεσαι τη δουλειά που έχουν ρίξει στην εξέλιξη των κρανών.
    Έτσι λένε αυτοί.

    Τώρα θα μου πεις "Και το RX7 GP κυκλοφοράει από το '07(?) και συνεχίζει να είναι από τα κορυφαία, αν όχι το κορυφαίο, στην κατηγορία του".

    Τί να πω....

    Εγώ προσωπικά άλλαξα κράνος γιατί το shoei και μεγάλο μου ήταν εξ'αρχής (πόσο μάλλον όταν έκοψα το μαλλί), και γιατί ψηνόμουνα.

    Αν θα ξαναλλάξω κράνος στην 5ετία ή στη 10ετία δεν ξέρω.
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι αν αρχίσει να μου δείχνει ότι ψιλοσκορπάει, δε θα αρχίσω τις πατέντες.

  10. #25
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    πιστευω πως δεν πρεπει να ασχοληθεις με μαξιλαρακια κτλ. ειναι αρκετα τα 7χρονια για 1 κρανος και απο τη στιγμη που εχει αρκετες φθορες, καλυτερα να παρεις καινουριο. αν θες παλι shoei το nxr1200 ειναι πολυ καλη επιλογη (οπως επισης και το αρκετα φθηνοτερο xr1100).
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Και την ειχα σε εκτιμηση την shoei...Συντριπτικο το ποσοστο που σκορπανε σε 5-7 ετη. Το arai που ειχα και τα 2 ogk μου δεν εχουν παρουσιασει τετοια θεματα...(το δε arai ντρεπομαι να πω ποσο χρονων ειναι).

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Σχετικά είναι όλα. Έχω X-spirit γύρω στα 7 χρόνια και είναι πιο καινούριο από βιτρίνας. Βέβαια, δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pz1000 Προβολή μηνύματος
    Μια απο"τα ίδια" κ στο δικο μου μοντελο 2007. Το αποτέλεσμα? ! Ψαχνω τον αντικαταστάτη του μιας κ δεν γίνετε κατι αλλο με την"επένδυση του
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Μία από τα ίδια...

    Όχι εντατική χρήση, άπειρη προσοχή, καμία πτώση, το κέλυφος αγρατζούνιστο και πλύσιμο κάθε 2 χρόνια περίπου, ώσπου ξαφνικά...κρέμασε.

    Δηλ το δέρμα κάτω από τα μάγουλα και γύρω γύρω μάδησε, το δέρμα στα μαξιλαράκια πάνω από τα λουράκια μάδησε, η επένδυση από μέσα κρέμασε και φτούραγε γεμίζοντας τα μαλλιά μου γκρι αφρολεξ.

    Από ότι ρώτησα, το αναγωμόνουν σε κάποιο εργοστάσιο (?) της shoei στη Γαλλία (αν θυμάμαι καλά) και το κόστος γύρω στα 120ευρώ με τα μεταφορικά. Δεν το έκανα. Πόσο να το κράταγα ακόμα? Άλλα 7 χρόνια??

    Το πέταξα και ψάχνομαι για άλλο, και μακάρι και το επόμενο να το πετάξω πάλι λόγω πολυκαιρίας..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ μετά από μια 5ετία. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalampokas Προβολή μηνύματος
    και εγώ τα ίδια μετά από μια 6ετία συμβίωσης και σημειωτέον ότι το είχα για 2ο κράνος, μόνο για ταξίδια. το αφήνεις και πας στο επόμενο...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    το shoei μου πια και μένα κοντεύει τη πενταετία. εδώ και κάμποσους μήνες είχαν κάτσει τα αφρώδη της κεφαλή κ πήρα αυτό το universal παπάρι.

    μου έδωσε και ο σπυράκος (thnx κ πάλι bro) ένα pinlock, θα βγάλω το χειμώνα κ από άνοιξη πάω για το καινούριο.


    Μας βλέπω για ομαδική παραγγελία
    Travel, Grow, Share

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    εγώ πάντως θα πάω να πάρω αυτό για καθημερινό

  15. #30
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Εμενα που με πατησε στο κεφαλι(κυριολεκτικα)ενα saxo ημουν με x spirit ενος μηνα. Δεν επαθα τπτ και το κρανος αντεξε χωρις να σπασει. Φυσικα το εδωσα στην ασφαλεια κ πηρα τα λεφτα μου. Γνωμη μου αν ξεπερναει ενα κρανος την 5ετια ειναι για γλαστρα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr-1000 (black)
    από PPPPPAV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:45
  2. Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:25
  3. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF