Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: βοήθεια, απόψεις, γνώμες shoei xr 1000, 7 ετών

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    τις καλημέρες μου,

    μετά από 7 χρόνια (όχι και τόσο πολύ εντατικής χρήσης), ξεκίνησε να μαδάει το εσωτερικό άνω μέρος του shoei μου. είναι το αφρώδες υλικό που βρίσκεται ανάμεσα από την υφασμάτινη επένδυση και το κέλυφος.

    οκ ντάξει είναι 7 ετών και ίσως τα έφαγε τα ψωμιά του από απο άποψη επένδυσης αλλά σε γενικές γραμμές νόμιζα ότι το συντηρούσα σωστά. πλύσιμο με απαλό σαμπουάν αλλά όχι εντατικά και ούτε σε συνεχή βάση.

    άλλος με xr 1000 και τόσα έτη?

    οκ τα μάγουλα σε αυτό το μοντέλο αλλάζουν. την υπόλοιπη επένδυση γίνεται να την αλλάξουμε? πιστεύω ότι το κέλυφος είναι οκ ακόμα. δεν έχει φάει πτώση και γενικά είναι σχεδόν άθικτο απ’ έξω.
    Το δικό μου έγινε σώβρακο και το πέταξα...
    Το πρόβλημα με το κράνος είναι ότι εύχεσαι να μην μάθεις ποτέ πόσο καλό ήταν
    και δεν μπορείς να μάθεις εκτώς αν....

    Για μένα τα γιουνιβέρσαλ καπελάκια ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ

    Θα μου πεις αν δεν έχω λεφτά κλπ και θα το δεχτώ.
    ΑΝ τα κάνεις αυτά όμως να ξέρεις και να φυλάγεσαι πιο πολύ.
    ΑΠ το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα αλλά Παναγιώταινα παραμένει


    Βάλε μερικές άτοκες στην κάρτα και ας το να πάει στο διάολο...
    ανανήψαντας

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Το δικό μου είναι του 2005. Καθημερινή χρήση με διάλειμμα μιας τριετίας που ήμουν "αμήχανος". Έχει γίνει σώβρακο. Να με συμπεριλάβετε παρακαλώ στην ομαδική παραγγελία...

  3. #33
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    όταν ξεκίνησα το thread νόμιζα ότι θα έβγαινε κόσμος και θα αναρωτιόταν. ειλικρινά νόμιζα οτι είχα κάνει κάτι λάθος.

    μήπως δε το πλενα αρκετά? μηπως το πλενα πολυ? μηπως άργησα να το πλύνω? μήπως αυτό μήπως εκείνο?

    δε περίμενα τόσοι πολλοί με τα ίδα προβλήματα απο shoei. που πηγε εκείνο το ότι πληρώνεις παίρνεις?

  4. #34
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Όταν η ίδια η κατασκευάστρια σου λέει ότι το προϊόν της "λήγει" στα 5 χρόνια, δε νομίζω ότι μπορείς να την κατηγορήσεις επειδή το εσωτερικό φθάρθηκε στα 7... Είναι σαν να πίνω ληγμένο γάλα και να κυνηγάω τη ΔΕΛΤΑ επειδή χάλασε η γεύση του.
    Life begins at 45°.

  5. #35
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν η ίδια η κατασκευάστρια σου λέει ότι το προϊόν της "λήγει" στα 5 χρόνια, ....
    αναμένω λινκ.

    ευχαριστώ

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    A. Your SHOEI helmet, while owned by you and subjected to normal use, is warranted to be free of defects in material and workmanship for a period of five (5) years from the date of your purchase and seven (7) years from date of manufacture (found on the inside of the helmet).

    http://www.shoei-europe.com/uk/service/warranty
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    [I]A. Your SHOEI helmet, while owned by you and subjected to normal use, is warranted to be free of defects ...
    εσένα το αυτκίνητο όταν λήξει απο την εγγύηση περημένεις να σκορπίσει?

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Όχι, αλλά αν σκορπίσει δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη ο κατασκευαστής.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι, αλλά αν σκορπίσει δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη ο κατασκευαστής.
    μπα εγω δε ζήτησα νομικές ευθύνες. comment έκανα επι της ποιότητας σε σχέση με τη τιμή


  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Καταλαβαίνω τι λες, αλλά νομίζω ότι έχεις άδικο. Η σύγκριση αυτοκινήτου και κράνους είναι κάπως ατυχής. Ειδικά όταν είναι κοινώς απόδεκτο ότι το κράνος ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζεται το πολύ κάθε 5 χρόνια, για διάφορους λόγους (αν με βρίσκουν σύμφωνο ή όχι είναι άλλο θέμα). Αν στα 5 χρόνια φυσιολογικής χρήσης δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα, έχει κάνει τη δουλειά του. Λογικό είναι από κει και πέρα κάποια μέρη του να φθαρθούν πιο εύκολα. Δε μιλάμε για μέταλλα, μιλάμε για φελιζόλ και μαξιλάρια, τα οποία δέχονται τριβές καθημερινά.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    EAN το κρανος δεν το βλεπει ο ηλιος (μονιμα)
    και δεν εχει πτωσεις, και ΔΕΝ ειναι πολυκαρβονατο αλλα fiberglass
    αντεχει περισσοτερα απο 5 χρονια σιγουρα.

    Εαν γινεται καθημερινη χρηση, αποθηκευεται στον ηλιο κλπ... καλο ειναι να αλλαζεται στα 5 ετη

  12. #42
    Μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμένη φθορά.

    Δεν την έχω δει σε κανένα κράνος μου μέχρι τώρα. Και είχα από φθηνά ως ακριβά επώνυμα. Τα Shoei δεν μου ταιριάζουν στο κεφάλι και δεν είχα ποτέ μου.

    Επί του προκειμένου, αν η φθορά ήταν στην επένδυση δεν θα είχα πρόβλημα. Το "φελιζόλ" όμως είναι αυτό που θα αποσβέσει την κρούση, και δεν θα αφήσει τον εγκέφαλο να γίνει σπλατς στα τοιχώματα του κρανίου σε μια βίαιη πτώση.
    Think faster than you ride

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Εγώ το πήρα το 2006 και το κράτησα εώς το 2014.

    Στα 8 αυτά χρόνια, το φόραγα κατά μέσο όρο 100 μέρες το χρόνο. Δηλ σαν να λέμε 2-2,5 χρόνια καθημερινής χρήσης.

    Το θεωρώ απαράδεκτο να σκορπίσει έτσι και για το λόγο αυτό όταν το άλλαξα δεν πήρα Shoei και ούτε θα ξαναπάρω. Ας έχει αλλάξει τα υλικά και ας έχει κάνει παπάδες. Τα λεφτά δεν τα βρίσκω στο δρόμο (όπως και όλοι μας) για να δώσω 2η ευκαιρία στην ίδια εταιρεία.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Απ ολα τα κρανη που εχω αλλαξει-και ειναι μπολικα- τα Shoei (και τα....HJC) ήταν τα πιο γερα....

    βεβαια ειμαι προσεκτικος γενικα χρηστης, και παντα τα αποθηκευω σωστα-ακομη και στην δουλεια/γραφειο/βολτα

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Αν η χρηματική αξία από δύο (κορυφαία) κράνη (εαυτόν και συνεπιβάτη) της εταιρίας είναι ίση ή περίπου ίση με την αξία 5496 τετράτροχων, 6087 δίτροχων, 9 αγροτεμάχιον που παίζουν αυτή τη στιγμή στην Ελληνική αγορά με μια πρόχειρη αναζήτηση, τότε θα ήθελα αυτή μου η επένδυση να είναι όσο το δυνατό ποιοτικότερη και να μη φθείρεται για όσο το δυνατό μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

    Έβαλα το άθροισμα της τιμής από τα δύο ακριβότερα Shoei που βρήκα στο fc-moto ~1800 euro και στο car έκανα αναζήτηση σε αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες με τιμές από 1500 ως 2000 ευρό. Το ίδιο έκανα και στο site της χρυσής ευκαιρίας.

    Όπως καταλαβαίνεται δεν είναι και ο πλέον σοβαρός τρόπος προσέγγισης απλά το βρήκα ενδιαφέρον.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr-1000 (black)
    από PPPPPAV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:45
  2. Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:25
  3. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF