Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: βοήθεια, απόψεις, γνώμες shoei xr 1000, 7 ετών

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Το θέμα έγινε για το XR1000, όμως, το οποίο δεν κοστίζει ούτε το 50% του ακριβότερου Shoei.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το θέμα έγινε για το XR1000, όμως, το οποίο δεν κοστίζει ούτε το 50% του ακριβότερου Shoei.
    σημερινές τιμές? παρούσα αξία? αποπληθωρισμένη τιμή?

    need more info

    γιατί το 2008 μια χαρά στο top 10 percentile ήταν

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Τα XR ήταν πάντα στη μεσαία κατηγορία. Όταν τα X-Spirit είχαν ~800€, τα XR είχαν τα μισά. Και σήμερα φαντάζομαι, τα ίδια ακριβώς θα ισχύουν, με τα αντίστοιχα μοντέλα.
    Life begins at 45°.

  4. #49
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Υπερτιμημενο κρανος κ το 2008 που ειχε κανα 500αρικο...κ δεν μπορουσες να αφαιρεσεις ολα τα μερη?!!
    Μετα απο τοσα χρονια μονο αλλαγη...ολα τα αλλα μεσοβεζικες λυσεις.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα XR ήταν πάντα στη μεσαία κατηγορία. Όταν τα X-Spirit είχαν ~800€, τα XR είχαν τα μισά. Και σήμερα φαντάζομαι, τα ίδια ακριβώς θα ισχύουν, με τα αντίστοιχα μοντέλα.
    το xr1000 ηταν το δευτερο, μετα το xspirit στην γκαμα της shoei, οχι στην μεση.
    και δεν ειχε τα μισα.
    αν θες να εισαι δικαιος, θα παιξεις με παρομοιους χρωματισμους, οχι την ρεπλικα του katoh στο xspirit και το πιο ξεπλενικο tc-1, 5ετιας εκεινη την εποχη, στο xr.
    οπου επαιζε xspirit γυρω στα 800 ΔΕΝ εβρισκες xr με λιγοτερα απο 500 και οπου εβρισκες το δευτερο με 300(στα τελειωματα του) ΕΒΡΙΣΚΕΣ το πρωτο με 450-500(επισης).

    στο θεμα,
    ειχα 2 xr1000.
    το πρωτο, μεχρι την στιγμη που κοπανησε ενα seat, 5 χρονια καθημερινης χρησης μετα την κατασκευη του, ηταν αψογο.
    το δευτερο, το κρατησα σκαρτο χρονο και το εδωσα σε φιλο.στον 4-5ο χρονο, εμφανισε το προβλημα που αναφερθηκε απο τους προηγουμενους, εντελως ξαφνικα.δηλαδη ξεφτισε το μαξιλαρακι(οχι το φελιζολ) στο επανω μερος μεχρι που εμεινε μονο το υφασμα.
    το xspirit που χρησιμοποιω ακομα, εχει κλεισει 8ετια και εχει αρχισει να δειχνει την ηλικια του στα λαστιχακια και οπου εχει δερματινη(?) επενδυση.
    αλλα το εσωτερικο του, περαν του ξεθωριασματος καπου στην 5ετια, ειναι στο 85-90%.
    τυχαιο, ποιος ξερει?
    εννοειται, αν ειχα χρηματα θα το αλλαζα...
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες: "φθηνή", μεσαία και ακριβή, τότε τα XR είναι στη μεσαία. Εσύ την αποκαλείς "δεύτερη". Δεν αλλάζει κάτι. Παραμένει ένα μέτριο κράνος. Φυσικά ακόμα και τα "φθηνά" μοντέλα της Shoei είναι ποιοτικά, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

    Εντάξει, δεν είχε τα μισά, είχε το 60% της τιμής του X-S. Αυτό κάνει την ουσιαστική διαφορά. Τελείως ενδεικτικά, πάντως, συγκρίνοντας τα μοντέλα που τα διαδέχθηκαν (X-S III και XR1100) σε μονόχρωμα, το ένα έχει 670€ και το άλλο 380€ (τιμές fc-moto). Το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ X-Spirit (ΙΙ) έχει ακόμα 480€. Φυσικά XR1000 δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πλέον. Νομίζω είναι σαφής η διαφορά που ήθελα να τονίσω.

    Έχουν περάσει αρκετά κράνη από τα χέρια μου (αυτή τη στιγμή έχω 5 στη ντουλάπα μου, όλα διαφορετικών κατασκευαστών) και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα φθοράς με εσωτερικά, λάστιχα κτλ. Συνήθως τα προβλήματα εντοπίζονται πρώτα στη ζελατίνα και τον μηχανισμό της. Ακόμα έχω ένα Uvex με εξαιρετική ζελατίνα, που, όμως, έσπασε ένα παπαράκι-στοπ στον μηχανισμό της και δε βρίσκω ανταλλακτικά, οπότε πάει άχρηστο :/ Βέβαια, ποτέ δεν έχω κρατήσει κράνος πάνω από 5 χρόνια, με εξαίρεση το X-Spirit μου.
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    το Χ-spirit τότε είχε στα 650 apo xs-moto και το XR νομίζω στα 450 - 500.

    δεν υπήρχε κάτι άλλο ενδιάμεσα. ήταν το 2ο καλύτερο της σειράς. μην πάς να βγάλεις σκάρτο και φτηνιάρικο ένα κράνος άνω των 400 ευρώ μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις το αρχικό αδύναμο επιχείρημα. δε θα βαστήξει όσο και να το στηρίξουμε

    Τέσπα δεν έχει σημασία. Αν ήμουν μόνο εγώ που το είπα τότε ναι να το δεχθώ οτι είμαι υπερβολικός. τόσα παραδείγματα δε τα περίμενα. Ένα παλιο-caberg που έχω για το παπάκι μετά απο τόσα χρόνια, χωρίς καθόλου πρόσεγμα δεν έχει κανένα πρόβλημα στα υφάσματα (πέραν της φυσικής φθοράς από τα έτη φυσικά ). Το προηγούμενο uvex μου τα ίδια.

  8. #53
    Τι να πω... για την χρήση που του έχω κάνει, η φθορά του είναι απόλυτα αποδεκτή και φυσιολογική. Χειμώνα καλοκαίρι, ζέστη κρυο, βροχές, ιδρώτας, το απέθαντο υλικό που να παρέχει και άνεση στο δέρμα δεν νομίζω ότι υπάρχει. Δεύτερο κράνος δεν έχω, όλο το χρόνο με ένα. Παράπονο δεν έχω, ούτε θεωρώ κακή την επιλογή μου, οπότε δεν θεωρώ ότι συμπεριλαμβάνομαι στους "τοσους πολλους" αδικημένους που πεταξαν τα λεφτά τους Ιαπωνια μεριά. Έχοντας δε δοκιμάσει πολλά κράνη αυτά τα χρόνια, μόνο σε αυτό και ένα arai κουμπωσα...

    Δεν ξεκόλλησε το αφρολέξ κλπ, αλλά δείχνει την χρήση του. Και τέλος πάντων και σαν καινούριο να ήταν, αν η εταιρία δεν εγγυάται ότι θα με προστατέψει, θεωρώ ότι το κεφάλι μου δεν είναι αναλώσιμο. Προφανώς ο κάθε ένας μας θα κάνει την επιλογή του, με τα δικά του κριτήρια, για το δικό του κεφάλι.

  9. #54
    Θα σου πρότεινα οπωσδήποτε καινούριο.



    υγ:
    Πάρε Ρόσσι ρέπλικα..
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες: "φθηνή", μεσαία και ακριβή, τότε τα XR είναι στη μεσαία. Εσύ την αποκαλείς "δεύτερη". Δεν αλλάζει κάτι. Παραμένει ένα μέτριο κράνος. Φυσικά ακόμα και τα "φθηνά" μοντέλα της Shoei είναι ποιοτικά, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

    Εντάξει, δεν είχε τα μισά, είχε το 60% της τιμής του X-S. Αυτό κάνει την ουσιαστική διαφορά. Τελείως ενδεικτικά, πάντως, συγκρίνοντας τα μοντέλα που τα διαδέχθηκαν (X-S III και XR1100) σε μονόχρωμα, το ένα έχει 670€ και το άλλο 380€ (τιμές fc-moto). Το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ X-Spirit (ΙΙ) έχει ακόμα 480€. Φυσικά XR1000 δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πλέον. Νομίζω είναι σαφής η διαφορά που ήθελα να τονίσω.

    Έχουν περάσει αρκετά κράνη από τα χέρια μου (αυτή τη στιγμή έχω 5 στη ντουλάπα μου, όλα διαφορετικών κατασκευαστών) και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα φθοράς με εσωτερικά, λάστιχα κτλ. Συνήθως τα προβλήματα εντοπίζονται πρώτα στη ζελατίνα και τον μηχανισμό της. Ακόμα έχω ένα Uvex με εξαιρετική ζελατίνα, που, όμως, έσπασε ένα παπαράκι-στοπ στον μηχανισμό της και δε βρίσκω ανταλλακτικά, οπότε πάει άχρηστο :/ Βέβαια, ποτέ δεν έχω κρατήσει κράνος πάνω από 5 χρόνια, με εξαίρεση το X-Spirit μου.
    νομισα οτι εννοουσες μεσαιο, για την shoei, γι'αυτο ειπα δευτερο.
    αν εννοεις στην γενικοτερη τιμολογιακη κλιμακα, ακριβα/μεσαια/φθηνα τοτε, αν μου επιτρεπεις, εχεις ακομα μεγαλυτερο λαθος, καθως το xr1000(οταν εβγαινε) ανηκε καραμπινατα στην ακριβη, οπως προφανως ΚΑΙ το xspirit.
    ελαχιστα κρανη ηταν ακριβοτερα απο το xr1000.ελαχιστα, σαν να λεμε τα μετρουσες στα 2 χερια και σου εμεναν και δαχτυλα...
    (να'ταν 2 arai, 1suomy, 1ogk, ισως κανα schuberth που εβγαζε κατι ταξιδιαρικα διαστημικα τοτε, αντε κανα uvex που ηταν απο τα πρωτα carbon του εμποριου.αλλα για ναυαρχιδες agv, shark, xlite πχ, δεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν ακριβοτερες.ας με διορθωσει οποιος εχει καλη μνημη)
    μην λογαριαζεις την σημερινη κατασταση στην αγορα, πολλες ανεβασμενες μαρκες με ακριβες ναυαρχιδες...


    επισης, χωρις να εχει ιδιαιτερη σημασια, εχεις μπερδευτει.
    το xspirit το διαδεχτηκε -προφανως- το xsII, οχι το ΙΙΙ, πηδηξες ενα μοντελο, γι'αυτο δεν σου βγαινουν τα νουμερα.
    η σειρες πηγαν xr1000/xspirit, μετα βγηκε xr1100, μετα απο λιγο το xspirit ΙΙ και μετα xr1200, nxr, xspirit III και δεν ξερω τι αλλο ακριβως γιατι διευρυναν την γκαμα.
    αρα, αφου συγκρινεις στοκ, θα δεις οτι το xr1100 με το xspirit ΙΙ(380-480, δικες σου τιμες) εχουν την (μικρη) διαφορα που σου λεω.
    το πηδηξαμε το θρεντ, αλλα δεν ξερεις ποτε μπορει καποιος να σου κολλησει ενα πιστολι στον κροταφο και να σε ρωτησει για τις σειρες της shoei ανα τα χρονια...

    @spyro
    σε αυτο διαφωνω.
    τα shoei, απλα, δεν συγκρινονται με φθηνοτερες μαρκες, στην ιδια χρηση, απο αποψη φθορας.ζελατινες, μηχανισμοι, αεραγωγοι, ποιοτητα βαφης, εσωτερικα...
    ακομα και αν βγηκε(?) σχετικα ελατωματικο ενα μοντελο, καθε shoei απο αποψη φθορας, στην 3ετια πχ δειχνει οπως ενα νορμαλ κρανος παυει να δειχνει πριν χρονιασει.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    το πηδηξαμε το θρεντ, αλλα δεν ξερεις ποτε μπορει καποιος να σου κολλησει ενα πιστολι στον κροταφο και να σε ρωτησει για τις σειρες της shoei ανα τα χρονια...
    Xαχα έχεις δίκιο. Βασικά, δε θα κάτσω να εξηγήσω πώς σκέφτηκα γιατί θα πάρει μια σελίδα, αλλά είχα σκοπό εξ αρχής να αναφέρω μόνο X-S και Χ-S II, καθώς το III είναι σχετικά νέο μοντέλο και εκτός θέματος, αλλά για κάποιο λόγο μου βγήκε περίεργα.
    Life begins at 45°.

  12. #57
    ξερω το συναισθημα!
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  13. #58
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Εχω το xr1100 -- 4,5+ χρονια και σκεφτομαι για αλλαγή απο τον νεο χρονο...
    Το φοραω καθε μερα, εχουν ''πατηθει'' λιγο τα μαγουλα, λογω χρησης και δεν σκοπευω να το κρατησω πανω απο 5-5,5 χρονια...
    Η ασφαλεια πανω απ'ολα!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  14. #59
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    ειναι φυσιολογικη η φθορα στα τοσα χρονια παιδια. κρανος ειναι, δεν ειναι φτιαγμενο απο σιδερο να αντεχει μισο αιωνα. το xr1100 (3 ετων) που εχω, ειναι σαν καινουριο. το φοραω μονο σε βολτες και στο γυρισμο το καθαριζω και το αποθηκευω μεσα στη σακο του. κυριολεκτικα ειναι να το πηρα χθες. τα μαξιλαρακια τα πλενω καθε 6μηνο περιπου (δε βρωμιζουν πολυ). το καθημερινο kbc vr2 7-8ετιας ειναι σα να το εχει φαει ποντικι.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr-1000 (black)
    από PPPPPAV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:45
  2. Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:25
  3. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF