Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 88

Θέμα: Μοτομαγαζάκια στον καιρό της κρίσης

  1. #46
    Οταν καποτε εκανα κατι σεμιναρια πωλησεων, ο εκπαιδευτης μας ελεγε να ΜΗΝ δινουμε βαση στο παρουσιαστικο του υποψηφιου πελατη.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αφου λεμε ιστοριες....
    πριν καμια 10αρια χρονια ειχα κολλησει με συγκεκριμενο σπρεϊ αλυσιδας...motorex
    να εχω φαει τον κοσμο ολο...τοτε δεν επαιζε πολυ το ιντερνετ ουτε skroutz και ιστοριες...
    καβαλα στο εργαλειο και "πορτα πορτα"...
    τραβιεμαι σχεδον σε ολα τα μοτομαγαζα του περιστεριου, αφου εκει εμενα...
    καποια στιγμη εχω φτασει ψηλα στην Θηβων και ειμαι σχεδον Ιλιον...
    βλεπω μια "τρυπα" και μπαινω...
    του το λεω και περιμενω να παρω την γνωστη απαντηση "δεν εχω"...

    μου λεει "δεν εχω, αλλα θες οπωσδηποτε αυτο?" του λεω "ναι" και παω να φυγω...
    ωπα μου λεει.."θες να το παραγγειλω και σε 3 μερες να ερθεις να το παρεις?"...
    ναι αμε, του λεω...

    ομορφα...αλλα κατσε να σε βολεψω με κατι προχειρο μεχρι να ερθει το δικο σου...
    και παιρνει ενα σπρεϊ και πηγαινει καρφι στο μηχανακι...
    τοτε ειχα το 636...
    του λεω με δισταγμο "να το σηκωσω?"
    "ασε ρε πονηριδη" μου λεει.."για να λερωθω εγω?"
    το σηκωνει και μου λεει "ριξε οσο γουσταρεις"...

    με σκλαβωσε κυριολεκτικα..
    πηγα μετα απο 3 μερες και πηρα και το καθαριστικο της motorex...το οποιο παρεπιπτοντως ειναι καταπληκτικο για να καθαρισει αλυσιδα και οποιαδηποτε βρωμα...


    ε,απο τοτε δεν ξαναπηγα σε αλλον για οποιαδηποτε ψιλομαλακια ηθελα...
    μετακομισα και πολυ κοντα του το 2010 και πηγαινα για τα παντα εκει...ρε δε πα να ηθελα τακακια για το cbf...Τασουλης...
    μπαλακλαβα...Τασουλης...
    εννοειται σπρεϊ αλυσιδας...
    λαμπακια...
    μπαταρια για το παπι του πατερα μου...λαδι για το ιδιο...

    καποια στιγμη μου ειχε σπασει το τεφλον του xr που περνουσε το σωληνακι του φρενου απο μεσα και εβγαλε απο το kdx το δικο του και μου το εδωσε...

    παντα με χαμογελο...με διαθεση για χιουμορ και αστειακια...

    μετακομισε ακριβως απεναντι απο το παλιο του μαγαζι και πλεον εχει τα παντα και σε καλες τιμες...
    δυστυχως μετακομισα και τον εχασα...αλλα αν βρεθειτε σε εκεινα τα μερη προτιμηστε τον...ειναι και γαμω τα παιδια...
    pit stop το μαγαζι του επι της Θηβων, λιγο πιο πανω απο την συμβολη Θηβων και Κωνσταντινουπολεως...



    εχω παει και σε αλλους και απλα ουτε θελω να ξαναπατησω...
    στον Ανθρωπο ειναι μαγκες...τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...

  3. #48
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Γαμώ τα παιδιά ο Τάσος πράγματι. Οτι και αν έχω ζητήσει με έχει εξυπηρετήσει ακόμα και αν δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Είχα πάει μια φορά να δω μποτάκια και ενώ έχω δοκιμάσει 3-4 μοντέλα χτυπάει το τηλέφωνο και είναι η κουμπάρα μου και πανικόβλητη μου λέει οτι μπήκαν κλέφτες σπίτι και φοβάται να μπει μήπως είναι ακόμα μέσα. Τάσο σόρρυ προέκυψε θέμα με την κουμπάρα του λέω , φεύγω. Αυτός νόμιζε οτι έπαιζε άλλο θέμα με την κουμπάρα και αμέσως μου είπε "τρέχα φίλε, έφυγες" και είχε ένα χαμόγελο όλο νόημα!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #49
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αφου λεμε ιστοριες....
    πριν καμια 10αρια χρονια ειχα κολλησει με συγκεκριμενο σπρεϊ αλυσιδας...motorex
    να εχω φαει τον κοσμο ολο...τοτε δεν επαιζε πολυ το ιντερνετ ουτε skroutz και ιστοριες...
    καβαλα στο εργαλειο και "πορτα πορτα"...
    τραβιεμαι σχεδον σε ολα τα μοτομαγαζα του περιστεριου, αφου εκει εμενα...
    καποια στιγμη εχω φτασει ψηλα στην Θηβων και ειμαι σχεδον Ιλιον...
    βλεπω μια "τρυπα" και μπαινω...
    του το λεω και περιμενω να παρω την γνωστη απαντηση "δεν εχω"...

    μου λεει "δεν εχω, αλλα θες οπωσδηποτε αυτο?" του λεω "ναι" και παω να φυγω...
    ωπα μου λεει.."θες να το παραγγειλω και σε 3 μερες να ερθεις να το παρεις?"...
    ναι αμε, του λεω...

    ομορφα...αλλα κατσε να σε βολεψω με κατι προχειρο μεχρι να ερθει το δικο σου...
    και παιρνει ενα σπρεϊ και πηγαινει καρφι στο μηχανακι...
    τοτε ειχα το 636...
    του λεω με δισταγμο "να το σηκωσω?"
    "ασε ρε πονηριδη" μου λεει.."για να λερωθω εγω?"
    το σηκωνει και μου λεει "ριξε οσο γουσταρεις"...

    με σκλαβωσε κυριολεκτικα..
    πηγα μετα απο 3 μερες και πηρα και το καθαριστικο της motorex...το οποιο παρεπιπτοντως ειναι καταπληκτικο για να καθαρισει αλυσιδα και οποιαδηποτε βρωμα...


    ε,απο τοτε δεν ξαναπηγα σε αλλον για οποιαδηποτε ψιλομαλακια ηθελα...
    μετακομισα και πολυ κοντα του το 2010 και πηγαινα για τα παντα εκει...ρε δε πα να ηθελα τακακια για το cbf...Τασουλης...
    μπαλακλαβα...Τασουλης...
    εννοειται σπρεϊ αλυσιδας...
    λαμπακια...
    μπαταρια για το παπι του πατερα μου...λαδι για το ιδιο...

    καποια στιγμη μου ειχε σπασει το τεφλον του xr που περνουσε το σωληνακι του φρενου απο μεσα και εβγαλε απο το kdx το δικο του και μου το εδωσε...

    παντα με χαμογελο...με διαθεση για χιουμορ και αστειακια...

    μετακομισε ακριβως απεναντι απο το παλιο του μαγαζι και πλεον εχει τα παντα και σε καλες τιμες...
    δυστυχως μετακομισα και τον εχασα...αλλα αν βρεθειτε σε εκεινα τα μερη προτιμηστε τον...ειναι και γαμω τα παιδια...
    pit stop το μαγαζι του επι της Θηβων, λιγο πιο πανω απο την συμβολη Θηβων και Κωνσταντινουπολεως...



    εχω παει και σε αλλους και απλα ουτε θελω να ξαναπατησω...
    στον Ανθρωπο ειναι μαγκες...τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...
    Noted, σε ευχαριστώ, μένω Αιγάλεω και με βολεύει, θα τον επισκεφτώ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Οταν καποτε εκανα κατι σεμιναρια πωλησεων, ο εκπαιδευτης μας ελεγε να ΜΗΝ δινουμε βαση στο παρουσιαστικο του υποψηφιου πελατη.....
    Kαι ετσι ακριβως ειναι.

    Ειμαι παρα πολλα χρονια στον χωρο των πωλησεων.Καταλαβαινω με την καλημερα αν θα "πουλησω" η οχι σε καποιον πελατη,η υποψηφιο πελατη.Παρολα αυτα θα σπαταλισω τον ιδιο χρονο και στους δυο.Η γυναικα μου,μιας και ειμαστε στον ιδιο χωρο εργασιας,συχνα μου την πεφτει γιατι χανω τον χρονο μου,απο τη στιγμη που καταλαβαινω οτι θα παει χαμενος.

    Η απαντηση ειναι παντα η ιδια:αυτοι οι πελατες ακομη και αν δεν ψωνισουνε,θα μεταφερουνε τον τροπο που λειτουργουμε σε καποιους αλλους.Καποιοι απο αυτους καποια στιγμη ,θα γινουνε πελατες μας.Το κυριοτερο ομως ειναι οτι αγαπαω τη δουλεια μου.Αυτο το περναω στον πελατη,καταλαβαινει οτι δεν ειμαι αεριτζης και με εμπιστευεται.

    Τωρα σαν αγοραστης-πελατης.Αν μπω σε ενα μαγαζι και δεν παρω τιποτε,αν με κερδισει,θα το συστησω σε αλλους δεκα.Λοιπον,οποιος επαγγελματιας η υπαλληλος θελει να βγαλει μεροκαματο,πρεπει να ξερει οτι ο καταναλωτης θα του συγχωρησει την αγνοια,θα του συγχωρησει την ελλειψη προιοντων και αλλα πολλα αλλα δεν θα του συγχωρησει ποτε την αγενεια.

    Κτηνε δεν εχουμε τραπεζες,ουτε πολυκαταστηματα.Θα χαρισουμε και ενα και δυο και τρια ευρω.Θα κερασουμε και καφεδακια και μπυρες και αλλα πολλα.Δικιο εχει ο Βυρωνας.Να σου πω ομως και το αλλο?Ποιος σου ειπε οτι οι τραπεζες εχουνε σταθερο τιμοκαταλογο υπηρεσιων και δεν κανουνε σκοντο?Εγω δεν χρεωνομαι αρκετες υπηρεσιες γιατι με θεωρουνε καλο πελατη και δεν θελουνε να με χασουνε.Ακομη και το πολυκαταστημα σου λεει,αν παρεις 150 ευρω προιοντα ,επιβαρυνομαστε την μεταφορα,σου δινουμε και δωροεπιταγη.

    Να το ξαναπω για να το καταλαβουνε οι αγενεις του χωρου.Αν δεν ειστε ευγενικοι με τον πελατη κλειστε μονοι σας ,πριν σας κλεισει ο πελατης με τον τροπο του.Ειναι τιμη να μπαινει καποιος στο μαγαζι σας.Σαφως και δεν εχει παντα δικιο ο πελατης,αλλα υπαρχουνε αρκετοι τροποι να του το πειτε,μην διαλεγεται τον χειροτερο.


    ΥΓ Αυτο εννοω

    Bowleno...Noted, σε ευχαριστώ, μένω Αιγάλεω και με βολεύει, θα τον επισκεφτώ

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Γαμώ τα παιδιά ο Τάσος πράγματι. Οτι και αν έχω ζητήσει με έχει εξυπηρετήσει ακόμα και αν δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Είχα πάει μια φορά να δω μποτάκια και ενώ έχω δοκιμάσει 3-4 μοντέλα χτυπάει το τηλέφωνο και είναι η κουμπάρα μου και πανικόβλητη μου λέει οτι μπήκαν κλέφτες σπίτι και φοβάται να μπει μήπως είναι ακόμα μέσα. Τάσο σόρρυ προέκυψε θέμα με την κουμπάρα του λέω , φεύγω. Αυτός νόμιζε οτι έπαιζε άλλο θέμα με την κουμπάρα και αμέσως μου είπε "τρέχα φίλε, έφυγες" και είχε ένα χαμόγελο όλο νόημα!


    ειναι τρελο μουτρο...
    :rotflmao::rotflmao:

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Γαμώ τα παιδιά ο Τάσος πράγματι. Οτι και αν έχω ζητήσει με έχει εξυπηρετήσει ακόμα και αν δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Είχα πάει μια φορά να δω μποτάκια και ενώ έχω δοκιμάσει 3-4 μοντέλα χτυπάει το τηλέφωνο και είναι η κουμπάρα μου και πανικόβλητη μου λέει οτι μπήκαν κλέφτες σπίτι και φοβάται να μπει μήπως είναι ακόμα μέσα. Τάσο σόρρυ προέκυψε θέμα με την κουμπάρα του λέω , φεύγω. Αυτός νόμιζε οτι έπαιζε άλλο θέμα με την κουμπάρα και αμέσως μου είπε "τρέχα φίλε, έφυγες" και είχε ένα χαμόγελο όλο νόημα!
    Περίμενα να πεις πως έφυγες τρέχοντας, φορώντας τα καινούρια μποτάκια...

  8. #53
    ...και μη ξεχνάτε εσείς οι απηυδισμένοι μαγαζάτορες, όταν κάναμε τις μπουρδελότσαρκες ένα κομβόι 15χρονα που αν μας γύριζες ανάποδα δεν θα έπεφτε ούτε κέρμα, καμία κατάνα, καμία τσατσά, κανείς πίμπο δεν μας αποπήρε...

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    ...και μη ξεχνάτε εσείς οι απηυδισμένοι μαγαζάτορες, όταν κάναμε τις μπουρδελότσαρκες ένα κομβόι 15χρονα που αν μας γύριζες ανάποδα δεν θα έπεφτε ούτε κέρμα, καμία κατάνα, καμία τσατσά, κανείς πίμπο δεν μας αποπήρε...
    Γίναμε και μπουρδελομάγαζα τώρα.....
    Κτίνεεεεεεε.

  10. #55
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    To προβλημα δεν ειναι στα μαγαζια,αλλα στις φατσες σας μΕ φαινεται.

    Με ελαχιστες εξαιρεσεις εχω εξυπηρετηθει και με το παραπανω.Μιας και το θεμα μας δεν ειναι τα φαρμακεια,τα χρωματοπωλεια, η οι τροφοδοσιες καταστηματων,να μιλησω για τα καταστηματα που μας αφορουν.

    Σε ολη την Ηπειρο,με καναδυο εξαιρεσεις,δεν εχουμε καταστηματα εξοπλισμου.Αυτα τα καναδυο ειναι εξυπηρετικοτατα,αλλα δεν εχουνε την γκαμα και την ποιοτητα που με ενδιαφερει.Μπορει να λυσουνε καποια προβληματα,αλλα κατα τ αλλα,δεν...

    Αναγκαστικα ανεβαινω Θεσσαλονικη.Στο Μoto market τα παιδια ειναι εξυπηρετικοτατα.Απο τη στιγμη που θα μπω μεχρι τη στιγμη που θα βγω κανουνε οτι καλυτερο μπορουνε ητε ρωτησω για γαντια των 20 ευρω,ητε για μπουφαν των 400.Μου εξηγουνε τα παντα και μου λενε τις εναλλακτικες.Η,δες τι σου κανει και στο στελνω την επομενη εβδομαδα με ΚΤΕΛ,που θα το βγαλει προσφορα.

    Στο γνωστο bazaar,ακριβως η ιδια αντιμετωπιση.Καφεδακι,μπισκοτακια και αν γινει δουλεια εγινε αλλιως την επομενη με αλλο καφε.Ποσο κανει το παντελονι?Τοσο μειον την εκπτωση 100 ευρω.Μου κανει η τιμη,και παω να πληρωσω. Παω στο ταμειο μου κοβει αλλα 10 γιατι "ετσι",παω να φυγω μου πεταει στη μαπα και ενα ζευγαρι ισοθερμικα γαντια της tucano.Δωρο λεει,γιατι στην Ηπειρο κανει κρυο και δεν θελουνε να παθω κρυοπαγηματα.

    Σε αλλα κανα δυο που πηγαινω κατα καιρους,αν και δεν βρηκα κατι να μου κανει,οι ανθρωποι ητανε μια χαρα.Σιγουρα υπαρχει και η αλλη πλευρα,εγω ομως σπανια τη βλεπω.

    Τα μαγαζια τα βαζω γιατι θεωρω οτι οταν καποιος ειναι καλος πρεπει να το λεμε.Αν θεωρηθει διαφημιση ας μου πειτε να βαλω αστερακια.


    Αααα και με τις τιμες τους,δεν εχω κανενα προβλημα.
    επιασες τις εξαιρεσεις της συμπρωτευουσας του παρακρατους

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv1000s Προβολή μηνύματος
    σε δυο μοτομαγαζα που πηγα ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ δεν ειχα κανενα προβλημα με τα παιδια,ασχολιθηκαν ουσιαστηκα και σε ενα τεταρτο πηναμε καφε
    και λεγαμε διαφορα!(αγωρες 500 ευρω). ο καθε πωλητης που φερεται οχι και τοσο καλα σε μερικους ειναι για μενα επαγγελματιας στο
    να καταλαβενει τους χασομεριδες απο την γωνια και να τους γραφει στα @@@@ και καλα κανει.

    αν νομιζετε οτι με 200-300 ευρω που εχετε στη τσεπη πρεπει ο πωλητης με τα (450ευρω το μηνα) να κατσει στα 4 πανω στο γραφειο, μαλλον σε λαθος μαγαζι μπαινετε.
    οχι δεν είναι έτσι. Όπως είπα και οι χασομέρηδες πρέπει να εξυπηρετηθούν το ίδιο γιατι και αυτοί έχουν φίλους-υποψήφιους πελάτες.

    Βασικά τους εξυπηρετείς ευγενικά ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, όσο χαζά και να είναι αυτά που ρωτάνε, αυτό είναι το νόημα της δουλειάς. Αλλιως το κλεινεις και κοιτας όλη μέρα προκυρηξεις στον ΑΣΕΠ.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Εμενα παντος που ειμουν 12 χρονια εμπορουπαλληλος σε μαγαζι με εργαλεια στην Αθηνας,απο το 80 εως το 92 ενα θα πω:και η σκονη του πελατη κερδος ειναι.


    αν δεν κανω λαθος, οι εβραιοι* το λενε αυτο και ειναι πολυ σωστο...



    *οι οποιοι εβραιοι ειναι Νο1 σαν λαος, στο επαγγελμα του εμπορου, ανα τον κοσμο...

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν δεν κανω λαθος, οι εβραιοι* το λενε αυτο και ειναι πολυ σωστο...



    *οι οποιοι εβραιοι ειναι Νο1 σαν λαος, στο επαγγελμα του εμπορου, ανα τον κοσμο...
    δεν γνωριζω αν το λενε οι εβραιοι,αλλα ειναι σωστο.Για την ιστορια,το ακουσα απο τον πατερα του καταστηματαρχη.....και σιγουρα δεν ηταν οβραιοι.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    ........ουτε εγω

  15. #60
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν δεν κανω λαθος, οι εβραιοι* το λενε αυτο και ειναι πολυ σωστο...



    *οι οποιοι εβραιοι ειναι Νο1 σαν λαος, στο επαγγελμα του εμπορου, ανα τον κοσμο...
    Μετά τους Δημητσανίτες...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 01:00
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 19:39
  3. BMW Enduro 450cc επίσημα στον αγώνα της Ισπανίας
    από STOYBI στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2007, 06:22
  4. η νύχτα της κρίσης
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2007, 16:38
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 10:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF