Σελίδα 3 από 49 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #31
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Μετά απο αρκετό διάβασμα εδώ, δυστυχώς όχι όλες τις σελίδες, αλλά τουλάχιστον μερικά βασικά, έχω και εγώ κάποιες ερωτήσεις.
    Σκέφτομαι τις γιορτές την αγορά ενός δυναμόκλειδου. Εδώ όμως είναι το πρώτο βασικό ερώτημα. Ένα ή δύο. Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, που δεν κάνω, η πιο μεγάλη δύναμη στο μηχανάκι μου είναι 128Νμ για τον συμπλέκτη και 103Νμ για τον πίσω τροχό που με ενδιαφέρει και περισσότερο. Οι υπόλοιπες δυνάμεις είναι σημαντικά μικρότερες.
    Έχω ψάξει αρκετά μπορώ να πω και έχω σχεδόν καταλήξει σε τρεις μάρκες.
    Norbar 1
    http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-p...t-50-trutorque
    Norbar 2
    http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-p...150-truetorque
    Halfords 1
    http://www.halfords.com/workshop-too...-wrench-8-60nm
    Halfords 2
    http://www.halfords.com/workshop-too...rench-40-200nm
    Και η τρίτη είναι η proxxon που εκεί είναι λίγο θέμα να ταιριάξεις το εύρος, ώστε το ένα να καλλύπτει το άλλο.
    Ένα άλλο θέμα είναι οτι κάποια είναι 1/2¨ και κάποια 3/8¨. Εκεί λύνεται το πρόβλημα με έναν αντάπτορα ή πρέπει να έχω και ξεχωριστά καρυδάκια.
    Αν είναι εύκολο, θα ήθελα συγκεκριμένες απαντήσεις για τυχόν διαφορετικές προτάσεις στα χρήματα αυτά πάνω κάτω. Δηλαδή, "πάρε αυτό και αυτό" και όχι "κοιτα να έχει το ένα και να μην έχει το άλλο" κλπ.
    Το βασικότερο. Οι όποιες εργασίες, μπορέι να είναι με συχνότητα μια φορά τον χρόνο ή τα δυο χρόνια, αλλά θέλω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια. Αν είναι στο περίπου, ξέρω και μόνος μου.
    Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω, πέρα απο το ότι δεν ξεσφύγγουμε με δυναμόκλειδο και το επαναφέρουμε στην αρχική του θέση στο "τέρμα χαλαρό" μετά το τέλος; Για την αλλαγή της ρύθμισης της δύναμης, πρέπει κάθε φορά να κατεβαίνεις στο χαλαρό και να βάζεις την νέα τιμή-δύναμη ή δεν έχει σημασία;
    Ευχαριστώ.
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Απαντηση στον logout. Οπως τα εβαλες γραμμη στον πικουνη και παρε τα νορμπαρ. 1/2 το μεγαλο και 3/8 το μικρο. Παρε και δυο ανταπτορες και εισαι μια χαρα. Ολα σου τα καρυδακια θα χρισιμοποιουνται. Οποτε θες στα καλιμπραρει ο πικουνης. Καλη αγορα!!!!!

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι τις γιορτές την αγορά ενός δυναμόκλειδου.
    Αν δε σε ενδιαφέρουν οι μικρές ροπές παίρνεις το 30-150
    Με αυτό δε θα μπορείς να ροπιάζεις καπάκια κινητήρα, βαλβίδων, μπουζί, λάδια κ.α πολλά.
    Δεν ξέρω τι κάνεις αλλά δε θα μπορείς να σφίξεις κεφαλή, βίδες κυλίνδρου και πολλές άλλες λιγότερο απαιτητικές όπως βίδες βαλβίδων, δίσκων - καμπάνας κτλ.

    Θα μπορείς όμως να ροπιάζεις αναρτήσιες, τροχούς, μοχλικά (στο κατώτερο όριο), λαιμούς, πλαίσιο, δαγκάνες κα.

    Το 8-50 θεωρώ οτι είναι απαραίτητο.

    Ένα 20-100 (ακομα και 10-100 να βρεις) δε μπορεί να κάνει περισσότερα απ' το 30-150 στις μικρές βίδες, λόγο μεγέθους (είναι 1/2), ενώ σίγουρα κάνει πολύ λιγότερα στις μεγάλες ροπές.

    Οπότε χρειάζεσαι 2. Εσύ ξέρεις πιο απ' τα δύο χρειάζεσαι περισσότερο. Αν δεν μπορείς να τα πάρεις και τα δυο πάρε αυτό που σου χρειάζεται πιο πολύ και το άλλο το αγοράζεις αργότερα.

    Πικούνης και νορβαρ είναι μια πολύ καλή επιλογή.

    TBS και hazet δεν είναι καθόλου άσχημη. (αν υπάρχει ακόμα η προσφορά των 2 δυναμόκλειδων σε καλή τιμή)

    Με μια επίσκεψη στον Βράττη δεν έχασε κανένας.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/11/2015 στις 03:39.
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Κάποια στιγμή, πριν καμιά 15αριά χρόνια, είχα βρεθεί μπροστά σε προσφορά ενός δυναμόκλειδου....Δεν μου χρειαζόταν βέβαια, αλλά σκέψεις..."μήπως να το πάρω...μπορεί να μου χρειαστεί κάποια στιγμή..." έριξαν τις αντιστάσεις μου (δεν ήθελα και πολύ ) και το τσίμπησα. Δεν ήξερα τι πάιζει με τιμές, μάρκες κλπ κλπ. Μόνη φορά που χρησιμοποιήθηκε τελικά ήταν για να σφίξω το καπάκι από αρχαία εξωλέμβια που είχα, με 4-5 σπασμένες από την ηλεκτρόλυση βίδες κλπ. Όλά τα σπειρώματα βέβαια κλώτσησαν τότε....
    Είδα την ανακοίνωση του κου Βράττη εδώ, "έσκαψα" στην αποθήκη και ξέθαψα το δυναμόκλειδο μου!! Made in taiwan, εύρος από 10-210 Nm. ("Χάρχαλο θα είναι, αλλά για μεγάλη καστάνια δεν κακό"....σκεφτόμουν) Πήγα στο κατάστημα όπου ο εξυπηρετικότατος κος Βράττης το μέτρησε και το βρήκε άψογο παρακαλώ (στα 30, 50, 100 Nm)....
    Τελικά μάλλον το μοτεράκι τότε (suzuki DT65 δικύλινδρο) είχε φάει τα ψωμιά του......αλλά με "έμαθε" να βάζω και Helicoil
    Ποιό άλλο δυναμόκλειδο θα χρειαστεί να πάρω για τις ανάγκες της μοτό?

    Θέλω να πω και δύο λόγια για το μαγαζί του κου Βράττη, ότι έχουν πει και άλλοι που πήγαν δηλαδή....
    Αισθάνθηκα όπως αισθάνεται ένα παιδί που το πας σε τεράστιο παιχνιδάδικο και το αφήνεις ελεύθερο μέσα να εξερευνήσει το χώρο.... Μου άρεσαν τόσο πολύ αυτά που είδα που......ξέχασα να ρωτήσω για κάτι συγκεκριμένα πράγματα που έψαχνα... Αφορμή δηλαδή για να ξαναπάω σύντομα!!!

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Κάποια στιγμή, πριν καμιά 15αριά χρόνια, είχα βρεθεί μπροστά σε προσφορά ενός δυναμόκλειδου....Δεν μου χρειαζόταν βέβαια, αλλά σκέψεις..."μήπως να το πάρω...μπορεί να μου χρειαστεί κάποια στιγμή..." έριξαν τις αντιστάσεις μου (δεν ήθελα και πολύ ) και το τσίμπησα. Δεν ήξερα τι πάιζει με τιμές, μάρκες κλπ κλπ. Μόνη φορά που χρησιμοποιήθηκε τελικά ήταν για να σφίξω το καπάκι από αρχαία εξωλέμβια που είχα, με 4-5 σπασμένες από την ηλεκτρόλυση βίδες κλπ. Όλά τα σπειρώματα βέβαια κλώτσησαν τότε....
    Είδα την ανακοίνωση του κου Βράττη εδώ, "έσκαψα" στην αποθήκη και ξέθαψα το δυναμόκλειδο μου!! Made in taiwan, εύρος από 10-210 Nm. ("Χάρχαλο θα είναι, αλλά για μεγάλη καστάνια δεν κακό"....σκεφτόμουν) Πήγα στο κατάστημα όπου ο εξυπηρετικότατος κος Βράττης το μέτρησε και το βρήκε άψογο παρακαλώ (στα 30, 50, 100 Nm)....
    Τελικά μάλλον το μοτεράκι τότε (suzuki DT65 δικύλινδρο) είχε φάει τα ψωμιά του......αλλά με "έμαθε" να βάζω και Helicoil
    Ποιό άλλο δυναμόκλειδο θα χρειαστεί να πάρω για τις ανάγκες της μοτό?

    Θέλω να πω και δύο λόγια για το μαγαζί του κου Βράττη, ότι έχουν πει και άλλοι που πήγαν δηλαδή....
    Αισθάνθηκα όπως αισθάνεται ένα παιδί που το πας σε τεράστιο παιχνιδάδικο και το αφήνεις ελεύθερο μέσα να εξερευνήσει το χώρο.... Μου άρεσαν τόσο πολύ αυτά που είδα που......ξέχασα να ρωτήσω για κάτι συγκεκριμένα πράγματα που έψαχνα... Αφορμή δηλαδή για να ξαναπάω σύντομα!!!
    Δε βγαίνουν πια δυναμόκλειδα με τόσο μεγάλο εύρος λειτουργίας! Μήπως είναι KABO; ΜΑΤΑΤΑΚΙΤΟΥΟ; Βάλε καμιά φώτο! Λογικά δε χρειάζεσαι άλλο δυναμόκλειδο! Εκτός αν κάνεις λάθος και δεν είναι 10-210 αλλά 30-210 σα το ΚΑΒΟ το δικό μου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Τομή ενός stahlwille ροπόκλειδου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00064.jpg 
Προβολές:	342 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	347220

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00065.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	347221

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00066.jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	347222
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00067.jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	33,0 KB 
ID:	347223

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00068.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	347224
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το ξέρεις ότι αυτή είναι μια απ' τις καλύτερες ραβδους που μπορείς να πάρεις?
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το ξέρεις ότι αυτή είναι μια απ' τις καλύτερες ραβδους που μπορείς να πάρεις?
    Το έμαθα και το ξέρω από τότε. Αλλά ένεκα τοποθεσίας και ευκαιρίας, βολεύομαι με δύο Force.

    Πάντως κάποια στιγμή θα πάρω μια ''αναλογική'' σαν του σαπίλα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #40
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δε βγαίνουν πια δυναμόκλειδα με τόσο μεγάλο εύρος λειτουργίας! Μήπως είναι KABO; ΜΑΤΑΤΑΚΙΤΟΥΟ; Βάλε καμιά φώτο! Λογικά δε χρειάζεσαι άλλο δυναμόκλειδο! Εκτός αν κάνεις λάθος και δεν είναι 10-210 αλλά 30-210 σα το ΚΑΒΟ το δικό μου.
    Φωτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	347230
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	90,6 KB 
ID:	347231
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	347232

  11. #41
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Φωτό (συνέχεια)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	86,9 KB 
ID:	347233
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	88,1 KB 
ID:	347234
    Αυτή η τρούπα είναι λογικά για να την καλιμπράρεις....σωστά?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	36,6 KB 
ID:	347235

  12. #42
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    .... εύρος από 10-210 Nm...... ο εξυπηρετικότατος κος Βράττης το μέτρησε και το βρήκε άψογο παρακαλώ (στα 30, 50, 100 Nm)....
    Desperado, μια χαρά! Αφού σε αυτό το εύρος δουλεύει σωστά, είσαι μια χαρά.

    Το ευρος 10-210 φυσικά δεν υπάρχει! Είναι εφεύρεση! Το 10 είναι σαν να λες οτι θα κάνεις εντούρο με παπί και και το 210 με μπούσα, αλλά στη μέση θα σου δίνει καλές μετρήσεις. Στα άκρα η απόκλιση θα είναι μεγάλη και το κακό είναι ότι θα αυξηθεί δραματικά με ελάχιστη χρήση.

    Αυτά λειτουργούν με ελατήριο. Αν το 200αρίσεις θα συμπιέσεις πολύ το ελατήριο και μετά θα αρχίσει να χάνει πολύ περισσότερο στις άκρες. Εκεί δλδ που το ελατήριο θα είναι ή πολύ συμπιεσμένο ή χαλαρό, δε θα έχει τις αρχικές δυνάμεις και η ακρίβεια θα πάει περίπατο ενώ σιγά σιγά θα αρχίσει να έχει απόκλιση και στη μέση. Προσπάθησε να μη το τερματίζεις και να μη το εμπιστεύεσαι στις πολύ χαμηλές. Κάτι με τόσο μεγάλο εύρος μη το εμπιστευτείς για να βιδώσεις ένα αλουμινένιο καπάκι κινητήρα ή μπουζί στα 10 και 12 νμ. Ίσως τα καπάκια τότε στα είχε δώσει στο χέρι γιατί είχαν πολύ χαμηλές ροπές.

    Ακόμα και αν το μετρήσεις και σου δώσει σωστά νούμερα θα δεις ότι την επόμενη θα σου δώσει λίγο διαφορετικά και σιγά σιγά αυτό θα αυξηθεί με ελάχιστα κλικ, μέχρι που θα αρχίσει να χτυπάει παντού. Να μη το ξεχνάς συμπιεσμένο. Πάντα να το επαναφέρεις στην μικρότερη τιμή πριν το αποθηκεύσεις.

    Μπράβο στον Κύριο Βράττη!

    Nice pics

    Sent from me using a computer.

  13. #43
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Desperado, μια χαρά! Αφού σε αυτό το εύρος δουλεύει σωστά, είσαι μια χαρά.

    Το ευρος 10-210 φυσικά δεν υπάρχει! Είναι εφεύρεση! Το 10 είναι σαν να λες οτι θα κάνεις εντούρο με παπί και και το 210 με μπούσα, αλλά στη μέση θα σου δίνει καλές μετρήσεις. Στα άκρα η απόκλιση θα είναι μεγάλη και το κακό είναι ότι θα αυξηθεί δραματικά με ελάχιστη χρήση.

    Αυτά λειτουργούν με ελατήριο. Αν το 200αρίσεις θα συμπιέσεις πολύ το ελατήριο και μετά θα αρχίσει να χάνει πολύ περισσότερο στις άκρες. Εκεί δλδ που το ελατήριο θα είναι ή πολύ συμπιεσμένο ή χαλαρό, δε θα έχει τις αρχικές δυνάμεις και η ακρίβεια θα πάει περίπατο ενώ σιγά σιγά θα αρχίσει να έχει απόκλιση και στη μέση. (Πλαστική παραμόρφωση του ελατηρίου δηλαδή)Προσπάθησε να μη το τερματίζεις και να μη το εμπιστεύεσαι στις πολύ χαμηλές. Κάτι με τόσο μεγάλο εύρος μη το εμπιστευτείς για να βιδώσεις ένα αλουμινένιο καπάκι κινητήρα ή μπουζί στα 10 και 12 νμ. Ίσως τα καπάκια τότε στα είχε δώσει στο χέρι γιατί είχαν πολύ χαμηλές ροπές.

    Ακόμα και αν το μετρήσεις και σου δώσει σωστά νούμερα θα δεις ότι την επόμενη θα σου δώσει λίγο διαφορετικά και σιγά σιγά αυτό θα αυξηθεί με ελάχιστα κλικ, μέχρι που θα αρχίσει να χτυπάει παντού. Να μη το ξεχνάς συμπιεσμένο. Πάντα να το επαναφέρεις στην μικρότερη τιμή πριν το αποθηκεύσεις.

    Μπράβο στον Κύριο Βράττη!

    Nice pics

    Ευχαριστώ για τα tips Daz!!! Πάντα εντελώς ξεσφιγμένο αποθηκεύεται το κλειδί. Κάποια στιγμή θα χτυπήσω μάλλον και ένα μικρότερου εύρους. Ερώτηση, η τρύπα στην μέση που έχει είναι για να καλιμπράρεται? Κάθε πότε θέλουν θεωρητικά έλεγχο αυτά? Επίσης θέλουν κάποια συντήρηση-γρασσάρισμα κλπ?

  14. #44
    Δύσκολο να βρεις κάποιον που να το καλυμπράρει αν δε γνωρίζεις τουλάχιστον τι μάρκα είναι. Εμένα το γράφει (ΚΑΒΟ) στο πισινό της χειρολαβής. Εκεί δεν έχει κάτι που κουμπώνει στα Nm που θες; Πάνω στο κούμπωμα δε γράφει κάτι;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τα tips Daz!!! Πάντα εντελώς ξεσφιγμένο αποθηκεύεται το κλειδί. Κάποια στιγμή θα χτυπήσω μάλλον και ένα μικρότερου εύρους. Ερώτηση, η τρύπα στην μέση που έχει είναι για να καλιμπράρεται? Κάθε πότε θέλουν θεωρητικά έλεγχο αυτά? Επίσης θέλουν κάποια συντήρηση-γρασσάρισμα κλπ?
    Δεν ξέρω τι κάνει η τρύπα.
    Δεν ξέρω αν καλιμπράρεται ή αν σε συμφέρει να το κάνεις.

    Στο καλιμπράρισμα ίσως χρειαστεί αλλαγή ελατηρίου ή κάτι άλλο. Αν δεν υπάρχει εταιρία (κατασκευαστής, διανομέας, οτιδήποτε) δεν ξέρω αν μπορεί να το αναλάβει κάποιος. Ένα καλό δυναμόκλειδο θα χρειαστεί έλεγχο μετά από 5000 κλικ. Στα 5000 κλικ αν μετρηθεί και είναι εκτός είτε το αναλαμβάνει ο επίσημος είτε το στέλνει στην κατασκευάστρια.

    Τώρα με μια ανύπαρκτη μάρκα ή με κάποια που την μια έχει το Α μοντέλο και την άλλη το Β, δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως υπάρχουν κάποιοι που αναλαμβάνουν να το συνεφέρουν αλλά στην τιμή που το πήρες δεν νομίζω να σε συμφέρει.

    Όχι δεν θέλουν γρασσάρισμα ή κάποια άλλη συντήρηση. Μόνο να αποθηκεύεται με το ελατήριο χαλαρό.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 49 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF