Σελίδα 30 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930313233343540 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 724

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #436
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Δεν ειναι γι' αυτό το france.

    Όλα τα σοβαρά εργαλεία ή μέρος αυτών, φτιάχνονται εκεί που ο ποιοτικός έλεγχος μπορεί να είναι πιο ουσιαστικός. Όχι πως είναι απαραίτητο να φτιάχνεται εξ' ολοκλήρου στην Γαλλία, αλλά εκεί γίνεται η περισσότερη δουλειά που καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα.
    Αυτό δε σημαίνει πως όλα τα δυναμόκλειδα έιναι made in france αλλά κάποιες σειρές, είναι.



    edit. Επίσης τα δυναμόκλειδα δε μπαγιατεύουν. Αν δεν αλλάξει το μοντέλο ή τεχνικές προδιαγραφές (iso), δεν παίζει κανένα ρόλο η ημερομηνία παραγωγής.
    Sent from me using a computer.

  2. #437
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    https://youtu.be/XaqBA-xSGbc
    Αρκετά απλός τρόπος για έλεγχο της ακριβειας του ροποκλειδου.
    Χρειάζεται μέγγενη πάγκου και ζυγαριά χειρός.
    Και για όποιον θα πρωτοχρησιμοποιησει ροποκλειδο ας δει κανένα σχετικό βιντεακι :
    https://youtu.be/3v3hLvuO_KU
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 20/01/2020 στις 15:03.

  3. #438
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Επίσης όσον αφορά την χρήση των ροποκλειδων πάντα να μηδενιζονται όταν έχεις 2 ροπες να μετρήσεις (μεταξύ των δυο) και επίσης με το πέρας της εργασίας να αποθηκεύονται επίσης μηδενισμενα.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #439
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    Καλημέρα σας κύριοι.

    Αποφάσισα να αγοράσω ένα δυναμόκλειδο.

    Μετά από μελέτη κατέληξα στα παρακάτω

    https://eshop.pikounistools.gr/index...id=17&Itemid=0

    https://www.e-tserpelis.com/shop/pro...nRhZ3MiOiIifV0

    Οι ροπές των εργασιών που με ενδιαφέρουν είναι μεταξύ 10Nm και 26Nm, οπότε τεχνικά και τα 2 με καλύπτουν. Το Proxxon είναι πιο κοντά στα όρια των ροπών που με ενδιαφέρουν προς το παρόν, ωστόσο αν χρειαστώ κάτι παραπάνω σε ροπή, θα ξεπεράσω τα όριά του.
    Το Norbar από την άλλη έχει κορυφαία ποιότητα, after sales service και μεγαλύτερο εύρος. Αλλά διπλάσια τιμή...

    Γνωρίζετε αν το Proxxon μπορεί να καλιμπραριστεί και αν ναι, πού; Λόγω οικονομικής στενότητας, προσανατολίζομαι προς αυτό, ωστόσο αν υπάρχει σημαντικός λόγος να επιλέξω το Norbar, θα το ξανασκεφτώ.
    Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ
    Δημήτρης
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  5. #440
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Πήρα πρόπερσι αυτό το norbar από τον Πικουνη. Έμεινα μέχρι στιγμής ευχαριστημένος.
    Όσον αφορά το proxxon δεν έχω προσωπική εμπειρία. Ότι έχω πάρει πάντως έχει καλή ποιότητα.
    Το θέμα όμως είναι ότι στον Πικουνη πας οποτε χρειάζεται για έλεγχο και ρύθμιση αν χρειαστεί.

  6. #441
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Πήρα πρόπερσι αυτό το norbar από τον Πικουνη. Έμεινα μέχρι στιγμής ευχαριστημένος.
    Όσον αφορά το proxxon δεν έχω προσωπική εμπειρία. Ότι έχω πάρει πάντως έχει καλή ποιότητα.
    Το θέμα όμως είναι ότι στον Πικουνη πας οποτε χρειάζεται για έλεγχο και ρύθμιση αν χρειαστεί.
    Κι εγώ θεωρώ πως τα Proxxon σε γενικές γραμμές είναι έντιμα εργαλεία. Το δυναμόκλειδο όμως είναι ένα όργανο ακριβείας. Norbhar για τη ποιότητα και την υποστήριξη.

  7. #442
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    jtoros το συγκεκριμένο 8-50 tti norbar είναι πολύ καλό, με ωραία αίσθηση στο χέρι, με μόνο μειονέκτημα μια μικρή δυσκολία στη ρύθμιση που έχει επειδή όσο σφίγγεις το ελατήριο αυτό γίνεται όλο και πιο σκληρό. Αν μπορείς, κοίτα και το 10-50 Pro της εταιρείας ή και το αντίστοιχο Facom. Επίσης στα κιλά αυτά θα σου έλεγα να δεις σε 3/8 και όχι σε 1/2. Από proxxon δεν γνωρίζω.

  8. #443
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Μιά φορά αγοράζεις τετοιο εργαλείο αρα κατα την γνώμη μου Norbar και μαλιστα 3/8 για χωροταξικούς λόγους. Αν δεν εχεις πάρε και μια σειρά καρυδάκια 3/8, τα 1/2 μπορει να μην χωράνε εκει που θα σφίξεις. Και μαλιστα πάρε τιποτα λεπτοκαμωμένα οχι Facom. Πάρε Koken, Hazet, Stahlwille.

  9. #444
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Κιεμενα το 8-50 norbar είναι 3/8" και όχι 1/2".Πιστευω το 3/8" ταιριάζει απόλυτα σε αυτές τις ροπές.

  10. #445
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κιεμενα το 8-50 norbar είναι 3/8" και όχι 1/2".Πιστευω το 3/8" ταιριάζει απόλυτα σε αυτές τις ροπές.
    Έχω ήδη κασετίνα με καρυδάκια 1/4 και 1/2 οπότε η επιλογή της 1/2" για το δυναμόκλειδο, είναι μονόδρομος, τη στιγμή που τα δυναμόκλειδα 3/8 και1/2 έχουν ίδιο μήκος και η ουσιαστική διαφορά τους είναι στο μέγεθος του καρυδακίου. Η οποία όμως για την περίπτωσή μου αναιρείται, μιας και έχω ήδη καρυδάκια 1/2 και δεν σκοπεύω να αγοράσω νέα διάσταση (3/8).

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάραυτα!
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  11. #446
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Παρε ανταπτορα απο 3/8 σε 1/2 για να χρησιμοποιείς τα καρυδακια σου.
    Δεν στο λένε τυχαία όλοι να πάρεις το 3/8 θα σου χρειάστει κάπου να μπεί και δεν θα μπάινει και θα έχεις στα χέρια σου ένα καλό εργαλείο που δέν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και θα κάνεις το ίδιο που έκανες παλιά.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #447
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Στα γρήγορα γιατί είμαι στο τρέξιμο.

    jtoros το proxon δε το πας πουθενά για καλιμπράρισμα. Αν χρειαστεί μια απλή επισκευή το πας σε κάποιον που ασχολείται και το επισκευάζει. Αν έχει χάσει την ακρίβειά του και οφείλεται σε κάποια απλή ρύθμιση, επισκευάζεται σε οποιονδήποτε μπορεί να το αναλάβει. Αν χρειάζεται κάτι περισσότερο, παίρνεις άλλο. Ακόμα και στην πρώτη περίπτωση πάντως, ίσως να μη συμφέρει οικονομικά εκτός και αν πρόκειται για κάποια απλή επισκευή. Τέτοια επισκευή μπορεί να χρειαστεί και η φθηνή σειρά της norbar, όπως πράγματι έχουν χρειαστεί καποια TTi και τα έχει επισκευάζει δωρεάν ο πικούνης. (κάποια βίδα του ρυθμιστικού ή κάτι τέτοιο).
    Σε σύγκριση μεταξύ τους, το πρόξον θα έχει μεγαλύτερο ποσοστό απόκλισης σε κάποιο εύρος ροπών. Αυτό λίγο πολύ συμβαίνει με όλα τα φθηνά. Άλλο λίγο, άλλο πολύ, σε κάποιο εύρος δίνουν μεγαλύτερο ποσοστό σφάλματος.
    Με τη χρήση όλα τα δυναμόκλειδα χάνουν την ακρίβειά τους, αλλά σε κάποιο φθηνό αυτό θα γίνει πιο γρήγορα (με λιγότερη χρήση).

    Αν το χρησιμοποιείς περιστασιακά και το πιο σημαντικό για σένα, είναι να σφίγγεις όλες τις βίδες στην ίδια ροπή πάρε το πρόξον (εφ' όσον υπάρχει οικονομική στενότητα). Με την περιστασιακή χρήση θα αργήσει να γίνει σώβρακο και τουλάχιστον θα ξέρεις οτι όλες οι βίδες είναι στην ίδια ροπή (οπότε οι φλάτζες δε θα χάνουν λάδια).
    Αν θέλεις οι βίδες να είναι απαραίτητα στην ροπή που επιλέγεις, το norbar θα σου δώσει μεγαλύτερη ακρίβεια (ειδικά στο μέλλον) με μεγαλύτερη peace of mind . Θα σου πρότεινα να περάσεις μια βόλτα από πικούνη μήπως σου κάνει καμιά καλύτερη τιμή.


    geo εχω και tti και pro. Και τα δυο χρειάζονται πολύ λίγες στροφές για να φτάσουν στη μέγιστη ρύθμιση και σε κανένα δεν αυξάνεται η δυσκολία. Αντίθετα, αυτο συμβαίνει σε ένα παλιότερο μοντέλο που έχω και ας ανήκει στη σειρά pro.

    Leo θα σε σκοτώσω ρε. Είσαι μεγάλο τρολ.
    Sent from me using a computer.

  13. #448
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Οι φθηνοί αντάπορες μικρού προφίλ θα αυξήσουν την τιμή του δυναμόκλειδου κατά 15 με 20 ευρώ γιατί πάνε σετ. Δύσκολα βρίσκεις έναν μόνο εκτός και αν προέρχεται από ακριβή μάρκα, οπότε θα τον πληρώσεις περισσότερο απ' το σετ των 3ων.

    Καρυδάκι 1/2 τορξ ε16, σε αρθρωτό σύνδεσμο 3/8. Είναι η βίδα που πιάνει το ψαλίδι. Πρόσβαση με προέκταση, από πάνω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-04-568ae0b1f00f11ff17069bc3d90420e9c42c84a5661ff145c92cfad9e97992b5_full.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	415693
    Sent from me using a computer.

  14. #449
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    geo εχω και tti και pro. Και τα δυο χρειάζονται πολύ λίγες στροφές για να φτάσουν στη μέγιστη ρύθμιση και σε κανένα δεν αυξάνεται η δυσκολία. Αντίθετα, αυτο συμβαίνει σε ένα παλιότερο μοντέλο που έχω και ας ανήκει στη σειρά pro.
    daz ευχαριστώ, το tti50 σε 3/8 με είχε βάλει σε πειρασμό όταν το είχα δει, καθότι μου άρεσε πολύ στο χέρι. Θα πάω να το ξαναδώ νομίζω, καθότι θυμάμαι ότι με δυσκόλευε στη ρύθμιση -αυτό και το πιο μικρό αδελφάκι του, το tti20.

  15. #450
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Leo θα σε σκοτώσω ρε. Είσαι μεγάλο τρολ.
    Για τα Koken το παίρνω πίσω -προσωπικες συμπάθειες ένεκα και βιασύνη αλλά:
    Σε καρέ 3/8' 10mm διάμετρος εξωτερική σε 1. Facom 14,7 mm, 2. Hazet 14,4 mm, 3. Stahlwille 14,3mm.

    Εχουν βεβαια να κάνουν και με σχεδίαση καθε εταιρίας, τα Koken εκει που μπαίνει το εξάγωνο είναι σαν τα Facom αλλά στο καρε είναι χονδρύτερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF