Σελίδα 33 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 23282930313233343536373843 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #481
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Εχω στο σπίτι το μικρότερο AVT300A ή καλύτερα αυτό που ηταν καποτε το αμεσως μικρότερο 5-33 Νm πάνω από 30 χρόνια και σε περσινό τσεκάρισμα ηταν μια χαρα σε όλο το εύρος. Αν είναι από τα παλαιότερα και γραφει Made in England, το μετράς σε κάποιο μαγαζί (Πικούνης, Βράττης πχ στην Αθήνα) και ξεκινας από εκεί. Αν δεν εχει φάει πολύ ξύλο μια χαρα θα είναι....
    Ναι είναι από τα παλιότερα και γράφει made in England!
    Φαινομενικά είναι σε άριστη κατάσταση.Θα το μετρήσω!
    Από συντήρηση εγώ το καθάρισα όλο και το ψέκασα με wd40.
    The only easy day was yesterday.

  2. #482
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ας με διορθώσουν οι έμπειροι του φόρουμ αν κάνω λάθος, αλλά εξ όσων γνωρίζω το wd40 δεν ενδείκνυται για συντήρηση αλλά για καθαρισμό/ξεμπλοκάρισμα μηχανισμών κλπ. Στη θέση σου αν ήθελα προστασία από επιφανειακή οξείδωση θα έπαιρνα ένα ορυκτέλαιο (ίσως και βαλβολίνη) και θα περνούσα ελαφριά επάλειψη το δυναμόκλειδο με ένα πανάκι με λίγο από το λαδάκι (εφόσον το εργαλείο είναι τον περισσότερο καιρό αποθηκευμένο κάπου και δεν είναι εκτεθειμένο σε περιβάλλον με σκόνη).

  3. #483
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Το WD40 διώχνει την υγρασία και βοηθάει στον καθαρισμό.
    Για συντήρηση και καθαρισμό όμως καλύτερα ένα σπρευ τριπλής δράσης.

  4. #484
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Περισσότερο για καθαρισμό το χρησιμοιησα,γιατι είχε λίγη βρωμια,και είχε πιάσει λίγη ψώρα σε κάποια σημεία.
    Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός με χημικά,σπρέι κλπ.
    Νομίζω πως το wd δεν κάνει καμία ζημιά.Ακομα και σε βαμμένα εξαρτήματα πέφτει και δεν αφήνει ούτε στίγμα.Πραγματικα νομίζω πως κάνει σχεδόν για όλες τις χρήσεις.
    The only easy day was yesterday.

  5. #485
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ζημία σίγουρα δεν θα κάνεις με το WD40 αλλά παράλληλα είναι πλάνη να πιστεύει κανείς ότι ψεκάζοντας απλά το συγκεκριμένο σπρέι σε ένα μεταλλικό εργαλείο, του παρέχει κάποια προστασία/το συντηρεί σε βάθος χρόνου πέραν από το να το καθαρίζει ή/και ξεμπλοκάρει τυχόν μπλοκαρισμένα λόγω σκουριάς/αχρησίας τμήματά του.

  6. #486
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Φυσικά και δεν θα παρέχει μακροχρόνια προστασία όπως αν θα το βουταγα στο γρασσο πχ..
    Οπωσδήποτε ομως παρέχει κάποια λίπανση και μια υποτυπώδη ανοχή στη σκουριά.Για όσο χρόνο τουλάχιστον βρίσκεται στην επιφάνεια του.
    The only easy day was yesterday.

  7. #487
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Οποιοδήποτε λάδι όπλων κάνει μια χαρά για συντήρηση και προστασία. Εγώ συνήθως βάζω Ballistol.

  8. #488
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και δεν θα παρέχει μακροχρόνια προστασία όπως αν θα το βουταγα στο γρασσο πχ..
    Οπωσδήποτε ομως παρέχει κάποια λίπανση και μια υποτυπώδη ανοχή στη σκουριά.Για όσο χρόνο τουλάχιστον βρίσκεται στην επιφάνεια του.
    Καμία λίπανση. Ίσα - ίσα, μαζί με τη βρωμιά διώχνει και ότι έχει μείνει από το υπάρχον λιπαντικό.
    To WD40 είναι ένα πολύ καλό προϊόν για ξεμπλοκάρισμα και αφαίρεση βρωμιάς/σκουριάς. Μόλις στεγνώσει όμως -σχεδόν αμέσως- πρέπει να περάσεις με κάποιο λιπαντικό το εργαλείο ή ότι άλλο έχεις καθαρίσει.

    https://wd40.gr/%CE%B2%CE%B9%CE%BF%C...-%CE%BB%CE%B9/
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 07/04/2020 στις 21:06.

  9. #489
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2012
    Μηνύματα
    8
    παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σχετικα με τα δυναμοκλειδα του πικουνη(norbar).
    οι τιμες ειναι αυτες που βλεπω στο σαιτ η απο το κατάστημα κανει κατι καλύτερο; γιατι διαβασα καποιος εγραψε οτι πηρε το truetorque πριν λιγο καιρο φθηνότερα απ οτι λεει στο σάιτ.
    Τελευταία τροποποίηση από some1; 07/04/2020 στις 23:01.

  10. #490
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    παιδιά εγώ έχω αγοράσει 2 δυναμο-κλειδα της force μιας και τα θεωρώ πολύ καλά εργαλεία καθώς και μια συλλογή απο καρυδάκια της ίδιας μάρκας και είναι σκυλιά , τα δυναμόκλειδα που έχω αγοράσει είναι τα Force 6472295 1/4" 6-30Nm και το 6474535 FORCE N-m: 40-210 1/2 καθώς και την κασετίνα που έχω πολλά χρόνια Force 4682-5 1/2" / 1/4" και με καλύπτουν απόλυτα .
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  11. #491
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    φαίνεται ότι οι σωστές τιμές κυμαίνονται μεταξύ 5,6 και 7,9Nm (η μικρότερη τιμή στον αρνητικό πόλο)

    Lazarefa, ευχαριστώ για το ψάξιμο και την απάντηση.
    Έσφιξα τον θετικό πόλο με το ΤΤι στα 8Νm και δοκίμασα το σφίξιμο με ένα κλειδί με το χέρι.
    Τόσο περίπου τα εσφιγγα εμπειρικά όλα αυτά τα χρόνια.
    5 Nm ειδα στο μανουαλ αυτοκινητου

  12. #492
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2012
    Μηνύματα
    8
    μια ακομα ερωτηση ο εξωλκεας φιλτρου λαδιου ειναι αυτος: https://www.e-moto.gr/fotos/products/673-00-26568_b.jpg
    θα πρεπει να μεριμνησω να παρω καποια μυτη να κουμπωσει μπροστα στο δυναμοκλειδο και μετα να μπει στη τρυπα του εξωλκεα; υπαρχει περιπτωση να γινει καποια ζημια στο δυναμοκλειδο αν μπει ετσι;
    τι αλλο θα μπορουσε να συνοδευσει την αγορα ενος δυναμοκλειδου; π.χ. καρυδακια

  13. #493
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από some1 Προβολή μηνύματος
    μια ακομα ερωτηση ο εξωλκεας φιλτρου λαδιου ειναι αυτος: https://www.e-moto.gr/fotos/products/673-00-26568_b.jpg
    θα πρεπει να μεριμνησω να παρω καποια μυτη να κουμπωσει μπροστα στο δυναμοκλειδο και μετα να μπει στη τρυπα του εξωλκεα; υπαρχει περιπτωση να γινει καποια ζημια στο δυναμοκλειδο αν μπει ετσι;
    τι αλλο θα μπορουσε να συνοδευσει την αγορα ενος δυναμοκλειδου; π.χ. καρυδακια
    Μια προεκταση καστανιας χρειαζεσαι σε αναλογο μηκος για να εχεις το δυναμοκλειδο ελαφρως απομακρυσμενο απο το μοτερ αλλα και την μπροστινη ροδα ωστε να μην σου βρισκει καπου

  14. #494
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από some1 Προβολή μηνύματος
    μια ακομα ερωτηση ο εξωλκεας φιλτρου λαδιου ειναι αυτος: https://www.e-moto.gr/fotos/products/673-00-26568_b.jpg
    θα πρεπει να μεριμνησω να παρω καποια μυτη να κουμπωσει μπροστα στο δυναμοκλειδο και μετα να μπει στη τρυπα του εξωλκεα; υπαρχει περιπτωση να γινει καποια ζημια στο δυναμοκλειδο αν μπει ετσι;
    τι αλλο θα μπορουσε να συνοδευσει την αγορα ενος δυναμοκλειδου; π.χ. καρυδακια
    Αν το δυναμόκλειδο είναι 3/8, όχι.
    Αν είναι 1/2 χρειάζεσαι αντάπτορα.
    Και ανάλογα με το καρέ που έχει το δυναμόκλειδο χρειάζεσαι και ανάλογα καρυδάκια.

  15. #495
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Και να μην χρησιμοποιείς το δυναμοκλειδο για να λύνεις, γενικότερα.
    Καρυδακάκια σαφώς θα δρειαστεις,πως αλλιώς θα σφίγγεις ότι θέλει σφίξιμο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF