Σελίδα 37 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 27323334353637383940414247 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 541 έως 555 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #541
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tarantino Προβολή μηνύματος
    Σε περίπτωση που γίνει χρήση ασφαλιστικού σπειρωμάτων (πχ Loctite 243) -μιά σταγόνα αρκεί- πάνω στην βίδα που πρόκειται να βιδωθεί, θα επηρεάσει τα Nm και πρέπει να τα λάβουμε υπόψιν;;
    Βιδωνεις κανονικά με την ονομαστική ροπή.
    Wet torque μόνο όταν έχει λάδι ή γρασσο το σπειρωμα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #542
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Καλησπέρα,

    Επαναφέρω το θέμα μιας και ψάχνω δυναμόμετρο κυρίως για το ποδήλατο, ροπές από 2Nm - 30Nm θα ήταν καλά.
    Έχω βρει αυτό εδώ https://www.alltricks.com/F-11929-ou...mm_t20___25_30 , το οποίο είναι και μέσα στο budget μου.
    Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Δε με ενδιαφέρει να έχει τα καρυδάκια.

    Ευχαριστώ πολύ!

  3. #543
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Hazet 2,5-25Nm σε 1/4. Είναι αυτό που χρησιμοποιώ περισσότερο. Το πήρα απο antallaktikaonline αλλά πλέον τα έχουν ακριβύνει εκει, δοκίμασε amazon.de, tbs-aachen ή και τον γερμανικο σκρουτζ idealo.de (αλλά εκεί τα περισσότερα μαγαζιά δεν στέλνουν Ελλαδα).

    Η καλύτερη τιμή που θα βρεις ειναι γυρω στα 140 + μεταφορικα

    Είναι το μοντελο 5108-3ct

  4. #544
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ψάχνω για αγορά δυναμόκλειδου εύρους περίπου 20-100 ΝΜ (οτιδήποτε κοντινό, πχ 20-110 κλπ). Μέγεθος καρέ είτε σε 3/8 (η πιο συνήθης διάσταση για αυτό το εύρος ροπής) είτε 1/2 (έχω αντάπτορες έτσι κι αλλιώς).
    Ξέρω ότι σε σοβαρές εταιρείες έχουν καλή φήμη τα αγγλικά Norbar αλλά δεν θα ήθελα καταρχάς να κινηθώ στο εύρος τιμής που παίζουν τα εν λόγω (γύρω στα 100 ευρώ).
    Βολιδοσκοπώ ένα μοντέλο της Force, που όπως τα περισσότερα εργαλεία αυτής της φίρμας, φαίνεται τίμιο για τα λεφτά του και για ερασιτεχνική/περιστασιακή χρήση, το παρακάτω:

    https://www.skroutz.gr/s/23913203/Fo...m-6473380.html

    Η χρήση που το θέλω είναι για περιστασιακά σφιξίματα με συγκεκριμένες ροπές στο συγκεκριμένο εύρος, σε μικρό μηχανάκι (παπί) που βρίσκεται σε εξοχική κατοικία, όπου μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα ένα μεγάλο (και πολύ ακριβότερο) δυναμόκλειδο της Rahsol (νυν Gedore Group) το οποίο μετέφερα κάθε φορά που χρειαζόμουν δυναμόκλειδο από την κυρίως κατοικία μου. Eπιπρόσθετα το Rahsol έχει κλίμακα μέτρησης 40-210 ΝΜ (ή 40-200, δε θυμάμαι ακριβώς) οπότε, έτσι κι αλλιώς, δεν είναι ότι καλύτερο από πλευράς ακρίβειας η χρήση του για ροπές το πολύ 70ΝΜ.
    Αν έχετε σχετικές εμπειρίες, παρακαλώ για τα φώτα σας.

  5. #545
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω για αγορά δυναμόκλειδου εύρους περίπου 20-100 ΝΜ (οτιδήποτε κοντινό, πχ 20-110 κλπ). Μέγεθος καρέ είτε σε 3/8 (η πιο συνήθης διάσταση για αυτό το εύρος ροπής) είτε 1/2 (έχω αντάπτορες έτσι κι αλλιώς).
    Ξέρω ότι σε σοβαρές εταιρείες έχουν καλή φήμη τα αγγλικά Norbar αλλά δεν θα ήθελα καταρχάς να κινηθώ στο εύρος τιμής που παίζουν τα εν λόγω (γύρω στα 100 ευρώ).
    Βολιδοσκοπώ ένα μοντέλο της Force, που όπως τα περισσότερα εργαλεία αυτής της φίρμας, φαίνεται τίμιο για τα λεφτά του και για ερασιτεχνική/περιστασιακή χρήση, το παρακάτω:

    https://www.skroutz.gr/s/23913203/Fo...m-6473380.html

    Η χρήση που το θέλω είναι για περιστασιακά σφιξίματα με συγκεκριμένες ροπές στο συγκεκριμένο εύρος, σε μικρό μηχανάκι (παπί) που βρίσκεται σε εξοχική κατοικία, όπου μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα ένα μεγάλο (και πολύ ακριβότερο) δυναμόκλειδο της Rahsol (νυν Gedore Group) το οποίο μετέφερα κάθε φορά που χρειαζόμουν δυναμόκλειδο από την κυρίως κατοικία μου. Eπιπρόσθετα το Rahsol έχει κλίμακα μέτρησης 40-210 ΝΜ (ή 40-200, δε θυμάμαι ακριβώς) οπότε, έτσι κι αλλιώς, δεν είναι ότι καλύτερο από πλευράς ακρίβειας η χρήση του για ροπές το πολύ 70ΝΜ.
    Αν έχετε σχετικές εμπειρίες, παρακαλώ για τα φώτα σας.
    Μήπως είναι υπερβολικό το εύρος που ζητάς για παπί; Θεωρώ πως μάλλον ένα 10-50 θα σε εξυπηρετούσε στο 80 με 90% της χρήσης για παπί.

  6. #546
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    O πίσω άξονας αν θυμάμαι σωστά θέλει σύσφιξη με 70ΝΜ. Κάπου τόσο (65-70) θέλει και το πίσω ψαλίδι.

  7. #547
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    O πίσω άξονας αν θυμάμαι σωστά θέλει σύσφιξη με 70ΝΜ. Κάπου τόσο (65-70) θέλει και το πίσω ψαλίδι.
    Ναι αλλά το δυναμόκλειδο περισσότερο το θέλεις για βίδες με μικρότερες ροπές. Δηλαδή εγώ πρώτα θα κοιτούσα να καλυφθώ για τις βίδες χαμηλότερων ροπών και μετά για τις ελάχιστες με τις μεγάλες ροπές, αυτές και δυναμόκλειδο να μην έχεις δεν είναι τραγικό σε σχέση π.χ. με μια στα 24 Nm. Και όσο μεγαλώνεις το εύρος ροπών του δυναμόκλειδου τόσο πιθανότερο είναι να υπάρχουν αποκλίσεις. Μια βίδα με 24 Nm είναι καλύτερο να τη σφίξεις με ένα δυναμόκλειδο 10-50 παρά με ένα 20-100, ειδικά στις φθηνότερες επιλογές.

    Τα Norbar δεν νομίζω ότι είναι στις κορυφαίες εταιρείες, είναι άνω του μέσου όρου φυσικά αλλά το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι η υποστήριξη που θα έχεις για τέτοιας κατηγορίας τιμής δυναμόκλειδα (δεν θεωρούνται ακριβά). Η ίδια η φιλοσοφία χρήσης δυναμόκλειδου παραπέμπει στο να έχουμε κάτι τουλάχιστον του μέσου όρου, αλλιώς τι να το κάνεις; Μπορεί βέβαια το Force να είναι τέτοιο αν και η τιμή δεν το δείχνει. Γνώμη μου πάντα χωρίς να διεκδικώ το αλάνθαστο.

  8. #548
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Το συγκεκριμένο το έχω εδώ και τρία χρόνια μαζί με ένα άλλο ένα Force (6-30) και ένα Norbar.

    Τα δύο Force έχουν χρησιμοποιηθεί επανειλημμένα, χωρίς να να αντιμετωπίσω κάποιο θέμα.
    Για την ακρίβεια τους δεν μπορώ να εγγυηθώ, αφού δεν τα έχω καλιμπράρει, μετρήσει ποτέ.
    Δέχομαι ως αληθή το λόγο του κατασκευαστή.

    Συγκρινόμενο με το Norbar, μοιάζει ποιοτικά κατώτερο, όχι τόσο όμως όσο θα περίμενε κάποιος στο 50% της τιμής.

  9. #549
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμένο το έχω εδώ και τρία χρόνια μαζί με ένα άλλο ένα Force (6-30) και ένα Norbar.

    Τα δύο Force έχουν χρησιμοποιηθεί επανειλημμένα, χωρίς να να αντιμετωπίσω κάποιο θέμα.
    Για την ακρίβεια τους δεν μπορώ να εγγυηθώ, αφού δεν τα έχω καλιμπράρει, μετρήσει ποτέ.
    Δέχομαι ως αληθή το λόγο του κατασκευαστή.

    Συγκρινόμενο με το Norbar, μοιάζει ποιοτικά κατώτερο, όχι τόσο όμως όσο θα περίμενε κάποιος στο 50% της τιμής.
    Συμφωνώ, δεν έχω κάτι εναντίον της Force και σε γενικές γραμμές διαβάζω πως τα περισσότερα προϊόντα της έχουν πολύ καλή σχέση τιμής ποιότητας.

    Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως ειδικά στις χαμηλές τιμές ροπών το ροπόκλειδο έρχεται να καλύψει ασφάλεια και ακρίβεια. Ασφάλεια για να μη κλωτσάμε/κόβουμε βίδες και ακρίβεια ώστε να μη χάνουμε βίδες από λανθασμένα μειωμένη σύσφιξη βίδας. Αν δεν είχες κανένα πρόβλημα είσαι ΟΚ.

    Εγώ -και μιλάω μόνο για εμένα- έχοντας αυτές τις αρχές στο μυαλό μου, αγοράζοντας ροπόκλειδο ψάχνω και το θέμα της ποιότητας (να είναι τουλάχιστον άνω του μέσου όρου) και το θέμα της υποστήριξης (αν αυτή είναι δωρεάν ακόμη καλύτερα). Είναι εργαλεία που τα αγοράζεις μια φορά και δε θέλω να το ρισκάρω, έστω και αν αυτό το ρίσκο είναι μικρό.

  10. #550
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όταν αγοράζεις ένα όργανο ακριβείας, θέλεις να έχει ακρίβεια και θέλεις να ξέρεις ότι έχει ακρίβεια και όχι να το ψυχανεμιζεσαι ή να το μαντεύεις.

    Όταν δεν υπάρχει πιστοποίηση δεν ξέρεις αν το όργανο έχει την ακρίβεια που θες. Ειτε την έχει, είτε όχι.
    Και συνήθως δεν την έχει.
    Το μπακαλοτευτερο που έχουν μέσα τα φθηνα δυναμοκόκλειδα, έχει την ίδια αξία με ένα αυτοκόλλητο της στρουμφιτας.

    Να μου δείξετε ένα φθηνό δυναμοκλειδο με χαραγμένο σειριακό αριθμό και τον ίδιο αριθμό επάνω σε χαρτί με 3 μετρήσεις για τα δύο άκρα και τη μέση της κλίμακας του.
    Δλδ για ένα δυναμοκλειδο 10-100 θέλω 3 μετρήσεις στα 10νμ, 3 μετρήσεις στα 50 και άλλες 3 στα 100.
    Με σειριακό αριθμό , μοναδικό για το κάθε δυναμοκλειδο, έτσι;

    Μετά θα συζητήσουμε αν έχει τη μισή ή παραπάνω ποιότητα από ένα ακριβότερο τεσταρωντας τα ελατήριά τους και όχι κοιτώντας τα εξωτερικά.

  11. #551
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Στα δυναμοκλειδο η ροπή εξαρτάται μέχρι και απ' το σημείο που θα βάλεις το χέρι σου.
    Φανταστείτε τι γίνεται απ' την ποιότητα του σωλήνα και τις μη εμφανείς στρεβλώσεις που μπορεί να έχει. Απ' την φθορά των εξαρτημάτων εσωτερικά αν δεν έχουν δεχθεί επιφανειακή σκλήρυνση ή τέλος πάντων την κατάλληλη επεξεργασία. Απ' την ακρίβεια του ρυθμιστικού και από 10αδες άλλες παραμέτρους.

    Πώς ακριβώς ελέγχετε την ποιότητα σε δύο δυναμοκλειδα και βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα για την ποιότητα;
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/05/2021 στις 15:16.

  12. #552
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    @ daz

    Δίκιο έχεις σε όλα και δεν διαφωνώ πουθενά, άλλωστε το είχαμε συζητήσει και παλιότερα.

    Το σχόλιο για την ποιότητα βασίστηκε αποκλειστικά στην γενικότερη αίσθηση χειρισμού και το τελικό φινίρισμα του εργαλείου.
    Προφανώς κανένα από αυτά δεν αποτελεί αντικειμενικό ή επιστημονικό κριτήριο, άρα και η αξία του είναι περιορισμένη.

    Από εκεί και πέρα, έδωσα ότι πληροφορία είχα εγώ σαν χρήστης για το συγκεκριμένο αφού ο @lazarefa έχει αποκλείσει ήδη κάτι ακριβότερο όπως τα norbar.

    Είναι σαν τους άλλους που γράφουν για τις μοτο: "η κατασκευή φαίνεται στιβαρή και τα πλαστικά ποιοτικά...".

    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 05/05/2021 στις 14:11.

  13. #553
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για τα όργανα ακριβείας δεν ισχύει ότι ισχύει για τα υπόλοιπα εργαλεία.
    Παίρνω μια επίπεδη ράβδο για να ελέγξω αν ο κινητήρας μου χρειάζεται μηχανουργείο. Βάζω το φιλερακι κάτω απ' τη ράβδο και το διάκενο είναι Χ+ψ όπου Χ το μέγιστο επιτρεπόμενο από τον κατασκευαστή.
    Το ψ οφείλεται στην κεφαλή ή σε σφάλμα της ράβδου;
    Για αυτό είπα ότι δε φτάνει μόνο να είναι κάτι "επίπεδο" αλλά να το ξέρεις κιόλας.

    Και χωρίς πιστοποίηση, δε το ξέρεις.
    Και όσα δεν έχουν πιστοποίηση, δεν έχουν για κάποιο λόγο.

    Το δυναμοκλειδο που χτυπάει παντού με απόκλιση 1% εκτός από ένα σημείο που έχει 6% δεν είναι όργανο ακριβείας.
    Το δυναμοκλειδο που μπορεί να χτυπάει παντού με απόκλιση 1% αλλά δεν το ξέρεις, δε μπορείς να το εμπιστευτείς.
    Αν δε σε νοιάζει αν η απόκλιση είναι 2, 4 ή 8%, τότε δε χρειάζεσαι δυναμοκλειδο.

    Η βίδα στο -8% μπορεί να ξεβιδωθει και η βίδα στο +8% μπορεί να χαλάσει το σπείρωμα στο αλουμίνιο.

    Τώρα για το που είναι σούπερ απαραίτητη η ακρίβεια και που όχι, είναι άλλο θέμα.
    Σε βάσεις κινητήρα επάνω σε συνεμπλοκ είναι απαραίτητο το δυναμοκλειδο; Θα κόψεις το συνεμπλοκ ή θα φύγει η βίδα και ο κινητήρας θα κόψει και τις υπόλοιπες βάσεις;
    Για βίδες σε αλουμίνιο; Για καπάκια με φλατζα;
    Προτιμώ να έχω τις σωστές ροπές για όλα αυτά και ας σφίξω τα μπουλόνια στα 150 αντί για τα 110, δε πειράζει.

  14. #554
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Με το συμπάθειο ρε παιδιά,αλλά όλη τη μέρα καπάκια σε Cizeta δένετε;

  15. #555
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Με το συμπάθειο ρε παιδιά,αλλά όλη τη μέρα καπάκια σε Cizeta δένετε;
    Εγώ όχι και να πώ την αλήθεια χρησιμοποιώ ελάχιστα, σπανιότατα, δυναμόκλειδο και ΜΟΝΟ αν σφίξω κεφαλή.
    Γι αυτό το λόγο και μόνο τα αγόρασα, όταν άρχισα να λύνω κινητήρες στα μηχανάκια και τα αυτοκίνητά μου.
    Και ουσιαστικά το βιβλίο του κατασκευαστή στο suzuki που άνοιξα πρόσφατα ήθελε ροπή από 75 ως 85 αν θυμάμαι καλά.
    Αλλά σε αυτά τα πράγματα δεν παίζει ρόλο μόνο ή τόσο η ακρίβεια όσο η ομοιομορφία και η επαναληψιμότητα.

    Στην τελική όταν κάθομαι και αλλάζω στραβωμένη βαλβίδα στο αυτοκίνητο με κόστος ανταλλακτικών και μηχανουργείου 200€
    ενώ θα το πλήρωνα τριπλάσιο στο συνεργείο, είναι ντροπή να τσιγκουνευτώ ένα καλό εργαλείο που ουσιαστικά
    α) με την πρώτη χρήση τα έβγαλε τα λεφτά του.
    β) αν δεν κάνει καλά τη δουλειά του το κόστος μπορεί να είναι τεράστιο.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF