Σελίδα 38 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 28333435363738394041424348 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 556 έως 570 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #556
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Με το συμπάθειο ρε παιδιά,αλλά όλη τη μέρα καπάκια σε Cizeta δένετε;
    Δε χρειάζεται να το κάνουμε όλη μέρα. Μία φορά το να το κάνουμε αρκεί. Όχι μια το μήνα ή το εξάμηνο, μία σκέτο.
    Και γι' αυτή τη μια χρειάζεται το ίδιο δυναμόκλειδο που θα χρειαζόταν και αν το κάναμε όλη μέρα κάθε μέρα.

    Τα όργανα ακριβείας δεν είναι καρυδάκια, να τα πάρω φθηνά επειδή δε τα χρησιμοποιώ συχνά. Όποιος έχει αντίθετη άποψη, ας πάρει ότι θεωρεί σωστότερο.
    Sent from me using a computer.

  2. #557
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά θα προσθέσω και μια άλλη παράμετρο, δεδομένου ότι εγώ έγινα η αφορμή για την αναζωπύρωση αυτής της συζήτησης που κατέληξε περί ακριβών ή φτηνών (με ή χωρίς εισαγωγικά) εργαλείων/δυναμόκλειδων. Μιλάω για την παράμετρο της κρισιμότητας της εκάστοτε εφαρμογής. Για παράδειγμα, εγώ ανέφερα (ενδεικτικά) ότι ψάχνω για ένα (δεύτερο ουσιαστικά) δυναμόκλειδο με εύρος γύρω στο 20-100ΝΜ προκειμένου να μη σφίγγω στα τυφλά (όπως, κακώς αλλά συνέβη, έχω κάνει στο παρελθόν) τη βίδα πίσω άξονα σε ένα 50άρι παπί που έχω.
    Καλώς ή κακώς αυτός είναι ο βασικός λόγος που θέλω το συγκεκριμένο δυναμόκλειδο.
    Όποιος πιστεύει ότι είναι το ίδιο να σφίγγει κάποιος την εν λόγω βίδα με ένα μέτριο προς αξιοπρεπές δυναμόκλειδο με το να τη σφίγγει στο χέρι εντελώς, απλά και μόνο επειδή το δυναμόκλειδο σαυτή την περίπτωση δεν θα καλιμπράρεται πχ κάθε χρόνο σε κατάλληλα διαπιστευμένο εργαστήριο (πχ σε προηγούμενη απασχόλησή μου κάναμε αυτή τη δουλειά στην algosystems), ή επειδή η ακρίβειά του είναι +/-4% κι όχι 3%, πάω πάσο. Μιλάω πάντα για τη χρήση ενός τέτοιου δυναμόκλειδου για μια τόσο ευτελή εφαρμογή όπως στη βίδα του πίσω άξονα ενός παπιού (με τελική σκάρτα 60χαω), και στο οποίο όσες φορές έχω αλλάξει λάστιχο, ποτέ δεν έγινε σφίξιμο της εν λόγω βίδας με δυναμόκλειδο οιασδήποτε ακρίβειας από το "μάστορα".
    Προφανώς αν ήθελα το δυναμόκλειδο για να σφίγγω καπάκια μηχανών όπου η κρισιμότητα της εφαρμογής είναι απείρως σοβαρότερη από τη δική μου, εννοείται ότι θα αγόραζα το καλύτερο δυνατό που θα μπορούσα, ακόμα κι αν ήταν για 1 φορά όπως πολύ λογικά είπες κι εσύ Απόστολε.

  3. #558
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Καταρχάς ποιος σου είπε οτι θα έχει +-4%? Τόσο έχουν και κάποια πανάκριβα εργαλεία.

    Εγώ σου λέω οτι θα έχει σε όλη την κλίμακα +-2%. Αλλά κάπου θα έχει -8% ή -12%. Σε μια περιοχή μόνο.

    Ή, θα έχει παντού +-2% αλλά σε ελάχιστη χρήση αυτό θα γίνει +-9%.

    Ή θα έχει παντού +-6%.

    Ή θα έχει παντού +-1%.

    Ή θα χτυπάει κάθε φορά με διαφορετική απόκλιση.

    Το ότι η εργασία που θέλεις να κάνεις δεν απαιτεί ακρίβεια δε σημαίνει οτι πρέπει να πληρώσεις ένα όργανο που δεν το εμπιστεύεσαι. Τι θα κάνεις δλδ? Θα το βάλεις σε μεγαλύτερη ροπή για να καλύψεις το πιθανό σφάλμα προς τα κάτω, ώστε να μη ξεβιδωθεί η βίδα? Και αν το σφάλμα είναι προς τα πάνω και εσύ το έχεις ρυθμίσει σε μεγαλύτερη ροπή? Ποια η διαφορά από το να βίδωνες με το χέρι?

    Και ποιος είπε οτι αν δέσω ένα καπάκι με ένα δυναμόκλειδο που χτυπάει με -6% θα έχω πρόβλημα? Δε θα έχω κανένα πρόβλημα αν κάθε φορά χτυπάει με σταθερή απόκλιση.

    Και με 10 χλμ να πηγαίνω, αν λασκάρει η βίδα των λαδιών θα χτυπήσω. Αν η βίδα του άξονα θέλει 98nm, προτιμώ να σφίξω στα 120 με το χέρι, παρά στα 90 με δυναμόκλειδο που θα το έχω ρυθμίσει στα 98. Στα 120 δε θα πάθει απολύτως τίποτα με τέτοιο σπείρωμα και είναι σχεδόν το μέγιστο που μπορώ να την σφίξω βάζοντας σχεδόν όλη μου τη δύναμη στο κλειδί που αντιστοιχεί στο μέγεθος της βίδας. Στα 90 όμως μπορεί να ξεβιδωθεί.

    Στο φίλο που ρώτησε για τα γερμ/να καστάνιας, προσπάθησα να τον κάνω να δει με διαφορετικό μάτι κάποιες φθηνότερες επιλογές. Σε αυτό το θρεντ ελάχιστα έχω ασχοληθεί με την τιμή και κατά κύριο λόγο συζητάμε για την ακρίβεια. Γιατί υποτίθεται οτι μιλάμε για όργανα ακριβείας. Αν είναι και φθηνά, τόσο το καλύτερο. Αλλά δε μπορούμε να κάνουμε εκπτώσεις στην ακρίβεια όταν υποτίθεται ότι αυτό πληρώνουμε.

    Εγώ σου λέω πως ότι και να πάρεις θα χτυπάει με πολύ μικρό σφάλμα. Αν δε χρειάζεσαι άλλες εγγυήσεις, επειδή το παξιμάδι του πίσω άξονα είναι ευτελή εφαρμογή, πάρε ένα φθηνό δυναμόκλειδο χωρίς πιστοποίηση.

    Εγώ πάντως δε θα το χρησιμοποιούσα πάνω από 2 φορές, ακόμα και αν το πήγαινα και το μετρούσα και έδειχνε οτι λειτουργεί με ακρίβεια.
    Sent from me using a computer.

  4. #559
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Δηλαδή θα αγοράσω ένα δυναμοκλειδο ακριβείας +-1% (πιστοποιημένο) για να δέσω καπάκι στη μπουλντόζα μέσα στο εργοτάξιο με σαράντα βαθμούς;
    Η να αγοράσω μικρόμετρο σε μικρά για να μετράω καλύτερα τα εκατοστά;

  5. #560
    Αυτό που λέει ο Αποστόλης νομίζω ότι είναι απλό και δε χρειάζεται πολύ κουβέντα. Αν χρειάζεσαι όργανο ακριβείας, παίρνεις ένα τέτοιο. Όλα τα άλλα που λέμε, είναι για ψιλή κουβεντούλα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #561
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Όπως ο φίλος προτείνει να αγοράσει κάποιος κάτι που το χρειάζεται,έτσι και εγώ προτείνω να μην αγοράσει κάποιος κάτι που δε το χρειάζεται,και στη συγκεκριμένη περίπτωση οι περισσότεροι δε το χρειάζονται.
    Για τη συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών ένα φθηνό δυναμοκλειδο είναι υπεραρκετό,για τους ερασιτέχνες δε,αν και όταν θα τους χρειαστεί, ας δανείσθουν από κάνα φίλο τους.
    Δεν έχει νόημα να επενδύεις σε εργαλεία ακριβείας που χρησιμοποιείς σπάνια ή δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις.

  7. #562
    Συμφωνώ ότι ο φίλος δε χρειάζεται δυναμόκλειδο για να σφίγγει τον άξονα στο παπί.
    Διαφωνώ όμως ότι όταν το χρειαστείς έστω και μια φορά για σοβαρή δουλειά θα πας να πάρεις κάτι που στην ουσία δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Η δουλειά που κάνεις με ένα δυναμόκλειδο ΔΕΝ μπορεί να είναι ερασιτεχνική, ασχέτως αν εσύ είσαι ερασιτέχνης. Μη τα μπερδεύουμε.

    Σημείωση : ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΟΥΜΕ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟ!
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 07/05/2021 στις 09:49.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #563
    Επίσης πως γίνεται να μη ξέρεις να χρησιμοποιείς δυναμόκλειδο και να θες να πάρεις ένα τέτοιο, έστω και φθηνό; Για τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε εδώ μέσα; Όχι βέβαια. Ποιος από εμάς που έχουν τέτοια εργαλεία, το έχουν δουλέψει μόνο μια φορά, ή δεν ξέρουν να το δουλεύουν. Οι υπόλοιποι ποιος ο λόγος να πάρουν ένα τέτοιο εξειδικευμένο εργαλείο;
    Για αυτό λέω ότι κάνουμε ψιλή κουβεντούλα χωρίς νόημα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #564
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή θα αγοράσω ένα δυναμοκλειδο ακριβείας +-1% (πιστοποιημένο) για να δέσω καπάκι στη μπουλντόζα μέσα στο εργοτάξιο με σαράντα βαθμούς;
    Η να αγοράσω μικρόμετρο σε μικρά για να μετράω καλύτερα τα εκατοστά;
    Όταν χρειάζεται να μετρήσεις κάτι με ακρίβεια μικρών, τότε θα πρέπει να πάρεις ένα πιστοποιημένο μικρόμετρο που να σου δίνει τη δυνατότητα.
    Άν πάρεις ένα κινέζικο μικρόμετρο χωρίς πιστοποιήσεις, τότε είναι το ίδιο με το να μετράς με χάρακα και να υποθέτεις τα μικρά...
    Πόσο μάλλον στο δυναμόμετρο, του οποίου η απόκλιση μπορεί να αλλάζει με τη χρήση...

    Όταν χρειάζεσαι εργαλείο ακριβείας, παίρνεις εργαλείο ακριβείας. Όχι εργαλείο περίπου ακριβείας.

  10. #565
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Δυναμοκλειδο παίρνεις όταν θες σφίξιμο ακριβείας και αυτό γίνεται με πιστοποιημένα συνήθως ακριβά.
    Αν πάρεις δυναμοκλειδο φτηνό με μεγάλες αποκλίσεις δεν έχει νόημα η αγορά του. Κάντο με το χέρι το βιδωμα

  11. #566
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    με δεδομενο τις ταπες καρτερ που κλωτσανε διαχρονικα απο σφιξιμο τι ειναι τελικα προτιμοτερο;
    το χερι η ενα φθηνο δυναμοκλειδο;
    μιλωντας για ανθρωπο που αλλαζει μονο μπουζι λαδια φιλτρο τακακια

  12. #567
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Αν θέλεις να μη κλωτσανε ένα πιστοποιημένο που συνήθως είναι ακριβο

  13. #568
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    To καλό στην υπόθεση είναι οτι δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε σε κάτι.

    Ο καθένας κάνει ότι θέλει.
    Sent from me using a computer.

  14. #569
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Εμείς λεμε ποια είναι η σωστή κίνηση.
    Αν θέλει κάποιος να σφίγγει στο περίπου ας το κάνει με το χέρι ή με ροποκλειδα μη πιστοποιημένα που σφίγγουν στο περίπου. Έτσι όμως δεν υπάρχει λόγος αγοράς ροποκλειδου.
    Αν θες ακρίβεια παίρνεις το σωστο

  15. #570
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    με δεδομενο τις ταπες καρτερ που κλωτσανε διαχρονικα απο σφιξιμο τι ειναι τελικα προτιμοτερο;
    το χερι η ενα φθηνο δυναμοκλειδο;
    μιλωντας για ανθρωπο που αλλαζει μονο μπουζι λαδια φιλτρο τακακια
    Ποτέ δεν έχω βάλει δυναμόκλειδο σε τάπα. Νομίζω ότι δε χρειάζεται. Μια καινούργια χαλκοροδέλα είναι πιο σημαντικό
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF